Punkty widokowe Marsylii

Marsylia od początku rozbudowywała się wokół zatoki otoczonej wzgórzami, co ułatwiało obronę miasta i dawało łatwiejszy dostęp do wydobycia budulca. Dziś topografia największego miasta Prowansji umożliwia bezproblemowe znalezienie dobrych punktów obserwacyjnych.

!Widok z tarasu Bazyliki Notre Dame de la Garde w Marsylii
Widok z tarasu Bazyliki Notre Dame de la Garde w Marsylii

Taras otaczający Bazylikę Notre Dame de la Garde

Najbardziej znanym punktem widokowym w Marsylii jest z całą pewnością taras otaczający górująca nad miastem Bazylikę Notre Dame de la Garde. Taras otacza świątynie dookoła, dzięki czemu możemy stąd zobaczyć całą panoramę miasta.

W północno zachodnim rogu znajdziemy mały wysunięty przyczółek, z którego świetnie widać wyspy z nieodległego archipelagu Frioul. Jeśli pójdziemy w stronę przeciwną zobaczymy z oddali stadion Orange Velodrome (Stade Velodrome).

Na teren bazyliki wejdziemy od października do marca od 7:00 do 19:00, w pozostałe miesiące od 7:00 do 20:00. Na górę wejdziemy piechotą lub możemy podjechać niemal pod samo wejście autobusem numer 60. Pamiętajmy, że wejście jest strome i będzie wymagało od nas pewnego wysiłku, szczególnie w gorący dzień.

!Widok z dolnego tarasu przy Bazylice Notre Dame de la Garde w Marsylii
Widok z dolnego tarasu przy Bazylice Notre Dame de la Garde w Marsylii

Sprawdź też osobny artykuł: Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii

Tyły Pałacu Pharo

Kolejnym świetnym punktem widokowym na Stary Port i fort św. Jana są tyły Pałacu Pharo (Palais du Pharo). Pałac znajduje się na terenie parku Parc Émile Duclaux otwartego od 7:00 do 21:00.

Już sam park jest miejscym wartym odwiedzenia. Na miejscu zobaczymy m.in. różne instalacje artystyczne i znajdziemy ławki umożliwiające krótki wypoczynek.

!Punkt widokowy na tyłach Pałacu Pharo (Parc Émile Duclaux) w Marsylii
Punkt widokowy na tyłach Pałacu Pharo (Parc Émile Duclaux) w Marsylii

Mury fortu św. Jana oraz taras widokowy

Opisane dwa poprzednie punkty obserwacyjne umożliwiały spojrzenie na północną część portu i miasta, w tym na historyczny fort św. Jana. Jeśli chcielibyśmy spojrzeć w drugą stronę, to właśnie mury wspomnianego fortu będą idealnym wyborem.

Wejście na teren fortu jest darmowe. Przy wejściu możemy jednak być poproszeni o pokazanie zawartości plecaka.

Fort połączony jest mostem z nowoczesnym muzeum MuCEM. Po przejściu na drugą stronę od razu znajdujemy się na dachu. Nie ma stąd super widoków, znajdziemy tu za to kawiarnię.

!Widok z murów fortu św. Jana w Marsylii
Widok z murów fortu św. Jana w Marsylii

Park Narodowy Calanques

Jeśli nie straszny nam wysiłek fizyczny możemy wybrać się do Parku Narodowego Calanques (Parc national des Calanques) i wejść na jedno ze wzgórz z którego będziemy mieć widok na odległe miasto i okolicę.

Wybierając się tam powinniśmy jednak szykować się na większy wysiłek. Trasy są dość kamieniste i powinnismy zabrać ze sobą odpowiednie obuwie i ubranie.

Bary i restauracje na dachach budynków

Wspomniane wcześniej punkty widokowe umożliwiają darmowe spojrzenie na Marsylię z góry. W samym mieście znajdziemy jednak również punkty widokowe innego typu - restauracje i bary umiejscowione na dachach lub wysokich tarasach.

Dwoma przykładami takich miejsc są:

  • Restauracja/bar na dachu hotelu Sofitel. Znajduje się tuż obok Pałacu Pharo i szczyci się najlepszym widokiem na miasto. Ceny są jednak wysokie i powinniśmy być odpowiednio ubrani.
  • Klub R2 - ten olbrzymi klub zbudowany został na terenie doków dosłownie kawałek za katedrą. Z tarasu widać morze i zatokę. Klub szczyci się tym, że ich taras może pomieścić ponad 1000 osób. Odbywają się tu koncerty i inne imprezy.

Reklama