Podróże po Europie

Katakumby Paryża - zwiedzanie, historia, ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 13 października 2022

Paryż pełen jest zabytków oraz wspaniałej architektury. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że kilkanaście metrów pod ziemią stolica Francji skrywa swoją mroczną tajemnicę - sieć blisko 50 kilometrów tuneli oraz pomieszczeń składających się na Katakumby Paryża (Les catacombes de Paris). Jest to podziemne cmentarzysko, nazywane czasem miastem umarłych, którego maksymalna znana głębokość wynosi 20 m.

Nasz artykuł rozpoczęliśmy od wprowadzenia historycznego, a zaraz po nim znajdziecie wszystkie niezbędne informacje potrzebne do zaplanowania zwiedzania paryskich katakumb.

Co jeszcze zobaczyć we francuskiej stolicy sprawdzisz w naszym przewodniku atrakcje Paryża.

Katakumby Paryża - kości
Katakumby Paryża - kości

Katakumby w Paryżu - mroczne miasto pod miastem

Miejsce to nazywane jest "najdłuższym grobem świata", gdyż znajdują się tam szczątki ponad sześciu milionów Paryżan. Katakumby w dzisiejszym kształcie powstały dopiero w XVIII wieku, kiedy w wyniku szalejącej epidemii zapełniły się wszystkie cmentarze w samym Paryżu jak i okolicy.

Władze miasta zdecydowały więc o znoszeniu szczątków do podziemnych tuneli, które zostały zamienione w cmentarzyska i szczelnie wypełnione.

Podziemne tunele - od starożytnej Lutecji do średniowiecznego Paryża

Same tunele istniały pod Paryżem już w czasach rzymskich - służyły one jako kamieniołomy, z których wydobywano wapień potrzebny do rozbudowy miasta. Budulec pobierano stamtąd aż do średniowiecza i wznoszono z jego wykorzystaniem słynne budowle, takie jak Katedra Notre Dame.

Po wyeksploatowaniu zasobów naturalnych tunele zostały na setki lat porzucone.

Katakumby Paryża
Katakumby Paryża

Współczesne katakumby są swoistym podziemnym miastem rozciągającym się pod historyczną częścią Paryża - znanych jest przynajmniej kilkadziesiąt wejść, położonych na terenie różnych dzielnic, mających formę wysokich schodów. Całość kompleksu może mieć długość przekraczającą 50 km.

Inne wykorzystanie podziemnych korytarzy

Tunele przez wiele lat służyły również jako miejsce organizacji tajnych spotkań - do dziś na ścianach zachowały się napisy z czasów rewolucji francuskiej (lata 1789 – 1799) oraz francuskiego ruchu oporu. Jako ciekawostkę warto podać, że również naziści wykorzystali części tuneli jako bunkier.

Katakumby Paryża
Katakumby Paryża

Nielegalne zwiedzanie katakumb

Na początku XIX wieku część katakumb została otworzona dla zwiedzających. Wiadomo jednak, że w samym Paryżu znajduje się więcej nieoficjalnych wejść do podziemnego świata - nie poleca się jednak wchodzić tam samodzielnie, gdyż po pierwsze grożą za to surowe konsekwencje prawne, a po drugie nie wszystkie tunele są znane i dokładnie opisane na mapach. Z tego powodu nawet "nielegalni" przewodnicy chodzą tylko dobrze znanymi trasami.

Legenda głosi, że jeden z pracowników szpitala Val-de-Grâce Philibert Aspairt zaginął w tunelach i jego ciało znaleziono dopiero po jedenastu latach.

Zwiedzanie katakumb w Paryżu

Katakumby w Paryżu zwiedzamy samodzielnie (istnieje możliwość wypożyczenia przewodnika audio w języku angielskim). W środku nie ma toalet ani wyjść awaryjnych, musimy więc przejść całą trasę od początku do końca (wyjście znajduje się w innym miejscu). Trasa ma około 1,5 km długości i jej przejście zajmie nam pomiędzy 45 a 60 minut.

Schody

Do katakumb schodzimy po 131 stopniach, a podczas wyjścia będziemy musieli pokonać dodatkowo 112 schodów. Całość nie jest niestety dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Na miejscu czekać na nas będą wydrążone korytarze oraz pomieszczenia, ale przede wszystkim najróżniejsze szczątki (kości, czaszki, piszczele), często ułożone są w staranne wzory, wyglądające niczym dekoracja wysoko budżetowego horroru. W środku znajdziemy również rzeźby, groby, a nawet kaplicę. Całość jest naprawdę mroczna - w środku jest ciemno i wilgotno, a całość atmosfery dopełniają ściany utworzone z ludzkich szczątków,

Katakumby Paryża
Katakumby Paryża

Co jeszcze warto wiedzieć?

  • do katakumb nie wejdziemy z żadnym większym bagażem,
  • w środku obowiązuje rygorystyczny zakaz dotykania czegokolwiek,
  • w paryskich katakumbach jest dość wilgotno i panuje stała całoroczna temperatura na poziomie 14 stopni.

Bilety oraz godziny otwarcia

Chcąc wybrać się do katakumb musimy zakupić bilet online na oficjalnej stronie atrakcji i zarezerwować dzień oraz godzinę wejścia (nie możemy się spóźnić na nasze okno czasowe).

Bilet kosztuje 29,00 (135,46 zł) i możemy go zakupić do siedmiu dni przed planowanym dniem wizyty. W cenę wliczony jest przewodnik audio.

Pamiętajmy, że liczba osób mogących przebywać w środku jest ograniczona (w jednym momencie nie może ona przekroczyć 200 osób), więc w sezonie nie warto zostawiać zakupu biletu na ostatnią chwilę.

Poza sezonem letnim dostępne są również bilety o nazwie Last Minute, które możemy nabyć w dniu wizyty (jeśli oczywiście pozostaną wolne miejsca). Kosztują one 15,00 (70,06 zł), ale chcąc skorzystać z przewodnika audio musimy dopłacić 5,00 (23,35 zł).

Aktualne ceny biletów sprawdzimy tutaj.

Aktualne godziny otwarcia sprawdzimy tutaj.

Jak dojechać do paryskich katakumb?

Wejście do katakumb znajduje się pod adresem 1, Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, tuż obok stacji metra Denfert-Rochereau (4 i 6 linia metra).

Wychodzimy pod adresem 21 bis, Avenue René-Coty.

Galeria zdjęć

Katakumby Paryża
Katakumby Paryża
Katakumby Paryża
Katakumby Paryża
Katakumby Paryża
Katakumby Paryża
Katakumby Paryża

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama