Katakumby w Paryżu

Paryż - miasto zakochanych, które kojarzymy z winem, wieżą Eiffla czy katedrą Notre-Dame. Stolica Francji skrywa w sobie jednak mroczną tajemnicę kilkanaście metrów pod ziemią (maksymalna znana głębokość to około 20 metrów) - sieć blisko 50 kilometrów tuneli i pomieszczeń składających się na Katakumby Paryża (Les catacombes de Paris).

Katakumby Paryża - kości

Historia

Miejsce to nazywane jest ”najdłuższym grobem świata”, znajdują się tam szczątki ponad sześciu milionów Paryżan. Jak to możliwe? Katakumby w dzisiejszym kształcie powstały w XVIII wieku - z powodu przepełnienia cmentarzy w samym Paryżu i okolicach oraz szalejącej epidemii władze miasta zdecydowały się na znoszenie tam ciał z pozostałych cmentarzy.


Katakumby Paryża

Same tunele istnieją pod Paryżem od czasów rzymskich, służyły jako kamieniołomy, z których wydobywano wapień potrzebny do rozbudowy miasta. Po wykorzystaniu zasobów naturalnych tunele zostały na setki lat porzucone.

Szczątki (kości, czaszki, piszczele) w niektórych miejscach ułożone są w staranne wzory, wyglądające niczym dekoracja wysoko budżetowego horroru. W środku znajdziemy również rzeźby, groby, a nawet kaplicę. Całość jest naprawdę mroczna, w środku jest ciemno i wilgotno.

Inne wykorzystanie katakumb

Tunele przez wiele lat służyły również jako tajne miejsca spotkań - na ścianach do dziś zachowały się napisy na murach z czasów rewolucji francuskiej (lata 1789 – 1799) oraz francuskiego ruchu oporu. Jako ciekawostkę warto podać, że również naziści wykorzystali części tuneli jako bunkier.

Katakumby Paryża

Na początku XIX wieku część katakumb została otworzona dla zwiedzających. Wiadomo jednak, że w samym Paryżu znajduje się wiele tajemnych wejść do wnętrza katakumb - nie poleca się jednak wchodzić tam samodzielnie - nie wszystkie tunele są znane i dokładnie opisane na mapach, z tego powodu nawet “nielegalni” przewodnicy chodzą tylko dobrze znanymi trasami.

Legenda głosi, że jeden z pracowników szpitala Val-de-Grâce Philibert Aspairt zaginął w tunelach i jego ciało znaleziono dopiero po jedenastu latach.

Jak zwiedzić Katakumby

Jak dojechać

Wejście znajduje się przy stacji metra Denfert-Rochereau (4 i 6 linia metra), w małym, niepozornym budynku.

Informacje praktyczne [aktualizacja wrzesień 2019]

Cena biletu normalnego to koszt 12,00-17,00€.

W środku nie ma toalet ani wyjść awaryjnych, musimy więc przejść trasę od początku do końca (wyjście znajduje się w innym miejscu). Trasa ma około 2 kilometry długości i jej przejście zajmuje 45 minut. Aby wejść do środka musimy zejść po 130 schodach, wejście na górę jest już krótsze i wymaga około 80 stopni.

Więcej aktualnych danych na oficjalnej stronie WWW.

Zdjęcie Katakumb

Katakumby Paryża

Katakumby Paryża
Katakumby Paryża

Katakumby Paryża
Katakumby Paryża
Katakumby Paryża

Katakumby Paryża
Katakumby Paryża


Reklama