Podróże po Europie

Pałac Longchamp w Marsylii

Pałac Longchamp jest bez wątpienia kompleksem wyróżniającym się wśród marsylskiej zabudowy. Wiele osób może nawet uznać, że jest to najpiękniejszy budynek w całym mieście.

Już sama architektura budynku potrafi zaintrygować. Po dwóch przeciwnych stronach zbudowane zostały zamknięte części z pomieszczeniami. Połączone są długą kolumnadą, na środku której znajduje się imponującą fontanna nazwana "zamkiem wody" (chateau d’eau).

Kolumnada stoi na wzniesieniu, a z górnej fontanny woda kaskadowo spływa w dół do małego zbiornika wodnego. Trudno opisać słowami tę charakterystyczną konstrukcję.

Pałac Longchamp w Marsylii
Pałac Longchamp w Marsylii

Historia

Pomimo swojego monumentalnego wyglądu Pałac Longchamp jest stosunkowo młodą konstrukcją. Budynek został oddany do użytku w 1869 roku. Nad projektem czuwał Henri-Jacques Espérandieu, czyli architekt górującej nad miastem Bazyliki Notre-Dame de la Garde.

Budynek powstał w celu uczczenia budowy miejskiej kanalizacji, czyli blisko 80 kilometrowych kanałów dostarczającej wodę z rzeki Durance do miasta.

Początkowo w parku za pałacem znajdowało się miejskie zoo, zostało jednak zamknięte pod koniec XX wieku.

Muzea

Oba skrzydła pałacu pełnią dziś funkcje muzeów. W lewym skrzydle swoją siedzibę ma Muzeum Sztuk Pięknych, a w prawym Muzeum Historii Naturalnej.

Muzeum Sztuk Pięknych

Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des beaux-arts de Marseille) powstało w 1802 roku i jest najstarszym muzeum w mieście. Znajduje się w lewym skrzydle pałacu. Na wystawach zobaczymy ponad 200 prac. Muzeum uważane jest za najważniejszą galerię w regionie.

W środku zobaczymy prace przede wszystkich włoskich i francuskich artystów od XVI do XIX wieku. Wiele z eksponatów zostało zabranych z kościołów w trakcie trwania rewolucji francuskiej.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli 10:00 do 18:00. Muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja, 1 listopada, 25 oraz 26 grudnia.

Koszt wejściówki to 6€ (3€ ulgowy). Wejście do muzeum jest darmowe w pierwszą niedzielę każdego miesiąca.

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej (Muséum d'histoire naturelle de Marseille) znajduje się w prawym skrzydle pałacu. W środku zobaczymy wiele okazów (wypchanych) zwierząt, ale również skamienieliny i wystawę dziwactw.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja, 1 listopada, 25 oraz 26 grudnia.

Koszt wejściówki na wystawę stałą to 6€ (3€ ulgowy). Wejście do muzeum jest darmowe w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. W przypadku wystaw czasowych musimy zakupić droższy bilet za 8€ (5€ ulgowy).

Bilet łączony

Jeśli chcielibyśmy odwiedzić oba muzea możemy zakupić bilet łączony w cenie 9€ (6€ ulgowy).

Park

Na tyłach pałacu znajduje się rozległy park. Część bezpośrednio za pałacem (wystarczy wyjść za kolumnadę) jest przyjemnym miejscem na krótki odpoczynek na jednym z siedzisk. Znajdziemy tam również małą kawiarnię.

Informacje praktyczne

Pałac i Park Longchamp znajdują się w 4 dzielnicy Marsylii kawałek od starego portu i kawałek dalej od dworca Saint Charles.

Jak dostać się do Pałacu Longchamp?

Najwygodniejszym środkiem transportu jest tramwaj linii T2 dojeżdżający niemal do samego wejścia na teren pałacu. Innym wyjściem jest dojazd metrem linią M1, po wyjściu ze stacji musimy jednak kawałek przejść do głównego wejścia.

Reklama