Nimes (Francja) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Nîmes (czytamy nim) to francuskie miasto słynące z dobrze zachowanych zabytków z czasów istnienia Cesarstwa Rzymskiego oraz z niebieskiego dżinsu, który został wynaleziony właśnie tutaj.

Miasto swój rozwój zawdzięcza decyzji o militarnym wsparciu Rzymu w walce z galijskimi plemionami. Dzięki swojemu poświęceniu miasto uzyskało od Oktawiana Augusta status kolonii - w tamtym okresie dzisiejsze Nîmes z dumą nosiło nazwę Colonia Augusta Nemausus. Czasy rzymskie to ambitny rozwój miasta, które zostało otoczone długimi na ponad 6 kilometrów murami obronnymi. W środku miasta funkcjonowało typowe rzymskie Forum, a w I wieku naszej ery podjęto decyzje o budowie istniejącego do dziś amfiteatru.

Po upadku Imperium Rzymskiego historia miasta była burzliwa. Nîmes wielokrotnie zmieniało swojego gospodarza. W pewnym momencie zdecydowano nawet, żeby wewnątrz olbrzymiego amfiteatru zbudować zamknięte ufortyfikowane miasteczko. Dziś Nîmes jest typowym francuskim miastem średniej wielkości, które jednak wyróżnia się unikalnymi w skali Europy antycznymi zabytkami.

!Arena w Nimse
Arena w Nimse

Kawałek za miastem znajduje się most Pont du Gard będący w przeszłości częścią historycznego akweduktu doprowadzającego wodę do miasta.

Nîmes znajduje się ponad 100 kilometrów na północny zachód od Marsylii. Leży na terenie regionu Oksytania, chociaż znajduje się blisko granicy z Prowansją.

Jak zwiedzać Nîmes?

Nîmes jest miastem, które możemy bez większego problemu zwiedzić pieszo. Odległości nie są duże, a największym problemem może być wejście pod górę pod wieżę Tour Magne.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Nîmes?

Przy dobrym zaplanowaniu jesteśmy w stanie odwiedzić wszystkie najważniejsze rzymskie atrakcje Nîmes w ciągu jednego dnia. Jeśli nie posiadamy na miejscu samochodu i chcielibyśmy odwiedzić most Pont du Gard powinniśmy przez cały pobyt trzymać się planu. Niestety, komunikacja miejska dojeżdżająca w okolicę mostu nie kursuje za często.

Najlepiej przyjechać z samego rana i odwiedzić amfiteatr od razu po otwarciu. Dzięki temu ominiemy kolejki i spokojnie zwiedzimy słynną budowlę. Następnie możemy udać się do ogrodów Jardins de la Fontaine oraz wejść na wieżę Tour Magne. Na koniec, o ile interesuje nas film o historii miasta, możemy wejść do budynku Maison Carrée. Następnie możemy udać się do Pont du Gard (autobus spod dworca kolejowego odjeżdża koło 14:00) i wrócić po 18:00 z powrotem do Nîmes. Wieczorem możemy zobaczyć jeszcze kilka innych zabytków z zewnątrz.

!Nimes - ogrody Jardins de la Fontaine
Nimes - ogrody Jardins de la Fontaine

Niestety, jeśli chcielibyśmy odwiedzić również inne miejskie muzea musimy na wizytę zaplanować przynajmniej 2 dni.

Punkt informacji turystycznej

W Nîmes znajdziemy dwa punkty informacji turystycznej. Główny z nich znajduje się przy ulicy 6 Rue Auguste, tuż obok świątyni Maison Carrée.

Godziny otwarcia:

 • Od 1 października do 31 marca
  • poniedziałek - sobota od 9:30 do 17:30
  • niedziela i święta od 10:00 do 17:00
 • Od 1 kwietnia do 30 września
  • poniedziałek - sobota od 9:00 do 19:00
  • niedziela i święta od 10:00 do 18:00

W punkcie informacji oprócz map i informacji otrzymamy także aktualny rozkład autobusów kursujących do Pont du Gard.

W dni powszednie (poniedziałek-sobota) od 10:00 do 17:00 funkcjonuje również drugi punkt informacji - znajduje się w pawilonach (Esplanade Charles de Gaulle) tuż obok amfiteatru.

Zwiedzanie Nîmes

Historyczna część Nîmes jest bardzo przyjemnym miejscem. Malownicze uliczki, rzymskie ślady, wiele bogato zdobionych kościołów. Nawet jeśli przygotujemy wcześniej dokładny plan warto spróbować trochę się zgubić. Może odkryjemy coś, czego nie znajdziemy w przewodniku!

Nîmes w czasach rzymskich - Colonia Augusta Nemausus

W dzisiejszym Nîmes zachowało się kilka antycznych zabytków w bardzo dobrym stanie. Najbardziej znanym z nich jest oczywiście słynny amfiteatr z II wieku naszej ery, który uważany jest za najlepiej zachowany amfiteatr z czasów rzymskich.

Arenę zwiedzamy samodzielnie z otrzymanym za darmo przewodnikiem audio w języku angielskim. Możemy niemal dowolnie przemieszczać się po terenie historycznego obiektu. Co może troszkę zdziwić odwiedzających i zepsuć efekt końcowy to stosunkowo nowe drewniane ławki. Musimy w tym miejscu wspomnieć, że arena do dziś używana jest w trakcie różnych wydarzeń oraz walk byków. Czas na zwiedzenie areny zależy od naszego tempa. Jeśli chcemy na spokojnie wysłuchać wszystkich opowieści z przewodnika powinniśmy zarezerwować 1,5 do 2 godzin.

Więcej informacji: Arena w Nîmes - najlepiej zachowany rzymski amfiteatr na świecie

!Widok na arenę w Nimes
Widok na arenę w Nimes

Naprzeciwko amfiteatru trwa budowa nowego muzeum poświęconego antycznej historii miasta. Jego otwarcie nastąpi w 2018 roku.

Drugim najlepiej zachowanym zabytkiem z czasów rzymskich jest świątynia Maison Carrée. W przeszłości znajdowała się na samym środku miejskiego Forum. Uważa się, że jest to jedna z najlepiej zachowanych świątyń z czasów rzymskich w ogóle. Dzięki wysiłkom archeologów udało się ustalić, że świątynia dedykowana była wnukom Augusta - Gajuszowi oraz Lucjuszowi Cezarowi.

!Maison Carree - Nimes
Maison Carree - Nimes

W ciągu dnia na schodach świątyni przebywa wielu mieszkańców, jednak w późniejszych godzinach monument stoi niemal pusty. Sam budynek po upadku imperium wykorzystywany był jako konwent czy później muzeum. Dziś niestety w środku nie zobaczymy już nic przypominającego o dawnej chwale. Wnętrze zamienione zostało na dużą salę, w której prezentowany jest film opowiadający o powstaniu miasta. Film jest ciekawy i stworzony z rozmachem. Jeśli znamy dobrze język angielski warto poświęcić około 25 minut na jego obejrzenie. Film odtwarzany jest co pół godziny od 9:30 do 18:30. Warto sprawdzić na miejscu, czy godziny się nie zmieniły.

Trzecim najważniejszym zabytkiem jest wieża Tour Magne znajdująca się na szczycie wzgórza Mont Cavalier. Wieża w przeszłości była częścią fortyfikacji otaczającej miasto i najwyższym punktem całej kolonii. Dziś możemy wejść do środka i wdrapać się na punkt widokowy. Niestety, widok z góry nie jest panoramiczny i raczej oddalony od innych ciekawych miejsc. W ciągu dnia wieża zamykana jest na ponad godzinę, od 12:45 do 14:00.

!Tour Magne - Nimes
Tour Magne - Nimes

Wybierając się do wieży przejdziemy przez ogród Jardins de la Fontaine, który był jednym z pierwszych publicznych ogrodów we Francji. Ogród imponuje ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Został zaprojektowany przez królewskich inżynierów i zbudowany w czasie aktywnego rozwoju miasta w XVIII wieku. Co powinno zaciekawić fanów historii, park powstał w miejscu antycznych term. W parku możemy zobaczyć za darmo ruiny antycznej świątyni Diany. Ruiny zachowały się w stosunkowo dobrym stanie. Archeolodzy uważają, że oprócz świątyni w tym miejscu znajdował się również inny budynek - prawdopodobnie biblioteka. Do parku dojdziemy aleją Quai de la Fontaine przez środek której przepływa rzeka.

!Wnętrze świątyni Diany w ogrodach Jardin de la Fontaine w Nimes
Wnętrze świątyni Diany w ogrodach Jardin de la Fontaine w Nimes

Inne antyczne zabytki w mieście:

 • Porte Auguste - historyczna brama miejska. Jedna z najważniejszych, umożliwiała dostęp do miasta z antycznej drogi Via Domitia. Dziś nie jest już używana, zostały z niej jednak dość dobrze zachowane ruiny odgrodzone płotkiem. Możemy bez problemu dostrzec dwa główne wjazdy dla pojazdów oraz dwa mniejsze wejścia dla pieszych. Na bramie znajduje się inskrypcja informująca o tym, że cesarz August wsparł finansowo budowę fortyfikacji.

!Porte Auguste - jedna z bram miejskich w Nimes
Porte Auguste - jedna z bram miejskich w Nimes
 • Castellum divisorium (adres: 16 Rue de la Lampeze) - końcowa część akweduktu odpowiedzialna za przechowywanie wody i późniejszy jej rozdział do miasta. Do dziś zachowały się okrągłe ruiny struktury. Chociaż ciężko w to uwierzyć, to jest to jedna z dwóch struktur tego typu zachowanych na świecie. Druga znajduje się w Pompejach.

 • Porte de France - kolejna z bram miejskich. Mniej imponująca od bramy Augusta, do dziś jednak przechodzi pod nią ulica. Znajduje się nieopodal areny.

!Aleja Quai de la Fontaine w Nimes
Aleja Quai de la Fontaine w Nimes

Bilety wstępu

Trzy główne atrakcje - Arena, Tour Magne oraz Maison Carrée - są biletowane. Istnieje specjalny bilet umożliwiający odwiedzenie wszystkich z nich. Ważny jest przez 3 dni, chociaż bez żadnego problemu odwiedzimy każde z miejsc w ciągu kilku godzin.

Atrakcja Bilet normalny Bilet ulgowy (7-18 lat + studenci)
Bilet łączony (Amfiteatr + Maison Carree + Tour Magne ) 13,00€ 11,00€
Amfiteatr 10,00€ 8,00€
Maison Carree 6,00€ 5,00€
Tour Magne 3,50€ 3,00€

!Widok z wieży Tour Magne w Nimes
Widok z wieży Tour Magne w Nimes

Akwedukt Pont du Gard

Wiele osób kojarzy Nîmes ze słynnym mostem Pont du Gard, który był częścią akweduktu doprowadzającego wodę do miasta. Niestety, sam most znajduje się daleko za miastem - oddalony jest od centrum miasta o blisko 30 kilometrów. Możemy jednak dojechać na jego teren korzystając z komunikacji publicznej - z autobusów firmy Edgar.

Jeśli będziemy mieć wątpliwości, możemy udać się do punktu informacji turystycznej w Nîmes. Powinniśmy tam otrzymać aktualne rozkłady i inne potrzebne informacje.

Więcej informacji w osobnym artykule: Pont du Gard - rzymski akwedukt na południu Francji.

!Pont du Gard - rzymski akwedukt w okolicach miasta Nimes
Pont du Gard - rzymski akwedukt w okolicach miasta Nimes

Pozostałe zabytki i muzea

Oprócz śladów rzymskich w Nîmes znajdziemy jeszcze kilka ciekawych miejsc wartych odwiedzenia.

 • Katedra (Notre Dame et Saint Castor) - romańska i gotycka świątynia postawiona w miejscu, w którym w przeszłości znajdowała się świątynia poświęcona Augustowi. Warto zajrzeć do środka, chociaż nie powinniśmy przegapić również pięknego fryzu znajdującego się nad wejściem. Wyrzeźbiono na nim sceny ze Starego Testamentu. Trzeba trochę nadwyrężyć szyje, jednak dzieło jest godne uwagi. Katedra z reguły otwarta jest w ciągu dnia od 9:00 do 17:00 z przerwą od 12:00 do 14:00.

!Katedra w Nimes
Katedra w Nimes
 • Monument aux morts de Nîmes (adres: 2 Rue du 11 Novembre 1918) - monument postawiony ku czci żołnierzy francuskich poległych w wojnach światowych. Konstrukcja wyróżnia się bogactwem szczegółów.

!Monument aux morts de Nîmes
Monument aux morts de Nîmes
 • Galeria Sztuki (Musée des Beaux-arts) - najważniejsza galeria sztuki w mieście. W przeszłości eksponaty przechowywane były w świątyni Maison Carrée, jednak dość szybko zabrakło tam miejsca. Na kilku salach zobaczymy tam m.in. prace artystów francuskich, holenderskich czy flamandzkich.

 • Galeria Sztuki Nowoczesnej, Carré d’art - galeria znajduje się w nowoczesnym oszklonym budynku, w którym swoją siedzibę ma także miejska biblioteka. Znajduje się na placu otaczającym Maison Carrée.

 • Muzeum Historii Miasta (Musée du Vieux Nîmes) - muzeum skupia się na rozwoju miasta od czasów średniowiecznych aż do XIX wieku. W środku zobaczymy m.in. wystawę poświęconą wynalezionemu tu materiałowi dżinsowemu.

 • Musée des Cultures Taurines - muzeum poświęcone walkom byków. Znajduje się przy samej arenie.

Jak dojechać do Nîmes z Marsylii

Najtańszym sposobem na dojazd z Marsylii do Nîmes jest skorzystanie z usług autobusu FlixBus. Niestety, ciężko w taki sposób zaplanować podróż w dwie strony. Drugim problemem jest to, że FlixBus w Nîmes ma przystanek około 30 minut spacerem od historycznej części miasta.

Wygodniejszym sposobem komunikacji jest na pewno szybki pociąg.


Reklama