Wizyta na wyspie Poros - relacja z jednodniowego rejsu

Ateny są ładnym miastem, z zachowaną imponująca liczbą antycznych zabytków i ciekawym położeniem wśród wzgórz i "rzut beretem" od morza. Mimo tego wielu odwiedzających odczuwa w trakcie wizyty w stolicy Grecji lekki niedosyt. Jak się z nim uporać? Jednym z ciekawszych pomysłów jest.. jednodniowy rejs na jedną z okolicznych wysp!

Na czym taki rejs polega? To zależy - czy zdecydujemy się na organizowaną wycieczkę czy popłyniemy na własną rękę. Podczas zorganizowanej wycieczki prawdopodobnie popłyniemy na więcej niż jedną wyspę - na każdej z nich będziemy jednak mieć ograniczoną ilość czasu. Samodzielny rejs jest prostszy, wybieramy wyspę, sprawdzamy kiedy odpływa najbliższy statek i ruszamy. Po dopłynięciu sprawdzamy godziny powrotu, aby nie zostać przypadkiem na wyspie na noc i robimy w trakcie kilkugodzinnego pobytu co nam się tylko podoba.

Jeśli planujecie dłuższy pobyt na wyspie, warto wcześniej poszukać noclegu, ponieważ liczba ofert jest ograniczona. W przypadku chęci nocowania na wyspie w okresie letnim zaleca się rezerwowanie zakwaterowania ze sporym wyprzedzeniem. Dodatkowo czym bliżej wyjazdu, tym wyższe ceny.

Wyszukaj noclegi na wyspie Poros

Dzisiaj opiszemy wizytę na klimatycznej wyspie Poros - która znajduje się około dwóch godzin drogi promem od Aten.

Poros to wyspa należąca do Wysp Argosarońskich (w skład archipelagu wchodzą wyspy zatoki Syrońskiej - m.in. wyspa Poros oraz zatoki Argolidzkiej). Powierzchnia Poros wynosi około 50 kilometrów kwadratowych, a wielkość populacji to niecałe 4 tysiące osób.

widok na port Poros

Nie masz jeszcze noclegu a wyspie Poros? Sprawdź aktualne oferty i promocje na stronie Booking.com (kliknij tutaj aby sprawdzić!)
Reklama


Poros składa się z dwóch wysp: Sphairi oraz Sferia. Obie są połączone ze sobą mostem. Stolicą wyspy jest miasto o nazwie - port Poros, czyli miejsce w którym wylądujemy w trakcie jednodniowego rejsu. Wydarzeniem powodującym rozpad na dwie części było przekopanie kanału przez środek cypelka (Sferia).

Po dopłynięciu w okolicę wyspy pierwsze co rzuca się w oczy to bujne połacie zieleni, wyspa zdaje się być cała zielona - pokrywają ją niezliczone krzewy i drzewa, a centrum wyspy stanowi las iglasty.

Widok na grecką wyspę Poros

Podpływając do Poros pierwszym obiektem wyróżniającym się jest wieża zegarowa z błękitną kopułą, znajdująca się na najwyższym szczycie wzgórza. Biała wieża prezentuje się pięknie na tle rozpromienionego nieba wraz z otaczającymi ją sosnami i opuncjami. Została wybudowana w 1927 roku, jest widoczna z każdej strony. Uznano ją za klejnot miasta. Wybudowana została w stylu neoklasycznym.

Na wzgórze można się dostać krętymi i wysokimi schodami biegnącymi zaraz za drugim poziomem budynków. Niech nikogo nie zniechęca zbocze wyglądające na strome, ponieważ cała trasa od portu do wieży to około 210 metrów. Możemy mieć lekki problem ze znalezieniem odpowiednich schodów, ale okoliczni sprzedawcy na pewno naprowadzą nas na odpowiednią drogę.

Wieża zegarowa Poros

Na miejscu przyjrzyjmy się widokom rozpościerającym się nie tylko na samo Poros, warto popatrzeć na drugą stronę Zatoki Sarońskiej i Galatos. Jeśli trafimy na bezchmurne niebo i ładną pogodę - widoki są tak wspaniałe i rozluźniające, aż trudno zauważyć upływ pędzącego czasu!

Co jeszcze przyciąga na Poros? Zdecydowanie długie nabrzeże ciągnące się kilkaset metrów wzdłuż ustawionych w nierównym rzędzie tawern i sklepików z pamiątkami, które tworzą barwną i żywą fasadę. Za nimi ukryte są wąskie, niesymetryczne uliczki - którymi można spacerować i nigdy nie wiedzieć w którym dokładnie kierunku się zmierza.

Wśród labiryntu wąskich uliczek w odcieniach bieli toczy się spokojne życie - co rusz napotkamy miejscowych wykonujących zwyczajne czynności, rozwieszających pranie, wyprowadzających psa czy pijących herbatę na balkonie.

Przy nabrzeżu zacumowanych jest wiele łódek, co chwilę napotkamy palmy oraz ciekawe drzewa - spacer w promieniach słońca jest czystą przyjemnością.

Miasto mimo swoich małych rozmiarów i niewielkiej populacji oferuje przybyszom liczne lokale zarówno gastronomiczne, jak i rozrywkowe: kawiarenki, restauracje, tawerny, a także dyskoteki z muzyką grecką.

Nabrzeże Poros

Spacerując po mieście można zauważyć wiele ciekawych zaułków i małych placyków. Ponadto dwukondygnacyjna architektura miasta przyciąga liczne spojrzenia. Małe domki z balkonami oraz wysokie schody prowadzące na wzgórza przepięknie wyglądają w słońcu.

Schody na wyspie Poros

Balkon na wyspie Poros

Czy zachęciliśmy Was do odwiedzin Poros? Warto się tam wybrać chociaż na kilka godzin. Miasto urzeka swoim klimatem i spacerami wzdłuż wybrzeża. Czysta i przejrzysta woda zachęca do spędzania czasu na plażowaniu - ale najważniejsze, że w tym miejscu czas naprawdę przestaje być istotny.

Poros, pomimo braku lotniska, to popularny kurort na krótkie wakacje. Taki pomysł na pewno jest wart rozważenia - podczas jednego dnia ciężko odwiedzić więcej niż część portową. Może następnym razem zostaniemy na więcej niż jeden dzień?

Co ciekawe, z portu Poros bliżej jest do miasta Galatas - Peloponez, niż na właściwą wyspę. Oba miasta łączy 200 metrowy szeroki kanał morski.

Wyspa Poros - statki

Pranie na wyspie Poros


Reklama