Podróże po Europie

Wergina: zwiedzanie, królewskie grobowce oraz krótkie wprowadzenie historyczne

Ostatnia aktualizacja: 8 czerwca 2024

Biura podróży z Riwiery Olimpijskiej z reguły nie mają w swojej ofercie Werginy. A szkoda bo to jedno z najciekawszych miejsc w północnej Grecji. Jeśli jednak odwiedzając Saloniki dysponujemy swoim lub wynajętym autem, albo też nie straszne nam podróże greckimi autobusami - czas na wyprawę do pierwszej stolicy starożytnej Macedonii, wpisanej na listę UNESCO.

Wergina (Grecja) - podczas spaceru
Wergina (Grecja) - podczas spaceru

Historia starożytnej Werginy oraz jej odnalezienia

Miasto kóz

Starożytne Ajgaj (co znaczyło "miasto kóz") przez lata było stolicą dawnej Macedonii. Według legendy przekazanej przez Diodora Sycylijskiego, założył je legendarny król Perdikkas I. Wyrocznia kazała mu zbudować miasto tam gdzie zaprowadzi go stado białych kóz. Początkowo historycy lokalizowali stolicę starożytnej Macedonii w greckiej Edessie, ale kiedy na terenie Werginy odkryto królewskie groby okazało się, że Ajgaj leżało właśnie tutaj.

Miasto odróżniało się od leżących na południu greckich osad. Poza dworem królewskim i domostwami arystokratów składało się z rozsianych dookoła wiosek zamieszkiwanych przez pasterzy i rolników. Jeszcze w V wieku przed naszą erą miasto otoczono murami, a na dwór sprowadzono licznych artystów i filozofów. Jednak już w 413 roku p.n.e., ze względu na potrzebę wodnego (rzecznego) połączenia z Morzem Egejskim, król Archelaos przeniósł stolicę do pobliskiej Pelli.

Wergina nadal była miastem ważnym dla macedońskich królów i pełniła funkcję religijnej stolicy państwa, w tym również miejsca rytualnych pochówków zmarłych władców królestwa. W 336 roku p.n.e. w tutejszym amfiteatrze zamordowano Filipa II Macedońskiego (ojca Aleksandra Wielkiego). Władca ten zdążył jeszcze wznieść nowy pałac z centralną czworoboczną otwartą przestrzenią (zwaną atrium), która stała się pierwowzorem późniejszych greckich i rzymskich agor świata antycznego.

W 168 roku p.n.e. miasto zostało zajęte i zniszczone przez Rzymian. Po owej klęsce Wergina nigdy nie odzyskała swej świetności.

[Wergina - Grecja - widoki]
[Wergina - Grecja - widoki]

Królewskie grobowce

W 1977 roku na te tereny trafiła ekspedycja archeologiczna profesora Manolisa Andronikosa. Zapewne badacze nie robili sobie zbyt wielkich nadziei na sensacyjne odkrycia, mieli bowiem świadomość, że wiele tutejszych grobów i grobowców zostało splądrowanych już w czasach starożytnych. Tym razem jednak szczęście się do nich uśmiechnęło. Pod badanym nasypem odkryli komory grobowe, z których tylko jedna została zniszczona przez rabusiów (co ciekawe ciało jednego z grabieżców znaleziono w komorze grobowej - prawdopodobnie został zabity podczas kłótni o łupy). Pozostałe miejsca pochówku przetrwały nienaruszone, a wraz z nimi prawdziwe skarby - urny, broń, przepiękne malowidła i przede wszystkim wieniec w formie liści dębu i żołędzi wykonany ze szczerego złota! Mnogość i waga tych odkryć była tak duża, że stanowisko wpisane zostało na listę UNESCO. Do dziś archeolodzy prowadzący wykopaliska na terenie Królewskiej Nekropoli odnaleźli co najmniej 5 starszych królewskich grobowców - odkrycia te, ze względu na kontynuację prac i dla bezpieczeństwa, tymczasowo nie zostały oficjalnie opublikowane.

Sporną kwestią jest identyfikacja osób pochowanych w grobowcach. Badacze zgadzają się co do tego, że wśród nich jest Filip II Macedoński. Wyniki specjalistycznych badań prowadzonych przez antropologów (Theodoros Antikas, Lora Antika oraz Giannis Maniatis), w tym przede wszystkim analiza materiału kostnego, doprowadziły do konkluzji, iż spoczął on w dwukomorowym grobowcu numer 2 wraz z jedną ze swoich licznych żon (władca ten w trakcie swojego życia mógł ożenić się nawet ośmiokrotnie!).

U jego boku przypuszczalnie pochowano scytyjską księżniczkę o nie zachowanym imieniu, córkę scytyjskiego króla Ateasa. Był to mariaż polityczny, a zgodnie ze scytyjskim obyczajem, umarłemu królowi w podróży do podziemnego świata towarzyszy jego żona. Ustalenia te przedstawiono 10 października 2014 roku w trakcie prezentacji zorganizowanej w Muzeum Archeologicznym w Salonikach.

Zwiedzanie ruin starożytnej Werginy

W ramach zwiedzania starożytnej Werginy możemy zobaczyć słynne grobowce, muzeum miasta Ajgaj, wykopaliska - pałacu królewskiego i innych budynków, a także cerkiew św. Dymitra. Niestety, atrakcje są rozsiane po sporym obszarze i przejście pomiędzy nimi może zająć sporo czasu.

Wstęp kosztuje 15€ (w sezonie zimowym, od 1 listopada do końca marca, ceny biletów normalnych są obniżone do 8€). Istnieje również możliwość zakupu biletu wstępu jedynie do muzeum - wtedy zapłacimy 8€.

Aktualne ceny oraz godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie. W sezonie zimowym atrakcja jest zamknięta we wtorki, a w sezonie letnim w ten dzień godzina otwarcia jest przesunięta na 12:00.

Miłośnicy starożytności na spokojne zwiedzenie wszystkich atrakcji powinni zaplanować sobie od 90 do 120 minut. Jeśli wybieramy się do Werginy bez auta, powinniśmy zarezerwować sobie dodatkowo nieco czasu na spacer pomiędzy atrakcjami.

Królewskie grobowce

Najciekawsza część starożytnego Ajgaj udostępniona do zwiedzania to oczywiście królewskie grobowce. Znajdują się one tuż obok współczesnych zabudowań i trafić tu nietrudno.

Przy zgaszonym świetle, w absolutnie fantastycznym nastroju, możemy obejrzeć ściany komór grobowych i znalezione podczas wykopalisk przedmioty. Wszystko z dokładnymi opisami i wyjaśnieniami. Podczas naszej wizyty obowiązywał rygorystycznie przestrzegany zakaz robienia zdjęć, ale od 2020 roku wykonywanie fotografii jest już dozwolone.

Muzeum

Od jakiegoś czasu możliwy do zwiedzania jest nowy gmach muzeum, gdzie oprócz przybliżenia historii miasta oraz czasów Aleksandra Wielkiego, zobaczymy model pałacu królewskiego.

W zbiorach placówki znajdują się najróżniejsze rzeźby i ich fragmenty, a także liczne znaleziska grobowe i archeologiczne z okolicy.

Ruiny pałacu królewskiego oraz inne wykopaliska

Poza grobowcami możemy zobaczyć również ruiny pałacu królewskiego ze wspaniałymi mozaikami podłogowymi oraz inne pozostałości dawnego miasta (w tym teatru, położonego kawałek na północ od pałacu). Nie są one tak okazałe jak grobowce, co więcej większość z dawnej Werginy cały czas spoczywa pod ziemią i czeka na swoich odkrywców.

Aby dotrzeć do pałacu należy iść drogą w kierunku południowym przez około 1 kilometr

Uwaga! Ze względu na prace archeologiczne fragmenty pałacu bywają niedostępne do zwiedzania.

Cerkiew św. Dymitra

W ramach biletu wstępu możemy odwiedzić również cerkiew św. Dymitra z połowy XVI wieku, wewnątrz której zachowały się wspaniałe post-bizantyńskie freski. Zabytek ten znajduje się ponad kilometr w linii prostej na wschód od ruin pałacu królewskiego.

Grecja - Wergina
Grecja - Wergina

Jak dojechać do Werginy?

Najwygodniejszym sposobem dotarcia na miejsce jest samochód, który umożliwi nam sprawne przedostawanie się pomiędzy poszczególnymi atrakcjami.

Nie ma bezpośrednich autobusów z Salonik do królewskich grobowców. Na dworcu KTEL należy wsiąść w autobus do miasta Weria (Veria), a tam przesiąść się na autobus do Werginy. Wprawdzie połączeń pomiędzy tymi miejscowościami jest dość sporo, warto jednak wyruszyć wcześnie rano żeby móc spędzić w Werginie dostatecznie dużo czasu.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Sławomirowi Paliwodzie z Salonik za pomoc merytoryczną przy aktualizacji naszego artykułu.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama