Podróże po Europie

Nimes - atrakcje i zwiedzanie miasta pełnego rzymskich śladów

Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia 2024

Nîmes, wymawiane jako "nim", to francuskie miasto słynące z doskonale zachowanych zabytków z czasów rzymskich, a także jako miejsce, w którym wynaleziono niebieski dżins.

Nîmes położone jest ponad 100 kilometrów na północny zachód od Marsylii. Leży na terenie regionu Oksytania, chociaż znajduje się blisko granicy z Prowansją.

Kawałek za Nîmes przetrwał monumentalny most Pont du Gard, będący niegdyś fragmentem rzymskiego akweduktu doprowadzającego wodę do miasta.

Arena w Nîmes
Arena w Nîmes

Historia Nîmes w pigułce

Nîmes powstało jako gród celtycki, który w 121 r. p.n.e. uzależnił się od Rzymu. Miasto swój rozwój zawdzięcza podjęciu dobrej decyzji o militarnym wsparciu swojego patrona w walce z galijskimi plemionami. W nagrodę za to poświęcenie cesarz Oktawian August przyznał mu status kolonii - w tamtym okresie dzisiejsze Nîmes z dumą nosiło nazwę Colonia Augusta Nemausus. Czasy rzymskie to ambitny rozwój miasta, które zostało otoczone długim na ponad 6 kilometrów pierścieniem murów obronnych. Życie antycznego Nemausus toczyło się wokół typowego dla miast rzymskich Forum (placu targowego), a w I wieku naszej ery podjęto decyzję o budowie istniejącego do dziś amfiteatru.

Po upadku Imperium Rzymskiego historia miasta była burzliwa - już w V stuleciu podbili je Wizygoci, lecz w kolejnych wiekach Nîmes wielokrotnie zmieniało swojego gospodarza. Dziś Nîmes jest typowym francuskim miastem średniej wielkości, które wyróżnia się unikalnymi w skali Europy antycznymi zabytkami.

Jak zwiedzać Nîmes?

Nîmes należy do miejsc, które możemy bez większego problemu zwiedzić w całości pieszo. Odległości nie są duże, a największym wysiłkiem będzie podejście pod górę do wieży Tour Magne.

Co prawda największe atrakcje w Nîmes związane są z czasami rzymskimi, jednak mieście natrafimy również na urokliwe uliczki, bogato zdobione kościoły czy przyjemne parki. Nawet jeśli przygotujemy wcześniej dokładny plan, warto oddalić się od utartego szlaku i poszukać nieoczywistych miejsc. Może odkryjemy coś, czego nie znajdziemy w przewodnikach!

Wskazówka praktyczna - zakup biletu łączonego

Jeśli planujemy odwiedzić wszystkie największe atrakcje Nîmes związane z okresem rzymskim, warto zakupić bilet łączony "Pass Romanité". Jest on ważny przez 3 dni od daty zakupu i pozwala odwiedzić Muzeum Rzymskie (Musée de la Romanité), arenę, wieżę Tour Magne oraz świątynię Maison Carrée.

Bilet w wersji normalnej kosztuje 17€. Dostępna jest też wersja ulgowa w cenie 13€ (dzieci 7-17 lat) oraz rodzinna. Dzieci poniżej 7. roku życia wchodzą bezpłatnie.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Ponadto, w kasach areny, Maison Carrée oraz Tour Magne dostępne są bilety łączone, które pozwolą odwiedzić wszystkie trzy zabytki w cenie 13€. Ten bilet również jest ważny 3 dni.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Nîmes?

Przy dobrym przygotowaniu planu jesteśmy w stanie odwiedzić wszystkie największe atrakcje Nîmes w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak nie poruszamy się samochodem i chcielibyśmy odwiedzić dodatkowo wiadukt Pont du Gard, to będziemy musieli przez cały pobyt pilnować zegarka. Niestety, komunikacja publiczna dojeżdżająca w okolicę rzymskiego akweduktu nie kursuje za często.

Jeśli chcielibyśmy w spokoju zwiedzić również mniej oczywiste miejsca, na wizytę warto zaplanować 2 dni.

Nimes - ogrody Jardins de la Fontaine
Nimes - ogrody Jardins de la Fontaine

Co warto zobaczyć w Nîmes? Największe atrakcje oraz zabytki

Arena w Nîmes

Najbardziej imponującym rzymskim zabytkiem w Nîmes jest słynny amfiteatr z II wieku naszej ery, który przez wielu uważany jest za najlepiej zachowany budynek tego typu na świecie. Co ciekawe, jakiś czas po upadku cesarstwa rzymskiego zdecydowano o zbudowaniu wewnątrz amfiteatru ufortyfikowanego miasteczka - jego ślady nie są już dziś widoczne, ale dzięki temu kompleks przetrwał w tak dobrym stanie

Struktura ma kształt elipsy o długości 133 metrów i szerokości 101 metrów. Wysokość obiektu to ponad 20 metrów. Kompleks mógł pomieścić ponad 24 000 widzów.
Nimes - zwiedzanie areny
Nimes - zwiedzanie areny

Arenę zwiedzamy samodzielnie z przewodnikiem audio w języku angielskim. Możemy niemal dowolnie przemieszczać się po terenie historycznego obiektu. Tym, co może troszkę zdziwić odwiedzających i zepsuć efekt końcowy, są stosunkowo nowe drewniane ławki. Musimy w tym miejscu wspomnieć, że arena do dziś używana jest w trakcie różnych wydarzeń, takich jak historyczne rekonstrukcje czy... walki byków.

Informacje praktyczne

Czas potrzebny na zwiedzenie areny zależy od naszego tempa. Jeśli chcemy na spokojnie wysłuchać wszystkich opowieści z przewodnika powinniśmy zarezerwować nawet 90 minut.

Bilet normalny kosztuje 10€. Dzieci w wieku 7-17 lat płacą 5€, a młodsze wchodzą bezpłatnie. Warto jednak zainteresować się wspomnianym wcześniej przez nas biletem łączonym. Dni i godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Jeśli przyjeżdżamy w sezonie i chcemy ominąć tłumy, to warto rozpocząć zwiedzanie amfiteatru zaraz po otwarciu.

Występy historyczne

Kilka razy w roku na arenie organizowane są widowiska historyczne. Daty występów oraz informacje o biletach sprawdzimy na oficjalnej stronie. Pamiętajmy, że wejściówki potrafią szybko się wyprzedawać!

Widok na arenę w Nimes
Widok na arenę w Nimes

Muzeum Rzymskie (Musée de la Romanité)

Naprzeciwko amfiteatru stanął nowoczesny gmach muzeum, które w całości poświęcone zostało rzymskiej historii miasta. W czynnej przez siedem dni w tygodniu placówce czekają na nas antyczne artefakty, multimedialne wystawy oraz panoramiczny punkt widokowy umożliwiający podziwianie okolicy. Fragment wystawy poświęcony został również średniowieczu.

Muzeum skupia się na kompleksowym przedstawieniu życia w antycznym mieście - nam najbardziej do gustu przypadły odwzorowane dekoracje rzymskiego domu oraz świetne zachowana mozaika odnaleziona w 2007 roku, której centralny medalion przedstawia Penteusza, mitologicznego króla greckich Teb, mordowanego przez własną matkę, Agawę.

Informacje praktyczne

Wstęp do muzeum kosztuje 9€ lub 3€ dla dzieci w wieku 7-17 lat. Dzieci poniżej 7. roku życia wchodzą bezpłatnie.

Na zwiedzenie muzeum warto zarezerwować sobie przynajmniej 75 minut. Na miejscu można wypożyczyć specjalny przewodnik wizualny w cenie €4 (dostępny w języku angielskim).

Maison Carrée - arcydzieło antyku

Wiele osób planujących zwiedzanie Nîmes z zaskoczeniem dowiaduje się, że w mieście tym znajduje się prawdopodobnie najlepiej zachowana świątynia z czasów rzymskich na świecie. Świątynia Maison Carrée, co moglibyśmy przetłumaczyć wprost jako "kwadratowy dom" (jest to nawiązanie do planu budowli), powstała około 16 roku p.n.e. i wniesiono ją na samym środku ówczesnego miejskiego Forum.

Dzięki wysiłkom archeologów udało się ustalić, że świątynia dedykowana była wnukom Oktawiana Augusta, i jego niedoszłym następcom - Gajuszowi oraz Lucjuszowi Cezarowi.

Maison Carrée - garść faktów encyklopedycznych

Świątynia ma formę korynckiego heksastylosu z głębokim przedsionkiem i została ustawiona na wysokim podium. Dekoracja belkowania utrzymana jest w stylu jońskim.

Maison Carree - Nimes
Maison Carree - Nimes

W ciągu dnia na schodach świątyni przebywa wielu mieszkańców, jednak w późniejszych godzinach monument stoi niemal pusty. Sam budynek po upadku imperium wykorzystywany był jako konwent, a później muzeum.

Niestety, dziś w środku nie zobaczymy już nic przypominającego o dawnej chwale. Wnętrze zamienione zostało na salę z niewielką wystawą historyczną. Warto tu zajrzeć przede wszystkim przy zakupie karnetu, gdyż po zakupie zwykłego biletu wstępu możemy czuć się "nieco" zawiedzeni.

Tour Magne - relikt rzymskich fortyfikacji i punkt widokowy

Trzecim najważniejszym zabytkiem z czasów rzymskich jest wieża Tour Magne, stojąca na szczycie wzgórza Mont Cavalier. Wieża w przeszłości była częścią fortyfikacji otaczającej miasto i najwyższym punktem całej kolonii. Co ciekawe, nie została ona wzniesiona od zera, a stanęła na fundamentach dawnej budowli galijskiej.

Tour Magne - Nimes
Tour Magne - Nimes

Punkt widokowy na wieży Tour Magne

Dziś możemy wejść do środka i wdrapać się na taras widokowy, skąd będziemy mogli podziwiać panoramę miasta z oddali.

Widok z wieży Tour Magne w Nimes
Widok z wieży Tour Magne w Nimes

Ogrody Jardins de la Fontaine i ruiny świątyni Diany

Spacerując w stronę wieży Magne przejdziemy przez ogród Jardins de la Fontaine, który był jednym z pierwszych publicznych ogrodów we Francji i imponuje ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Został on zaprojektowany przez królewskich inżynierów w czasie aktywnego rozwoju miasta w XVIII wieku.

Wnętrze świątyni Diany w ogrodach Jardin de la Fontaine w Nimes
Wnętrze świątyni Diany w ogrodach Jardin de la Fontaine w Nimes

Co powinno zaciekawić fanów historii to fakt, że park powstał w miejscu antycznych term. Dziś na jego terenie możemy zobaczyć za darmo ruiny antycznej świątyni Diany, które zachowały się w stosunkowo dobrym stanie. Archeolodzy uważają, że oprócz świątyni w tym miejscu mógł znajdować się również inny budynek - prawdopodobnie biblioteka. Do parku dojdziemy aleją Quai de la Fontaine, przez środek której przepływa kanał wodny.

Aleja Quai de la Fontaine w Nimes
Aleja Quai de la Fontaine w Nimes

Porte Auguste i pozostałe antyczne zabytki w mieście:

Porte Auguste to historyczna brama miejska. Należała ona do najważniejszych punktów wjazdowych, łącząc miasto z antyczną drogą Via Domitia. Dziś co prawda nie jest już używana, ale przetrwały z niej dość dobrze zachowane ruiny odgrodzone płotkiem. Możemy bez problemu dostrzec dwa główne wjazdy dla pojazdów oraz dwa mniejsze wejścia dla pieszych. Na bramie znajduje się inskrypcja informująca o tym, że cesarz August wsparł finansowo budowę fortyfikacji.

Porte Auguste - jedna z bram miejskich w Nimes
Porte Auguste - jedna z bram miejskich w Nimes

Ponadto, w Nimes możemy natrafić na jeszcze przynajmniej dwa antyczne ślady.

  • Castellum divisorium (adres: 16 Rue de la Lampeze) - końcowa część akweduktu odpowiedzialna za przechowywanie wody i późniejszy jej rozdział do miasta. Do dziś zachowały się okrągłe ruiny tej budowli. Chociaż ciężko w to uwierzyć, jest to zaledwie jedna z dwóch struktur tego typu zachowanych na świecie. Druga znajduje się w Pompejach.
  • Porte de France - kolejna z bram miejskich. Mniej imponująca od bramy Augusta, do dziś jednak przechodzi pod nią ulica. Znajduje się nieopodal areny.

Akwedukt Pont du Gard - atrakcje poza miastem

Wiele osób po raz pierwszy natrafia na nazwę Nîmes szukając informacji o kamiennym wiadukcie Pont du Gard, który był częścią akweduktu doprowadzającego wodę do miasta. Niestety, znajduje się on daleko za miastem - oddalony jest od centrum Nîmes o blisko 30 kilometrów. Możemy jednak dotrzeć do niego korzystając z komunikacji publicznej.

Jeśli będziemy mieć problem ze znalezieniem informacji o rozkładach, warto udać się do punktu informacji turystycznej w Nîmes. Powinniśmy tam otrzymać aktualne rozkłady i inne potrzebne informacje.

Nieco więcej o samym zabytku napisaliśmy w artykule Pont du Gard - rzymski akwedukt na południu Francji.
Pont du Gard - rzymski akwedukt w okolicach miasta Nimes
Pont du Gard - rzymski akwedukt w okolicach miasta Nimes

Katedra (Notre Dame et Saint Castor)

Oprócz zabytków rzymskich w Nîmes znajdziemy jeszcze kilka ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Zdecydowanie zalicza się do nich katedra Notre Dame et Saint Castor - romańsko-gotycka świątynia postawiona w miejscu, gdzie w przeszłości znajdowała się świątynia poświęcona Augustowi.

Warto zajrzeć do środka, chociaż nie powinniśmy przegapić również pięknego fryzu umieszczonego nad wejściem. Wyrzeźbiono na nim sceny ze Starego Testamentu. Mimo że trzeba trochę nadwyrężyć szyję, dzieło to jest godne uwagi. Katedra może być zamknięta przez chwilę w środku dnia.

Katedra w Nimes
Katedra w Nimes

Wieża Zegarowa

Plac Zegarowy wraz ze stojącą przy nim wieżą zegarową (Tour de l'Horloge de Nîmes) o wysokości 31 m. przez kilka stuleci stanowił serce miasta. Dzwonnica swój obecny kształt otrzymała w XVIII stuleciu, kiedy przebudowano wcześniejszą średniowieczną konstrukcję.

Monument aux morts de Nîmes

Monument postawiony ku czci żołnierzy francuskich poległych w wojnach światowych. Konstrukcja wyróżnia się kilkoma interesującymi detalami.

Monument aux morts de Nîmes
Monument aux morts de Nîmes

Galeria Sztuki (Musée des Beaux-arts)

Muzeum sztuki z antycznymi zabytkami oraz obrazami, które w przeszłości mieściło się w świątyni Maison Carrée. Na kilku salach zobaczymy tam m.in. prace artystów francuskich, holenderskich czy flamandzkich.

Nie przegap: Ozdobą muzeum jest wspaniała rzymska mozaika, która przedstawia scenę ślubu bohatera greckiej mitologii Admeta. W dniu swoich zaślubin zapomniał on złożyć ofiarę Artemidzie, co uruchomiło cały splot późniejszych tragedii oraz boskich czynów.

Galeria Sztuki Nowoczesnej (Carré d’art)

Galeria mieści się w nowoczesnym oszklonym budynku, w którym swoją siedzibę ma także miejska biblioteka. Odnajdziemy ją na placu otaczającym Maison Carrée.

Muzeum Historii Miasta (Musée du Vieux Nîmes)

Niewielkie muzeum skupiające się na rozwoju miasta od czasów średniowiecznych aż do XIX wieku. W środku zobaczymy m.in. wystawę poświęconą wynalezionemu tu materiałowi dżinsowemu.

Jak dojechać do Nîmes z Marsylii lub innych miast?

Najtańszym sposobem na dojazd do Nîmes jest skorzystanie z usług autobusu FlixBus, który dojeżdża tu m.in. z Marsylii i Nicei. Niestety, ciężko w taki sposób zaplanować podróż w dwie strony. Drugim problemem jest to, że FlixBus w Nîmes ma przystanek około 30 minut spacerem od historycznej części miasta.

Wygodniejszym sposobem komunikacji będzie na pewno szybszy pociąg.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama