Podróże po Europie

Pałac Longchamp w Marsylii - zwiedzanie i historia

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia 2022

Położony nieco na uboczu Pałac Longchamp (Palais Longchamp) należy do największych atrakcji Marsylii i wyróżnia się pośród innych miejskich zabytków. Wiele osób może nawet uznać, że jest to najpiękniejszy budynek w całej stolicy Prowansji.

Pałac Longchamp w Marsylii
Pałac Longchamp w Marsylii

Kolumnada i architektura

Już sama architektura pałacu potrafi zaintrygować. Po dwóch przeciwnych stronach wzniesiono niezależne skrzydła. Łączy je długa kolumnada, pośrodku której umieszczono imponującą fontannę określaną "zamkiem wody" (chateau d’eau).

Kolumnada stoi na wzniesieniu, a z górnej fontanny woda kaskadowo spływa w dół do małego zbiornika wodnego - naprawdę trudno opisać słowami tę charakterystyczną konstrukcję.

Pałac Longchamp - kilka słów o historii

Pomimo swojego monumentalnego wyglądu Pałac Longchamp jest stosunkowo młodą konstrukcją, a do tego nie powstał wcale jako arystokratyczna rezydencja. Wzniesiono go w celu uczczenia budowy miejskiej kanalizacji, czyli blisko 80 kilometrowych kanałów dostarczającej wodę z rzeki Durance do miasta.

Budynek został oddany do użytku w 1869 roku. Nad projektem czuwał Henri-Jacques Espérandieu, czyli architekt górującej nad miastem Bazyliki Notre-Dame de la Garde.

Początkowo w parku za pałacem znajdowało się miejskie zoo, zostało jednak zamknięte pod koniec XX wieku.

Zwiedzanie Pałacu Longchamp i jego muzeów

Oba skrzydła pałacu pełnią dziś funkcje muzeów. W lewym skrzydle swoją siedzibę ma Muzeum Sztuk Pięknych, a w prawym Muzeum Historii Naturalnej.

Muzeum Sztuk Pięknych

Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des beaux-arts de Marseille) powstało w 1802 roku i jest najstarszym muzeum w mieście. Znajduje się w lewym skrzydle pałacu. Na wystawach zobaczymy tu ponad 200 prac. Muzeum uważane jest za najważniejszą galerię w regionie.

W środku dominują prace włoskich i francuskich artystów od XVI do XIX wieku. Wiele z eksponatów zostało zabranych z kościołów w trakcie trwania rewolucji francuskiej.

Muzeum Sztuk Pięknych - informacje praktyczne

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli 9:00 do 18:00. Muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja, 1 i 11 listopada oraz 25 grudnia.

Wystawa stała muzeum jest darmowa.

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej (Muséum d'histoire naturelle de Marseille) znajduje się w prawym skrzydle pałacu. W środku zobaczymy wiele okazów (wypchanych) zwierząt, ale również skamienieliny i wystawę dziwactw.

Muzeum Historii Naturalnej - informacje praktyczne

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli od 9:00 do 18:00. Muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja, 1 i 11 listopada oraz 25 grudnia.

Wystawa stała muzeum jest darmowa. W przypadku wystaw czasowych musimy zakupić droższy bilet - jego cena zależy od typu wystawy.

Park

Na tyłach pałacu rozciąga się rozległy park. Część bezpośrednio za pałacem (wystarczy wyjść za kolumnadę) jest przyjemnym miejscem na krótki odpoczynek na jednym z siedzisk. Znajdziemy tam również małą kawiarnię.

Jak dojechać do Pałacu Longchamp?

Pałac i Park Longchamp znajdują się w 4 dzielnicy Marsylii - dalszy kawałek od Starego Portu i nieco dalej od dworca Saint Charles.

Najwygodniej dostaniemy się tam tramwaj linii T2 dojeżdżającym niemal do samego wejścia na teren pałacu. Innym wyjściem jest dojazd metrem linią M1, po wyjściu ze stacji musimy jednak kawałek przejść do głównego wejścia.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama