Marsylia (Francja) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Marsylia, najbardziej różnorodne i wielokulturowe miasto we Francji. Od wieków rozwijała się jako miasto portowe, czemu sprzyjało dobre położenie na Morzu Śródziemnym i ukształtowanie geograficzne terenu. Dziś komercyjna część portowa została przeniesiona do nowego portu, Marseille-Fos Port, a stary port i okolica zostały oddane mieszkańcom i są miejscem najchętniej odwiedzanym przez turystów.

Marsylia od zawsze owiana była złą sławą i uważana za niebezpieczną. Dzięki wysiłkom władz miejskich część turystyczna zmieniła się nie do poznania, niestety wieczorem wciąż trudno o stuprocentowe poczucie bezpieczeństwa.

Miasto zaskakuje różnorodnością atrakcji - oprócz muzeów, portu czy historycznego starego miasta możemy wybrać się do Parku Narodowego Calanques czy popłynąć na jedną z wysp archipelagu Frioul. Plaże Marsylii są przyjemne i w dużej mierze piaszczyste. Marsylia jest też świetnym punktem wylotowym do innych miast historycznej Prowansji.

!Widok na miasto z tarasu Bazyliki Notre Dame de la Garde w Marsylii
Widok na miasto z tarasu Bazyliki Notre Dame de la Garde w Marsylii

Wybierasz się do Marsylii?

Marsylia

Gdzie spać w Marsylii? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź w jakich okolicach najlepiej szukać noclegu oraz na co zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru.

Krótka historia miasta

W miejscu dzisiejszej Marsylii już na przełomie VII i VI wieku przed naszą erą swoją kolonię o nazwie Massalia założyli tu Grecy. Po nich swoją kolonie (Massilia) mieli tu także Rzymianie. Już od czasów antycznych miasto bez względu na sytuacje geopolityczną pełniło funkcje istotnego portu.

We wczesnym średniowieczu Marsylia stała się ważnym centrum religijnym. Istniejące do dziś Opactwo św. Wiktora było kluczowym ośrodkiem chrześcijaństwa dla całego regionu. Pod koniec XV wieku Marsylia weszła w skład Królestwa Francji, co przyśpieszyło rozbudowę miasta. W tym okresie powstały m.in. forty broniące dostępu do portu oraz słynny zamek If.

W trakcie Rewolucji Francuskiej Marsylia była jednym z najważniejszych punktów zapalnych. Niestety, w trakcie przewrotu rozkradziono i zdemolowano wiele instytucji religijnych, a niezliczona ilość drogocennych eksponatów zaginęła bez śladu. Kościoły zamieniono na magazyny lub rozebrano.

XIX wiek to z kolei dynamiczny rozwój miasta - powstało wtedy wiele ważnych budynków i instytucji, jak jedne z najstarszych muzeów we Francji, Pałac Pharo czy Pałac Longchamp, to wtedy zbudowano też kanalizację.

!Pałac Longchamp - Marsylia
Pałac Longchamp - Marsylia

Marsylia ucierpiała znacznie podczas II Wojny Światowej. Część starego miasta bezpośrednio za portem została doszczętnie zburzona. Niemcy nie mogli poradzić sobie z kontrolowaniem partyzantki działającej wśród wąskich uliczek, zdecydowano więc o wyburzaniu dosłownie wszystkich budynków z wyjątkiem kilku zabytków.

Ostatnie lata to walka władz miejskich z łatką miasta zaniedbanego i niebezpiecznego. Dużo udało się w tym względzie osiągnąć, jednak nadal pozostało wiele do zrobienia.

Jak zwiedzać Marsylię?

Większość atrakcji turystycznych Marsylii znajduje się w bliskiej okolicy starego portu. Wielu turystów oprócz dojazdu z dworca może nie potrzebować ani razu skorzystać z komunikacji miejskiej w trakcie krótkiego pobytu.

Dla niektórych problemem może być topografia miasta. Marsylia powstała na wzgórzach oraz wzniesieniach i może wymagać od nas pewnego wysiłku, szczególnie w przypadku wejścia pieszego pod Bazylikę Notre Dame de la Garde. Również stare miasto wznosi się na wzgórzach, w tym przypadku możemy wybrać jednak mniej stromę wejścia.

Jeśli wybieramy się dalej lub zwyczajnie chcielibyśmy poruszać się szybciej możemy skorzystać z dobrze działającej komunikacji publicznej. W jej skład wchodzą autobusy, metro, tramwaje czy statki. Więcej o działaniu komunikacji miejskiej napisaliśmy w artykule: Komunikacja miejska w Marsylii.

!Marsylia - widok na Pałac Pharo
Marsylia - widok na Pałac Pharo

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Marsylii?

Marsylia jest idealnym miejscem na krótki weekendowy wypad. Oczywiście zakładając, że interesuje nas głównie okolica starego portu. Jeśli chcielibyśmy popłynąć na jedną z wysp lub wybrać się do Parku Narodowego Calanques najlepiej zarezerwować 3 do 5 dni.

Punkt informacji turystycznej

Główny punkt informacji turystycznej znajduje się na jednej z głównych arterii miasta - ulicy La Canebière - pod adresem 11 La Canebière. Punkt działa od poniedziałku do soboty od 9:00 do 19:00, a w niedzielę i święta od 10:00 do 17:00.

W środku bez problemu dogadamy się po angielsku i otrzymamy wszystkie niezbędne informacje. Na miejscu będziemy również mogli zapisać się na wycieczki z przewodnikiem współorganizowane przez miasto. Warto zapytać o listę dostępnych wycieczek, niektóre z nich mogą nas zainteresować.

Mniejszy punkt informacji znajduje się także na dworcu kolejowym Saint-Charles, czynny jest jednak tylko w sezonie - od wtorku do soboty od 10:00 do 17:00.

Karta turystyczna City Pass

Władze miejskie przygotowały dla turystów specjalną kartę City Pass. Umożliwia ona darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej, wejście do kilkunastu muzeów miejskich, skorzystanie z pociągu turystycznego czy rejs na wyspę If lub na archipelag Frioul.

Karta występuje w trzech wariantach czasowych:

 • karta 24-godzinna - cena 26€
 • karta 48-godzinna - cena 33€
 • karta 72-godzinna - cena 41€

Karta ważna jest określony czas od momentu pierwszego użycia. Kartę możemy zakupić w punktach informacji turystycznej, na lotnisku (w punkcie informacyjnych) oraz w maszynach na najważniejszych stacjach metra (Vieux-Port Metro i Gare St Charles Metro).

!Opactwo Świętego Wiktora w Marsylii
Opactwo Świętego Wiktora w Marsylii

Pociąg turystyczny

Jeśli z jakiegoś powodu długie spacery nie są dla nas możemy rozważyć skorzystanie z pociągu turystycznego Le Petit Train. Firma swoje stanowisko ma mniej więcej w połowie północnego nabrzeża starego portu.

Istnieją dwie trasy:

 • Notre Dame Tour Circuit 1 - pociąg mija m.in. pałac Pharo oraz Opactwo św. Wiktora i dojeżdża do słynnej bazyliki. Tam będziemy mogli wyjść i zwiedzić świątynie. Koszt 7€ lub 4€ dla dzieci od 3 do 11 lat.
 • Old Marseille Tour Circuit 2 - godzinna trasa przejeżdżająca przez doki oraz historyczne stare miasto. Koszt 6€ lub 3€ dla dzieci od 3 do 11.

Zwiedzanie Marsylii

Zwiedzanie miasta możemy rozpocząć od ulicy La Canebière, czyli jednej z najważniejszych arterii Marsylii. La Canebière łączy się bezpośrednio ze starym portem. Sama ulica powstała w drugiej połowie XVII wieku decyzją króla Francji Ludwika XIV i przez kolejne wieki była ulubionym miejscem miejscowych wyższych sfer. To tu funkcjonowały najmodniejsze restauracje czy hotele. I to właśnie na tej ulicy zamordowano Króla Jugosławii Aleksandra I w 1934 roku.

Ciekawa jest jednak geneza samej nazwy La Canebière, która wywodzi się bezpośrednio od… konopii. W przeszłości w tym miejscu znajdowały się pola uprawne tej rośliny, które wykorzystywane były jako budulec do lin i koszy.

Największym skarbem ulicy jest wyróżniający się bogato zdobioną fasadą budynek Palais de la Bourse. Dziś mieści się tu izba handlowa oraz małe Muzeum Morskie (Musée de la Marine). W budynku po prawej stronie pałacu swoją siedzibą ma oficjalny punkt informacji turystycznej.

Kilkaset metrów na północ od obu budynków znajduje się jedno z najważniejszych muzeów miejskich - Muzeum Historii Marsylii (Musée d’Histoire de Marseille). W środku zobaczymy wiele eksponatów z całej bogatej historii miasta - w tym kawałek rzymskiego statku z II wieku. Na zewnątrz na tyłach muzeum znajdziemy z kolei stanowisko archeologiczne (Jardin des Vestiges) z małymi pozostałościami greckiego portu oraz rzymskiej drogi.

Całkiem niedaleko znajduje się ulica Rue de la République łącząca nowy i stary port. Ulica wyróżnia się imponującymi budynkami wyglądającymi niczym pałace oraz masywnymi fasadami. Rue de la République otworzona została w 1864 roku. W trakcie budowy zburzono blisko tysiąc domów i zmieniono większość okolicznych ulic.

Stary Port

Stary Port (Vieux Port) to ulubiony wśród turystów obszar Marsylii. Dla niektórych odwiedziny tego miasta kręcą się jedynie wokół portu i jego najbliższej okolicy. Port został przebudowany kilka lat temu i dziś jest dostosowany przede wszystkim do ruchu pieszego.

Na miejscu warto zwrócić uwagę m.in. na:

 • Opactwo św. Wiktora (Abbaye Saint-Victor) będące jednym z najważniejszych ośrodków chrześcijańskich w całej Prowansji w okresie średniowiecza. Świątynia wygląda niczym zamek i posiada podziemne krypty możliwe do odwiedzenia za niedużą opłatą.
 • Targ rybny odbywający się rano na Quai des Belges.
 • Fort św. Jana (Fort Saint-Jean), który możemy odwiedzić i pospacerować po murach.
 • Hôtel de Ville - ratusz miejski z imponującą fasadą.

Więcej o atrakcjach starego miasta: Stary Port (Vieux Port) w Marsylii - historia, atrakcje i zwiedzanie.

Ze starego portu odpływają również statki turystyczne na nieodległy archipelag Frioul czy rejsy pływające wzdłuż Parku Narodowego Calanques.

Katedra La Major

Katedra La Mayor oddziela od siebie w symboliczny sposób starą i nową część Marsylii. Świątynia jest stosunkowo młoda, powstała w latach 1852-1893. Swoimi poziomymi pasami przypomina katedrę w Genui czy świątynie Toskanii. W środku ozdobiona jest w stylu neobizantyjskim. Katedra czynna jest codziennie z wyjątkiem wtorku. Od kwietnia do września od 10:00 do 18:30, a w pozostałe miesiące od 10:00 do 17:30.

Wzgórze na którym zbudowano świątynie jest miejscem na którym istniały marsylskie katedry już od V wieku. Tuż obok świątyni stoi pozostałość po starej katedrze z XII wieku. Niestety w 2017 roku nie można było wejść do środka.

!Katedra La Major w Marsylii
Katedra La Major w Marsylii

La Joliette

W XIX wieku, gdy zasoby starego portu przestały być wystarczające dla szybko rozwijającego się miasta, zdecydowano o budowie nowej części portowej. Na miejsce wybrano nabrzeże zajmujące teren na północ od Fortu św. Jana na obszarze La Joliette.

Wzorując się na Londynie zbudowano tu doki, magazyny i inną niezbędną infrastrukturę. Kompleks zaczął tracić jednak na znaczeniu i niszczeć w XX wieku. W 1994 roku rozpoczęto projekt o nazwie Euroméditerranée, który miał na celu całkowitą rewitalizacje historycznych doków (Les Dockes) i zamienienie ich na nowoczesną przestrzeń biznesową. Dziś swoją siedzibę mają tu setki firm i jest to jeden z najlepszych przykładów rewitalizacji byłych terenów portowych w całej Europie.

W 2015 roku do użytku oddano nowoczesne centrum handlowe Terrasses du port (adres: 10 Place de la Joliette). Znajdziemy tu dziesiątki sklepów czy restauracji i zakupimy lokalne produkty.

Na dachu Terrasses du port powstał klub R2 Marseille z panoramicznym widokiem na morze i okolicę. Odbywają się tam imprezy i koncerty na ponad 1000 osób, a w pozostałe dni możemy stanąć w spokoju z drinkiem w ręku i popatrzeć np. na zachód słońca.

Do Terrasses du port dojedziemy tramwajem (T2, T3) lub metrem (M2) - wysiadamy na stacji Joliette.

Stare Miasto (Le Panier)

Na północ od starego portu rozciąga się najstarsza część miasta - Le Panier. To tu na jednym ze wzgórz znajdowało się grecka agora i rzymskie forum.

W górnej części stare miasto jest labiryntem wąskich uliczek (wypełnionych knajpkami i muralami) oraz kolorowych fasad. Dolna część przy samym porcie nie różni się już zbytnio od reszty miasta. Podczas wojny Niemcy zdecydowali się zburzyć niemal wszystkie budynki na tym obszarze, żeby łatwiej radzić sobie z partyzantką i lepiej kontrolować miasto.

!Marsylia, Stare Miasto / Le Panier - kompleks La Vieille Charite
Marsylia, Stare Miasto / Le Panier - kompleks La Vieille Charite

Na co warto zwrócić uwagę?

 • Place de Lenche - plac otoczony kafejkami i knajpkam. W czasach antycznych to właśnie w tym miejscu znajdowała się grecka agora.
 • La Vieille Charite - kompleks w którym w przeszłości mieścił się przytułek dla chorych i biednych. Dziś znajdują się tu muzea i centra edukacyjne. Na teren kompleksu możemy wejść za darmo, płatne są konkretne muzea.
 • The Hôtel Dieu - historyczny szpital zamieniony na pięciogwiazdkowy hotel. Na terenie hotelu w części kulturalnej możemy zobaczyć fragmenty mozaiki i wykopalisk archeologicznych odnalezionych w trakcie prac remontowych.

Więcej zabytków i ciekawych miejsc: Le Panier - stare miasto w Marsylii.

Bazylika Notre Dame de la Garde

Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Marsylii jest górująca nad miastem Bazylika Naszej Pani z Garde (Notre Dame de la Garde). Ta świątynia zbudowana w stylu neobizantyjskim z olbrzymią statuą Matki Boskiej z Dzieciątkiem na dzwonnicy jest rokrocznie odwiedzana przez ponad milion turystów i pielgrzymów.

Sama bazylika składa się z dwóch poziomów - dolnego i górnego. Dolny poziom (krypta) został wydrążony w skale, górny wypełniony jest z kolei złotymi mozaikami i dekoracjami. Na terenie bazyliki funkcjonuje również muzeum.

Na teren bazyliki możemy dojść pieszo (trudne wejście pod górę) lub podjechać autobusem.

Więcej: Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii.

!Widok na Bazylikę Notre Dame de la Garde w Marsylii
Widok na Bazylikę Notre Dame de la Garde w Marsylii

Nawet jeśli nie interesuje nas sama świątynia, to warto wybrać się na górę na panoramiczny taras widokowy otaczający bazylikę. Jest to najlepszy punkt widokowy w mieście, zobaczymy stąd historyczną część miasta oraz całą okolicę.

Szukasz innych punktów widokowych? Sprawdź nasz artykuł: Punkty widokowe Marsylii.

Le Corniche i plaże Marsylii

Mieszkańci Marsylii są dumni ze swoich plaż. W porównaniu do plaż np. w Nicei są one bardzo piaszczyste, chociaż nadal w wodzie trafimy na trochę kamieni. Można stwierdzić, że Marsylia i Nicea są pod tym względem całkowitym przeciwieństwiem. Plaże wzdłuż słynnej Promenady Anglików są kamieniste, a infrastruktura oraz budynki są zadbane. Z kolei w Marsylii plaże są piaszczyste, jednak infrastruktura pozostawia wiele do życzenia.

Plaże oddalone od siebie o około kilkaset metrów ciągną się wzdłuż nadmorskiej trasy Le Corniche - od wysokości Opactwa św. Wiktora aż do Plages du Prado. Pierwszą z plaż jest stosunkowo duża plaża Katalończyków (Plage des Catalans) wyróżniająca się niedużym molo z którego zobaczymy m.in. wyspy archipelagu Frioul.

!Marsylia - trasa Le Corniche
Marsylia - trasa Le Corniche

Kolejne z plaż wzdłuż Le Corniche nie są już tak duże (z wyjątkiem Plage du Prophete). Na całej długości tej kilkukilometrowej trasy natrafimy też na małe porty i knajpki. Jadąc (np. autobusem numer 83) lub idąc wzdłuż drogi miniemy monument poświęcony żołnierzom poległym w Afryce - la porte de L'orient - Monument aux Armées d’Afrique.

Na końcu Le Corniche rozpoczyna się promenada Georgesa Pompidou wzdłuż której ciągnie się obszar nazywany Plages du Prado. Znajdziemy tu szerokie plaże, miejsce do uprawiania sportów wodnych i nie tylko, boiska, knajpki i restauracje. Jako ciekawostkę możemy podać, że na skrzyżowaniu promenady z ulicą Avenue du Prado zobaczymy rzeźbę Dawida dobrze znanego z Florencji.

Na wschód od Plages du Prado znajdziemy jeden z najprzyjemniejszych i na pewno najładniejszych parków miejskich w Marsylii - Parc Borély. Ozdobą parku jest XVIII-wieczny pałac Château Borély. Dziś w pomieszczeniach pałacowych mieści się Muzeum Dekoracji, Sztuki i Mody (Musée des Arts décoratifs, de la Faïence et de la Mode). Przed pałacem duże wrażenie sprawia oczko wodne.

Calanques

Wystarczy ruszyć się zaledwie kawałek od centrum Marsylii aby znaleźć się w całkowicie innym świecie, czyli w Parku Narodowym Calanques. Calanques to małe zatoki wydrążone w klifach, które razem z terenem je otaczającym zostały połączone w park narodowy. Niektóre z calanques są malutkie, inne na tyle duże, że znajdują się przy nich porty i plaże.

Park Calanques jest idealnym miejscem na aktywne spędzenie dnia. Na terenie całego parku znajdziemy ogrom tras spacerowych. Calanques możemy zobaczyć również z perspektywy statku, ze starego portu w Marsylii codziennie odpływa statek turystyczny płynący wzdłuż wybrzeża.

Więcej informacji: Calanques (Park Narodowy) w Marsylii - trasy, rejsy, dojazd oraz informacje praktyczne.

Les Goudes

Na terenie parku narodowego znajdziemy małą osadę rybacką Les Goudes. Oprócz widoków na przyjemny port miejsce to pełne jest dziś knajpek i restauracji. Wielu miejscowych wpada tu wieczorem na piwo/drinka lub coś do jedzenia.

Do Les Goudes prowadzi trasa wzdłuż wybrzeża. Możemy udać się tam autobusem numer 20 odjeżdżającym z przystanku Madrague de Montredon. Do Madrague de Montredon dojedziemy z okolic Parku Borely autobusem numer 19.

W sezonie letnim do Les Goudes pływają również taksówki wodne La Navette.

Archipelag Frioul

Drugim miejscem, które pozwala na wypoczynek od zgiełku dużej metropolii są znajdujące się dosłownie kilka kilometrów od brzegu wyspy Pomègues oraz Ratonneau. Obie razem z wyspą If oraz malutką Tiboulen wchodzą w skład archipelagu Frioul.

Pomègues oraz Ratonneau połączone są ze sobą sztuczną przeprawą i możemy na nie popłynąć statkiem wyruszającym ze starego portu. Na miejscu czekają na nas przede wszystkim trasy spacerowe oraz ruiny historycznych fortów czy szpitali. Wyspy należą do Parku Narodowego Calanques i również tam spotkamy te oryginalne formacje.

Więcej: Archipelag Frioul (Marsylia) - historia, wizyta oraz informacje praktyczne.

Zamek If

Na początku XVI wieku na wyspie If zbudowano twierdzę mającą bronić dostępu do miasta od strony morza. Kompleks w kolejnych wiekach zamieniony został na więzienie z którego według oficjalnych relacji nikt nigdy nie uciekł. Na wyspie przetrzymywano przede wszystkim wrogów politycznych.

Więzienie na wyspie If znane jest szerszej publiczności jako miejsce, gdzie przetrzymywano Edmonda Dantèsa, jednego z bohaterów książki Hrabia Monte Christo napisanej przez Alexandre Dumasa.

Więcej: Wyspa i zamek If - rejsy oraz informacje praktyczne.

Pałac Longchamp

Jedną z najbardziej wyróżniających się budowli w całej Marsylii jest Pałac Longchamp. Już z daleka oryginalna architektura tego kompleksu rzuca się w oczy. Pałac powstał na wzgórzu, a oba pałacowe skrzydła oddzielone są od siebie kolumnadą oraz znajdującą się po środku imponującą fontanną.

Kompleks powstał dopiero w 1869 roku jako upamiętnienie zakończenia budowy kanalizacji miejskiej. Dziś w obu skrzydłach mieszczą się muzea - Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des beaux-arts de Marseille) oraz Muzeum Historii Naturalnej (Muséum d'histoire naturelle de Marseille).

Nawet jeśli nie planujemy wejść do żadnego z muzeów możemy bezpłatnie pospacerować po terenie otaczającym pałac i zobaczyć na własne oczy kaskadę wodną oraz fontannę. Pałac znajduje się kawałek za centrum, jednak bez problemu dojedziemy do niego metrem lub tramwajem.

Więcej: Pałac Longchamp - zwiedzanie, dojazd oraz muzea.

Inne zabytki, atrakcje i ciekawe miejsca

Oprócz atrakcji wymienionych w pozostałych punktach w Marsylii znajdziemy jeszcze wiele ciekawych miejsc i atrakcji. W tej sekcji opisaliśmy niektóre z nich, które naszym zdaniem warte są uwagi.

 • Le Cours Julien - plac i otaczający go obszar uchodzą za jedno z najbardziej oryginalnych miejsc w Marsylii. Co tu na nas czeka? Modne knajpki i restauracje, księgarnie i małe sklepiki, wszechobecne murale i charakterystyczna fontanna po północnej stronie placu. W niektóre poranki odbywają się tu targi kwiatów czy targi staroci. Bez problemu dojdziemy tu pieszo lub dojedziemy metrem linii M2 (stacja Notre Dame du Mont). Pomimo, że jest tu przyjemnie to biorąc pod uwagę doświadczenia turystów nadal zdarzają się nieprzyjemne sytuacje. Warto zachować ostrożność i trzymać się skupisk ludzi.

 • Łuk Triumfalny Porte d’Aix (adres: 19 Place Jules Guesde) - imponujący łuk triumfalny postawiony na część zwycięstw Napoleona, chociaż pomysł budowy takiej konstrukcji pojawił się już kilkadziesiąt lat wcześniej. Łuk służył jednocześnie jako brama do miasta od strony Aix-en-Provence. Konstrukcja i wygląd struktury wzorowane były na jej rzymskich odpowiednikach. Niestety, zapachy wokół zabytku nie są zbyt przyjemne… Dosłownie kawałek na zachód od łuku znajdziemy fragment pozostałości po średniowiecznej fortyfikacji miasta.

!Marsylia - Łuk Triumfalny Porte d’Aix
Marsylia - Łuk Triumfalny Porte d’Aix
 • Place Estrangin-Pastré - przyjemny plac z fontanną postawioną na cześć mieszkańców walczących z epidemią w 1720 roku. Plac otoczony jest również pięknymi budynkami, z których jeden służy jako stacja metra.

 • La Place Castellane - historyczny plac (wewnątrz ronda) na środku którego stoi imponująca fontanna z obeliskiem. Fontanna została postawiona tu w 1913 roku i symbolizuje trzy rzeki Prowansji - Durance, Gardon oraz Rodan.

 • Kościół św. Vincenta (Église Saint-Vincent-de-Paul, adres: 1 Rue Barbaroux) - neogotycki kościół znajdujący się niedaleko dworca św. Karola. Architekt projektując świątynie wzorował się na katedrach w Reims i Amiens. Budowa trwała od 1855 do 1886 roku.

 • W trakcie rewolucji francuskiej powstał dzisiejszy hymn Francji - Marsylianka (La Marseillaise). Pomimo swojej nazwy Marsylianka nie powstała w Marsylii, a w Strasburgu. Skąd więc nazwa? To rewolucjoniści z Marsylii pierwsi zaśpiewali pieśń podczas ataku na pałac Tuileries w Paryżu. W Marsylii powstało za to specjalne muzeum poświęcone francuskiemu hymnowi - Mémorial de la Marseillaise (adres: 23-25 rue Thubaneau).

Le Corbusier - obiekty z listy UNESCO w Marsylii

W Marsylii znajdziemy kilka zabytków najwyższej klasy, takich jak Opactwo św. Wiktora czy kompleks La Vieille Charite. To jednak nie one zostały wpisane na listę kulturowego dziedzictwa UNESCO, tylko prace modernistycznego architekta Charles-Édouarda Jeanneret-Grisa znanego jako Le Corbusier.

Le Corbusier uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli modernizmu w architekturze. W Marsylii zaprojektował kompleks mieszkalny Unité d’habitation zbudowany w latach 1947-1952. Z turystycznego punktu widzenia same budynki mogą nie być bardzo ciekawe do samodzielnego zobaczenia. Jeśli jednak interesuje nas historia architektury możemy wybrać się na specjalną wycieczkę z przewodnikiem organizowaną przez miasto.

Wycieczki odbywają się w języku angielskim w piątek o 10:00 (i w sobotę o 10:00 w przypadku ferii). W ich trakcie wejdziemy m.in. na taras widokowy i do prywatnych pomieszczeń oraz dowiemy się więcej o wizjach Le Corbusiera.

Koszt wycieczki to 10€ dla dorosłych i 5€ dla dzieci 6-12 lat. Rezerwacji możemy dokonać na na oficjalnej stronie. Pamiętajmy, że wybierając inny dzień niż piątek zapiszemy się na wycieczkę w języku francuskim.

Sportowa Marsylia

Jedną z najważniejszych wizytówek miasta jest klub piłkarski Olympique, który swoje mecze rozgrywa na imponującym obiekcie Stade Vélodrome (Orange Vélodrome). Stadion znany jest ze swojego oryginalnego kształtu trybun, które mogą pomieścić ponad 65 000 widzów.

Stadion możliwy jest do zwiedzania podczas wycieczki z przewodnikiem. Wycieczki organizuje biuro turystyczne Marsylii. Zwiedzanie trwa około 75 minut i w tym czasie zobaczymy szatnię, tunel, pomieszczenia stadionowe oraz wejdziemy na trybuny.

Koszt to 13€ dla osób dorosłych, 8€ dla dzieci 6-12 lat. Dzieci poniżej 6 lat uczestniczą za darmo.

Więcej o możliwych terminach możemy dowiedzieć się pod adresem booking@marseille-tourisme.com lub w głównym punkcie informacji turystycznej, gdzie także możemy zarezerwować miejsce.

Wycieczki poza miasto

Gdy zobaczyliśmy już wszystko co nas interesuje i nadal mamy czas, to możemy rozważyć wybranie się do jednego z okolicznych miast. Na przykład w około 30 minut dojedziemy do uroczego Aix-en-Provence.

Bardzo duży wybór jednodniowych wycieczek mają fani historii. Do godziny z kawałkiem dojedziemy z Marsylii do jednego z historycznych miast takich jak Awinion, Nîmes czy Arles. Miasto Awinion było nawet przez jakiś czas siedzibą papieską, dziś możemy zwiedzić Pałac Papieski z tego okresu. Dwa pozostałe miasta słyną z zabytków z czasów rzymskich, w tym ze świetnie zachowanych amfiteatrów.

Pomiędzy Awinion i Nîmes leży słynny rzymski akwedukt Pont du Gard. Dojedziemy do niego autobusem lokalnym z każdego z tych miast,

Więcej pomysłów oraz informacji praktycznych znajdziecie w artykule: Jednodniowe wycieczki z Marsylii.

Jak oszczędzać pieniądze podczas odwiedzin Marsylii?

Marsylia, podobnie jak cała Francja, nie należy do miejsc budżetowych. Ceny są tu niższe niż na Lazurowym Wybrzeżu, nadal jednak są z perspektywy polskiego turysty wysokie. Na szczęście część atrakcji ma rozsądne ceny lub jest darmowa. Dzięki dużej populacji arabskiej w Marsylii na szybko zjemy również wiele dań z kuchni orientalnej w rozsądnych cenach.

Darmowe atrakcje

W Marsylii bez większego problemu znajdziemy kilka darmowych atrakcji. Za darmo wejdziemy chociażby do kościołów miejskich, na teren fortu św. Jana (Fort Saint-Jean) i na dziedziniec historycznego przytułku La Vieille Charite. Otwarty dla wszystkich jest także teren, na którym stoi Pałac Longchamp.

Bezpłatne jest wejście do Muzeum Rzymskich Doków (Musée des Docks Romains, adres: Place Vivaux 28). Muzeum nie jest bardzo duże i opisy są jedynie w języki francuskim, sympatycy historii antycznej na pewno jednak znajdą w nim coś dla siebie.

Jeśli lubimy spacery warto wybrać się do Parku Narodowego Calanques, przespacerować Le Corniche czy pójść do parku Borely.

Pierwsza niedziela miesiąca

We Francji w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wejście do muzeów publicznych jest darmowe. W sezonie w ten dzień powinniśmy spodziewać się tłumów.

Darmowe wejście dla osób do 26. roku życia

Atrakcje zarządzane przez państwo są dostępne za darmo dla mieszkańców Unii Europejskiej do 26. roku życia. Warto przed wejściem do atrakcji sprawdzić, czy w danym miejscu zasada ta funkcjonuje.

Zakup biletów czasowych lub w paczkach

Jeśli chcemy korzystać częściej z komunikacji publicznej powinniśmy rozważyć zakup biletu czasowego (24- lub 72-godzinnego) albo zakup pakietu 10 biletów.

Bezpieczeństwo

Marsylia jest miastem, przed którym ostrzegają artykuły w internecie czy nawet przewodniki. W ciągu dnia obszar turystyczny jest jednak spokojny i można czuć się tu swobodnie. Za bardzo niebezpieczne uchodzą przedmieścia, turyści jednak niezbyt często się tam zapuszczają.

Warto mimo to zachować ostrożność, szczególnie w komunikacji publicznej i spacerując po wąskich oddalonych uliczkach.

Na co uważać podczas odwiedzin Marsylii?

 • Samodzielnie zwiedzanie jeśli planujemy zwiedzać Marsylię samodzielnie powinniśmy bardziej uważać na siebie, szczególnie spacerując samemu, np. po starym mieście czy obszarze Le Cours Julien. Dotyczy to szczególnie kobiet, które w takiej sytuacji są łatwym celem dla przestępców.
 • Dzielnice poza centrum - jeśli chcielibyśmy zatrzymać się na obrzeżach miasta powinniśmy wcześniej dobrze sprawdzić, czy okolica jest bezpieczna i czy jest z niej dobry dojazd do centrum. Za szczególnie mało przyjazne uchodzą północne przedmieścia.
 • Dworzec św. Karola (Saint-Charles) - dworzec św. Karola, podobnie jak inne dworce w dużych miastach, nie jest najprzyjemniejszym miejscem wcześnie rano i po zmroku. Niestety, ostatnimi czasy właśnie na tym dworcu miały miejsce ataki na podróżnych - i to w ciągu dnia. Nie powinniśmy jednak panikować, codziennie z dworca korzystają tysiące pasażerów.
 • Wieczory - Marsylia po zmroku staje się mniej przyjemna. Najlepiej nie zapuszczać się dużo dalej od oświetlonych uliczek. Zarówno stare miasto jak i ulice na południe od portu nie są zbyt przyjemne po zmroku.
 • Parkingi - jeśli korzystamy z własnego samochodu nie powinniśmy na parkingach zostawiać nic wartościowego. Szczególnie parkingi poza miastem, np. w Parku Calanques czy parkingi w okolicy plaż, nie uchodzą za bezpieczne. Turyści często skarżą się na to, że złodzieje wybijają szyby i zabierają wszystko w zasięgu wzroku.
 • Poniedziałki - w poniedziałki najważniejsze muzea są zamknięte. Warto uwzględnić to podczas planowania odwiedzin. Muzea nieczynne są również 1 maja.

Reklama