Podróże po Europie

Nimes - atrakcje miasta pełnego rzymskich śladów

Ostatnia aktualizacja: 22 października 2022

Nîmes (czytamy nim) to francuskie miasto słynące ze świetnie zachowanych zabytków z czasów rzymskich oraz jako miejsce wynalezienia niebieskiego dżinsu.

Arena w Nimse
Arena w Nimse

Nîmes położone jest ponad 100 kilometrów na północny zachód od Marsylii. Leży na terenie regionu Oksytania, chociaż znajduje się blisko granicy z Prowansją.

Kawałek za miastem przetrwał monumentalny most Pont du Gard będący w przeszłości częścią historycznego akweduktu doprowadzającego wodę do miasta.

Historia Nîmes w pigułce

Nîmes powstało jako gród celtycki, który w 121 r. p.n.e. uzależnił się od Rzymu. Miasto swój rozwój zawdzięcza podjęciu dobrej decyzji o militarnym wsparciu swojego patrona w walce z galijskimi plemionami. W nagrodę za to poświęcenie cesarz Oktawian August przyznał mu status kolonii - w tamtym okresie dzisiejsze Nîmes z dumą nosiło nazwę Colonia Augusta Nemausus. Czasy rzymskie to ambitny rozwój miasta, które zostało otoczone długimi na ponad 6 kilometrów pierścieniem murów obronnych. Życie antycznego Nemausus toczyło się wokół typowego dla miast rzymskich Forum (placu targowego), a w I wieku naszej ery podjęto decyzje o budowie istniejącego do dziś amfiteatru.

Po upadku Imperium Rzymskiego historia miasta była burzliwa - już w V stuleciu podbili je Wizygoci. Nîmes wielokrotnie zmieniało swojego gospodarza. W pewnym momencie zdecydowano nawet, żeby wewnątrz olbrzymiego amfiteatru zbudować zamknięte ufortyfikowane miasteczko. Dziś Nîmes jest typowym francuskim miastem średniej wielkości, które jednak wyróżnia się unikalnymi w skali Europy antycznymi zabytkami.

Jak zwiedzać Nîmes?

Nîmes należy do miejsc, które możemy bez większego problemu zwiedzić pieszo. Odległości nie są duże, a największym wysiłkiem będzie podejście pod górę pod wieżę Tour Magne.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Nîmes?

Przy dobrym przygotowaniu planu jesteśmy w stanie odwiedzić wszystkie największe atrakcje Nîmes w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak nie poruszamy się samochodem i chcielibyśmy odwiedzić dodatkowo wiadukt Pont du Gard, to będziemy musieli przez cały pobyt pilnować zegarka. Niestety, komunikacja publiczna dojeżdżająca w okolicę rzymskiego wiaduktu nie kursuje za często.

Nimes - ogrody Jardins de la Fontaine
Nimes - ogrody Jardins de la Fontaine

Jeśli chcielibyśmy w spokoju zwiedzić również mniej oczywiste miejsca to na wizytę będziemy musieli zaplanować przynajmniej 2 dni.

Punkt informacji turystycznej

W Nîmes znajdziemy dwa punkty informacji turystycznej. Główny z nich znajduje się przy ulicy 6 Rue Auguste, tuż obok świątyni Maison Carrée. W przypadku planu odwiedzenia Pont du Gard warto podejść tam jak najszybciej żeby sprawdzić aktualne godziny kursowania autobusu.

Co warto zobaczyć w Nîmes? Największe atrakcje oraz zabytki

Mimo że największe atrakcje w Nîmes związane są z czasami rzymskimi, to w mieście natrafimy również na urokliwe uliczki, bogato zdobione kościoły czy parki. Nawet jeśli przygotujemy wcześniej dokładny plan warto spróbować trochę się zgubić. Może odkryjemy coś, czego nie znajdziemy w przewodniku!

Wskazówka praktyczna

Jeśli planujemy odwiedzić wszystkie największe atrakcje Nîmes związane z okresem rzymskim powinniśmy zakupić bilet łączony. Dostępne są dwa warianty:

  • bilet łączony "Nîmes le Romaine" umożliwiający wstęp do trzech zabytków (Arena, wieża Tour Magne, Maison Carrée),
  • bilet łączony do Muzeum Rzymskiego oraz rzymskich zabytków.

Oba bilety ważne są przez 3 dni od momentu zakupu. Więcej informacji o drugim z nich znajdziecie tutaj.

Arena w Nîmes

Najbardziej imponującym i znanym rzymskim zabytkiem w Nîmes jest oczywiście słynny amfiteatr z II wieku naszej ery, który przez wielu uważany jest za najlepiej zachowany amfiteatr z czasów rzymskich.

Arenę zwiedzamy samodzielnie z przewodnikiem audio w języku angielskim. Możemy niemal dowolnie przemieszczać się po terenie historycznego obiektu. Co może troszkę zdziwić odwiedzających i zepsuć efekt końcowy to stosunkowo nowe drewniane ławki. Musimy w tym miejscu wspomnieć, że arena do dziś używana jest w trakcie różnych wydarzeń takich jak historyczne rekonstrukcje czy... walki byków. Czas na zwiedzenie areny zależy od naszego tempa. Jeśli chcemy na spokojnie wysłuchać wszystkich opowieści z przewodnika powinniśmy zarezerwować od 1,5 do 2 godzin.

Wskazówka praktyczna

Jeśli przyjeżdżamy w sezonie i chcemy ominąć tłumy, to warto rozpocząć zwiedzanie amfiteatru zaraz po otwarciu.

Występy historyczne

Kilka razy w roku na arenie organizowano są widowiska historyczne. Daty występów oraz informacje o biletach sprawdzimy na oficjalnej stronie. Pamiętajmy, że wejściówki mogą się szybko wyprzedać.

Widok na arenę w Nimes
Widok na arenę w Nimes

Muzeum Rzymskie (Musée de la Romanité)

Naprzeciwko amfiteatru stanął nowoczesny gmach muzeum, które w całości poświęcone zostało rzymskiej historii miasta. W czynnej przez siedem dni w tygodniu placówce czekają na nas antyczne artefakty, multimedialne wystawy oraz panoramiczny punkt widokowy umożliwiający podziwianie okolicy.

Maison Carrée - arcydzieło antyku

Wiele osób planujących zwiedzanie Nîmes z zaskoczeniem dowiaduje się, że w mieście tym znajduje się prawdopodobnie najlepiej zachowana świątynia z czasów rzymskich. Świątynia Maison Carrée, co moglibyśmy przetłumaczyć wprost jako "kwadratowy dom" (jest to nawiązanie do planu budowli), powstała około 16 roku p.n.e. i wniesiono ją na samym środku ówczesnego miejskiego Forum.

Dzięki wysiłkom archeologów udało się ustalić, że świątynia dedykowana była wnukom Augusta, jego niedoszłym następcom - Gajuszowi oraz Lucjuszowi Cezarowi.

Maison Carrée - garść faktów encyklopedycznych

Świątynia ma formę korynckiego heksastylosu z głębokim przedsionkiem i została ustawiona na wysokim podium. Dekoracja belkowania utrzymana jest w stylu jońskim.

Maison Carree - Nimes
Maison Carree - Nimes

W ciągu dnia na schodach świątyni przebywa wielu mieszkańców, jednak w późniejszych godzinach monument stoi niemal pusty. Sam budynek po upadku imperium wykorzystywany był jako konwent a później muzeum.

Niestety, dziś w środku nie zobaczymy już nic przypominającego o dawnej chwale. Wnętrze zamienione zostało na salę z niewielką wystawą historyczną. Warto tu zajrzeć przede wszystkim przy zakupie karnetu, gdyż po zakupie zwykłego biletu wstępu możemy czuć się "nieco" zawiedzeni.

Tour Magne - relikt rzymskich fortyfikacji i punkt widokowy

Trzecim najważniejszym zabytkiem jest wieża Tour Magne znajdująca się na szczycie wzgórza Mont Cavalier. Wieża w przeszłości była częścią fortyfikacji otaczającej miasto i najwyższym punktem całej kolonii. Co ciekawe - nie została ona wzniesiona od zera, a stanęła na fundamentach dawnej budowli galijskiej.

Tour Magne - Nimes
Tour Magne - Nimes

Punkt widokowy na wieży Tour Magne

Dziś możemy wejść do środka i wdrapać się na punkt widokowy, z którego zobaczymy panoramę miasta z oddali.

Widok z wieży Tour Magne w Nimes
Widok z wieży Tour Magne w Nimes

Ogrody Jardins de la Fontaine i ruiny świątyni Diany

Spacerując w stronę wieży Magne przejdziemy przez ogród Jardins de la Fontaine, który był jednym z pierwszych publicznych ogrodów we Francji. Ogród imponuje ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Został zaprojektowany przez królewskich inżynierów i zbudowany w czasie aktywnego rozwoju miasta w XVIII wieku.

Co powinno zaciekawić fanów historii to fakt, że park powstał w miejscu antycznych term. Dziś na jego terenie możemy zobaczyć za darmo ruiny antycznej świątyni Diany, które zachowały się w stosunkowo dobrym stanie. Archeolodzy uważają, że oprócz świątyni w tym miejscu mógł znajdować się również inny budynek - prawdopodobnie biblioteka. Do parku dojdziemy aleją Quai de la Fontaine przez środek której przepływa kanał wodny.

Wnętrze świątyni Diany w ogrodach Jardin de la Fontaine w Nimes
Wnętrze świątyni Diany w ogrodach Jardin de la Fontaine w Nimes

Porte Auguste i pozostałe antyczne zabytki w mieście:

Porte Auguste to historyczna brama miejska. Należała do najważniejszych punktów wjazdowych, gdyż łączyła miasto z antyczną drogą Via Domitia. Dziś co prawda nie jest już używana, ale zostały z niej jednak dość dobrze zachowane ruiny odgrodzone płotkiem. Możemy bez problemu dostrzec dwa główne wjazdy dla pojazdów oraz dwa mniejsze wejścia dla pieszych. Na bramie znajduje się inskrypcja informująca o tym, że cesarz August wsparł finansowo budowę fortyfikacji.

Porte Auguste - jedna z bram miejskich w Nimes
Porte Auguste - jedna z bram miejskich w Nimes

Dodatkowo w Nimes możemy natrafić na jeszcze przynajmniej dwa antyczne ślady.

  • Castellum divisorium (adres: 16 Rue de la Lampeze) - końcowa część akweduktu odpowiedzialna za przechowywanie wody i późniejszy jej rozdział do miasta. Do dziś zachowały się okrągłe ruiny struktury. Chociaż ciężko w to uwierzyć, to jest to jedna z dwóch struktur tego typu zachowanych na świecie. Druga znajduje się w Pompejach.

  • Porte de France - kolejna z bram miejskich. Mniej imponująca od bramy Augusta, do dziś jednak przechodzi pod nią ulica. Znajduje się nieopodal areny.

Aleja Quai de la Fontaine w Nimes
Aleja Quai de la Fontaine w Nimes

Akwedukt Pont du Gard - atrakcje poza miastem

Wiele osób po raz pierwszy natrafia na nazwę Nîmes szukając informacji o kamiennym wiadukcie Pont du Gard, który był częścią akweduktu doprowadzającego wodę do miasta. Niestety, znajduje się on daleko za miastem - oddalony jest od centrum Nîmes o blisko 30 kilometrów. Możemy jednak dojechać na jego teren korzystając z komunikacji publicznej.

Jeśli będziemy mieć problem ze znalezieniem informacji o rozkładach, to możemy udać się do punktu informacji turystycznej w Nîmes. Powinniśmy tam otrzymać aktualne rozkłady i inne potrzebne informacje.

Nieco więcej o samym zabytku napisaliśmy w artykule Pont du Gard - rzymski akwedukt na południu Francji.
Pont du Gard - rzymski akwedukt w okolicach miasta Nimes
Pont du Gard - rzymski akwedukt w okolicach miasta Nimes

Katedra (Notre Dame et Saint Castor)

Oprócz zabytków rzymskich w Nîmes znajdziemy jeszcze kilka ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Na pewno zalicza się do nich Katedra (Notre Dame et Saint Castor) - romańsko-gotycka świątynia postawiona w miejscu, w którym w przeszłości znajdowała się świątynia poświęcona Augustowi.

Warto zajrzeć do środka, chociaż nie powinniśmy przegapić również pięknego fryzu umieszczonego nad wejściem. Wyrzeźbiono na nim sceny ze Starego Testamentu. Mimo że trzeba trochę nadwyrężyć szyje, to dzieło to jest godne uwagi. Katedra może być zamknięta przez chwilę w środku dnia.

Katedra w Nimes
Katedra w Nimes

Wieża Zegarowa

Plac Zegarowy wraz ze stojącą przy nim 31 m Wieżą Zegarową (Tour de l'Horloge de Nîmes) przez kilka stuleci stanowił serce miasta. Dzwonnica swój obecny kształt otrzymała w XVIII stuleciu, kiedy przebudowano wcześniejszą średniowieczną konstrukcję.

Monument aux morts de Nîmes

(adres: 2 Rue du 11 Novembre 1918)

Monument postawiony ku czci żołnierzy francuskich poległych w wojnach światowych. Konstrukcja wyróżnia się bogactwem szczegółów.

Monument aux morts de Nîmes
Monument aux morts de Nîmes

Galeria Sztuki (Musée des Beaux-arts)

Muzeum sztuki z antycznymi zabytkami oraz obrazami, która w przeszłości mieściło się w świątyni Maison Carrée. Na kilku salach zobaczymy tam m.in. prace artystów francuskich, holenderskich czy flamandzkich.

Nie przegap

Ozdobą muzeum jest wspaniała rzymska mozaika, która przedstawia scenę ślubu bohatera greckiej mitologii Admeta, który w dzień ślubu zapomniał złożyć ofiarę Artemidzie, co uruchomiło cały splot późniejszych tragedii oraz boskich czynów.

Galeria Sztuki Nowoczesnej (Carré d’art)

Galeria mieści się w nowoczesnym oszklonym budynku, w którym swoją siedzibę ma także miejska biblioteka. Odnajdziemy ją na placu otaczającym Maison Carrée.

Muzeum Historii Miasta (Musée du Vieux Nîmes)

Niewielkie muzeum skupiające się na rozwoju miasta od czasów średniowiecznych aż do XIX wieku. W środku zobaczymy m.in. wystawę poświęconą wynalezionemu tu materiałowi dżinsowemu.

Jak dojechać do Nîmes z Marsylii lub innych miast?

Najtańszym sposobem na dojazd do Nîmes jest skorzystanie z usług autobusu FlixBus, który dojeżdża tu m.in. z Marsylii i Nicei. Niestety, ciężko w taki sposób zaplanować podróż w dwie strony. Drugim problemem jest to, że FlixBus w Nîmes ma przystanek około 30 minut spacerem od historycznej części miasta.

Wygodniejszym sposobem komunikacji będzie na pewno szybki pociąg.

Reklama