Zwiedzanie stadionu Panatenajskiego w Atenach

Z czym kojarzą się nam Igrzyska Olimpijskie i Olimpiada? Dla wielu z nas pierwszą odpowiedzią będzie starożytna Grecja, gdzie w Olimpii, co cztery lata, odbywały się zawody sportowe cieszące się olbrzymią popularnością.

Dzisiejsze Igrzyska, nazywane nowożytnymi, bezpośrednio czerpią z tradycji starożytnej Grecji, stając się równocześnie najważniejszymi zawodami sportowymi świata. Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1896 roku w Atenach, na stadionie Panatenajskim (zwanym też czasem stadionem Panateńskim), czyli jedynym na świecie stadionie zbudowanym w całości z marmuru.

Trybuny stadionu Panatenajskiego

Historia stadionu Panatenajskiego

Czym wyróżnia się ten obiekt? Przede wszystkim wyglądem, obiekt jest lekko zmienioną rekonstrukcją historycznego obiektu z czasów starożytnych, na którym odbywały się rozgrywki ku czci bogini Ateny. Obiekt początkowo miał drewniane siedzenia, jednak w 329 roku przed naszą erą został pokryty marmurem zgodnie z pomysłem władcy Likurga. Trochę później, w 140 roku przed naszą erą za panowania Heroda Attyka, został rozbudowany i przybrał kształt podkowy, który wyróżnia obiekt również dzisiaj. W tamtych czasach miał pojemność około 50 000 miejsc.

Kształt podkowy stadionu Panatenajskiego

Jak to w historii bywało, stadion przez lata popadał w ruinę i niszczał. Pomysł na jego odbudowę pojawił się razem z pomysłem wskrzeszenia idei Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1870 i 1875 roku. Stadion został zrekonstruowany zachowując kształt trybun, zmieniony został za to kształt boiska.

Pierwszymi dyscyplinami sportowymi były różnego rodzaju biegi, krótkie i dłuższe, stąd też kształt obiektu dostosowany przede wszystkim pod biegaczy. Dzisiaj bieżnia biegnie dookoła, w środku mogą być też rozgrywane inne zawody sportowe.

Trybuny na stadionie Panatenajskiego

Przez następne lata stadion był dopracowywany, aż w 1896 roku odbyły się na nim pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Co ciekawe, chociaż w przypadku Grecji jest to raczej norma, w tamtym momencie stadion nie był jeszcze ukończony - finalnie rozbudowę zakończono w 1906, i w tym samym roku zorganizowano symboliczne, nadplanowe, zawody sportowe, zwane potocznie Olimpiadą Letnią 1906.

Dzisiaj na obiekcie odbywają się koncerty, a rzadziej zawody sportowe (podczas igrzysk w 2004 roku odbyły się tu zawody łucznicze. Pomieści on nawet 70 000 - 80 000 widzów, jednak z powodów bezpieczeństwa dzisiaj nie wchodzi na niego więcej niż 50 000, sytuacja wróciła więc do korzeni.

Zwiedzanie stadionu Panatenajskiego

Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest jego jasny, marmurowy kolor. Sami Grecy nazywają go również “Kallimármaro”, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza “piękny marmur” lub “stworzony z pięknęgo marmuru”. W słoneczny dzień jego widok imponuje.

widok ze Stadionu Panatenajskiego w Atenach

Bardzo ciekawe jest także położenie obiektu - znajduje się na przy wzgórzu Ardittos, idziemy do niego pod górę. Można do niego dojść spod samego Akropolu w ciągu kilku minut, po drodze mijając ruiny świątyni Zeusa.

Pomniki na stadionie Panatenajskim

Co ciekawe, z powodu swojego kształtu i braku wysokich ogrodzeń, możemy przyjrzeć się mu bardzo dobrze bez potrzeby kupowania biletu. Czy jednak warto wejść na sam obiekt? Naszym zdaniem warto! Stadion z środka wygląda całkowicie inaczej niż z boku, możemy spacerować po bieżni i całej długości i wysokości trybun.

Schody na stadionie Panatenajskim

Na całym stadionie wszystkie miejsca są takie same, wyglądają niczym olbrzymie ławy, na samym środku jednak przygotowane są dwa specjalne miejsca, dziś moglibyśmy je nazwać miejscami dla VIP-ów. Królewskie miejsca

Warto wejść na samą górę trybun i popatrzeć na całość z góry.

Stadion Panatenajskim - Ateny

Możemy także przejść się tunelem wydrążonym w skale, przez który na obiekt wchodzili uczestnicy igrzysk.

Wejście do tunelu na stadionie Panatenajskim Tunel na stadionie Panatenajskim

Tunel prowadzi do małego muzeum olimpijskiego, gdzie znajdziemy trochę informacji o starożytności i pomieszczenie z plakatami ze wszystkim nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Szczerze? Muzeum nie zachwyca, chociaż samo przejście tunelem (szczególnie w sytuacji małej ilości turystów) jest ciekawym doświadczeniem.

Muzeum na stadionie Panatenajskim

Informacje praktyczne

Stadion Panatenajski - gr. Παναθηναϊκό Στάδιο, Panathinaïkó Stádio, ang. Panathenaic Stadium - oficjalna strona obiektu.

Dni i godziny otwarcia:

miesiące godziny otwarcia
marzec - październik 08:00 - 19:00
listopad - luty 09:00 - 17:00

Ceny biletów wstępu:

rodzaj biletu cena
bilet normalny 5,00€
bilet ulgowy (dla studentów oraz osób powyżej 65. roku życia) 2,50€
osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie bezpłatnie
dzieci poniżej 6. roku życia bezpłatnie

Adres

Leof. Vasileos Konstantinou, Athina 116 35, Grecja


Reklama