Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Atenach: bilety, metro i inne środki transportu

Ostatnia aktualizacja: 28 lutego 2024

Transport publiczny w Atenach wyróżnia się dwiema cechami: działa sprawnie i jest niedrogi. Chociaż największe atrakcje Aten są skoncentrowane na stosunkowo niewielkim obszarze, wielu turystów regularnie korzysta z ateńskiej komunikacji miejskiej. Szczególnie popularne są metro i autobusy, a podczas sezonu letniego także tramwaje.

W naszym przewodniku, korzystając z doświadczeń zebranych podczas wielokrotnych odwiedzin stolicy Grecji, zgromadziliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Ci w poruszaniu się po Atenach. Zostając z nami dowiesz się, między innymi:

 • ile kosztują bilety komunikacji miejskiej w Atenach oraz jakie ich rodzaje są dostępne,
 • ile linii metra funkcjonuje w Atenach oraz w jakich godzinach odbywają się kursy,
 • kto jest uprawniony do zakupu biletów ulgowych i w jaki sposób można skorzystać ze zniżek.

Jak działa komunikacja miejska w Atenach?

Transport publiczny w Atenach działa w systemie zintegrowanym, co oznacza, że możemy podróżować różnymi środkami transportu na podstawie jednego biletu.

Oprócz metra, autobusów i tramwajów skorzystać możemy także z innych środków transportu: trolejbusów oraz kolejki podmiejskiej.

W 2017 roku w stolicy Grecji wprowadzono elektroniczny system biletów i kart. Od tego momentu w obiegu są papierowe bilety Ath.ena Ticket oraz plastikowe karty Ath.ena Card. Szczegółowe informacje na ich temat znajdziecie w dalszej części naszego przewodnika.

Rodzaje biletów oraz wskazówki

Poniżej przedstawiamy najważniejsze rodzaje biletów w ateńskim transporcie publicznych. Skupiliśmy się na tych typach, które mogą okazać się szczególnie użyteczne dla turystów.

 • Bilet jednorazowy: Kosztuje 1,20€, jest ważny przez 90 minut i umożliwia dowolną ilość przesiadek. Czas ważności biletu określa moment zakończenia podróży. Dla przykładu - jeśli wsiądziemy do autobusu 85 minut po pierwszym skasowaniu biletu jednorazowego, a podróż trwa 10 minut, wtedy kontroler może wystawić nam mandat za przekroczenie ważności biletu o 5 minut.
 • Bilet dobowy: Kosztuje 4,10€ i umożliwia korzystanie z transportu publicznego przez 24-godziny, ale z wyłączeniem linii lotniskowych.
 • Bilet turystyczny 3-dniowy: Kosztuje 20€ i jest ważny przez 72 godziny od momentu pierwszego skasowania. Pozwala na dojazd z lotniska do Aten, powrót z Aten na lotnisko oraz darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej w trakcie ważności biletu.
 • bilet 5-dniowy: Kosztuje 8,20€, jest więc tańszy od biletu 3-dniowego, ale nie pozwala niestety na korzystanie z linii lotniskowych.

Najmłodsi do 6. roku życia podróżują bezpłatnie. Dla rodziców starszych dzieci ważne jest, aby wiedzieć, że bilety Ath.ena Ticket, które dostępne są w automatach, występują tylko w wersji dla dorosłych. Aby skorzystać z ulgi, potrzebna jest spersonalizowana karta Ath.ena Card. Więcej informacji na temat kart znajdziecie w dalszej części artykułu.

Ważne jest, aby pamiętać, że zwykłe bilety (zarówno jednorazowe, jak i okresowe) nie są ważne na trasach z/do lotniska. Dotyczy to zarówno metra, jak i autobusów. Aby dojechać z lotniska do centrum musimy zakupić specjalny bilet lotniskowy.

Gdzie kupimy bilety na lotnisku? Na lotnisku, przed wejściem na stację metra, znajdują się automaty oraz kasy, w których możemy zakupić odpowiedni bilet lotniskowy. Więcej informacji o dojeździe z lotniska przeczytacie w naszym przewodniku Jak dojechać z lotniska w Atenach do centrum miasta?

Wielu biletów nie można używać na specjalnej autobusowej linii przyśpieszonej X80, która łączy centrum Aten z portem w Pireusie. Co więcej, nie wszystkie z biletów posiadają wersję ulgową.

Pamiętajcie, że bilety okresowe są biletami czasowymi, których ważność liczy się od momentu pierwszego skasowania. Na przykład, skasowanie 3-dniowego biletu turystycznego w sobotę o 14:00 sprawia, że jest on ważny do wtorku do 14:00.

Ceny biletów w komunikacji miejskiej w Atenach

Poniżej przygotowaliśmy tabelkę z cenami większości dostępnych rodzajów biletów. Trzecia kolumna zawiera informacje o przejazdach z/do lotniska, a czwarta o korzystaniu z linii X80.

Typ biletu Cena Cena ulgowa Lotnisko? Linia X80?
bilet jednorazowy 90-minutowy 1,20 (5,17 zł) 0,50 (2,15 zł) Nie Nie
karnet 2 biletów jednorazowych ważnych 90-minut 2,30 (9,91 zł) 1,00 (4,31 zł) Nie Nie
karnet 5 biletów jednorazowych ważnych 90-minut 5,70 (24,57 zł) 2,50 (10,77 zł) Nie Nie
karnet 11 biletów jednorazowych ważnych 90-minut 12,00 (51,72 zł) 5,00 (21,55 zł) Nie Nie
bilet dzienny/24-godzinny 4,10 (17,67 zł) brak Nie Tak
bilet 5-dniowy/120-godzinny 8,20 (35,34 zł) brak Nie Nie
bilet turystyczny 3-dniowy/72-godzinny 20,00 (86,20 zł) brak Tak Tak
bilet na przejazd autobusem EXPRESS z lotniska w jedną stronę 5,50 (23,70 zł) 3,00 (12,93 zł) Tak Nie
bilet na przejazd metrem z lotniska w jedną stronę 9,00 (38,79 zł) 4,50 (19,39 zł) Tak Nie
bilet na przejazd metrem z i na lotnisko w ciągu 30 dni (po jednym razie w każdą stronę) 16,00 (68,96 zł) brak Tak Nie
bilet 30-dniowy 27,00 (116,37 zł) 13,50 (58,18 zł) Nie Nie

Aktualną rozpiskę cen w języku angielskim można znaleźć tutaj.

O czym warto pamiętać:

 • Bilet lotniskowy na przejazd metrem jest ważny przez 90 minut i pozwala na przesiadki na inne środki transportu.
 • Bilety na ekspresowy autobus lotniskowy są nieprzesiadkowe. Jeśli chcemy zmienić środek transportu po dojechaniu do centrum, musimy nabyć nowy bilet.
 • Bilety o ważności przekraczającej 5 dni dostępne są wyłącznie dla posiadaczy karty Ath.ena Card.
 • Bilety ulgowe są dostępne wyłącznie dla posiadaczy spersonalizowanych kart Ath.ena Card.
 • Bilety papierowe można nabyć w automatach na stacjach, w kioskach oraz w punktach sprzedaży.
 • Bilety papierowe można wielokrotnie "doładowywać", ale w danym momencie na jednym bilecie papierowym może być aktywny tylko jeden rodzaj biletu.

Bilety Ath.ena Ticket - jak działają i gdzie je kupimy?

Z perspektywy turysty najwygodniejszym wyborem są papierowe bilety Ath.ena Ticket. Zakupimy je w automatach z interfejsem w języku angielskim, zlokalizowanych na stacjach metra, a także na wybranych przystankach autobusowych i tramwajowych. Bilety są również dostępne w kasach na dworcach oraz w oficjalnych punktach sprzedaży.

Bilety Ath.ena Ticket można ponownie doładować, ale jeśli nasza podróż nie rozpoczyna się zawsze na stacji metra, zakup biletów z wyprzedzeniem może okazać się wygodniejszym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że na jednym papierowym bilecie Ath.ena Ticket w danym momencie może być zarejestrowany tylko jeden rodzaj biletu.

Bilety Ath.ena Ticket są dostępne we wszystkich wariantach przydatnych dla turystów: 90-minutowym, dziennym, 3-dniowym turystycznym, lotniskowym oraz 5-dniowym.

Ich największą wadą jest brak możliwości zakupu biletów ulgowych.

Plastikowa karta Ath.ena Card

Plastikowa karta Ath.ena Card występuję w dwóch wariantach: anonimowym oraz spersonalizowanym. Karta Ath.ena Card nie jest dostępna w automatach. Musimy ją nabyć w jednym z punktów sprzedaży, np. na lotnisku. Na kartę możemy nabić bilety krótko- oraz długookresowe lub doładować ją środkami pieniężnymi, które będą odejmowane z naszego konta po każdej podróży.

Wskazówka: Miasto Ateny przygotowało specjalną stronę zawierającą najczęściej zadawane pytania dotyczące kart i biletów. Znajdziecie ją tutaj. Pamiętajcie, aby zmienić język na angielski, zamiast korzystać z translatora wbudowanego w przeglądarkę.

Bilety zniżkowe i sens wyrabiania karty Ath.ena Card

W naszej opinii, patrząc z punktu widzenia turysty przebywającego w Atenach przez kilka dni, wyrabianie plastikowej karty nie ma większego sensu - chyba, że jesteśmy upoważnieni do zniżek. Niestety, bilety ulgowe mogą zostać zakupione jedynie na spersonalizowaną kartę Ath.ena Card. Zniżki przysługują dzieciom i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat, studentom do 24. roku życia oraz osobom powyżej 65. roku życia.

Aby wyrobić spersonalizowaną kartę, trzeba udać się do punktu sprzedaży, np. na lotnisku, i przedstawić dokument upoważniający do ulgi. Na miejscu pracownik zrobi nam zdjęcie i wyrobi kartę. Niestety, cały proces może trochę potrwać, a czasami oszczędności na biletach mogą nie być warte straconego czasu.

Osobiście nigdy nie wyrabialiśmy spersonalizowanej karty i nie mamy doświadczenia z ewentualnymi problemami podczas tego procesu. Nasi czytelnicy dawali nam jednak znać, że potrafiło to zająć sporo czasu.

Dzieci do 6. roku życia włącznie podróżują bezpłatnie.

Jak korzystać z biletów w ateńskiej komunikacji miejskiej?

Niezależnie od tego, czy posiadamy bilet papierowy, czy plastikową kartę, korzystanie z transportu publicznego w Atenach przebiega w ten sam sposób, gdyż obie formy działają na zasadzie zbliżeniowej.

Wchodząc do autobusu lub tramwaju (również podczas każdej przesiadki) "odbijamy" bilet lub kartę przykładając je do niebieskiego terminala. W przypadku metra i kolei podmiejskiej bilet lub kartę zbliżamy do terminala zlokalizowanego przed wejściem na stację. Pamiętajmy, że powinniśmy to zrobić zarówno przy wejściu, jak i wyjściu.

Po zbliżeniu karty do terminala wyświetlany jest termin ważności biletu.

Kasownik na stacji metra w Atenach
Kasownik na stacji metra w Atenach

Środki transportu

Metro w Atenach

W Atenach funkcjonują trzy linie metra:

 • linia 1 - zielona (dociera do Pireusu),
 • linia 2 - czerwona,
 • linia 3 - niebieska (dojeżdża na lotnisko).

Osoby planujące zwiedzanie Akropolu powinny skorzystać z linii czerwonej i wysiąść na stacji Akropoli.

Linia zielona to w głównej mierze kolejka naziemna, której początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Pozostałe dwie linie zostały zbudowane pod koniec XX wieku i prowadzą głównie pod ziemią.

Metro działa od 5:00-5:30 do około 00:00-00:30. W piątki i sobotę linie czerwona i niebieska kursują dłużej o dwie godziny. Czas oczekiwania na metro w szczycie dnia to maksymalnie kilka minut. Dokładną rozpiskę znajdziecie tutaj.

Nie zapomnij! W metrze bilet trzeba "odbić" dwukrotnie - przy wejściu oraz wyjściu ze stacji.

Metro atenskie jest dość nowoczesne i komfortowe. Na niektórych stacjach, jak na przykład Syntagma, można zobaczyć małe, bezpłatne wystawy archeologiczne.

Uwaga! Podróżując z lub na lotnisko, potrzebny będzie specjalny, droższy bilet lotniskowy albo 3-dniowy bilet turystyczny.

Niestety, ateńskie metro uchodzi za mało bezpieczne pod względem kradzieży. Czytelnicy kilkukrotnie zgłaszali nam różne nieprzyjemne sytuacje. Jedną ze strategii złodziei jest wytworzenie sztucznego tłoku przy wychodzeniu z pojazdu i "ściskanie wychodzących", dzięki czemu łatwiej jest im sięgnąć po portfel lub inne kosztowności. Najlepszym sposobem na tego typu zagrania jest omijanie wejść z dużym tłokiem i dobre ukrycie wszystkich wartościowych rzeczy.

Mapę metra w Atenach znajdziecie tutaj.

Tramwaje

Dzięki tramwajom można wygodnie, choć niekoniecznie szybko, dotrzeć na jedną z plaż w miejscowości Glifada. Tramwaje odjeżdżają z Placu Syntagma, a cała podróż do ostatniej stacji zajmuje około godziny.

Bilety kasujemy za każdym wejściem do tramwaju, korzystając z niebieskiego kasownika.

Mapę linii tramwajowych znajdziecie tutaj.

Autobusy oraz trolejbusy

Autobusy oraz trolejbusy stanowią wygodny środek transportu, a ich sieć jest znacznie rozleglejsza od sieci metra.

Bilety kasujemy za każdym wejściem do autobusu lub trolejbusu, korzystając z niebieskiego terminala.

Informacje o wszystkich liniach, ich przystankach oraz rozkładach jazdy, znajdziecie na specjalnej stronie pod tym adresem.

Jeżeli planujecie wizytę w centrum kultury Stavros Niarchos, warto skorzystać z darmowego autobusu wahadłowego odjeżdżającego z Placu Syntagma. Więcej informacji na ten temat dostępne jest tutaj.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama