Zamek Palamidi w Nauplion

Nauplion, jedno z wielu pięknych miast Półwyspu Peloponez w Grecji, i jedno z tych położonych bezpośrednio nad wodą. Co je wyróżnia? Zdecydowanie Forteca Palamidi, nazywana także zamkiem lub twierdzą, górującą na wzgórzu nad miastem na wysokości niemal 216 metrów.

Zamek Palamidi z dołu Aby się do niej dostać należy przejść 913 stopni, chociaż miejscowi lubią opowiadać, że aby wejść na górę potrzeba wdrapać się na równe 999. W ostateczności można by przyjąć tę drugą liczbę wliczając w to wejście aż na szczyt zamku, chociaż tutaj wyliczono, że liczba stopni przekracza wtedy 1000.

Wejście na zamek Palamidi

Na szczęście dla mniej wysportowanych turystów możliwe jest podjechanie do zamku od drugiej strony autem. Jeśli jednak mamy na tyle sił, warto wejść samemu po schodach, sama droga jest ciekawą atrakcją, a widoki z niej na miasto potrafią zapierać dech w piersiach, szczególnie w słoneczny dzień.

Historia zamku Palamidi

Wzgórze i Grecja, to może się kojarzyć tylko z jednym, z akropolem. A jednak! Twierdza Palamidi została wybudowana stosunkowo niedawno, w latach 1711-1714, przez okupujących Nauplion Wenecjan. Wenecjanie długo nie nacieszyli się swoją imponującą budowlą, w 1715 roku zostali wyparci przez Turków. Zamek Palamidi

Turcy osmańcy zarządzali fortecą przez kolejne lata, aż do odzyskania przez Greków niepodległości w 1822 roku. Grecy, od samego rozpoczęcia rewolucji w 1821 roku, starali się zdobyć zamek, lecz udało się to dopiero w nocy 29 listopada 1822 roku, gdy Staikos Staikopoulos z 350 żołnierzami zdobył twierdzę. O czym warto wspomnieć, atak nastąpił w najtrudniejszym i najwyższym miejscu. Do dziś dzień, 30 listopada, mieszkańcy obchodzą święto wyzwolenia miasta.

Zamek Palamidi

Zwiedzanie zamku Palamidi

Twierdza jest olbrzymia, składa się z aż ośmiu bastionów, każdy z nich oryginalnie nosił imię weneckiego władcy, a po zdobyciu twierdzy przez Greków bastiony zostały przemianowane na imiona ważne dla mieszkańców tego kraju. Znajdziemy więc tam bastiony imion m.in. Leonidasa, Achillesa, Miltiadesa czy Temistoklesa, ale również Philhellene’a Roberta, Francuza, który zginął walcząc o niepodległości Grecji.

Zamek Palamidi

Warto wspomnieć o bardzo przemyślanym projekcie całości, każda z ośmiu twierdz została tak zbudowana, że była całkowicie niezależna i mogła bronić się samodzielnie w przypadku upadku którejkolwiek z pozostałych.

Zamek Palamidi Nauplion Na zwiedzanie całego terenu najlepiej zaplanować około dwóch godzin. Mimo, że nie zachowało się wiele budynków zamkniętych - to ruiny, mury i wieże ciągną się i ciągną. Jeśli chcemy przejść się po całym terenie, potrzebujemy więcej czasu.

Dziedziniec twierdzy Palamidi

W bastionie Miltiadesa, najlepiej zachowanej części fortecy, mieściło się między innymi więzienie, do jednej z cel możemy zajrzeć, przetrzymywany w niej był jeden z liderów greckiej rewolucji, Theodoros Kolokotronis.

Więzienie twierdza Palamidi

W opisanym wyżej bastionie Miltiadesa znajduje się również kaplica, w środku słabo oświetlona i bardzo surowa, na zdjęciu dziedzińca powyżej widzimy wejście do niej na prawo od drzewa.

Kaplica na zamku Palamidi

Na całym terenie znajdziemy wiele pozostałości po pomieszczeniach czy tunelach - część całkowicie zasypanych, do części możemy wejść, nie są one oświetlone, ani oznaczone, pamiętajmy więc o zachowaniu odpowiedniej uwagi, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Tunel w twierdzy Palamidi

Spacerując pomiędzy bastionami pokonujemy schody, kręte przejścia, a nawet drewniany mostek. Czasem musimy również trochę się namęczyć i przejść po olbrzymich kamieniach, jeśli chcemy dostać się w każde możliwe miejsce. Warto mieć na sobie wygodne obuwie.

Przejście na zamku Palamidi

Schody twierdza Palamidi

Zamek, dzięki swojemu położeniu oraz wysokości, jest również świetnym punktem obserwacyjnym. W zależności od miejsca, widzimy z niego miasto, wzgórza i wodę, lub ruiny prawdziwego akropolu Acronauplia, czyli najstarszej części miasta położonej na mniejszym wzgórzu.

Widok na mniejszą twierdzę

Dość dobrze z góry widać również zamek Bourtzi, który został wzniesiony na wodzie i stał się jednym z symboli miasta. Jako ciekawostkę warto podać, że w latach 1930-1970 mieścił się tam hotel.

Widok na zamek Bourtzi

Informacje praktyczne

[aktualizacja 5 marca 2020]

Aktualne informacje można sprawdzić na stronie - LINK.

Dni i godziny otwarcia:

  • w sezonie zimowy: 8:30-15:30
  • w sezonie letniem: czynne od 8:00, zamykane w zależności od terminu, pomiędzy 18:30 a 20:00

Ceny biletów wstępu:

  • bilet normalny: 8,00€;
  • bilet ulgowy: 4,00€;

Reklama