Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii

!Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii
Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii

Trudniej dziś o większy symbol Marsylii niż górująca nad miastem neobizantyjska Bazylika Notre-Dame de la Garde (Bazylika Naszej Pani z Garde, Basilique Notre-Dame-de-la-Garde). Kościół zbudowany został na najwyższym naturalnym wzniesieniu Marsylii, wzgórzu La Garde, na wysokości ponad 160 metrów.

!Dzwonnica - Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii
Dzwonnica - Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii

Najbardziej charakterystyczną częścią świątyni jest blisko 12 metrowa złota statua Maryi z Dzieciątkiem umieszczona na szczycie dzwonnicy.

W przeszłości wzgórze było miejscem pielgrzymek, szczególnie marynarzy chcących podziękować Bogu za szczęśliwe dotarcie do domu. Dziś przybywają tu głównie turyści, którzy oprócz niewątpliwych walorów architektonicznych doceniają również taras będący najlepszym punktem widokowym w całej Marsylii.

!Wnętrze - Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii
Wnętrze - Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii

Historia

Wzgórze La Garde stało się miejscem kultu religijnego w 1214 roku. Wtedy to ksiądz o imieniu Pierre podjął się dzieła stworzenia na wzgórzu małej kaplicy poświęconej Maryi. W tym czasie wzgórze było częścią klasztoru św. Wiktora, dzięki czemu udało się mu uzyskać pozwolenie.

Na wzgórzu powstała mała kaplica na kilkadziesiąt osób wraz z małym ogrodem. Miejsce stało się swego rodzaju ewenementem, jednak przez kolejne wieki kaplica nie była rozbudowywana.

Mała kaplica funkcjonowała w ten sposób do początku XVI wieku. Wtedy to król Francji Francis I zdecydował o wzmocnieniu możliwości obronnych miasta włączonego kilkadziesiąt lat wcześniej w skład Królestwa Francji. Król zdecydował o budowie fortu na wzgórzu w granicach którego znalazła się kaplica. W tym samym okresie powstała słynna twierdza na wyspie If. Władca nie chciał zadzierać z ludem i zezwolił w czasie pokoju na swobodny dostęp na teren fortu. W ciągu dnia most zwodzony zawsze był otwarty.

!Fragment Bazyliki Notre Dame de la Garde w Marsylii
Fragment Bazyliki Notre Dame de la Garde w Marsylii

W tym okresie kaplica zaczęła zyskiwać jako miejsce kultu wśród marynarzy, którzy przybywali na wzgórze dziękować za pomyślność lub prosić o bezpieczną podróż. Wszystko to trwało nieprzerwanie do wybuchu rewolucji francuskiej, podczas której zabroniono wyznawania katolicyzmu, a w samym forcie przetrzymywano członków rodziny królewskiej. Niestety, w tym okresie rozgrabiono wszystkie ważne zabytki ze środka świątyni. Kaplica powróciła jako miejsce religijne dopiero po zakończeniu rewolucji.

Kaplica każdego roku stawała się coraz bardziej zatłoczona. W połowie XIX wieku rozpoczęto starania o pozwolenie na budowę nowego kościoła, które uzyskano w 1852 roku. Nie było to proste, armia początkowo nie chciała osłabiać swojej siły obronnej. Budowa rozpoczęła się w 1853 roku i zakończyła się po niemal 40 latach. Mimo ciągle trwających prac świątynia została konsekrowana już w 1864 roku.

Zwiedzanie

Bazylika dostępna jest do zwiedzania przez cały rok. Sama konstrukcja składa się z kilku pięter. Sama bazylika składa się z górnego (główna część) i dolnego kościoła (krypty). Po drodze na szczyt miniemy m.in. sklep oraz muzeum.

Na górny poziom możemy wejść schodami zewnętrznymi (i przejść przez most przypominający most zwodzony prowadzący w przeszłości do fortu) lub schodami i windą wewnątrz budynku.

!Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii - zwiedzanie
Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii - zwiedzanie

Teren bazyliki jest ogrodzony i otwierany tylko w ciągu dnia. Wejście na teren bazyliki i do kościołów jest darmowe. Na terenie bazyliki funkcjonuje sklep, w którym zakupimy różne przedmioty religijne.

Pamiętajmy, że wchodząc do bazyliki wchodzimy do obiektu sakralnego. W środku powinniśmy zachowywać się cicho i być odpowiednio ubrani.

Do 1967 roku funkcjonowała specjalna winda umożliwiająca wjazd z poziomu miasta do samej bazyliki. Z powodów finansowych zdecydowano się jednak o zniszczeniu konstrukcji.

Bazylika

Bazylika, czyli górny kościół, została udekorowana w stylu neobizantyjskim. W środku od razu uderza typowy dla czasów bizantyjskich przepych, całe wnętrze jest bogato zdobione kolorowymi mozaikami. Można nawet odnieść wrażenie, że niektóre nowoczesne motywy źle komponują się z tym stylem.

Kształt kościoła to jedna główna nawa z kaplicami po obu stronach. Na ścianie z prawej strony warto rozejrzeć się za obrazami z motywami morskimi. Nad ołtarzem wzrok przyciąga mozaika z motywem statku.

!Mozaika z motywem statku (nad ołtarzem) - Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii
Mozaika z motywem statku (nad ołtarzem) - Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii

Krypta

Krypta, a dokładniej dolny kościół, nie imponuje tak jak górna część. Krypta zbudowana została w stylu romańskim. W środku architektonicznie na pewno wyróżnia się sklepienie kolebkowe. Krypta w przeciwieństwie do górnego kościoła została wydrążona w skale.

W bocznych kaplicach (które odpowiadają kaplicom z górnego kościoła) zobaczymy wygrawerowane nazwiska darczyńców wspomagających budowę świątyni.

!Kaplica (Krypta) w Bazylice Notre Dame de la Garde w Marsylii
Kaplica (Krypta) w Bazylice Notre Dame de la Garde w Marsylii

Muzeum

Osoby zainteresowane historią bazyliki oraz wzgórza La Garde mogą wejść do muzeum bazyliki. W środku na dwóch piętrach przedstawiono historię tego miejsca - od czasów pierwszej kaplicy, przez funkcjonowanie portu, aż po czasy teraźniejsze.

Z ciekawych eksponatów można wspomnieć o makiecie historycznej twierdzy, modelach statków czy chociażby zdjęciach przedstawiających windę funkcjonującą do 1967 roku.

!Muzeum (Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii) - zdjęcia przedstawiające nieistniejącą już windę
Muzeum (Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii) - zdjęcia przedstawiające nieistniejącą już windę

Niestety, opisy eksponatów są jedynie w języku francuskim. Na wejściu otrzymamy materiały w języku angielskim.

Wejście do muzeum jest płatne 6,00€. Muzeum czynne jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Od kwietnia do września od 10:00 do 17:45 (ostatnie wejście), a w pozostałe miesiące od 10:00 do 16:45 (ostatnie wejście). Na miejscu spędzimy maksymalnie 30 do 45 minut.

Dzwonnica

Patrząc na bazylikę z poziomu portu najbardziej wyróżnia się wysoka na 60 metrów dzwonnica na szczycie której stoi 12-metrowa statua Maryi z Dzieciątkiem. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, wejście na niego możliwe jest jednak tylko podczas specjalnych okazji takich jak np. Dzień Dziedzictwa.

!Widok z tarasu Bazyliki Notre Dame de la Garde w Marsylii na miasto i Archipeleg Frioul
Widok z tarasu Bazyliki Notre Dame de la Garde w Marsylii na miasto i Archipeleg Frioul

Taras

Dla wielu odwiedzających to właśnie taras jest najważniejszą atrakcją w trakcie odwiedzin wzgórza. Taras otacza bazylikę, dzięki czemu zobaczymy stąd całe miasto - w tym także stadion Stade Velodrome czy wyspy archipelagu Frioul.

!Widok z tarasu Bazyliki Notre Dame de la Garde w Marsylii
Widok z tarasu Bazyliki Notre Dame de la Garde w Marsylii

Wycieczki z przewodnikiem

Od 4 lipca do 24 października w każdy wtorek (z wyjątkiem 15 sierpnia) odbywają się darmowe wycieczki z przewodnikiem po bazylice (tylko w języku francuskim). Jeśli chcemy wziąć udział powinniśmy udać się na miejsce zbiórki na 6. piętrze przy sklepie.

!Obrazy z motywem morskim - Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii
Obrazy z motywem morskim - Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii

Informacje praktyczne

Jak dostać się do Bazyliki Notre-Dame de la Garde?

Najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z komunikacji miejskiej. Pod niemal samo wejście dojeżdża autobus miejski numer 60.

Jeśli nie straszne nam spacery pod górę możemy wejść piechotą. Pamiętajmy jednak, że wejście jest dość strome i może być ciężkie - szczególnie w bardzo słoneczny dzień.

Ostatnim sposobem na dostanie się pod samą bazylikę jest skorzystanie z usług małego pociągu turystycznego odjeżdżającego z północnego brzegu starego portu.

!Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii
Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii

Godziny otwarcia

Teren bazyliki otwierany jest w sezonie letnim (od kwietnia do października) od 7:00 do 20:00. Krypta zamykana jest o 19:00, a bazylika o 19:15.

W sezonie zimowym (od 2 października do marca) teren bazyliki otwarty jest od 7:00 do 19:00. Krypta zamykana jest o 18:00, a bazylika o 18:15.

Msze święte

W tygodniu msze święte odbywają się w dolnym kościele (w krypcie). W głównej bazylice (górnym kościele) msza święta odprawiana jest w niedzielę.

Parking

Jeśli wybieramy się samochodem możemy skorzystać z parkingu znajdującego się tuż obok samej bazyliki. Pamiętajmy jednak, że parking zamykany jest razem z zamknięciem terenu.

!Widok z dolnego tarasu przy Bazylice Notre Dame de la Garde w Marsylii
Widok z dolnego tarasu przy Bazylice Notre Dame de la Garde w Marsylii

Reklama