Podróże po Europie

Punkty widokowe Aten

Ostatnia aktualiacja: 10 września 2022

Ateny to miejsce o wyjątkowej historii, znane przede wszystkim z położonego na wzgórzu w samym sercu miasta Akropolu.

Stolica Grecji to jednak nie tylko pozostałości po dawnej starożytnej chwale - to również bogaty krajobrazowo teren otoczony przez malownicze pasma górskie oraz Zatokę Sarońską. W centrum Aten obok osławionego Akropolu w górę wznoszą się również inne wzgórza. Takie ukształtowanie terenu jest wręcz wymarzone dla fanów podziwiania miejskiej scenerii z góry.

W naszym zestawieniu przygotowaliśmy opis najważniejszych punktów widokowych Aten - z każdego z nich widok jest inny, ale ze wszystkich możemy podziwiać wspaniały Akropol.

Najlepsze punkty widokowe w Atenach - darmowe i płatne

Wzgórza Aresa (Areopag)

Wzgórza Aresa (zwane również Areopagiem) to niewielkie skaliste wzniesienie położone naprzeciwko Akropolu o wysokości zaledwie 115 m n.p.m. W czasach starożytnych znajdowały się na nim świątynie oraz obradowała najwyższa rada kształtującą politykę ówczesnych Aten. To właśnie stąd do zgromadzonych przemawiał św. Paweł.

Widok ze wzgórza Aresa na pasmo górskie
Widok ze wzgórza Aresa na pasmo górskie

Areopag zapewnia niepowtarzalną panoramę Akropolu od strony Propylejów (monumentalnej bramy prowadzącej na teren wzgórza) oraz daje możliwość objęcia wzrokiem większości centrum.

Wzgórze Aresa jest bezpłatne.

Możemy wejść na nie z dwóch stron. Pierwsza, najczęściej wybierana trasa znajduje się przy samym Akropolu - na Areopag prowadzą stamtąd podwójne schody, pierwsze metalowe, drugie "wyrzeźbione" z kamienia. Inną droga jest przejście za antyczną Agorą i wejście na ogrodzony teren ze wzgórzem - z tej strony niestety przejście będzie nieco trudniejsze.

Na wzgórzu Aresa
Na wzgórzu Aresa

Wzniesienie porastają liczne krzewy, a sam szczyt jest skalisty, dlatego warto mieć na sobie obuwie z twardą podeszwą.

Wejście schodami na wzgórze Aresa w Atenach
Wejście schodami na wzgórze Aresa w Atenach
Widok ze wzgórza Aresa
Widok ze wzgórza Aresa

Taras widokowy na Akropolu

Akropol to położone w sercu Aten wapienne wzgórze. Jest to najcenniejsze i najbardziej znane miejsce w stolicy będące jednocześnie największym symbolem całej Grecji. W okresie cywilizacji mykeńskiej mieściła się tam cytadela, którą z czasem przekształcono w miejscu kultu - na szczycie wznoszono tam wielkie świątynie do dziś ozdabiające ozdabiające wzgórze.

Wzgórze liczy sobie ponad 150 metrów n.p.m., lecz różnica wysokości względem najbliższej okolicy to "zaledwie" 70 metrów.

Akropol nie jest najbardziej oczywistym punktem widokowym Aten, ponieważ widoczna z niego panorama miasta nie uwzględnia... jego własnej zabudowy. Mimo to położony na wschodnim krańcu wzgórza taras oferuje wspaniałą panoramę tamtej części miasta oraz otaczających Ateny pasm górskich. Roztacza sie z niego widok m.in. na Świątyni Zeusa Olimpijskiego oraz Łuk Hadriana).

Wzgórze Akropolu zapewni nam dodatkowo przyjemne widoki na swoje zbocza, na których znajdują się ważne ruiny świątyń i teatrów, takie jak: Teatr Dionizosa czy starożytny Odeon Heroda Attyka.

Taras widokowy znajduje się na trasie zwiedzania Akropolu. Na wzgórze możemy wejść po zakupie biletu wstępu. Więcej informacji znajdziecie w naszym przewodniku: Akropol Ateński: zwiedzanie, bilet, ciekawostki
Widok ze wzgórza Akropolu na Świątynię Zeusa Olimpijskiego oraz Łuk Hadriana
Widok ze wzgórza Akropolu na Świątynię Zeusa Olimpijskiego oraz Łuk Hadriana

Z Akropolu widać doskonale dwa inne popularne punkty widokowe w Atenach - znajdujące się po przeciwnych stronach wzgórza Likawitos oraz Filopapposa, które również opisaliśmy w naszym zestawieniu. W porównaniu z nimi skaliste wzgórze Aresa może wydać się nam maleńkim pagórkiem.

Odeon Heroda Attyka - widok ze wzgórza Akropolu
Odeon Heroda Attyka - widok ze wzgórza Akropolu
Widok ze wzgórza Akropolu na wzgórze Aresa
Widok ze wzgórza Akropolu na wzgórze Aresa

Taras widokowy na wzgórzu Lycabettus

Wzgórze Lycabettus (inaczej wzgórze Likawitos lub góra Lycabettus) to wysokie wzniesienie położone na północno-wschodnim krańcu starego miasta. Na jego szczycie znajduje się taras widokowy z Kaplicą św. Jerzego, który jest idealnym miejsce do podziwianie panoramy Aten - roztacza się z niego doskonały widok na Akropol z Partenonem na pierwszym planie.

Taras widokowy na górze Lycabettus jest darmowy.

Warto jednak pamiętać, że droga na górę jest kręta i dosyć długa - jeśli wybieramy się na szczyt piechotą, to powinniśmy zarezerwować na to do 30 minut. Po drodze będziemy mogli podziwiać rosnące przy trasie opuncje oraz znajdziemy kilka miejsc na krótki odpoczynek z widokiem na okolicę.

Alternatywą jest wzięcie taksówki lub skorzystanie ze specjalnej kolejki linowej Lycabettus Funicular.

Cena za wjazd kolejką linową wynosi:

  • w jedną stronę 7€,
  • w obie strony 10€.

Kolejka pokonuje wysokość około 210 metrów.

Na górze znajduje się kawiarnia, gdzie możemy odpocząć. Turystom poszukujących mniej oczywistych atrakcji podpowiemy, że zbocze wzgórza skrywa nie lada gratkę - wydrążony w skale rezerwuar Hadriana (gr. Αδριάνειος Δεξαμενή). Co prawda nie można dziś do niego wejść, ale można rzucić okiem przez szybę.

Widok ze wzgórza Likawitos na Akropol i Zatokę Sarońską
Widok ze wzgórza Likawitos na Akropol i Zatokę Sarońską
Widok ze wzgórza Likawitos
Widok ze wzgórza Likawitos
Taras widokowy na górze Likawitos
Taras widokowy na górze Likawitos

Wzgórze Filopapposa

Wzgórze Filopapposa to wzniesienie położone kawałek na południowy-zachód od Akropolu. Na jego szczycie stanął Pomnik Filopapposa (rzymskiego senatora i konsula), należący do najciekawszych starożytnych zabytków Aten. U jego stóp roztacza się wspaniały widok na Akropol oraz jego zachodnie zbocze z Odeonem Heroda Attyka.

Wstęp na teren wzgórza Filopapposa jest bezpłatny.

Na jego szczyt możemy wejść różnymi ścieżkami, które są równie malownicze co widoki z góry. Po drodze zobaczymy tzw. więzienie Sokratesa znajdujące się w grocie. Jeśli przespacerujemy się w stronę zachodnią wzgórza, to będziemy mogli spojrzeć z innej perspektywy w stronę Zatoki Sarońskiej oraz Pireusu

Wskazówka! Naszym zdaniem wzgórze Filopapposa lepiej jest omijać wieczorem i bliżej zmroku. W przypadku braku innych turystów lepiej też nie afiszować się drogim sprzętem ani kosztownościami.

Widok na Akropol ze wzgórza Filopapposa
Widok na Akropol ze wzgórza Filopapposa
Widok na Ateny ze wzgórza Filopapposa
Widok na Ateny ze wzgórza Filopapposa
Pomnika na wzgórzu Filopapposa
Pomnika na wzgórzu Filopapposa

Wzgórze Pnyx

Sąsiadujący ze wzgórzem Filopapposa Pnyx jest znacznie mniej popularny od swojego sąsiada. Trudno się temu dziwić - pagórek ten jest znacznie niższy i nie gwarantuje tak spektakularnych widoków.

Wciąż jednak oferuje przyjemną panoramę Akropolu, a do tego oba miejsca możemy odwiedzić w trakcie jednego spaceru. Samo wzgórze w czasach antycznych pełniło funkcję miejsca zgromadzeń ateńskich obywateli, czego świadectwem są nieliczne ruiny.

Ciekawostką jest, że w okolicy tej odkryto ślady osadnictwa z ery neolitycznej, przez co w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku wzgórze uznane zostało za park archeologiczny

Restauracja w hotelu The Athens Gate Hotel

Hotel The Athens Gate Hotel to nie popularny hotel w centrum stolicy Grecji, ale również znakomity punkt widokowy! Na ostatnim, 8. piętrze kompleksu powstał bar/restauracja z otwartym tarasem, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki na miasto - a zwłaszcza na panoramę Akropolu oraz Świątynię Zeusa Olimpijskiego.

Na miejscu możemy usiąść i odpocząć delektując się greckimi drinkami lub napojami kawowymi. Jak na lokalizację i widoki ceny na miejscu są akceptowalne. Jeśli zdecydujemy się tam wybrać, to po wejściu do hotelu należy skręcić w lewo i skierować się wprost do windy.

Widok z tarasu w restauracji hotelowej - The Athens Gate Hotel w Atenach
Widok z tarasu w restauracji hotelowej - The Athens Gate Hotel w Atenach

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama