Podróże po Europie

Parki rozrywki w Paryżu

Paryż słynie nie tylko z wieży Eiffla. Miasto to znane jest również z dobrej zabawy dla małych i dużych - czyli z parków rozrywki (zwanych potocznie wesołymi miasteczkami lub lunaparkami).

Najciekawsze parki rozrywki w Paryżu

 • Disneyland Paris
 • Aquaboulevard
 • Asterix Park (park Asteriksa)
 • La Mer de Sable

Co prawda ostatni z nich (Asterix Park) leży poza Paryżem, jednak warto go odwiedzić, gdy jesteśmy w stolicy Francji.

Disneyland Resort Paris

Disneyland, co nie powinno dziwić, to najbardziej oblegany z parków rozrywki. Polecam serdecznie, zarówno starym jak i młodym.

Nazwa Disneyland Resort wzięła się stąd, że sam Disneyland składa się z dwóch parków - parku bajkowego (bardziej dla dzieci) oraz filmowego (bardziej dla dorosłych), ulicy restauracyjnej oraz kilku hoteli.

Byliśmy szczerze zdziwieni średnią wieku osób odwiedzających ten park. W parku wbrew pozorom można było spotkać więcej dorosłych niż dzieci. Najmłodsi najbardziej widoczni byli w sklepikach i na paradach. W kolejkach (atrakcjach) było dużo młodzieży, a także bardzo dużo osób po 30., 40., a nawet 50. roku życia.

Disneyland to nie tylko kolejki górskie czy rollercoastery. Disneyland to także bajeczne miasteczko (baśniowe budynki, uliczki), spacerujący bohaterowie uwielbianych bajek i baśni, a także główny symbol - zamek.

[Disneyland - Paryż]
[Disneyland - Paryż]

Wstęp nie jest tani, jednak warto. My podczas pierwszej podróży (październik 2010) kupiliśmy bilet dwudniowy na dwa parki (Disneyland Park i Walt Disney Studios Park) - jest to bilet z możliwością przechodzenia pomiędzy dwoma parkami. Zakup odbywał się w kasie w Disneylandzie, cena to: 139 Euro / os. W 2011 roku skorzystaliśmy z biura podróży w Polsce i zakupiliśmy (na 2 osoby) 4 bilety jednodniowe (z możliwością przechodzenia pomiędzy parkami) po 199 zł każdy. Wybraliśmy taką opcję, żeby dowolnego dnia móc zdecydować, że to właśnie ten dzień na wyjazd do Disneylandu, ponieważ w bilecie dwudniowym muszą to być dwa dni pod rząd. Kupując bilety w kasach parku musimy mieć świadomość, tego że dostępne są tylko podstawowe wersje biletów. A do tego są droższe niż zamawiane on-line. Zakup przez internet daje możliwość skorzystania z różnych zniżek i promocji, które nie obowiązują w kasie stacjonarnej przed bramami parku. Np. Bilet 1-dniowy (kupowany w kasie na miejscu), na dwa parki kosztuje 90 Euro.

Wskazówki:

 • jeśli chcemy zrobić zdjęcie z postacią ze świata Disneya mamy dwie możliwości - sprawdzić o której pojawiają się postacie w specjalnych miejscach lub liczyć na spotkanie postaci puszczonej "samopas". Plusem miejsca zdjęciowego jest kolejka, minusem jest potrzeba przybycia na określoną godzinę. Z kolei minusem złapania postaci w dowolnym miejscu parku jest brak kolejki i wręcz walka o względy przykładowego Goofy'ego :)
 • parada odbywa się rano w parku głównym oraz później w parku filmowym
 • najlepiej przybyć do parku z samego rana, są mniejsze kolejki
 • na końcu ulicy restauracyjnej znajduje się balon, który unosi się w górę i można oglądać z niego panoramę. Warto przyjechać rano, w ciągu dnia kolejka jest nawet na godzinę
 • jeśli wracamy kolejką RER, najlepiej przyjść kilkadziesiąt minut przed odjazdem pociągu aby zająć wygodne miejsce - w innym wypadku możemy spędzić kilka godzin na podłodze przy drzwiach wejściowych :)

Bilety:

 • zakup online jest tańszy - my za pierwszym razem kupowaliśmy sami na miejscu, zaś za drugim biuro podróży wysłało nam bilety do hotelu;
 • różne rodzaje biletów - bilety na jeden park lub multi, jednodniowe, dwudniowe i dłuższe.
 • więcej info: LINK
Podczas parady w parku rozrywki Disneyland Paris
Podczas parady w parku rozrywki Disneyland Paris

Asterix Park

Więcej informacji we wpisie poświęconym tylko temu parkowi - Asterix Park pod Paryżem.

Asterix Park to raczej miejsce mało turystyczne, głównie spotkamy tam francuzów. Obsługa ewidentnie nie jest nastawiona na obce języki. Dlatego język angielski oczywiście też jest tam językiem obcym. Ciężko się czasami porozumieć, jednak stopniowo się to powinno zmienić.

Dzieci mogą być troszkę zawiedzione, po parku chodzi dużo mniej postaci niż w Disneylandzie - i osobie nie mówiącej po francusku jest bardzo ciężko o zrobienie zdjęcia.

[Asterix Park - Paryż]
[Asterix Park - Paryż]

Park sam w sobie dużo mniej zadbany niż Disneyland, co jednak podczas zabawy nie powinno to nikomu przeszkadzać. Główne atrakcje są przystosowane bardziej dla starszych odwiedzających, niż dla maluchów. Planując wyjazd do Paryża wraz z odwiedzeniem tego parku, należy przede wszystkim sprawdzić czy nie jest w danym okresie nieczynny. Otwarty powinien być od kwietnia do początku listopada.

Godziny otwarcia są różne, w zależności od pory roku, nie we wszystkie dni w tym okresie park jest czynny.

Park oczywiście poświęcony jest Asterix'owi z serii komiksów o Asterixie i Obelixie. Atrakcją dodatkową są wydłużone godziny otwarcia - przeznaczone na to są konkretne dni i związane są z konkretnym wydarzeniem / tematem. Np:

 • Gaulisch Night (Nocturnes Gauloises)
 • "Fear over Parc Asterix" Nights (Nocturnes "Peur sur le Parc Asterix")

Uwaga: dostępnych jest kilka atrakcji "wodnych", więc jeśli zabieracie aparaty / kamery, to warto je dodatkowo zabezpieczyć przez zalaniem.

Przykładowe atrakcje:

 • "Menhir Express" - zjazd na specjalnej kłodzie do wody - UWAGA: tutaj mogą się przydać płaszcze przeciwdeszczowe :) chyba, że jest bardzo gorący dzień i nie boisz się zmoczyć całego ubrania...
 • pokazy delfinów - niewątpliwie wyróżniająca atrakcja. :)
 • "Tonnerre de Zeus" - drewniany rollercoaster, bardzo szybki, osiąga prędkość do 83km/h
 • "Romus et Rapidus" - spływ pontonami...
 • "Transdemonium" - przejażdżka z przygodami - czarownice oraz nawiedzony zamek.

Dojazd nie jest tak prosty jak do Disneylandu. więcej info: link. Jeśli wybierzemy autobus, to pamiętać trzeba, że ma on ograniczoną ilość miejsc, więc warto być chwilę wcześniej. :) Zwłaszcza w drugą stronę i nie zostawiać powrotu na ostatnią chwilę - tak dla bezpieczeństwa.

podczas pokazu fok i delfinów - Asterix Park - Paryż
podczas pokazu fok i delfinów - Asterix Park - Paryż

Aquaboulevard de Paris

Więcej szczegółowych atrakcji we wpisie Aquaboulevard - wodny park rozrywki w Paryżu.

Kompleks rozrywkowy, w którym najbardziej interesujący jest park wodny. Duży basen, w którym jest "sztuczna fala" - o konkretnych godzinach. Zjeżdżalnie wodne - do wyboru małe duże, odkryte, zakryte, a także takie, z których można skorzystać tylko używając małych specjalnych "pontonów". Są różne rodzaje i wielkości - dostosowane do odpowiednich atrakcji. Na nas największe wrażenie zrobiła zjeżdżalnia, która wychodziła na zewnątrz i była tam częściowo otwarta, dzięki czemu można było podziwiać wieczorem piękny widok wieży Eiffla. Co było niesamowitym i bardzo niespodziewanym wydarzeniem.

Cena biletu normalnego wynosi 33€, ulgowego (dzieci 3-11 lat) - 19€.

W trakcie wizyty może do nas podejść fotograf. Warto zrobić kilka zdjęć, ich zakup nie jest obowiązkowy, jednak zakupione zdjęcia mogą stać się niezapomnianą pamiątką!

Jedna uwaga: panowie muszą mieć kąpielówki przylegające do ciała - jeśli nie spełniają tego wymagania, zostają wyproszeni - o ile w ogóle uda im się wejść. Panie strój raczej dowolny, jednak polecam jednoczęściowy, gdyż nie jest to plaża a basen z wieloma atrakcjami.

Oficjalna strona parku wodnego Aquaboulevard.

La Mer de Sable

La Mer de Sable to kolejny park rozrywki idealny na wyprawy dla całych rodzin. Znajduje się pod Paryżem (ok 60 kilometrów od miasta), kilka kilometrów od wspominanego już Parku Asterixa.

Motywem przewodnim tego parku jest dziki zachód. Obiekt podzielony jet na 3 parki tematyczne.

Otwarty wyłącznie w sezonie, od kwietnia, do października, jednak podobnie jak w przypadku parku Asterixa nie jest on czynny codziennie. Przed planowaną podróżą należy sprawdzić dokładne dni i godziny działania parku w kalendarzu na oficjalnej stronie.

Cena normalnego biletu (od 12. roku życia) wstępu wynosi 24,50€, po godzinie 15:00 bilet normalny kosztuje 16,50€, bilet ulgowy (dzieci w wieki 3 -11 lat) kosztuje 19,50€, po godzinie 15:00 wejściówka kosztuje tyle samo co w przypadku wejścia o tej porze osoby dorosłej - 16,50€. Dzieci poniżej 3. roku życia wchodzą bezpłatnie.

Znajdziemy tutaj ponad 20 atrakcji różnego rodzaju. Pamiętajmy, że atrakcje mogą mieć obostrzenie dotyczące wzrostu osoby korzystającej z nich.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie parku La Mer de Sable.

Reklama