Podróże po Europie

Przylądek Sunion i Świątynia Posejdona - zwiedzanie, dojazd, historia

Ostatnia aktualizacja: 9 lutego 2024

Na południowym krańcu historycznego regionu Attyka leży jedno z najbardziej malowniczych miejsc w całej Grecji - pagórkowaty Przylądek Sunion (gr. Aκρωτήριο Σούνιο), na wierzchołku którego wznosi się świątynia poświęcona Posejdonowi.

Jest to bardzo popularne miejsce wśród odwiedzających Ateny turystów oraz amatorów fotografii, którzy pragną uchwycić malowniczy zachód słońca. Jednym z najsłynniejszych przybyszów był angielski poeta Lord Byron, który - czego jednak nie polecamy naśladować - zostawił po sobie "pamiątkę" i wystrugał swoje imię tuż przy wejściu do świątyni poświęconej bogu mórz.

Świątynia Posejdona należała do świętego trójkąta, w skład którego wchodził również Partenon (więcej: zwiedzanie Akropolu) oraz Świątynia Afai na wyspie Egina.
Widok na Świątynię Posejdona (Przylądek Sunion w Grecji)
Widok na Świątynię Posejdona (Przylądek Sunion w Grecji)

Jeśli planujecie zwiedzanie Aten, to Sunion może być dobrym pomysłem na kilkugodzinną wycieczkę i odpoczynek od zgiełku metropolii. Dojazd, zwiedzenie okolicy i powrót powinny zająć nam do około 6 godzin.

Przylądek Sunion i Świątynia Posejdona - krótki rys historyczny

Przylądek Sunion z racji swojego położenia stanowił dla starożytnych Aten bramę z ich głównego portu w Pireusie w stronę Morza Egejskiego. Wspominał o nim nawet Homer w "Odysei" określając go "świętym przylądkiem Ateńczyków". W czasach antycznych miał on formę ufortyfikowanej osady z własnym portem położonym w północnej części przylądka.

Świątynia Posejdona na Półwyspie Sunion
Świątynia Posejdona na Półwyspie Sunion

Miejsce kultu poświęcone Posejdonowi - opiekunowi mórz, oceanów i żeglarzy - istniało tu prawdopodobnie już w VIII wieku przed naszą erą. W V wieku p.n.e. zbudowano mu świątynię, która została doszczętnie zniszczona przez Persów podczas najazdu w 480 roku p.n.e. Sanktuarium odbudowano w porządku doryckim w trakcie rządów Peryklesa (444-440).

Wydarzenia te potwierdzają znaleziska archeologiczne, w tym znalezione kawałki rzeźb, które dzisiaj można podziwiać w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

W trakcie wojen peloponeskich, Przylądek Sunion odegrał kluczową rolę w systemie obronnym Aten. W 412 roku p.n.e., w celu ochrony tego strategicznego punktu, świątynię oraz przyległe budowle otoczono murami obronnymi, wzmocnionymi dodatkowo wieżami. Te fortyfikacje, rozciągające się na długość blisko 400 m, miały za zadanie nie tylko chronić żeglugę, ale również zabezpieczać dostawy zboża, które były kluczowe dla miasta. Fragmenty fortyfikacji przetrwały do dziś, przypominając o bogatej historii tego miejsca.

Pozostałości po porcie przy Świątyni Posejdona na Przylądku Sunion w Grecji
Pozostałości po porcie przy Świątyni Posejdona na Przylądku Sunion w Grecji

Przylądek Sunion - zwiedzanie stanowiska archeologicznego

Do naszych czasów zachowały się okazałe ruiny Świątyni Posejdona (podstawa, niemała część kolumnady z belkowaniem), stanowiące najważniejszy zabytek biletowanego stanowiska archeologicznego.

Świątynia Posejdona została wzniesiona w stylu podobnym do świątyni Hefajstejona, która znajduje się na terenie Agory w Atenach - obie budowle zostały prawdopodobnie zaprojektowane przez tego samego architekta. Świątynia Hefajstejona zachowała się w znacznie lepszym stanie i pozwala nam wyobrazić sobie, jak w czasach swojej świetności mógł prezentować się przybytek ozdabiający Przylądek Sunion.

Spacerując po ogrodzonym terenie zobaczymy także pozostałości po zabudowaniach mieszkalnych i fortyfikacjach obronnych, a po północno-zachodniej stronie natrafimy na skromne resztki portu i doków dla statków.

Fragment murów otaczających Świątynię Posejdona
Fragment murów otaczających Świątynię Posejdona

Przy najważniejszych punktach przygotowano tablice opisowe w języku angielskim. Zwiedzanie nie powinno sprawić nam większych problemów, ale warto zdawać sobie sprawę, że czeka nas wędrowanie po nierównym terenie oraz potrzeba pokonywania niewielkich różnic wysokości.

Przylądek Sunion - Świątynia Posejdona
Przylądek Sunion - Świątynia Posejdona

Na spokojnie poznanie całego terenu potrzebujemy około godziny, chociaż zachęcamy do zajęcia miejsca na jednej z ławeczek, aby przynajmniej na chwilę nie przejmować się mijającym czasem.

Wskazówka: Zdarza się, że na Przylądku Sunion bywa bardzo wietrznie.
Widoki ze stanowiska archeologicznego Świątyni Posejdona na Przylądku Sunion
Widoki ze stanowiska archeologicznego Świątyni Posejdona na Przylądku Sunion

Przylądek Sunion i jeden z najpiękniejszych greckich zachodów słońca

Niektórzy wybierają się na przylądek Sunion, aby na własne oczy zobaczyć malowniczy zachód słońca, z którego miejsce to słynie. Jeśli to również jest Waszym głównym celem, pamiętajcie o sprawdzeniu dokładnej godziny zachodu słońca oraz godziny odjazdu ostatniego autobusu (o ile nie przyjeżdżacie innym środkiem transportu).

Szczęśliwie godziny zamknięcia stanowiska archeologicznego są dopasowane do zachodu słońca.

Świątynia Posejdona - ceny biletów wstępu

  • bilet normalny - 10,00 (43,10 zł),
  • bilet ulgowy - 5,00 (21,55 zł).

Wstęp bezpłatny:

  • obywatele Unii Europejskiej do 25. roku życia,
  • wszyscy 6. marca, 18. kwietnia, 18. maja, 28. październik,
  • wszyscy w pierwszą niedzielę miesiąca w okresie od listopada do marca.

Aktualne ceny oraz warunki darmowego wstępu sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Dni i godziny otwarcia Świątyni Posejdona

Świątynia Posejdona na Przylądku Sunion czynna jest codziennie przez większość roku od rana aż do zachodu słońca. Zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym, bramy otwierane są o 9:30. Ostatnie wejście możliwe jest na 20 minut przed zachodem słońca.

Aktualne dni i godziny otwarcia oraz dni, kiedy stanowisko archeologiczne jest nieczynne, sprawdzicie na oficjalnej stronie greckiego ministerstwa kultury

Widok na okolice Świątyni Posejdona - Przylądek Sunion
Widok na okolice Świątyni Posejdona - Przylądek Sunion

Przylądek Sunion - dojazd

Przylądek Sunion oddalony jest od Aten o około 70 kilometrów. Na miejsce możemy dojechać samochodem lub autobusem ze stolicy Grecji. Trasa prowadzi wzdłuż wybrzeża i należy do bardzo malowniczych.

Dojazd samochodem

Najłatwiej na Przylądek Sunion dotrzemy samochodem. Dojazd nie powinien sprawić nam problemów, choć końcówka prowadzi nieco pod górę.

Dla turystów dostępne są dwa parkingi. Pierwszy z nich znajduje się przy samym wejściu, ale jest tam mało miejsc i możemy mieć problem z zaparkowaniem. Drugi, znacznie większy parking leży nieco poniżej, na wysokości ruin opisywanej przez nas dalej świątyni Ateny. Po zostawieniu tam samochodu będziemy musieli jeszcze podejść kawałek pod górę.

Świątynia Posejdona
Świątynia Posejdona

Jak dojechać na Przylądek Sunion z Aten - komunikacja publiczna

Połączenie z Aten na Przylądek Sunion obsługuje przewoźnik KTEL Attikis, który dowiezie nas pod samo wejście do stanowiska archeologicznego. Jego trasa cały czas prowadzi wzdłuż linii brzegowej - najpierw miniemy ateńską dzielnicę Glyfada z plażami i klubami, a następnie przejedziemy przez skaliste wybrzeże. Wsiadając do autobusu spróbujmy zająć miejsce po prawej stronie, będziemy mieć wtedy bardzo dobry widok na piękną lazurową wodę oraz morze. Sam przejazd zajmuje 2 godziny. Bilet kosztuje około 6,90€ w jedną stronę. Bilety kupujemy na pokładzie autobusu - płatność gotówką.

Autobus odjeżdża z okolic parku Pedion tou Areos, przy ulicy Leof Alexandras, naprzeciwko dużego pomnika. Autobusy są w miarę nowe w porównaniu do innych odjeżdżających z okolicznych przystanków. Jeśli będziecie jechać rano lub wracać późnym wieczorem, nie polecamy wchodzić ani przechodzić parkiem - w środku można spotkać narkomanów i jest mało przyjemnie.

Lokalizacja przystanku autobusowego w kierunku Przylądka Sunion (screen: maps.google.pl)
Lokalizacja przystanku autobusowego w kierunku Przylądka Sunion (screen: maps.google.pl)

Rozkład jazdy autobusu na Przylądek Sunion

Rozkłady jazdy czasem pojawiają się na stronie przewoźnika pod tym adresem, ale my specjalnie byśmy im nie ufali. Rozkład powrotny dostosowany jest mniej więcej do godziny zachodu słońca.

Ponieważ rozkłady mogą ulec zmianie - warto podejść chwilę wcześniej na dworzec autobusowy i sprawdzić rozkład wywieszony na szybie kasy biletowej, znajdującej się po przeciwnej stronie ulicy. Wszystkie informacje są tam wypisane w języku greckim, z wyjątkiem rozkładów jazdy na Sunion.

Alternatywnie można poprosić pracownika naszego miejsca noclegowego, aby zadzwonił i zapytał.

Autobus w trakcie przejazdu zatrzymuje się także na innych przystankach. Niestety, na rozkładzie niełatwo odnaleźć szczegółowe godziny, a w ciepłych miesiącach może się okazać, że zabrakło dla nas miejsca - dlatego polecamy korzystać z pierwszego przystanku i pojawić się odpowiednio wcześniej.

Przylądek Sunion - co jeszcze zobaczymy w okolicy?

Wschodni brzeg

Nie każdy odwiedzający wchodzi na biletowany teren świątyni Posejdona. Niektórzy decydują się wyłącznie na spacer wzdłuż wschodniej części przylądka, skąd rozpościerają się widoki na Morze Egejskie i Cyklady.

Jeśli chcielibyście dostać się na sam koniec przylądka, warto mieć odpowiednie obuwie - jest tam dość stromo i zejście oraz wejście mogą sprawić nam nieco kłopotów. W trakcie ciepłych miesięcy pamiętajmy również o nakryciu głowy oraz zapasie wody - żar lejący się z nieba i wysiłek fizyczny mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Widok na Świątynia Posejdona spoza granic obszaru archeologicznego
Widok na Świątynia Posejdona spoza granic obszaru archeologicznego

Świątynia Ateny

Przy drodze prowadzącej do stanowiska archeologicznego natrafimy na pozostałości świątyni Ateny. Nie są one łatwe do wypatrzenia z daleka, gdyż z tej datowanej na VI wiek p.n.e. konstrukcji przetrwało zaledwie kilka elementów podstawy.

Na miejscu możemy obejrzeć tablice informacyjne, z pomocą których poznamy lepiej historię budowli oraz zobaczymy jej wizualizację. Wejście jest darmowe, ale wizyta nie zajmie nam więcej niż kilka minut.

Chociaż bliżej morza ważniejszy był Posejdon, a wgłąb lądu prym wiodła bogini Atena, to na Przylądku Sunion wyznawcy obu bóstw żyli ze sobą w harmonii - ich sanktuaria oddalone były od siebie o około 400 metrów.
Ruiny Świątyni Ateny - Przylądek Sunion
Ruiny Świątyni Ateny - Przylądek Sunion

Plaża

Tuż obok świątyni Ateny znajduje się wydeptana dróżka prowadzącą w dół do małej plaży, gdzie możemy się położyć i nawet wejść do wody. Pamiętajcie jednak, że dno pod wodą jest kamieniste i śliskie, a sama mała plaża jest żwirowa - mimo to, jest to bardzo przyjemne miejsce na chwilę odpoczynku.

Jeśli mamy więcej czasu, to po zachodniej stronie znajdziemy hotel, restaurację oraz większą plażę - chcąc się tam dostać będziemy musieli kawałek się przespacerować lub podjechać autem.

Przylądek Sunion - widok z obszaru archeologicznego Świątyni Posejdona
Przylądek Sunion - widok z obszaru archeologicznego Świątyni Posejdona

Restauracja naprzeciwko stanowiska archeologicznego

Naprzeciwko wejścia na teren świątyni działa mała restauracja ze świetnym widokiem oraz sklep z pamiątkami. Ceny, czemu nie można się dziwić, są dość wysokie - jeśli jednak ktoś ma ochotę napić się wina i popatrzeć na okolicę, to ciężko o lepsze miejsce.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama