Atrakcje w Grecji - 21 najpiękniejszych miejsc i zabytków. Co warto zwiedzić i zobaczyć?
Grecja słynie z malowniczego górskiego krajobrazu, wspaniałych antycznych i bizantyńskich zabytków oraz licznych wysp. Chcąc opisać w sposób kompletny największe atrakcje turystyczne Grecji musielibyśmy napisać książkę, dlatego do naszego artykułu wybraliśmy 21 ciekawych i najpiękniejszych miejsc oraz zabytków, które warto zwiedzić i zobaczyć.
- Akropol Ateński oraz Ateny
- Meteory - klasztory zawieszone w chmurach
- Delfy - zabytki Grecji
- Saloniki - wypełniona historią nadmorska metropolia
- Półwysep Chalcydycki
- Wergina - królewskie grobowce i ruiny pierwszej stolicy starożytnej Macedonii
- Olimp - wejdźmy na górę bogów!
- Egina - wyspa pistacjowa i malownicze ruiny
- Przylądek Sunion - świątynia Posejdona i najpiękniejszy zachód słońca w Grecji
- Mykeny - atrakcje w Grecji z kategorii nie przegap!
- Teatr w Epidaurosie - najlepiej zachowany teatr świata starożytnego
- Kanał Koryncki
- Olimpia - poznajmy kolebkę igrzysk olimpijskich
- Mistra - najlepiej zachowane bizantyńskie miasto na świecie
- Monemwasia - najbardziej malowniczo położone greckie miasto
- Świątynia Apollina w Bassaj - zwiedzanie zabytków Grecji z listy UNESCO
- Kreta
- Wyspa Hydra oraz jej kaskadowa zabudowa
- Rodos
- Zakynthos i Zatoka Wraku
- Kefalonia
Akropol Ateński oraz Ateny
Trudno rozpocząć zestawienie największych greckich atrakcji od miejsca innego niż Akropol Ateński, który uchodzi za najważniejszy zabytek z czasów starożytnych. Na terenie Świętej Skały przetrwało kilka wspaniałych budowli - w tym monumentalny Partenon, ale również Propyleje (monumentalna brama) czy Erechtejon ze słynnymi kariatydami. Po zwiedzeniu Akropolu możemy udać się do Muzeum Akropolu, gdzie zobaczymy połowę fryzu ozdabiającego dawniej Partenon (reszta znajduje się w Muzeum Brytyjskim).
Mimo twierdzeń złośliwców Ateny to jednak nie tylko Akropol, ale również inne antyczne zabytki (m.in. Agora wraz z Hefajstejonem czy ruiny Świątyni Zeusa Olimpijskiego) oraz wspaniałe muzea (m.in. muzeum archeologiczne, muzeum bizantyńskie czy muzeum numizmatyczne).
Meteory - klasztory zawieszone w chmurach
Położone w połowie drogi pomiędzy Salonikami a Atenami Meteory zaliczają się do najpiękniejszych miejsc w Grecji (w naszej opinii są na szczycie listy). Te wyrastające w górę na nawet 500 m wysokości formacje skalne same w sobie stanowią fenomen natury, ale dodatkowo kolorytu nadają im umieszczone na ich szczytach i udostępnione do zwiedzania zabytkowe klasztory.
Gdybyśmy mieli Wam doradzić tylko jedno miejsce do odwiedzenia w Grecji, to byłyby to właśnie Meteory!
Delfy - zabytki Grecji
Położone na zboczu gór Parnas (gr. Parnassós) Delfy należały do najważniejszych miejsc starożytnej Hellady, a dziś stanowią jedną z najwspanialszych atrakcji turystycznych nowożytnej Grecji. Tutejsze sanktuarium otrzymywało dary od wszystkich greckich polis, a słowa wyroczni delfickiej traktowano jako świętość.
Mimo że do dziś przetrwały tylko ruiny dawnego kompleksu, to kilka budynków, w tym malowniczo położony teatr, zachowało się w wystarczająco dobrym stanie, aby pozwolić nam cofnąć się myślami do czasów największej chwały starożytnej Grecji. Dodatkową atrakcją kompleksu są cudowne widoki na okolicę oraz możliwość odwiedzenia muzeum ze wspaniałymi znaleziskami z terenu wykopalisk.
Saloniki - wypełniona historią nadmorska metropolia
Drugie największe greckie miasto to nadmorska metropolia z prawdziwego zdarzenia, w której kwitnie życie nocne oraz rozrywkowe. Dla nas to jednak bardziej wypełnione historią miasto, które zarówno w czasach starożytnych, jak i w średniowieczu stanowiło jeden z najważniejszych ośrodków na mapie świata.
W Salonikach odnajdziemy kilka z największych greckich atrakcji, w tym wpisane na listę UNESCO wczesnochrześcijańskie oraz bizantyńskie zabytki, do których zalicza się rotunda z zachowanymi mozaikami czy urokliwe kościoły pokryte malowidłami.
Jeśli dołożymy do tego pełne unikatowych artefaktów muzea (archeologiczne oraz bizantyńskie), przyjemny deptak wzdłuż nabrzeża oraz mury obronne, to otrzymamy idealne miejsce na krótszy lub dłuższy city break.
Półwysep Chalcydycki
Popularne Chalkidiki to półwysep położony tuż obok Salonik, którego południowa część charakteryzuje się trzema mniejszymi półwyspami tworzącymi kształt zbliżony do trójzębu. Dwa z nich - Kasandra oraz Sithonia - pełne są typowych kurortów wakacyjnych, gdzie w każde wakacje przybywają tłumy turystów. Trzeci z nich, zwany Athos, jest z kolei praktycznie niedostępny dla zwykłych śmiertelników, gdyż w całości zajmują go klasztory (ale możemy zobaczyć go z poziomu statku turystycznego).
Wergina - królewskie grobowce i ruiny pierwszej stolicy starożytnej Macedonii
Z przykrością musimy stwierdzić, że niewielu turystów odwiedzających Saloniki ma w planach wybranie się do ruin starożytnej Werginy - pierwszej stolicy starożytnej Macedonii, której stanowisko archeologiczne wpisane zostało na listę UNESCO. Mimo że niewiele przetrwało ze wspaniałego niegdyś miasta, to nie lada gratką dla wszystkich miłośników starożytności będzie szansa wejścia do grobowców królewskich, w których spoczął m.in. Filip II Macedoński.
Niedawno w okolicy wykopalisk otwarto nowy gmach muzeum, a w trakcie wizyty będziemy mogli odwiedzić również ruiny pałacu królewskiego z mozaikami oraz XVI-wieczną cerkiew z pięknymi postbizantyńskimi freskami.
Olimp - wejdźmy na górę bogów!
Tym razem propozycja dla aktywnych czytelników - wejście na Olimp, słynną górę bogów! Pamiętajcie jednak, że wyprawa taka wymaga dobrej kondycji, ostrożności oraz sprzyjającej pogody. Co prawda część turystów decyduje się na wejście i zejście w ciągu jednego dnia (jest to jak najbardziej możliwe, zwłaszcza dla osób chodzących na co dzień po górach), ale bezpieczniej jest zanocować w schronisku i rozdzielić całość na dwa dni - tak jak my to uczyniliśmy!
Egina - wyspa pistacjowa i malownicze ruiny
Egina, do której dopłyniemy w zaledwie 40 minut z portu w Pireusie (czyli z Aten), nieustannie przyciąga do siebie licznych turystów poszukujących odskoczni od gęsto zabudowanej stolicy. Na wyspie tej zachowały się jedne z najbardziej malowniczo położonych ruin antycznych - pozostałości świątyni Afai, jednego z naszych ulubionych greckich zabytków. Oprócz nich na odwiedzających czeka jeszcze kilka mniej okazałych zabytków oraz wszechobecne gaje pistacjowe.
Tutejsze pistacje uchodzą za najlepsze na świecie, i co ciekawe to właśnie na Eginie rozpoczęto ich uprawę na masową skalę. Jeśli wybierzecie się na wyspę nie zapomnijcie skosztować pysznych lodów pistacjowych.
Przylądek Sunion - świątynia Posejdona i najpiękniejszy zachód słońca w Grecji
Położony na południowym krańcu Attyki pagórkowaty Przylądek Sunion stanowił dla starożytnych Aten bramę w stronę Morza Egejskiego. Wspominał o nim nawet Homer w Odysei określając go "świętym przylądkiem Ateńczyków", gdyż na jego szczycie mieściło się słynne sanktuarium Posejdona, którego ruiny przyciągają dziś licznych turystów.
Przylądek Sunion uważany jest również za jedno z najlepszych miejsc do obserwacji zachodów słońca. Bez względu jednak na cel naszej podróży - warto wpisać go na listę miejsc do zobaczenia!
Mykeny - atrakcje w Grecji z kategorii nie przegap!
Niewiele jest miejsc tak mocno rozbudzających wyobraźnię miłośników starożytności co ufortyfikowane miasto Mykeny, od którego swoją nazwę wzięła cała kultura mykeńska. Za jego ponowne odnalezienie odpowiadał słynny niemiecki archeolog amator Heinrich Schliemann, który mimo tego osiągnięcia znany jest bardziej jako odkrywca Troi.
W trakcie eksploracji ruin miasta natrafiono na grobowce z licznymi skarbami, w tym złotą maską, którą początkowo wzięto za maskę pośmiertną samego Agamemnona (dziś wiemy jednak, że pochodzi ona z innych czasów). Obecnie najważniejsze ze znalezisk grobowych przechowywane są w Muzeum Archeologicznym w Atenach, ale w budynku obok stanowiska archeologicznego prezentowane są ich kopie.
Do najważniejszych zabytków Myken zalicza się monumentalny grobowiec kopułowy (tolos) określany mianem Skarbca Atreusza. Wejście do jego wnętrza stanowi unikatowe doświadczenie.
Peloponez - Grecja w pigułce!
W naszym zestawieniu największych atrakcji Grecji opisujemy kilka miejsc leżących w granicach Peloponezu. Ten malowniczy półwysep pełen jest wspaniałych zabytków (dotyczy go aż pięć wpisów z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO!), o których więcej przeczytacie w naszym rozbudowanym przewodniku Peloponez: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Kompletny przewodnik po regionie.
Teatr w Epidaurosie - najlepiej zachowany teatr świata starożytnego
Kolejnym ze słynnych zabytków Peloponezu jest sanktuarium Asklepiosa-Uzdrowiciela w Epidauros, które należało do najważniejszych ośrodków religijnych starożytnej Grecji i przyciągało Hellenów z całej Grecji liczących na uzdrowienie. Z rozległym zespołem zabudowań, z którego do naszych czasów przetrwały zaledwie ruiny, sąsiadował monumentalny teatr, stanowiący dziś jeden z najwspanialszych przykładów kunsztu antycznych architektów.
Dzięki swojemu położeniu w bliskiej odległości Aten, Teatr w Epidauros stanowi jeden z najpopularniejszych celów kilkugodzinnych wypadów ze stolicy. Co ciekawe - w sezonie letnim wciąż organizowane są na nim występy w ramach Festiwalu Ateńskiego.
Kanał Koryncki
Mimo że już starożytni planowali zrealizować projekt przekopu łączącego Zatokę Sarońską z Zatoką Koryncką, na urzeczywistnienie tej wizji trzeba było poczekać aż do XIX wieku.
Słynny kanał ma długość około 6,4 km, przy szerokości niewiele powyżej 21 m i wysokości dochodzącej do nawet 79-90 m. Jego ściany ścięte są pod tak małym kątem, że spoglądając na nie z góry mogą wydawać się niemal proste.
Aby go zobaczyć możemy stanąć na jednym z jego końców, spojrzeć na niego z góry lub przepłynąć jednym ze statków turystycznych (o ile akurat nie będzie zamknięty).
Co warto zobaczyć w okolicy?
Wizytę przy Kanale Korynckim najlepiej połączyć ze zwiedzaniem dwóch atrakcji - ruin starożytnego Koryntu oraz górującego nad miastem wzgórza Akrokoryntu z ruinami cytadeli, z których będziemy mogli podziwiać okolicę.
Olimpia - poznajmy kolebkę igrzysk olimpijskich
Co do Olimpii mamy mieszane uczucia - z jednej strony było to miejsce organizacji słynnych igrzysk, gdzie swoją pracownię miał sam Fidiasz. Problemem jest to, że niewiele przetrwało z tego wspaniałego dawniej kompleksu. Sytuację ratują na szczęście dwa wspaniałe muzea utworzone tuż obok - Muzeum Historii Starożytnych Igrzysk Olimpijskich oraz Muzeum Archeologiczne.
Najważniejszymi skarbami muzeum archeologicznego są dwa bezcenne tympanony ze świątyni Zeusa. Zachodni przedstawia scenę walki pomiędzy Lapitami a centaurami, a na wschodnim umieszczono wyobrażenie pojedynku Pelopsa z Ojnomaosem. Prawdziwa perełka dla miłośników sztuki starożytnej!
Mistra - najlepiej zachowane bizantyńskie miasto na świecie
W pewnym sensie Mistra należy do tzw. "hidden gemów", choć właściwie trudno o takie określenie względem stanowiska archeologicznego wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO! Mimo że z dawnego miasta wzniesionego na zboczu gór Tajget przetrwały zaledwie ruiny, to pozwalają one na unikalne doświadczenie bizantyńskiej architektury miejskiej. Do największych zabytków Mistry należą zabytkowe kościoły (w których przetrwały m.in. malowidła), mury oraz pozostałości domów.
Wybierając się na miejsce zalecamy zabranie wygodnego obuwia, bo czekać Was będzie niemało wchodzenia pod górę (i schodzenia)!
Sparta
Niedaleko Mistry leżą liche resztki starożytnej Sparty. Nie znalazłyby sie one na naszej liście największych atrakcji Grecji nawet wtedy, gdyby liczyła ona 100 pozycji. Mimo to będąc w okolicy warto tu podjechać i zobaczyć jak niewiele pozostało z tego potężnego niegdyś polis, które nikomu się nie kłaniało.
Monemwasia - najbardziej malowniczo położone greckie miasto
Monemwasia, która nazywana jest czasem greckim Gibraltarem, to kolejne świadectwo czasów bizantyńskich. Dzieli się ona na dolne miasto - istniejące i tętniące życiem - oraz górne miasto i akropol w formie ruiny.
Monemwasia oprócz malowniczego położenia przyciąga turystów bizantyńskimi zabytkami, których kilka przetrwało w każdej części miasta. Na ambitnych czeka niewielkie muzeum, a aktywni mogą ruszyć pieszo na szczyt wzgórza, gdzie stała niegdyś cytadela, a dziś znajdziemy przyjemny punkt widokowy.
Świątynia Apollina w Bassaj - zwiedzanie zabytków Grecji z listy UNESCO
Wzniesiona na wysokości aż 1131 m świątynia Apollina jest najlepiej zachowanym starożytnym obiektem sakralnym Peloponezu. Budowla powstała w jałowych górach zachodniej Arkadii, daleko od najważniejszych ośrodków antycznej Grecji.
Świątynia Apollina uważana jest za jeden z najważniejszych przykładów architektury greckiego okresu klasycznego. Możemy nawet spotkać się z przydomkiem peloponeski Partenon. Doceniła to organizacja UNESCO wpisując zabytek w 1986 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego.
Warto wiedzieć - dojazd i ochronna membrana
Zanim zdecydujecie się na odwiedzenie tego zabytku warto zdawać sobie sprawę z dwóch rzeczy. Po pierwsze, został on przykryty ochronną membraną, więc nie zobaczymy go w całej okazałości, a jedynie z bardzo bliska. Drugą kwestią jest dojazd - świątynia leży na uboczu i dotarcie do niej może wymagać nadłożenia drogi.
Kreta
Ta największa grecka wyspa jest popularnym wyborem wśród turystów pragnących porządnie wypocząć i się pobyczyć, do czego zachęca szeroka oferta tanich lotów oraz wycieczek organizowanych przez biura podróży. Pozostali wpadają na Kretę w celu zobaczenia pozostałości pałaców minojskich - zwłaszcza słynnego pałacu w Knossos.
Wyspa Hydra oraz jej kaskadowa zabudowa
Hydra nie należy co prawda do grona wysp nadających się na spędzenie wakacji, bo tylko jej niewielki fragment jest zabudowany, a reszta jest górzysta. Trudno jednak o bardziej malowniczy widok niż widziana z morza panorama jej jedynego miasta (Portu Hydra), które powstało na zboczu wzgórza o kształcie amfiteatru i charakteryzuje się tradycyjną kaskadową zabudową.
Hydra czasem nazywana jest wyspą osiołków, gdyż z racji jej topografii tylko te zwierzęta pozwalają na wygodny transport produktów do wyższych partii miasteczka. Dla nas jest ona idealnym miejscem na krótki wypad, choć osoby aktywne mogą zastanowić się nad noclegiem, ponieważ na wyspie czeka na nich kilka tras trekkingowych (do pozostania nie zachęcają niestety wysokie ceny).
Rodos
Położona pomiędzy Morzem Egejskim a Śródziemnym wyspa kojarzona jest najlepiej pośród osób zainteresowanych okresem średniowiecznej rywalizacji chrześcijaństwa ze światem muzułmańskim. Przed ponad dwa stulecia Rodos należała do zakonu joannitów, ale w 1523 roku rycerze szpitalnicy nie dali radę odeprzeć oblężenia Sulejmana Wspaniałego. Najważniejsza pamiątką po tamtych czasach jest Pałac Wielkiego Mistrza, a starówka tutejszej stolicy wpisana została na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Zakynthos i Zatoka Wraku
Leżąca nieopodal brzegu Peloponezu Zakynthos należy do najpopularniejszych greckich wysp. Wybierając się na nią trzeba mieć jednak świadomość jej specyfiki, bo składa się z jakby dwóch światów - typowo turystycznego południa przypominającego atmosferę z polskiego Władysławowa (z wyjątkiem niektórych zakątków półwyspu Vasilikos). Czym jednak dalej na północ, tym mniej turystycznie i bardziej dziko.
Na Zakynthos odnajdziemy jedno z najpopularniejszych miejsc w całej Grecji - słynną Zatokę Wraku, na którą możemy spojrzeć z góry. Jeśli chcemy dostać się na Plażę Wraku, to pozostaje nam tylko droga morska.
Kefalonia
Położona tuż obok Zakynthos Kefalonia (a precyzyjniej Kefalinia) nie jest tak popularna jak jej sąsiadka, ale w naszej opinii może być znacznie ciekawszym wyborem dla turystów poszukujących mniej oczywistych miejsc.
Na odwiedzających czekają tam m.in.: malownicze górzyste krajobrazy, plaże z turkusową wodą (w tym plaża Myrtos - jedna z najpiękniejszych w całej Grecji!) i jaskinia Melissani. Więcej o największych atrakcjach wyspy przeczytacie w naszym przewodniku Kefalonia (Kefalinia): atrakcje, ciekawostki, mapa