Podróże po Europie

Centrum Pompidou w Paryżu - zwiedzanie, architektura, ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca 2024

Centre Georges Pompidou należy do najbardziej unikatowych realizacji architektonicznych Paryża. W tym postmodernistycznym budynku mieszczą się różne placówki kulturalne, w tym najważniejsza miejska biblioteka (Bibliothèque publique d’information) oraz muzeum sztuki współczesnej (Musée National d’Art Moderne). Jeśli chcecie zwiedzić muzeum, powinniście się śpieszyć, ponieważ od początku 2025 roku budynek zostanie zamknięty na ca pięć z powodu remontu.

Nawet jeśli nie planujecie zwiedzać wnętrza, warto zatrzymać się na chwilę przy zewnętrznych instalacjach zdobiących gmach. Wśród nich wyróżniają się kolorowe rury, które symbolizują różne funkcje budynku, normalnie ukryte przez projektantów budynków.

Miejscowi nierzadko nazywają gmach Beaubourg, nawiązując tym do historycznej nazwy tego kwartału - Plateau Beaubourg. Nazwa ta wywodzi się od średniowiecznego zamku, po którym dawno nie ma już śladu.

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Paryża.

Centrum Pompidou w Paryżu
Centrum Pompidou w Paryżu

Historia

Pomysłodawcą wzniesienia nowego gmachu, który miał zostać nowym centrum kulturalnym dedykowanym zarówno nauce, jak i sztuce współczesnej oraz nowoczesnej, był prezydent Francji Georges Pompidou. Budowę rozpoczęto w 1971 roku, a zakończono w 1977 roku. Niestety, słynący z odważnych wizji Pompidou zmarł w 1974 roku i nie doczekał zakończeniu prac. W uroczystym otwarciu uczestniczył jednak jego następca, prezydent Valéry Giscard d'Estaing.

W nowym kompleksie, nazwanym na cześć swojego inicjatora, powstała unikatowa jak na tamte czasy biblioteka, która zapewniała swobodny dostęp do wiedzy dla wszystkich chętnych.

Architektura

Za projekt architektoniczny gmachu odpowiedzialni byli Renzo Piano i Richard Rogers.Ich wizja stworzenia fasady z wykorzystaniem rur stalowych, szklanych ścian i rur wodnych, zaskoczył wszystkich swoją nowoczesnością i odwagą. Wszystkie elementy, które zazwyczaj są ukrywane w budynkach, takie jak rury wentylacyjne, schody czy rury wodne, zostały wyeksponowane na zewnątrz, co nadało Centrum Pompidou niepowtarzalnego charakteru.

Kolory zewnętrznych rur korespondują z ich funkcją. Niebieskie odpowiadają za wentylację powietrza, żółte za elektryczność, zielone to rury wodociągowe, a czerwone wykorzystano przy urządzeniach zabezpieczających budynek.

Centrum Pompidou składa się z parteru i siedmiu poziomów nadziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej.

Współcześnie, gdy odważna architektura nie jest niczym niespotykanym, może być nam trudno zrozumieć ówczesne kontrowersje. Pamiętajcie jednak, że gmach ten powstał niemal w samym centrum miasta, na terenie jednej z najstarszych dzielnic, gdzie królowała konserwatywna zabudowa. Dziś jednak trudno wyobrazić sobie tę okolicę bez Centre Pompidou.

Widok na kolorowe zewnętrzne instalacje na budynku Centre Pompidou w Paryżu
Widok na kolorowe zewnętrzne instalacje na budynku Centre Pompidou w Paryżu

Zwiedzanie

Generalnie wstęp do wnętrza Centre Pompidou jest darmowy. W zależności od dostępności, bezpłatnie można zwiedzić wystawy w bibliotece oraz wystawy fotografii (poziom -1), a nawet potraktować windy i wyższe piętra budynku jako punkt widokowy. W przypadku pozostałych atrakcji - w tym oczywiście muzeum - należy zakupić bilet wstępu.

Atrakcje w Centrum Pompidou

Musée National d'Art Moderne (Muzeum sztuki współczesnej)

Musée National d'Art Moderne to jedno z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej w Europie, prezentujące prace datowane od początku XX wieku do czasów obecnych. Nie ma w Europie placówki posiadającej bardziej bogatą kolekcję.

W swoich zbiorach muzeum posiada dzieła takich artystów jak Frida Kahlo, Pablo Picasso, Vassily Kandinsky czy Andy Warhol. Aktualnie wystawiane dzieła z kolekcji stałej można sprawdzić na oficjalnej stronie muzeum. Kolekcja stała wystawiana jest na poziomie 4 i 5.

Oprócz tego Centrum Pompidou posiada dużo miejsca na wystawy czasowe, które prezentują prace zarówno najbardziej cenionych, jak i mniej znanych artystów.

Ponieważ nie jesteśmy miłośnikami tego okresu w sztuce, to trudno nam obiektywnie ocenić ile czasu warto zaplanować na zwiedzenie muzeum. My spędziliśmy na miejscu niecałe dwie godziny, ale niektóre wystawy omijaliśmy lub oglądaliśmy pobieżnie.

Pamiętajcie, że wstęp jest darmowy dla osób do 25. roku życia, ale dotyczy wyłącznie kolekcji stałej. W przypadku wystaw czasowych możemy zakupić bilet z niewielką zniżką.

Punkty widokowe

Sami zawsze z chęcią wjeżdżamy panoramicznymi windami na wyższe poziomy budynku, skąd rozpościera się przyjemny widok na stolicę Francji. Z górnych pięter zobaczymy m.in. słynną Wieżę Eiffla czy bazylikę Sacre Coeur. Na górze budynku działa też nowoczesna restauracja Georges, słynąca zarówno z architektury, jak i widoków. Jest oczywiście drogo, ale przy zajęciu dobrego miejsca można potraktować część ceny jako bilet na punkt widokowy!

Więcej pomysłów na zobaczenie Paryża z lotu ptaka znajdziecie w naszym zestawieniu najlepszych punktów widokowych w Paryżu.

Kina oraz sceny

W Centrum Pompidou znalazło się *również miejsca na kina oraz sceny, gdzie regularnie odbywają się pokazy filmów artystycznych, retrospektywy oraz festiwale filmowe. Tutaj jednak bez znajomości francuskiego może być trudno znaleźć coś dla siebie.

Biblioteka

Bibliothèque publique d'information jest ogólnodostępna - możecie nawet skorzystać z czytelni, gdzie Paryżanie przychodzą się uczyć i popracować w ciszy oraz spokoju.

Informacje praktyczne

Na parterze budynku znajduje się przechowalnia bagażu, gdzie możemy zostawić nasze plecaki i większe torby, z którymi nie wejdziemy na wystawę. Toalety znajdują się na kilku poziomach.

Bilety wstępu

Istnieje możliwość zakupu biletu na kolekcję stałą lub na kolekcję stałą z dodatkową wystawą, a także biletu dziennego. W przypadku wystaw czasowych zazwyczaj wymagana jest rezerwacja okna czasowego wizyty.

Muzeum wchodzi w skład oficjalnej karty muzealnej Paris Museum Pass. Kolekcja stała jest bezpłatna dla mieszkańców Unii Europejskiej do 25. roku życia oraz dla osób z niepełnosprawnościami (wraz z towarzyszem).

Aktualne ceny biletów można znaleźć na oficjalnej stronie muzeum.

Darmowy wstęp do Centrum Pompidou: W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest bezpłatny dla wszystkich, jednak dotyczy to wyłącznie kolekcji stałej oraz Galerii dla dzieci.

Dni i godziny otwarcia:

Centrum Pompidou czynne jest codziennie z wyjątkiem wtorku oraz 1 maja. Aktualne godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie.

Dojazd i lokalizacja:

Adres to Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, Francja.

Na miejsce najwygodniej dojechać metrem - tuż obok znajduje się stacja Rambuteau linii 11. Kawałek dalej znajdziecie też stacje: Hôtel de Ville (linia 1 i 11), Châtelet (linie 1, 4, 7, 11 i 14).

Na stacji Châtelet-Les-Halles zatrzymują się też pociągi RER (linie A, B, D).

W okolicy

W sąsiedztwie Centre Pompidou znajdziecie dwie interesujące atrakcje. Pierwsza z nich to fontanna Stravinsky'ego, która znajduje się na placu przed muzeum. Wodotrysk ten słynie z ruchomych elementów oraz nieco ekstrawaganckiego wyglądu. Tuż obok stoi zabytkowy kościół Saint Merri, jakże odróżniający się od swojego nowoczesnego sąsiada.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama