Punkty widokowe Aten

Ateny to miasto o wyjątkowo ciekawej historii, znane przede wszystkim ze wzgórza Akropol, na które można wejść i podziwiać pozostałe po latach świetności ruiny tego miejsca. Stolica Grecji to jednak nie tylko szczątkowe pozostałości po dawnej chwale - to bogaty krajobrazowo teren otoczony przez pasma górskie i Zatokę Sarońską. W samym centrum obok osławionego Akropolu znajdują się również inne wzgórza. Takie ukształtowanie terenu jest wymarzone dla fanów oglądanie miast z góry.

Przygotowaliśmy opis czterech najważniejszych punktów widokowych greckiej stolicy - z każdego z nich widok jest inny, przede wszystkim na piękny Akropol.

Najlepsze punkty widokowe w Atenach:

 • wzgórze Aresa - Areopagu;
 • wzgórze Akropolu;
 • wzgórze Likavitos / Likawitos;
 • wzgórze Filopapposa;
 • restauracja w hotelu The Athens Gate Hotel;

Widok ze wzgórza Aresa - Areopagu

Wzgórza Aresa to niewielkie skaliste wzniesienie w Atenach, jego wysokość nad wynosi zaledwie 115 m n.p.m.. Poświęcone było bogu wojny i Eryniom. Zlokalizowane jest przy samym Akropolu.

!Widok ze wzgórza Aresa na pasmo górskie
Widok ze wzgórza Aresa na pasmo górskie

Wejść można od dwóch stron, pierwsze znajduje się przy samym Akropolu i prowadzą tam podwójne schody, pierwsze metalowe, drugie "wyrzeźbione" z kamienia. Inną droga jest przejście za Antyczną Agorą i wejście na ogrodzony teren ze wzgórzem, z tej strony niestety przejście będzie nieco trudniejsze.

!Na wzgórzu Aresa
Na wzgórzu Aresa

!Wejście schodami na wzgórze Aresa w Atenach
Wejście schodami na wzgórze Aresa w Atenach

Na wzniesieniu znajdują się liczne krzewy, a sam szczyt to skały, będące doskonałym miejscem do obserwowania Aten i przede wszystkim wzgórza Akropolu z bardzo bliska.

Wejście na wzgórze jest bezpłatne.

!Widok ze wzgórza Aresa
Widok ze wzgórza Aresa

Widok ze wzgórza Akropolu

Akropol to wapienne wzgórze, do dzisiaj będące sercem tego miasta. Jest to najcenniejsze i najbardziej znane miejsce w stolicy. Początkowo mieściła się tam cytadela, później wzniesienie stało się miejscem kultu. Budowano tam wielkie świątynie słynące do czasów dzisiejszych.

Wzgórze wznosi się na wysokości 157 m n.p.m., natomiast jego wysokość względna to 90 metrów.

Odwiedzając jedno z najcenniejszych miejsc w Grecji pamiętajmy, iż roztacza się z niego wspaniały widok na miasto i otaczające je pasma górskie. Ujrzeć stąd również można Antyczną Agorę i Świątynię Zeusa Olimpijskiego czyli Olimpejon i pobliski Łuk Hadriana (Brama Hadriana).

!Widok ze wzgórza Akropolu na Świątynię Zeusa Olimpijskiego oraz Łuk Hadriana
Widok ze wzgórza Akropolu na Świątynię Zeusa Olimpijskiego oraz Łuk Hadriana

Z Akropolu widać doskonale dwa równie cenne jako punty obserwacyjne wzgórza - Likawitos oraz Filopapposa, znajdujące się po dwóch różnych stronach. Skaliste wzgórze Aresa znajdujące się przy Samym Akropolu wydać się stąd może bardzo maleńkim wzniesieniem z kilkoma skałami.

Samo wzgórze dostarcza nam również doskonałe widoki na swoje zbocza, na których znajdują się równie ważne ruiny świątyń i teatrów, takie jak: Teatr Dionizosa czy starożytny Odeon Heroda Attyka.

!Odeon Heroda Attyka - widok ze wzgórza Akropolu
Odeon Heroda Attyka - widok ze wzgórza Akropolu

!Widok ze wzgórza Akropolu na wzgórze Aresa
Widok ze wzgórza Akropolu na wzgórze Aresa

!Widok ze wzgórza Akropolu
Widok ze wzgórza Akropolu

Widoki z Akropolu dostępne dla zwiedzających są podczas zwiedzania ruin, cena biletu wstępu to koszt 12,00 Euro.

Widok ze wzgórza Likavitos / Likawitos

Likavitos - wzgórze Likawitos lub inaczej góra Lycabettus jest doskonałym miejscem do podziwiania panoramy Aten. Na szczycie znajduje się taras widokowy z Kaplicą św. Jerzego. Z tego miejsca roztacza się doskonały widok na Akropol oraz stadion olimpijski.

Droga na górę jest kręta i dosyć długa, można tam się dostać piechotą i podziwiać rosnące przy trasie opuncje. Alternatywą jest specjalna kolejka - Lycabettus Funicular, z której skorzystać można za cenę 7 Euro w obie strony. Wjeżdża ona ok 210 metrów w górę. Jednak szukającym ułatwienia podpowiadamy, że można skorzystać z taksówki. Dla chętnych na chwilę relaksu przy kawie po drodze na samą górę znajduje się kawiarnia.

Góra zlokalizowana jest po przeciwnej stronie niż wzgórze Filopapposa.

Wejście na wzgórze jest bezpłatne.

Widok na Akropol i Zatokę Sarońską

!Widok ze wzgórza Likawitos na Akropol i Zatokę Sarońską
Widok ze wzgórza Likawitos na Akropol i Zatokę Sarońską

!Widok ze wzgórza Likawitos
Widok ze wzgórza Likawitos

!Taras widokowy na górze Likawitos
Taras widokowy na górze Likawitos

Widok ze wzgórza Filopapposa

Wzgórze Filopapposa (Filopapou / Filopappou)jest wzniesieniem obejmującym trzy szczyty: Pnyx, Wzgórze Nimf oraz Wzgórze Muz. Położone jest w bardzo bliskiej okolicy Akropolu. Na jego szczycie znajduje się pomnik Filopapposa, rzymskiego senatora i konsula.

Z góry wspaniale prezentuje się Akropol oraz jego zbocze i Odeon Heroda Attyka. Wejść na szczyt można różnymi ścieżkami, które są równie malownicze co widoki z góry. Po drodze można zobaczyć więzienie Sokratesa znajdujące się w grocie.

Wejście na wzgórze jest bezpłatne.

Ciekawostką jest, że wzniesienie jest miejscem najstarszego odkrytego osadnictwa z ery neolitycznej. i punkt widokowy na Akropol - w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku uznane było za park archeologiczny

!Widok na Akropol ze wzgórza Filopapposa
Widok na Akropol ze wzgórza Filopapposa

!Widok na Ateny ze wzgórza Filopapposa
Widok na Ateny ze wzgórza Filopapposa

!Pomnika na wzgórzu Filopapposa
Pomnika na wzgórzu Filopapposa

Restauracja w hotelu The Athens Gate Hotel

Hotel The Athens Gate Hotel to nie tylko doskonałe miejsce na nocleg w stolicy Grecji, to również znakomity punkt widokowy! Na ostatnim, 4. piętrze hotelu znajduje się bar i restauracja z otwartym tarasem, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki na miasto. Stąd prawdopodobnie są najlepsze widoki na wzgórze Akropolu.

Jeśli zdecydujemy się tam wybrać, to po wejściu do hotelu należy skręcić w lewo i iść do windy.

!Widok z tarasu w restauracji hotelowej - The Athens Gate Hotel w Atenach
Widok z tarasu w restauracji hotelowej - The Athens Gate Hotel w Atenach

Restauracja i bar oferują wspaniałe widoki również na Świątynię Zeusa Olimpijskiego. Na miejscu możemy usiąść i odpocząć np. delektując się greckimi drinkami lub napojami kawowymi. Jak na lokalizację i widoki ceny na miejscu nie są zbyt wygórowane.

Przykładowe ceny z menu:

 • gorąca czekolada - 4,50€;
 • Cappuccino - 4,00€;
 • Fredo Espresso - 4,00€;
 • piwo Mythos, 500 ml - 5,50€;
 • piwo Mythos, 330 ml - 4,00€;
 • drink Ouzo - 4,50€;
 • drink Tsipouro - 4,50€;

Adres hotelu: Sygrou Avenue 10


Reklama