Podróże po Europie

Centrum Pompidou w Paryżu - bilety, informacje praktyczne

Położone w sercu Paryża - Centre Georges Pompidou to jeden z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy Francji. Obiekt położony jest w paryskiej dzielnicy Beaubourg i przyciąga zarówno turystów jak i mieszkańców ze względu na liczne atrakcje oraz swoje ciekawe kształty.

[Centrum Pompidou w Paryżu]
[Centrum Pompidou w Paryżu]

Historia i ciekawostki

Ten ogromny gmach o powierzchni ok 100.000 m² ze względu na swoją formę zwany jest żartobliwie rafinerią, należy on też do najciekawszych miejsc na mapie Paryża. Wiele osób przybywa do Cente Pompidou głównie po to, aby móc podziwiać oryginalną architekturę samego budynku. Trzeba przyznać bowiem, że jest ona bardzo nietypowa.

Obiekt powstał z inicjatywy wybranego w 1969 roku prezydenta Francji - Georges'a Pompidou. W wyniku ogłoszonego konkursu architektonicznego wybrano projekt Renzo Piano i Richarda Rogersa. Budowę rozpoczęto w 1972, a w 1977 otwarcia Centrum dokonał Valéry Giscard d’Estaing - francuski polityk, a w latach 1974–1981 prezydent Francji. Trzeba przyznać, że wplecenie tego jakże modernistycznego budynku we wręcz historyczną architekturę Paryża okazało się prawdziwą sensacją. Celem twórców projektu była chęć zerwania z tradycjami i konwencjami. Głosząc hasła prostoty i naturalności wykreowali idealną przestrzeń dla wielu różnych, zmieniających się funkcji.

Architektura Centre Georges Pompidou

Centre Pompidou jest budynkiem, który przyciąga spojrzenia. Nie sposób przejść obok niego obojętnie. Jego nowoczesna, niekonwencjonalna forma budzi skrajne emocje – zachwyca lub zniesmacza.

Ciekawym i funkcjonalnym pomysłem, który umożliwił oszczędność miejsca wewnątrz budynku było umieszczenie na zewnątrz instalacji (grzewcze, wodociągi, energetyka, elektryczne oraz klimatyzacja). Budynek przypomina nieco ogromną, kolorową zabawkę. Poszczególne jego elementy przybierają charakterystyczne barwy, np. główne filary i konstrukcja nośna budynku są białe, system klimatyzacji - niebieski, hydraulika - zielone, a urządzenia elektryczne -żółte.

Widok na kolorowe zewnętrzne instalacje na budynku Centre Pompidou w Paryżu
Widok na kolorowe zewnętrzne instalacje na budynku Centre Pompidou w Paryżu

Oryginalnym elementem centrum są także ruchome schody i korytarze umieszczone w przezroczystych tunelach na fasadzie budynku. Dzięki temu odwiedzający mogą podziwiać okoliczne widoki oraz… ulicznych artystów, tłumnie zgromadzonych na placu.

Nie da się ukryć, że powstanie tego unikatowego centrum stało się kluczowe dla rewitalizacji tej części Paryża. Centrum Pompidou jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych (oraz oglądanych z zewnątrz) centrów kulturowych w Europie.

Co znajdziemy w Centre Pompidou?

Centrum Pompidou to nie tylko kolorowy budynek o ciekawej architekturze, to przede wszystkim centrum kultury, z licznymi atrakcjami wewnątrz.

W środku mieści się m.in. muzeum sztuki współczesnej (Musee National d’Art Moderne) oraz główna biblioteka publiczna w Paryżu (Bibliotheque publique d’information). Oprócz nich, centrum mieści także teatry, sale koncertowe, salę kinową, salę wystawową, centrum muzyki i odnowy akustycznej, sklepy, restauracje, miejsca do zabaw dla dzieci oraz parking. Obiekt posiada sześć kondygnacji, trzy najwyższe piętra zajmuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Nie jest to jednak koniec atrakcji, z centrum Pompidou można podziwiać widoki na Paryż.

Muzeum sztuki współczesnej

Muzeum Sztuki współczesnej w Centrum Pompidou (Musee National d’Art Moderne) posiada drugą co do wielkości kolekcję sztuki współczesnej na świecie, po Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, z ponad 100.000 dzieł sztuki (ponad 6000 artystów z 90 krajów). Prace te obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunek, druk, fotografię, kino, nowe media, oraz projekty architektury i wzornictwa.

Wśród licznych prac znajdziemy m.in. dzieła Pabla Picasso czy Georges'a Braque.

Znajduje się tu także Atelier Brancusi otwarte w godzinach 14:00 - 18:00.

Całe muzeum jest niewątpliwie warte uwagi, ogromne kolekcje często są wzbogacane również o wystawy tymczasowe, co dodatkowo może zachęcać zarówno do pierwszej wizyty, jak i powrotów.

Ceny biletów wstępu do muzeum (w cenie biletu wstępu zawarte jest również wejście na taras widokowy):

  • bilet normalny na wystawę stałą - 12,00€;
  • bilet normalny na wystawę stałą i tymczasową - 14,00€;
  • obywatele Unii Europejskiej poniżej 26. roku życia (za okazaniem ważnego dokumentu) - bezpłatnie;
  • osoby poniżej 18. roku życia - bezpłatnie;
  • pierwsza niedziela miesiąca - bezpłatnie.

###“View of Paris”

“View of Paris” czyli "Vue de Paris" to punkt widokowy Paryża, z którego będziemy mogli podziwiać m.in. dzielnicę biznesową La Defense, wzgórze Montmartre z przepiękną Bazyliką Sacre Coeur oraz główny symbol Paryża - Wieżę Eiffla.

Jeśli nie interesuje nas oferta muzeum i chcemy wyłącznie cieszyć się paryskimi widokami, mamy taką możliwość, kupując bilet wyłącznie na taras widokowy.

Cena normalnego biletu wstępu to 5,00€, w każdą pierwszą niedzielę w miesiącu wstęp bezpłatny.

Informacje praktyczne

Więcej informacji oraz aktualności można znaleźć na oficjalnej stronie obiektu.

Dni i godziny otwarcia:

Centrum otwarte jest od środy do poniedziałku, co oznacza, że we wtorki jest nieczynne oraz w dniu 1. maja. W pozostałe dni obiekt można odwiedzać od godziny 11:00 do 22:00. Kasy biletowe zamykane są godzinę wcześniej.

Biblioteka czynna jest codziennie od 12:00 do 22:00, w weekendy od godziny 11:00.

Dojazd i lokalizacja:

Adres: Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, Francja

Dojazd transportem publicznym:

  • Metro: Rambuteau (lina nr 11), Hôtel de Ville (linia nr 1 i nr 11), Châtelet (linia nr 1, nr 4, nr 7, nr 11 i nr 14)
  • RER: Châtelet-Les-Halles (linie A, B, D)
  • Autobus: 29, 38, 47, 75

Reklama