Metro i komunikacja miejska w Atenach

Chociaż Ateny to olbrzymia jak na warunki europejskie metropolia, to poruszanie się pomiędzy najważniejszymi zabytkami i atrakcjami nie powinno sprawić nam problemów. Z perspektywy turysty najbardziej przydatne są metro oraz autobusy, choć w sezonie letnim użyteczny może okazać się również tramwaj.

Oprócz wspomnianych wyżej środków transportu skorzystać możemy także z trolejbusów oraz kolejki podmiejskiej.

Metro w Atenach

W Atenach istnieją trzy linie metra:

  • linia 1 zielona (dojeżdża do Pireusu),
  • linia 2 czerwona,
  • linia 3 niebieska (dojeżdża na lotnisko).

Linia zielona jest w większości kolejką naziemna i powstała w drugiej połowie XIX wieku. Pozostałe dwie linie powstały pod koniec XX wieku i jeżdżą w większości pod ziemią.

Metro działa od 5:00-5:30 do około 00:00-00:30. W piątki i sobotę linie czerwona i niebieska kursują dłużej o dwie godziny. Czas oczekiwania na metro w szczycie dnia to maksymalnie kilka minut. Dokładną rozpiskę znajdziecie tutaj.

Metro w Atenach jest stosunkowo nowoczesne i wygodne, a na niektórych ze stacji (np. Syntagma) znajdziemy nawet niewielkie (i darmowe) wystawy archeologiczne.

Uwaga! Jeśli ruszamy z lotniska lub jedziemy na lotnisko musimy zakupić specjalny, droższy bilet lotniskowy lub 3-dniowy bilet turystyczny.

Niestety, ateńskie metro uchodzi za mało bezpieczne pod względem kradzieży. Czytelnicy zgłaszali nam kilkukrotnie różne nieprzyjemne sytuacje. Jedną ze strategii złodziei jest wytworzenie sztucznego tłoku przy wychodzeniu z pojazdu i "ściskanie wychodzących", dzięki czemu łatwiej jest im siegnąć po portfel lub inne kosztowności. Najlepszym sposobem na tego typu zagrania jest omijanie wejść z dużym tłokiem i dobre ukrycie wszystkich wartościowych rzeczy.

Mapę metra w Atenach znajdziecie tutaj.

Tramwaje

Dzięki tramwajom można w wygodny (choć niezbyt szybki) sposób dojechać na jedną z plaż w miasteczku Glifada. Tramwaje ruszają z Placu Syntagma, a podróż do ostatniej stacji trwa około godziny.

Mapę linii tramwajowych znajdziecie tutaj.

Autobusy oraz trolejbusy

Autobusy oraz trolejbusy są wygodnym środkiem transportu, a ich sieć jest znacznie rozleglejsza od metra.

Informacje o wszystkich liniach (przystanki, rozkłady) dostępne są na specjalnie udostępnionej stronie pod tym adresem.

Jeśli wybieracie się do centrum kultury Stavros Niarchos warto sprawdzić ich darmowy autobus wahadłowy, który startuje z Placu Syntagma. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Bilety

W 2017 roku w stolicy Grecji wprowadzono elektroniczny system biletów oraz kart, które od tego czasu działają w sposób zbliżeniowy. Żeby skorzystać z ateńskiej komunikacji powinniśmy posiadać bilet papierowy Ath.ena Ticket lub plastikową kartę Ath.ena Card.

Z perspektywy turysty najwygodniejszym rozwiązaniem są papierowe bilety Ath.ena Ticket, które możemy zakupić w automatach (z interfejsem w języku angielskim) znajdujących się na stacjach metra. Bilety te można po wykorzystaniu naładować po raz kolejny, ale jeśli nie będziemy rozpoczynać naszej podróży od stacji metra, to wygodniejszym rozwiązaniem może być zakup biletów na zapas. W jednym momencie na papierowym bilecie Ath.ena Ticket może znajdować się jeden rodzaj biletu.

Plastikowa karta Ath.ena Card występuję w dwóch wariantach: anonimowej oraz spersonalizowanej. Karta Ath.ena Card nie jest dostępna w automatach i musimy ją zakupić w jednym z punktów sprzedaży. Na kartę możemy nabić bilety krótko- oraz długookresowe lub doładować ją środkami pieniężnymi.

Miasto Ateny przygotowało specjalną stronę (w języku angielskim) z najczęściej pojawiającymi się pytaniami na temat kart i biletów. Znajdziecie ją tutaj.

Bilety zniżkowe

Z perspektywy kilkudniowego turysty wyrabianie plastikowej karty nie ma naszym zdaniem większego sensu - chyba, że jesteśmy upoważnieni do zniżek. Niestety, bilety zniżkowe mogą zostać zakupione jedynie na spersonalizowaną kartę Ath.ena Card. Prawo do zniżek mają dzieci oraz młodzież od 7 do 18 roku życia, studenci do 24. roku życia oraz osoby powyżej 65. roku życia.

Wyrobienie spersonalizowanej karty wymaga udania się do punktu sprzedaży, np. na lotnisku, gdzie możemy okazać sprzedawcy dokument upoważniający nas do zniżki. Na miejscu pracownik zrobi nam zdjęcie i stworzy karty.

Sami nigdy nie wyrabialiśmy karty spersonalizowanej i nie wiemy jakie trudności mogą wystąpić w okienku.

Dzieci do 6. roku życia włącznie podróżują bezpłatnie.

Jak korzystać z biletów oraz kart Ath.ena?

Bez względu na to czy posiadamy bilet papierowy czy plastikową kartę korzystanie z komunikacji wygląda identycznie.

Wsiadając do autobusu lub tramwaju (także podczas każdej przesiadki) "odbijamy" bilet lub kartę przykładając je do kasownika. W przypadku metra odbijamy bilet lub kartę na bramkach - przy wejściu i wyjściu.

Po odbiciu karty na terminalu wyświetlana jest ważność biletu.

!Kasownik na stacji metra w Atenach
Kasownik na stacji metra w Atenach

Rodzaje i ceny biletów

W przypadku biletów warto zdawać sobie sprawę, że zwykłe bilety (pojedyncze lub dzienne) nie obowiązują na trasie na lotnisko. Dotyczy to zarówno metra, jak i autobusów. Z większością biletów nie skorzystamy też ze specjalnej autobusowej linii przyśpieszonej X80, która łączy centrum Aten z portem w Pireusie. Co więcej, nie wszystkie z biletów posiadają wersję ulgową.

Bilet jednorazowy ważny jest przez 90 minut i umożliwia dowolną ilość przesiadek. Czas ważności biletu określa moment zakończenia podróży. Dla przykładu - jeśli wsiądziemy do autobusu 85 minut po pierwszym użyciu biletu jednorazowego i po 10 minutach pojawi się kontroler, to otrzymamy mandat, ponieważ przekroczyliśmy ważność biletu o 5 minut.

Bilet turystyczny 3-dniowy ważny jest przez 72 godziny i umożliwia: dojazd z lotniska do Aten, powrót z Aten na lotnisko oraz darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej w trakcie ważności biletu.

Bilety okresowe są biletami czasowymi, a ich okres ważności zaczyna się liczyć od momentu pierwszego użycia. Na przykładu: jeśli użyjemy 3-dniowy bilet turystyczny po raz pierwszy w sobotę o 14:00, to będzie on ważny do wtorku do 14:00.

Przed wejściem na stacje metra na lotnisku znajdują się automaty oraz kasy biletowe, w których możemy zakupić bilet.

Poniżej przygotowaliśmy tabelkę z różnymi rodzajami biletów, które powinny być przydatne dla turystów.

Typ biletu Cena Cena ulgowa Czy można dojechać z/na lotnisko? Czy można korzystać z linii X80?
bilet jednorazowy 90-minutowy 1,40€ 0,60€ Nie Nie
karnet 2 biletów jednorazowych ważnych 90-minutowy 2,70€ 1,20€ Nie Nie
karnet 5 biletów jednorazowych ważnych 90-minutowy 6,50€ 3€ Nie Nie
karnet 11 biletów jednorazowych ważnych 90-minutowy 13,50€ 6€ Nie Nie
bilet dzienny/24-godzinny 4,50€ brak Nie Tak
bilet 5-dniowy/120-godzinny 9,00€ brak Nie Nie
bilet turystyczny 3-dniowy/72-godzinny 22€ brak Tak Tak
bilet na przejazd autobusem EXPRESS z lotniska w jedną stronę 6€ 3€ Tak Nie
bilet na przejazd metrem z lotniska w jedną stronę 10€ 5€ Tak Nie
bilet na przejazd metrem z i na lotnisko w ciągu 48 godzin (po jednym razie w każdą stronę) 18€ brak Tak Nie
bilet 30-dniowy 30€ 15€ Nie Nie
bilet 30-dniowy 49€ 25€ Tak Nie

Aktualną rozpiskę cen w języku angielskim można znaleźć tutaj.

Uwagi:

  • bilet lotniskowy na przejazd metrem ważny jest przez 90 minut i umożliwia przesiadki na inne środki transportu.
  • bilety dłuższe niż 5-dniowe dostępne są tylko dla posiadaczy kart Ath.ena Card,
  • bilety ulgowe dostępne są tylko dla posiadaczy spersonalizowanych kart Ath.ena Card,
  • bilety papierowe możemy zakupić w automatach na stacjach, kioskach oraz punktach sprzedaży,
  • bilety papierowe możemy "naładować" wielokrotnie, ale w jednym momencie na bilecie papierowym może być "nabity" tylko jeden rodzaj biletu.

Reklama