Podróże po Europie

Wieża Eiffla - zwiedzanie, bilety i informacje praktyczne. Kompletny przewodnik po największym symbolu Paryża.

Ostatnia aktualizacja: 1 lutego 2024

Położona na krańcu Pola Marsowego Wieża Eiffla (fr. Tour Eiffel) uchodzi za największy symbol Paryża. Nie powinno więc nikogo dziwić, że plasuje się wśród pięciu najczęściej odwiedzanych zabytków w Europie. W naszym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje potrzebne do bezproblemowego zwiedzenia tej wysokiej na około 324 m konstrukcji, określanej mianem "Żelazna Dama".

Na początku naszego przewodnika napisaliśmy kilka słów o historii zabytku i jego wymiarach, żeby następnie przejść do części praktycznej, z której dowiecie się m.in.:

 • jak zaplanować zwiedzanie Wieży Eiffla?
 • jakie są rodzaje biletów i gdzie najlepiej je kupić?
 • jak dostać się na miejsce.

Kilka słów o historii największego symbolu Paryża

Trudno wyobrazić sobie współczesny Paryż bez wzniesionej pod koniec XIX wieku Wieży Eiffla, stanowiącej jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli francuskiej stolicy (równać się z nią mogą tylko Luwr oraz Łuk Triumfalny). Co ciekawe, pierwotnie nie cieszyła się ona wcale uznaniem Paryżan, a w 1909 roku, zgodnie z pierwotnym założeniem, planowano nawet jej rozbiórkę - do której ostatecznie nie doszło, gdyż znaleziono dla niej praktyczne zastosowanie i zamontowano na jej szczycie antenę.

Wysoka konstrukcja w kształcie litery A powstała z okazji wystawy światowej organizowanej w Paryżu w 1889 roku, która miała odbywać się na Polach Marsowych. Impreza ta wypadała w setną rocznicę zakończenia rewolucji francuskiej, dlatego władze pragnęły pokazać przyjezdnym potęgę swojego kraju. Ogłoszono konkurs na stworzenie projektu, który przyciągnął ponad 100 chętnych. Ostatecznie wygrał go architekt Gustave Eiffel wraz ze swoim studiem, które specjalizowało się we wznoszeniu żelaznych konstrukcji i miało w tamtym czasie na swoim koncie kilka okazałych projektów - w tym słynną statuę wolności oraz masywne wiadukty w Portugalii.

Budowa trwała zaledwie dwa lata, dwa miesiące i pięć dni. W momencie zakończenia prac Wieża Eiffla była najwyższą budowlą świata i dzierżyła ten tytuł aż do wzniesienia wieżowca Chrysler Building w Nowym Jorku w 1930 roku.

Podświetlanie: Wieża Eiffla obecnie jest uznawana za niekwestionowany symbol całego kraju. Podczas ważnych lub tragicznych wydarzeń na świecie, jest ona podświetlana na różne kolory. Ponadto codziennie, po zmierzchu i o każdej pełnej godzinie, wieża "świeci" się przez pięć minut.
Wieża Eiffla - widok z tarasu widokowego na wieży Montaprnasse
Wieża Eiffla - widok z tarasu widokowego na wieży Montaprnasse

Wieża Eiffla - fakty i liczby

 • Wieża Eiffla składa się z trzech poziomów, a jej całkowita wysokość to 324 metry (z anteną, a bez anteny około 20 m. mniej). W momencie oddania do użytku wysokość konstrukcji wynosiła około 312 m.
 • Współcześnie wieża ma kolor brązowy, ale pierwotnie była czerwonawa.
 • Wieża Eiffla zmontowana została z łączonych ze sobą prefabrykowanych żelaznych elementów, których łączna waga wynosi około 7300 ton. W sumie waga całej konstrukcji to aż 10 100 ton, z czego sama farba pokrywającą budowlę waży aż 60 ton.
 • w 1991 roku Wieża Eiffla trafiła na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Czy wiecie, że...

Wieża Eiffla pod wpływem temperatury może zmienić swoją wysokość aż o 18 cm. To nie wszystko - konstrukcja potrafi przechylać się o kilka centymetrów w zależności od siły wiatru. Ciekawostką jest również to, że w celu zapobiegnięcia korozji musi być ona malowana na nowo raz na siedem lat.

Zwiedzanie Wieży Eiffla - kompletny przewodnik

Tak jak już wspomnieliśmy Wieża Eiffla stanowi najpopularniejszy zabytek w centrum stolicy Francji (rocznie zwiedza ją ponad 6 milionów osób!), a większą liczbą odwiedzających wśród atrakcji Paryża może pochwalić się tylko Wersal. Większość osób traktuję wieżę jako jeden z punktów widokowych Paryża, ale na górze działają również popularne lokale gastronomiczne, a dla turystów przygotowane ciekawe wystawy.

Kluczową informacją z perspektywy turysty jest fakt, że słynna konstrukcja składa się z trzech możliwych do odwiedzenia poziomów - na każdym z nich czekają na nas nieco inne widoki na miasto. Poniżej opisaliśmy pokrótce każdy z nich.

 • 1. poziom (wysokość 57 m) - na najniższym piętrze znajdują się szerokie tarasy widokowe ze szklaną podłoga. Na tym poziomie przygotowano ekrany dotykowe oraz niewielką wystawę przybliżającą historię konstrukcji. Oprócz tego znajdują się tu też sklepik z pamiątkami, restauracja oraz bufet. Mimo że lepsze widoki znajdziemy na kolejnych poziomach, warto poświęcić chwilę czasu również na pierwsze piętro.
 • 2. poziom (wysokość 116 m) - drugie piętro konstrukcji to nie tylko tarasy widokowe oferujące panoramiczny widok na francuską stolicę, ale także bufet i ceniona, nagrodzona gwiazdką Micheline francuska restauracja Jules Verne, gdzie możemy rozkoszować się zarówno widokami, jak i smakowitymi daniami (o ile ceny nie przyprawią nas o palpitację serca...).
 • 3. poziom (wysokość 276 m) - na szczycie konstrukcji, oprócz świetnych widoków, zobaczymy odtworzone biuro Gustave'a Eiffela, do którego architekt zapraszał swoich najważniejszych gości. Na najwyższym poziomie zlokalizowany jest bar serwujący szampana. Uwaga! Bez względu na porę roku na ostatnim poziomie jest dość wietrznie!

W jaki sposób można dostać się na Wieżę Eiffla?

 • Na pierwszy oraz drugi poziom Wieży Eiffla możemy dostać się na dwa sposoby: windą lub schodami. W przypadku ostatniego, trzeciego poziomu dostępna jest wyłącznie winda. Windy są dwie - jedna dojeżdża z samego dołu do drugiego poziomu, a druga zabierze nas na szczyt.
 • W przypadku wjazdu windą musimy liczyć się z kolejkami, które rzadko występują przy wejściu schodami (ale z drugiej strony wjazd trwa chwilkę, a wejście nawet 20-30 minut).
 • Na pierwszym poziomie winda również się zatrzymuje, ale tylko podczas zjazdu z drugiego poziomu (czyli najpierw wjeżdżamy na drugie piętro, a na pierwszym wysiadamy w trakcie drogi w dół).
 • Chcąc dostać się na drugi poziom pieszo do pokonania będziemy mieć aż 674 schody. Wejście trochę nas zmęczy, ale osoby w średniej formie fizycznej nie powinny mieć większych problemów - my zawsze wybieraliśmy opcję schodów + wjazd windą na ostatni poziom.
Widok na Pole marsowe z Wieży Eiffla w Paryżu
Widok na Pole marsowe z Wieży Eiffla w Paryżu
Co ciekawe, aż do lat 80. poprzedniego stulecia po pokonaniu kolejnych około 900 stopni mogliśmy wejść także na ostatni poziom, ale od tamtego czasu jedynym sposobem dostania się na szczyt jest winda.

Wieża Eiffla - rodzaje biletów

W zależności od poziomu, który chcemy odwiedzić, a także sposobu dostania się na górę, do wyboru mamy cztery rodzaje biletów.

Wjazd windą - drugi poziom

W tym wariancie nasze zwiedzanie Wieży Eiffla rozpoczynamy od wjechania na drugi poziom, skąd następnie możemy zjechać windą piętro niżej. Sugerowany czas wizyty to około 90 minut.

Cena dla dorosłych 18,80 (81,03 zł).

Wjazd windą - drugi i trzeci poziom (pełna wizyta)

Najpopularniejszy typ biletów. W jego przypadku warto dokonać rezerwacji online z wyprzedzeniem, ponieważ w sezonie może zabraknąć miejsc. Nasze zwiedzanie rozpoczynamy od wjechania na drugi poziom, skąd następnie możemy wjechać kolejną windą na szczyt. Następnie zjeżdżamy z powrotem na drugie piętro, skąd udamy się windą poziom niżej. Sugerowany czas wizyty to około 120 minut.

Cena dla dorosłych 29,30 (126,28 zł).

Wejście schodami - drugi poziom (najtańszy sposób na zwiedzanie Wieży Eiffla)

Wejście schodami jest najtańsze, a do tego prawie nigdy nie musimy czekać w kolejce (co zdarza się często w przypadku windy). Warto mieć jednak na uwadze, że do pokonania będziemy mieć aż 674 schody.

W zależności od naszej formy fizycznej, wejście na każdy z poziomów może zająć nam około kwadransa (lub nieco dłużej), więc sugerowany czas wizyty to nawet dwie godziny.

Cena dla dorosłych 11,80 (50,86 zł).

Wejście schodami na drugi poziom oraz możliwość wjazdu windą na szczyt (pełna wizyta)

W tym przypadku na pierwszy i drugi poziom wchodzimy schodami, ale dodatkowo możemy skorzystać z windy aby dostać się na ostatni poziom.

Sugerowany czas wizyty to nawet dwie i pół godziny.

Uwaga! Już na górze nie ma możliwości dokupienia opcji wjazdu windą na ostatni poziom Jeśli zakupimy bilet Wejście schodami - drugi poziom, to na miejscu nie będziemy już mogli dokupić suplementu umożliwiającego odwiedzenie ostatniego piętra.

Cena dla dorosłych 22,40 (96,54 zł).

Bilety ulgowe

W przypadku wszystkich rodzajów wejściówek dostępne są:

 • o połowę tańsze bilety ulgowe dla osób młodych w wieku 12-24 lata,
 • bilety w cenie około 25% ceny nominalnej dla dzieci w wieku 4-11 oraz dla osób dotkniętych niepełnosprawnościami.
 • Najmłodsze pociechy poniżej 4. roku życia wchodzą za darmo.

Aktualne ceny biletów zawsze sprawdzicie na oficjalnej stronie

Bilety na Wieżę Eiffla - gdzie je kupić i czy warto to zrobić z wyprzedzeniem?

Bilety możemy zakupić w kasach na miejscu lub online na oficjalnej stronie w tej samej cenie.

Bilety najlepiej kupować w oficjalnym systemie biletowym, gdzie znajdziecie oficjalne ceny

A czy warto kupować bilet z wyprzedzeniem? Jeśli przyjeżdżacie w okresie letnim lub generalnie w szczycie sezonu turystycznego, i chcielibyście skorzystać z najpopularniejszej opcji wjazdu windą na szczyt, to naszym zdaniem jak najbardziej tak. Po pierwsze - ominiecie kolejki do kas biletowych, które w ekstremalnych przypadkach mogą wymagać stania przez ponad godzinę (w sieci znajdziemy narzekania osób oczekujących nawet kilka godzin). Co jednak ważniejsze - istnieje limit osób, mogących w ciągu jednego dnia wjechać na szczyt, więc mając dużego pecha może się okazać, że zakup biletu na miejscu nie będzie możliwy.

Minusem jest fakt, że kupując z dużym wyprzedzeniem nie jesteśmy w stanie przewidzieć pogody, a w dniu zarezerwowanej wizyty może być deszczowo lub pochmurnie.

Inaczej sytuacja wygląda w zimę, kiedy nie ma aż tak wielu chętnych (z wyjątkiem okresu świątecznego) - wtedy powinniśmy móc sprawnie i bez kolejek nabyć bilety w kasach.

Uwaga! Warto pamiętać, że do sprzedaży online udostępniona jest tylko część biletów. Nawet jeśli zabraknie ich w systemie, to istnieje szansa, że uda nam się nabyć je w dniu wizyty w kasach biletowych.

W przypadku biletów umożliwiających wjazd windą bilety w sprzedaży online pojawiają się z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, a zakup możliwy jest aż do trzech godzin przed planowaną godziną wizyty (o ile oczywiście nie zabraknie do tego czasu wejściówek). Bilety "piesze" pojawiają się w systemie około dwa tygodnie przed terminem wizyty.

Wskazówki dla kupujących bilet online

 • W przypadku zakupu biletu online rezerwujemy konkretną godzinę wizyty i musimy zjawić się na miejscu o czasie (po spóźnieniu możemy nie zostać wpuszczeni).
 • Pamiętajmy, że przed wejściem na teren Wieży Eiffla zostaniemy poddani kontroli bezpieczeństwa, która może zająć nawet do 20 minut - dlatego warto na miejscu pojawić się nieco wcześniej.
 • Aa bilecie cyfrowym wydrukowane jest nasze nazwisko i możemy zostać poproszeni o pokazanie dowodu tożsamości;
 • W przypadku biletów ulgowych musimy pokazać dokument potwierdzający prawo do ulgi.

Dni i godziny otwarcia

Godziny otwarcia atrakcji uzależnione są od sezonu, jednak niezależnie od pory roku zwiedzanie Wieży Eiffla możliwe jest codziennie.

W sezonie letnim wstęp na wieżę (windą lub schodami) możliwy jest od 9:00, a w pozostałych miesiącach od 9:30.

Inaczej sytuacja wygląda z godzinami zamknięcia. W przypadku wjazdu windą wstęp na wieżę możliwy jest do 24:45 w sezonie letnim (ostatni wjazd o 24:00) oraz do 23:45 w pozostałych miesiącach (ostatni wjazd o 23:00).

W wariancie schodów ostatnie wejście możliwe jest do około 18:00. Aktualne dni i godziny otwarcia na wybrany przez nas dzień najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie (na dole znajdziecie kalendarz).

Uwaga! W przypadku złych warunków atmosferycznych wjazd na szczyt wieży może nie być możliwy.

Lokalizacja i wejścia

Wieża Eiffla położona jest na skraju Pól Marsowych. Zabytek już jakiś czas temu wraz z sąsiadującym terenem (określanym słowem esplanada) ogrodzony został szklaną szyba i chcąc wejść na jego teren musimy posiadać bilet oraz skorzystać jednego z dwóch wejść:

 • południowego (Pilier Sud, współrzędne: 48.85764406027799, 2.294514913187746),
 • wschodniego (Pilier Est, współrzędne: 48.858253881527524, 2.2954999939670158).

Z reguły mniejsze kolejki sa przy drugim z nich.

Zanim zostaniemy wpuszczeni do środka zostaniemy poddani kontroli bezpieczeństwa podobnej do tej na lotnisku. Nie możemy więc mieć ze sobą żadnych przedmiotów uznawanych za niebezpieczne.

Jak dojechać do Wieży Eiffla?

Do Wieży Eiffla w łatwy sposób dojedziemy kilkoma liniami metra lub pociągiem lini C (RER). Najbliższe stacje to:

 • linia numer 6 - stacja Bir-Hakeim (około 7 minut spacerem);
 • linia numer 8 - stacja École militaire (do kwadransa spacerem);
 • linia numer 9 - stacja Trocadéro (około 10 minut spacerem)
 • RER linia C - stacja Champs de mars (około 6 minut spacerem);

Alternatywnie możemy skorzystać też z którejś z linii autobusowych.

Gdzie zrobimy najlepsze zdjęcie Wieży Eiffla?

Naszym zdaniem najlepszy widok na zabytek znajdziemy na tarasie przy placu Trocadéro (Place du Trocadéro). Dobry widok czeka na nas oczywiście również na Polach Marsowych, a także na moście Pont de Bir-Hakeim oraz moście Aleksandra III (Pont Alexandre III).

Wieżę Eiffla z innej perspektywy zobaczymy z innych punktów widokowych oraz podczas rejsu po Sekwanie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama