Podróże po Europie

Zamek If Marsylia

If to trzecia pod względem wielkości wyspa archipelagu Frioul. Samo słowo if oznacza po francusku drzewo cis. Wyspa szerzej znana jest od początku XVI wieku kiedy to król Francji Francis I zdecydował się zbudować na niej fort mający bronić dostępu do Marsylii.

W tym artykule umieściliśmy informacje o wizycie na wyspie If. Informacje praktyczne opisujące wizytę na pozostałych wyspach opisaliśmy w artykule Archipelag Frioul (Marsylia) - historia, wizyta oraz informacje praktyczne.

Widok na Wyspę i Zamek If (Marsylia, Archipelag Fioul)
Widok na Wyspę i Zamek If (Marsylia, Archipelag Fioul)

Zamek If (Château d’If)

W 1480 roku Marsylia została włączona w skład Królestwa Francji. Ledwie 50 lat później powstała twierdza na wyspie If mająca bronić dostępu do miasta. Od tego czasu nikt jednak nie zdecydował się zaatakować Marsylii od strony morza, dzięki temu twierdza może uchodzić za niezdobytą.

Sam kompleks zaczął pod koniec XVI wieku pełnić również funkcję więzienia. Do końca XIX wieku przetrzymywano tu ważnych więźniów, w tym wrogów korony czy później przeciwników rewolucji. Według oficjalnych relacji nikt stąd nigdy nie uciekł Wyspa pojawiła się w szerszej świadomości dzięki książce Alexandre Dumasa pod tytułem Hrabia Monte Christo. Więziony był tu jeden z bohaterów noweli Edmond Dantès.

Bilety

  • dorośli - 6€
  • bilet ulgowy - 5€
  • obywatele Unii Europejskiej (w tym i Polacy) do 26. roku życia wchodzą za darmo

Dni i godziny otwarcia

  • od 2 stycznia do 2 kwietnia - od wtorku do niedzieli (bez poniedziałku) od 10:00 do 17:00
  • od 3 kwietnia do 30 września - codziennie od 10:00 do 18:00
  • od 2 października do 31 grudnia - od wtorku do niedzieli (bez poniedziałku) od 10:00 do 17:00

Wizyta na wyspie If

Na wyspę bez problemu dostaniemy się jednym ze statków odpływających ze Starego Portu w Marsylii. Na wyspie nie ma jednak typowego portu, jedynie małe nabrzeże umożliwiające zacumowanie statku. Z tego powodu często rejsy na wyspę się nie odbywają, wystarczy żeby morze było bardziej wzburzone.

Widok na Wyspę i Zamek If (Marsylia, Archipelag Fioul)
Widok na Wyspę i Zamek If (Marsylia, Archipelag Fioul)

Jak dostać się na zamek If?

Rejsy na wyspę If organizują dwie firmy. Kasy biletowe oraz przystań obu z nich znajdują się po przeciwnych stronach Starego Portu.

W części południowej funkcjonuje firma Friuol If Express. Decydując się na nią możemy popłynąć także na pozostałe wyspy archipelagu. Z jednym zastrzeżeniem - najpierw musimy odwiedzić wyspę If, potem pozostałe. Odwrotna kolejność nie jest możliwa.

Bilet kupujemy na konkretną godzinę. Powrót jest już elastyczny, możemy dowolnie dopasować godziny.

Widok na Wyspę i Zamek If przez bramę Fortu du Ratonneau - Marsylia, Archipelag Frioul
Widok na Wyspę i Zamek If przez bramę Fortu du Ratonneau - Marsylia, Archipelag Frioul

W części północnej działa firma Croisières Marseille Calanques. Na pierwszy rzut oka mylącą może być nazwa, jednak przewoźnik oprócz rejsów wzdłuż popularnego wybrzeża zajmuje się także obsługą rejsów na wyspę If.

Możliwości są dwie. Możemy popłynąć i w ciągu godziny bez wysiadania ze statku wrócić do portu. Możemy również wysiąść i wrócić dowolnym innym rejsem w ciągu dnia. Koszt to 10€ (wejściówka na teren twierdzy nie jest wliczona).

Rejsy odpływają co godzinę od 10:15 do 16:15 w sezonie (lub 15:15 w sezonie zimowym). Przed zaplanowaniem wizyty zawsze warto sprawdzić rozkłady na oficjalnej stronie.

Reklama