Jednodniowe (i krótsze) wycieczki z Aten. Różne pomysły na wypady poza stolicę Grecji

Ateny pełne są antycznych zabytków, muzeów i ciekawych miejsc. Jeśli jednak zostajemy w stolicy Grecji na dłużej możemy rozważyć też wyjazd poza miasto. A wybór jest naprawdę szeroki - od krótkich wypadów komunikacją miejską na kilka godzin, przez rejsy na okoliczne wyspy aż po wyjazdy do dalszych zakątków Attyki i innych greckich regionów.

Krótkie (na pół dnia) wypady ze stolicy Grecji

Pireus

Jednym z najpopularniejszych pomysłów na wypad poza centrum Aten jest odwiedzenie oddalonego o niecałe 10 kilometrów Pireusu. Ten antyczny port jest dziś nowoczesnym miastem - z kolorową i żywą mariną, wieloma knajpkami i klimatem drastycznie różnym od ateńskiego. Spacerując nadmorskimi ulicami Pireusu aż trudno uwierzyć, że jeszcze chwilę temu byliśmy w ponurych i szarych Atenach.

Niestety, sympatycy antycznych zabytków nie znajdą ich w Pireusie zbyt wiele. Zachowały się fragmenty fortyfikacji otaczającej w czasach antycznych port i dosłownie pojedyncze ruiny. Wiele artefaktów (w tym imponujące rzeźby z brązu) znajdziemy natomiast w lokalnym Muzeum Archeologicznym.

Do Pireusu dojedziemy metrem, linią Μ1, należy wysiąść na ostatniej stacji.

Klasztor Dafni

Około 10 kilometrów na północny zachód od centrum Aten znajdziemy jeden z większych skarbów Attyki - klasztor Dafni. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu już w VI wieku, jednak dzisiejszy kształt klasztoru to efekt XI-wiecznej przebudowy. W środku zobaczymy jedne z najlepiej zachowanych bizantyjskich mozaik w całej Grecji.

Klasztor Dafni razem z dwoma innymi (Osios Lukas i Nea Moni) wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako unikalny przykład architektury bizantyjskiej.

Wejście jest darmowe. Uwaga! Klasztor otwarty jest jedynie we wtorki i piątki od 8:00 do 15:00. Najlepiej sprawdźmy dokładnie dni i godziny otwarcia przed przyjazdem.

Wyspy Sarońskie

Będąc w Atenach możemy wybrać się też na jedną z okolicznych wysp - do wyboru na jednodniowy wypad mamy kilka wysp z archipelagu Wysp Sarońskich. Niektóre z nich znajdują się blisko (Egina, Salamina), ale do niektórych będziemy płynąć do kilku godzin.

Każdego dnia rejsy odpływają z portu w Pireusie. Możemy samodzielne wybrać się na jedną z wysp, albo zdecydować się na droższą wycieczkę podczas której zwiedzimy 2 lub 3 wyspy na raz. W drugim przypadku musimy liczyć się z tym, że na każdej z wysp spędzimy zaledwie godzinę do dwóch.

W przypadku samodzielnej wyprawy możemy wybrać tańszy i dłuższy rejs statkiem lub krótszą i droższą przeprawę wodolotem.

!Grecka wyspa Egina i Świątynia Afai podczas zachodu słońca
Grecka wyspa Egina i Świątynia Afai podczas zachodu słońca

Przykłady wysp wartych polecenia na jednodniową wycieczkę:

  • Egina - jedna z najpopularniejszych greckich wysp. Oddalona o około godzinę drogi od Aten. Egina nazywana jest pistacjową wyspą - nazwa wzięła się od drzew pistacjowych, które rosną prawie wszędzie. Wyspa słynie też ze wzniesionej na wysokim wzgórzu świątyni Afai. Inną atrakcją jest Bazylika pw. św. Naktariusza. (Więcej w osobnym artykule: Wyspa Egina - relacja.)

  • Hydra - oddalona o około 2 godziny drogi od Pireusu Hydra jest uważana za jedną z najpiękniejszych greckich wysp. Port oraz wznoszące się za nim kaskadowo miasto wyglądają po prostu pocztówkowo. Odwiedzając Hydrę możemy pospacerować wąskimi uliczkami i popatrzeć na charakterystyczne białe domy. Na wyspie nie funkcjonuje ruch samochodowy - towary przenosi się z pomocą osiołków. (Więcej na: Wyspa Hydra - relacja.)

!Grecka wyspa Hydra
Grecka wyspa Hydra
  • Salamina - największa i najbliżej położona z Wysp Sarońskich. Jest to warte polecenia miejsce dla turystów zainteresowanych historią i kulturą - na wyspie znajdują się ruiny antycznego portu, muzea oraz kościoły. Sama wyspa jest jednak dość duża i poruszanie się po niej jedynie pieszo jest raczej niemożliwe.

Przylądek Sunion

Na południowym końcu historycznego regionu Attyka znajduje się jedno z najbardziej malowniczych miejsc Grecji - przylądek Sunion (po gr. Σούνιο / Sunio, po ang. Cape Sounion).

Ozdobą przylądka jest świątynia Posejdona, która architektonicznie przypomina świątynie Hefajstejona znajdującą się na terenie Agory w Atenach. Wersja ateńska zachowała się w dużo lepszym stanie, ale świątynia wzniesiona na szczycie przylądka Sunion stoi w zdecydowanie bardziej malowniczej scenerii.

Oprócz świątyni na miejscu czekają na nas punkty widokowe i knajpka ze świetnym widokiem. Kawałek dalej znajdziemy plażę. Niektórzy turyści przyjeżdżają tu specjalnie aby zobaczyć zachód słońca. Na przylądek Sunion przyjedziemy autobusem firmy KTEL Attikis.

Więcej: Przylądek Sunion i Świątynia Posejdona - dojazd, historia oraz informacje praktyczne

!Przylądek Sunion i Świątynia Posejdona
Przylądek Sunion i Świątynia Posejdona

Delfy

Antyczne Delfy były jednym z najważniejszych ośrodków w czasach antycznej Grecji. Swoją sławę zawdzięczają wyroczni delfickiej, do której Grecy (i nie tyko) przybywali tłumnie w celu otrzymania przepowiedni. Władcy i możni pytali o najróżniejsze sprawy - o przebieg wojny, o zgodę na założenie kolonii czy o rzeczy bardziej zwyczajne.

Na Świętej Drodze prowadzącej do świątyni Apollina stały skarbce należące do greckich państw-miast wypełnione darami wotywnymi. Dziś po antycznych Delfach zostało stanowisko archeologiczne oraz znaleziska w Muzeum Archeologicznym Delf. Same ruiny są w stosunkowo dobrym stanie - na miejscu zobaczymy dobrze zachowane ruiny teatru, stadionu czy podstawy świątyń i innych budynków.

Delfy są też jednym z najbardziej malowniczo położonych greckich stanowisk archeologicznych. Leżą u podnóży gór Parnas, a widoki z poziomu teatru na otaczające wzgórza oraz Zatokę Koryncką zapierają dech w piersiach.

Pomimo że Delfy oddalone są o niemal 200 kilometrów od Aten to dojazd nie sprawi nam problemu. Połączenia z Delfami realizuje firma KTEL Fokidas, której rozkłady pozwalają na spędzenie w Delfach większości dnia. Przejazd w jedną stronę zajmuje 2,5 godziny.

Więcej: Delfy - zwiedzanie i informacje praktyczne

!Tolos - ruiny świątyni Ateny Pronaja, Delfy, Grecja
Tolos - ruiny świątyni Ateny Pronaja, Delfy, Grecja

Wschodnia część Peloponez

Górzysty półwysep Peloponez był w czasach antycznych i prehistorycznych kolebką greckiej kultury i greckich polis. Mimo że sam półwysep jest bardzo duży, to na szczęście część ciekawych miejsc znajduje się bliżej wschodniej granicy i stosunkowo blisko samych Aten.

Do turystycznych miejsc Peloponezu możemy dojechać wypożyczonym samochodem lub komunikacją publiczną. Autobusy do miast na Peloponez odjeżdżają z dworca autobusowego znajdującego się na ulicy Leoforos Kifisou 100 (KTEL Kifisou).

Dworzec znajduje się kawałek drogi od centrum miasta. Dojedziemy do niego komunikacją miejską. Z Placu Omonia dojeżdża tam autobus linii 051, a z lotniska autobus x93. Większość tras na obszarze południowego Peloponez obsługuje KTEL Argolida.

Niestety, komunikacja nie umożliwia wygodnego odwiedzania wielu lokalizacji w ciągu jednego dnia. Wyjątkiem przy odpowiednim zaplanowaniu jest możliwość odwiedzenia miasta Nauplion i teatru w Epidaurosie.

Peloponez oddzielony jest od części kontynentalnej sztucznym Kanałem Korynckim. Więcej: Kanał Koryncki oraz Zatoka Koryncka - relacja. W sezonie możliwe jest przepłynięcie kanałem na jednym ze statków. Turyści poszukujący mocnych wrażeń mogą z kolei skoczyć na bungee.

!Kanał Koryncki - Grecja
Kanał Koryncki - Grecja

Blisko Aten znajduje się Korynt. Dziś jest to nowoczesna miejscowość, ale możemy odwiedzić też stanowisko archeologiczne antycznego Koryntu. Antyczny Korynt był jednym z najważniejszych greckich polis. Niestety, Rzymianie w 146 roku p.n.e. zniszczyli niemal doszczętnie miasto. Samo stanowisko archeologiczne jest jednak warte odwiedzenie - na miejscu zobaczymy m.in. ruiny fontanny Pirene czy ruiny świątyni Apollina.

Inna atrakcją Koryntu jest górujący nad miastem Akrokorynt. Z tej wznoszącej się na ponad 500 metrów twierdzy zostały dziś jedynie ruiny, ale odwiedziny będą nie lada gratką dla każdego sympatyka historii. Pozostali odwiedzający mogą nacieszyć się niesamowitym widokiem na okolicę. Ruiny są trochę zaniedbane, co nadaje temu miejscu oryginalną atmosferę.

Inne ciekawe miejsce bliżej wschodniej granicy Peloponez.

  • Nauplion - pierwsza nowożytna stolica Grecji po odzyskaniu niepodległości. Dziś jest to przyjemne miasteczko nad którym góruje twierdza Palamidi. Oprócz twierdzy w mieście znajdziemy muzea, lokalne knajpki i przyjemną część nadmorską.

!Twierdza Palamidi w Nauplion
Twierdza Palamidi w Nauplion
  • Teatr w Epidaurosie - jeden z najlepiej zachowanych antycznych teatrów na świecie. Do dziś odbywają się tu przedstawienia, w tym występy Festiwalu Ateńskiego. Teatr wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  • Mykeny - jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Grecji. To właśnie od tych imponujących ruin wzięła się nazwa kultura mykeńska, którą określa się całą grecką kulturę sprzed wieków ciemnych. Z dawnego miasta zachowała się słynna Lwia Brama, fragmenty murów i pałacu, a także grobowce szybowe oraz komorowe. Wiele znalezisk znajduje się w muzeum przy stanowisku archeologicznym oraz w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.


Reklama