Ceny we Francji

Francja jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów świata, każdego roku przyjeżdża tu kilka milionów turystów. Francuzi doskonale zdają sobie sprawę ze swojej popularności, cała branża turystyczna ma ceny wywindowane mocno w górę przez niemal cały rok.

Oprócz tego bardzo droga jest żywność oraz komunikacja międzymiastowa.

We Francji obowiązująca walutą jest Euro, a oprócz dużych marketów zdecydowana większość transakcji odbywa się gotówkowo.

Tanie sklepy we Francji

We Francji coraz popularniejsze stają się różnego rodzaju dyskonty. Warto rozglądać się za markami: Aldi, Franprix, Lidl czy Netto. W przypadku Franprixa najniższe ceny są na różne produkty własne.

Oprócz dyskontów, we Francji znajdziemy całą masę innych marketów, część występuje również w Polsce. Niektóre z nich to: Auchan, Carrefour, Carrefour Market, Géant, Hyper U, E.Leclerc czy Monoprix.

Z tej listy za najtańsze uważane są E. Leclerc, Hyper U oraz Géant, z kolei Monoprix jest droższy - nie licząc produktów własnej marki.

Różnice w cenach nie będą jednak olbrzymie, warto zapoznać się też z produktami własnymi sklepów, są one dużo niższe od produktów markowych.

Małe sklepy spożywcze i piekarnie

We Francji nie znajdziemy wielu małych sklepów. Występują przede wszystkim na przedmieściach, a kupimy w nich podstawowe produkty - głównie przetworzone oraz napoje. Jeśli nie musimy, warto je omijać, ceny mogą być kilkadziesiąt procent wyższe niż w marketach.

Ceny artykułów spożywczych i napojów we Francji

We Francji zdecydowanie najdroższe są wyroby rolne, czyli: mięso, warzywa, owoce. Drogie często są również niektóre sery, na szczęście w niemal każdym zakątku Francji znajdziemy także szeroki wybór serów w dobrej cenie. W niższych cenach znajdziemy wszelakie produkty przetworzone, słodycze, gotowe dania, czy napoje.

Produkt Cena Sieć
Napój Sprite (1,5 L) 1,35€ Carrefour
Ser President Bleu (145 g) 1,89€ Carrefour
Jajka (12 szt) 2,08€ Carrefour
Ser COEUR DE LION Brie (200 g) 1,60€ Carrefour
Margaryna (300 g) 2,59€ Carrefour
Czekolada mleczna Milka 2,81€ Carrefour
Ser Saint Agur 2,10€ Franprix
Pomidory koktajlowe (0,5 kg) 1,99€ Auchan
Pomidory (1 kg) 1,49€ Auchan
Marchewka (1 kg) 1,69€ Auchan
Chleb krojony biały (400 g) 1,20€ Auchan
Marchewka (1 kg) 1,69€ Auchan
Bagietka duża 0,70€ Auchan
Napój Fanta (1,5 L) 1,45€ E.Leclerc
Napój PowerRade (500 ml) 0,77€ E.Leclerc
Serek do smarowania Philadelphia (300 g) 2,47€ E.Leclerc
Opakowanie lodów HAAGEN-DAZS (430 g) 4,19€ E.Leclerc
Ogórek (0,5 kg) 0,99€ E.Leclerc
Truskawki (1kg) 4,86€ E.Leclerc
Wódka Żubrówka Biała (1 L) 19,50€ E.Leclerc
Piwo Paulaner (500 ml) 1,20€ E.Leclerc
Piwo Paulaner (500 ml) 1,20€ E.Leclerc

Różnice w cenach pomiędzy francuskimi miastami

Wśród Francuzów istnieje przekonanie, że Paryż to niemal “inna planeta”, wygląda tak również w przypadku cen. W stolicy Francji wszystko jest zdecydowanie droższe niż w całej reszcie kraju.

Inną zależnością są różnice w cenach pomiędzy północą, a południem. Południe jest bogatsze oraz droższe, na północy najwięcej jest terenów rolniczych,a dla turystów będzie zdecydowanie taniej.

Różnice występują również pomiędzy wschodem, a zachodem.

Warto sprawdzić poziom cen w miejscu do którego się wybieramy, aby nie być zaskoczonym na miejscu. Czasem różnice w cenach pomiędzy obszarami mogą wynosić do kilkunastu procent, a nawet więcej.

Ceny atrakcji

Atrakcja Miasto Cena biletu normalnego
Katakumby Paryż 12,00 - 17,00€
Luwr Paryż 15,00-17,00€
Musée de l'Orangerie Paryż około 9,00€
Ogród Luksemburski Paryż bezpłatnie
Wieża Montparnasse Paryż 20,00€
Panteon Paryż 9,00€
Katedra Marsylia bezpłatnie
Krypta w Opactwie św. Wiktora Marsylia 2,00€
Muzeum sztuk pięknych (Le Musée des Beaux-Arts) Marsylia 5,00€
Muzeum MuCEM (Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej) Marsylia 9,50€
Katedra Amiens bezpłatnie
Musee de Picardie Amiens 2,00€
Dom Juliusza Verne'a Amiens 7,50€
ZOO Amiens 6,60€
Katedra Notre-Dame de Rouen Rouen bezpłatnie
Kościół Joanny d'Arc Rouen bezpłatnie
Panorama XXL Rouen 9,50€
Muzeum kutego żelaza (Musée Le Secq des Tournelles) Rouen 4,00€ / bezpłatnie

Ceny paliwa we Francji

Za litr benzyny zapłacimy około 1,37€, a za olej napędowy w okolicach 1,23€. Ceny różnią się nieznacznie w zależności od miasta i okolicy.

Ceny alkoholu we Francji

Francuzi na co dzień piją przede wszystkim wino, do posiłków, o każdej porze dnia. Coraz bardziej popularne staje się piwo (głównie importowane z Belgii) oraz cydry, szczególnie na północy kraju.

Alkohol Cena
Kieliszek wina w restauracji 4,00 - 5,00€
Piwo w restauracji (330 - 500 ml) 3,00 - 5,00€
Cydr w restauracji (250 - 500 ml) 3,00 - 6,00€
Wino w sklepie (butelka) 2,00 - 12,00€
Cydr w sklepie (butelka) 1,50 - 5,00€

Ceny w restauracjach

Ceny w restauracjach zależą od miasta oraz lokalizacji. Restauracje w miastach lub miasteczkach turystycznych, ulokowane w centrum, będą drogie i lub bardzo drogie.

Za obiad w restauracji zapłacimy od 12 do 25€, za piwo lub napój dopłacimy kolejne 3 do 5€. Warto pamiętać, że 12€ to koszt najtańszych dań i w wielu przypadkach może to być zbyt mała kwota, szczególnie w miastach turystycznych jak Paryż, czy na Lazurowym Wybrzeżu.

Tańsze będą dania z kuchni arabskiej, jak falafele czy kebaby, za nie powinniśmy zapłacić około 6 - 10€, w zależności od dania.

Ceny na stacjach benzynowych

Podobnie jak w Polsce, punkty sprzedaży przy stacjach benzynowych są dużo droższe od pozostałych sklepów. Zakupy w nich to powinna być ostateczność.

Sklepy na stacjach benzynowych często otwarte są bardzo długo i zakupy robi się w okienku.

Ceny ulicznego jedzenia

We Francji uliczne jedzenie nie jest bardzo popularne, głównie są to różnego rodzaju kanapki, kebaby do wzięcia na wynos w chlebie pita czy burgery. Koszt takiego dania to około 4 - 10€.

Ceny komunikacji miejskiej

Komunikacja miejska we Francji należy do stosunkowo drogich. Za bilet jednorazowy przesiadkowy zapłacimy z reguły od 1,50 do 3€, w zależności od miasta. Różnice są duże i należy sprawdzić konkretne miasto przed przyjazdem.

Najbardziej opłacalne są bilety czasowe, np. 24-godzinne lub kilkudniowe. Większość kart miejskich do zwiedzania zawiera w sobie również bilety komunikacji miejskiej.

Ceny komunikacji międzymiastowej

Najszybszym środkiem transportu we Francji są szybkie pociągi, które są jednak bardzo drogie. Koszt biletu na pociąg TGV na trasie Paryż - Marsylia zakupionego z tygodniowym wyprzedzeniem to aż.. 99,00€ w najtańszej taryfie.

Dużo tańszym środkiem komunikacji będą autobusy (nawet kilkukrotnie tańsze, w przypadku trasy Paryż - Marsylia bilet można zakupić już za 20€) lub usługi wspólnych przejazdów typu blablacar.

Koszt zakwaterowania

Koszty zakwaterowania we Francji są bardzo wysokie, szczególnie w miastach turystycznych i w szczycie sezonu. Budżetowe hotele, z własną łazienką i w dobrej lokalizacji, to koszt około 60-100€. Hostele oraz pokoje bez własnej łazienki to koszt 40-50€, hostele i współdzielone pokoje z kolei mogą wynieść 20-40€.

Lepsze hotele to koszt nawet kilkuset Euro za dobę.

Wyszukaj hotel we Francji

Warto szukać promocji na popularnych portalach rezerwacyjnych i rozpocząć poszukiwania odpowiednio wcześniej, czasem można znaleźć pokój z własną łazienką w cenie np 50€, chociaż kawałek od centrum.

Na dłuższy wyjazd warto poszukać noclegu w serwisie w stylu airbnb, ceny są często atrakcyjne nawet w dobrych lokalizacjach.


Reklama