Podróże po Europie

Punkty widokowe Marsylii

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia 2022

Stolica Prowansji od początku rozbudowywała się wokół otoczonej wzgórzami zatoki, co ułatwiało obronę miasta i zapewniało efektywne wydobycia budulca. Dziś topografia ta umożliwia bezproblemowe znalezienie dobrych punktów obserwacyjnych, które należą do popularnych atrakcji Marsylii.

Widok z tarasu Bazyliki Notre Dame de la Garde w Marsylii
Widok z tarasu Bazyliki Notre Dame de la Garde w Marsylii

Taras otaczający Bazylikę Notre Dame de la Garde

Najpopularniejszym punktem widokowym w Marsylii jest taras otaczający górująca nad miastem Bazylikę Notre Dame de la Garde. Taras ten otacza świątynię dookoła, dzięki czemu możemy stąd zobaczyć całą panoramę miasta.

W północno zachodnim rogu znajdziemy mały wysunięty przyczółek, z którego świetnie widać wyspy z nieodległego archipelagu Frioul. Jeśli pójdziemy w stronę przeciwną zobaczymy z oddali stadion Orange Velodrome (Stade Velodrome).

Taras Bazyliki Notre Dame de la Garde - informacje praktyczne

Taras stanowi integralną częścią kompleksu bazyliki i wstęp na niego jest darmowy. Świątynia czynna jest codziennie od 7:00 do 18:00. Na górę wejdziemy piechotą lub możemy podjechać niemal pod samo wejście autobusem miejskim numer 60 bądź mini pociągiem turystycznym. Pamiętajmy, że trasa piesza jest lekko stroma i może wymagać od nas pewnego wysiłku, szczególnie w gorący dzień.

Więcej o popularnym zabytku napisaliśmy w artykule Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii
Widok z dolnego tarasu przy Bazylice Notre Dame de la Garde w Marsylii
Widok z dolnego tarasu przy Bazylice Notre Dame de la Garde w Marsylii

Tyły Pałacu Pharo ze świetnym widokiem na Stary Port

Świetnym punktem widokowym na Stary Port i fort św. Jana są tyły Pałacu Pharo (Palais du Pharo). Pałac znajduje się na terenie parku Émile Duclaux (Parc Émile Duclaux) otwartego od rana do późnego wieczora (około 21:00) Rezydencja powstała na zamówienie Napoleona III i dziś mieści się w niej hotel oraz centrum konferencyjne, ale ogrody są ogólnodostępne.

Już sam park jest miejscem wartym odwiedzenia, gdyż na jego terenie zobaczymy m.in. różne instalacje artystyczne i znajdziemy ławki umożliwiające krótki wypoczynek.

Punkt widokowy na tyłach Pałacu Pharo (Parc Émile Duclaux) w Marsylii
Punkt widokowy na tyłach Pałacu Pharo (Parc Émile Duclaux) w Marsylii

Warto sprawdzić w okolicy - fort św. Mikołaja

Po drodze do parku Émile Duclaux miniemy zabytkowy fort św. Mikołaja (Fort Saint-Nicolas). Podczas ostatniej aktualizacji naszego artykułu zabytek ten był zamknięty, ale zawsze warto sprawdzić, czy nie ma możliwości wstępu na jego teren - z murów twierdzy rozpościera się przyjemny widok na Stary Porto.

Mury fortu św. Jana oraz taras widokowy

Dwa wcześniej opisane punkty widokowe umożliwiały spojrzenie na północną część portu i miasta, w tym na historyczny fort św. Jana. Jeśli chcielibyśmy spojrzeć w drugą stronę, to właśnie mury wspomnianego fortu będą idealnym wyborem.

Mury fortu św. Jana - informacje praktyczne

Wejście na teren fortu jest darmowe. Przy wejściu możemy jednak być poproszeni o pokazanie zawartości plecaka.

Fort połączony jest mostem z nowoczesnym muzeum MuCEM. Po przejściu na drugą stronę od razu znajdujemy się na dachu. Nie ma stąd super widoków, znajdziemy tu za to kawiarnię.

Widok z murów fortu św. Jana w Marsylii
Widok z murów fortu św. Jana w Marsylii

Park Narodowy Calanques

Jeśli nie straszna nam aktywność fizyczna to możemy wybrać się poza miasto - do Parku Narodowego Calanques (Parc national des Calanques) - i wejść na jedno ze wzgórz, skąd będziemy mieć widok na odległe miasto i okolicę. Możemy też wybrać się szlakiem wzdłuż wybrzeża, gdzie czekać nas będą widoki na urokliwe zatoczki i formacje skalne.

Przykładowe widoki podczas odkrywania parku narodowego
Przykładowe widoki podczas odkrywania parku narodowego

Park Narodowy Calanques

Wybierając się do parku narodowego powinniśmy szykować się jednak na większy wysiłek. Trasy są dość kamieniste i należy zabrać ze sobą odpowiednie obuwie i ubranie. Kilka słów o popularnych "kalankach" napisaliśmy w tekście Calanques - park narodowy w Marsylii.

Bary i restauracje na dachach budynków

Wspomniane wcześniej punkty widokowe umożliwiają darmowe spojrzenie na Marsylię z góry. W samym mieście znajdziemy jednak również punkty widokowe innego typu - restauracje i bary umiejscowione na dachach lub wysokich tarasach.

Dwoma przykładami takich miejsc są:

  • Restauracja/bar na dachu hotelu Sofitel. Znajduje się tuż obok Pałacu Pharo i szczyci się najlepszym widokiem na miasto. Ceny są jednak wysokie i powinniśmy być odpowiednio ubrani.
  • Klub R2 - ten olbrzymi klub zbudowany został na terenie doków dosłownie kawałek za katedrą. Z tarasu widać morze i zatokę. Miejsce to szczyci się tym, że ich taras może pomieścić ponad 1000 osób. Odbywają się tu koncerty i inne imprezy.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama