Jaskinia Melissani na Kefalonii: jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Grecji

Jaskinia Melissani (gr. Λίμνη Μελισσάνη) to jedna z najpiękniejszych atrakcji naturalnych Grecji. Jaskinia znajduje się na Kefalonii, największej z Wysp Jońskich.

Jaskinia nazywana jest również Jeziorem Melissani, ponieważ całe jej wnętrze wypełnia słodko-słona woda. Znakiem rozpoznawczym jaskini jest otwarty dach w większej z dwóch komnat, przez który do środka wlatuje słońce i nadaje tafli wody malowniczy kolor.

!Jaskinia Melissani - Kefalonia
Jaskinia Melissani - Kefalonia

Widoczność w wodzie jest tak dobra, że nawet na najgłębszym fragmencie (głębokim na około 30 metrów) możemy dostrzec dno. Co ciekawe, w jeziorku pływają też ryby - sami widzieliśmy węgorza.

Jaskinia Melissani - Kefalonia (Grecja)
Jaskinia Melissani - Kefalonia (Grecja)


Sposobem na zwiedzenie jaskini jest krótki rejs. Niestety, obecnie [stan na sierpień 2020] nie ma możliwości obejrzenia wnętrza jaskini z góry. Melissani leży kilka kilometrów na zachód od miasteczka Sami, na głównej drodze w kierunku Agia Effimia.

Jaskinia Melissani - Kefalonia (Grecja)
Jaskinia Melissani - Kefalonia (Grecja)


Od starożytnego miejsca kultu do największej atrakcji turystycznej Kefalonii

Historia Jaskini Melissani jest długa, choć przez ostatnich kilka wieków pozostawała ona zapomniana. W greckiej mitologii miała być jaskinią nimf, i właśnie od jednej z nich wywodzi się jej nazwa. Nieszczęśliwie zakochana bogini Melissani, której wybrankiem był Pan (kilka zdań o nim później), miała popełnić samobójstwo rzucając się do wody.

Jaskinia Melissani - Kefalonia (Grecja)
Jaskinia Melissani - Kefalonia (Grecja)


Jaskinię odkrył na nowo w 1951 roku Giannis Petrocheilos. Przy wysepce rozdzielającej dwie komnaty odnalazł on figurkę świadczącą o tym, że dawniej znajdowała się tu świątynia poświęcona Panowi, bogowi płodności, przedstawianemu w postaci pół człowieka i pół kozła. Podczas kolejnych prac archeologicznych odnaleziono naczynia oraz inne obiekty świadczące o tym, że jaskinia była także miejsce kultu poświęconym nimfom.

!Jaskinia Melissani - Kefalonia
Jaskinia Melissani - Kefalonia

Odnaleziona jaskinia różni się jednak formą od swojej starożytnej postaci brakiem stropu, który zawalił się podczas trzęsienia ziemi w 1953 roku. To właśnie otwarta przestrzeń w górnej części jaskini jest jej znakiem rozpoznawczym. Jaskinia otoczona jest lasem, a drzewa porastają także zbocze bezpośrednio przy jej wlocie.

Jaskinia Melissani - Kefalonia
Jaskinia Melissani - Kefalonia


Fenomen słodko-słonej wody

Jezioro ma nietypową właściwość - jest mieszanką słodkiej wody gruntowej oraz słonej wody morskiej, w proporcjach mniej więcej 40% do 60%. Jak to możliwe?

Na wschodzie wyspy (kawałek od Argostoli) znajduje się miejsce nazywane katavothres, które od wieków budziło zainteresowanie mieszkańców. Leży ono bezpośrednio przy brzegu i charakteryzuje się szczelinami w skale, do których wpływa woda, po czym nieoczekiwanie znika. Mieszkańcy wschodniej części wyspy wykorzystali tę właściwość budując w tym miejscu młyny. Słowo katavothres możemy przetłumaczyć jako leje/szczeliny krasowe.

Jaskinia Melissani - Kefalonia

Aż do lat 60. poprzedniego stulecia zjawisko to pozostawało zagadką i nikt nie wiedział, co dzieje się z wodą znikającą w szczelinie. Naukowcy chcąc wyjaśnić ten fenomen wpuścili do katavothres dużą ilość barwnika fluorescencyjnego, i następnie rozpoczęli obserwację. Po około 14 dniach kolorowa woda pojawiła się w dwóch jeziorach: Mellissani oraz Karavomilos. Dziś już wiadomo, że Kefalonia poprzecinana jest tunelami, przez które woda morska wędruje ze wschodu na zachód, wypływając nieopodal miasta Sami, łącząc się po drodze z wodą gruntową w dwóch popularnych jeziorach.

Jaskinia Melissani - Kefalonia

Rejs po Jeziorze Melissani

Rejsy po Jeziorze Melissani są największą atrakcją Kefalonii i powinniśmy liczyć się z tym, że w sezonie letnim (zwłaszcza w weekendy oraz w okresie świąt religijnych, gdy na wyspę przybywa wielu Greków z kontynentu) będziemy musieli postać w kolejce dłużej (nawet do godziny).

Sam rejs trwa krótko - mniej niż 10 minut - ale doświadczenie potrafi być niepowtarzalne. Najpierw przepływamy przez pierwszą komnatę z otwartym dachem, potem przez wąski korytarz wpływamy do mniejszego, zamkniętego pomieszczenia, i następnie wracamy do punktu startowego.

Jaskinia Melissani - Kefalonia
Jaskinia Melissani - Kefalonia


W trakcie rejsu pracownicy starają się w osobliwy sposób zabawiać turystów, także śpiewem, licząc na napiwki. Całość jest niestety bardzo komercyjna i przeprowadzana taśmowo. Pamiętajmy jednak, że zostawienie napiwku nie jest obowiązkowe.

Do jaskini schodzimy specjalnie wydrążonym tunelem, który znajduje się tuż obok parkingu. Bilet dla dorosłych kosztuje 7€. Dostępne są również bilety ulgowe w o połowę niższej cenie. W sezonie letnim (od maja do października) rejsy organizowane są przez większość dnia.

Chcąc zwiedzić Jaskinię Melissani warto tak zaplanować dzień, żeby na miejscu być około południa, gdy słońce będzie bezpośrednio nad nami i nada wodzie odpowiedniego koloru. Niestety, z poziomu wody trudno jest zaobserwować efekt cienia "płynącego" pod łódką, który pojawia się w folderach oraz materiałach reklamowych.

Uwaga! Zdarza się, że nad głowami turystów latają ptaki, które potrafią... załatwić na nich swoją potrzebę.


Reklama