Kościół św. Sulpicjusza w Paryżu
Rozsławiony przez książkę "Kod Leonarda da Vinci" kościół św. Sulpicjusza w Paryżu to bardzo interesujący zabytek. Jego wnętrze zapełniają prawdziwe dzieła sztuki w tym słynne freski Eugèna Delacroix.
Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Paryża.
Église Saint-Sulpice - historia w pigułce
- XII wiek - W pobliżu współczesnego kościoła powstaje pierwsza kaplica. Brak źródeł historycznych i archeologicznych o istnieniu tu starszej pogańskiej świątyni.
- 1210 - W bulli papieskiej wymieniona zostaje parafia św. Sulpicjusza.
- 1646 - Położenie kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła (30 lat później prace zostają przerwane z powodu braku środków).
- 1719 - Wznowienie prac, w latach 30. powstaje projekt klasycystycznej fasady autorstwa Giovanniego Niccolò Servandoniego.
- Koniec XVIII wieku - Kościół zdewastowany w czasie Rewolucji Francuskiej.
- 1870 - Zakończenie budowy wież (rok później wieża północna zostaje zniszczona z powodu pruskiego ostrzału).
- 1911 - Renowacja świątyni.
- 2019 - Nieznani sprawcy podpalają kościół - straty nie są jednak duże.
Kościół św. Sulpicjusza - ciekawostki i nawiązania w sztuce
W historii Kościoła wspomina się o kilku świętych tego imienia. Pierwszy z nich był męczennikiem z czasów pierwszych chrześcijan, pozostali średniowiecznymi biskupami (często bywają ze sobą myleni). Patronem paryskiego kościoła jest św. Sulpicjusz zwany Pobożnym (dla odróżnienia od św. Sulpicjusza Surowego (Sewera) żyjącego kilkadziesiąt lat wcześniej) biskup Bourges z VII wieku.
ZDJĘCIA: Kościół i fontanna przed kościołem św. Sulpicjusza w Paryżu
Co ciekawe, klasycystyczna świątynia jest uznawana za jeden z najważniejszych kościołów Paryża (po pożarze Notre Dame pełni funkcję katedry). Od zawsze cieszyła się popularnością wśród arystokracji i burżuazji. Pochowano tu np.: pisarkę Madame de La Fayette, malarzy braci Le Nain czy twórczynię najsłynniejszego salonu paryskiego epoki oświecenia Madame du Deffand. Ślub brał tu Victor Hugo z Adèle Foucher, a chrzest otrzymał między innymi późniejszy skandalista markiz de Sade. W 2019 roku odbyły się tu uroczystości pogrzebowe Jacquesa Chiraca.
Nic więc dziwnego, że świątynia gości na kartach wielu książek. To tutaj rozgrywa się akcja opowiadania Honoriusza Balzaca pt. "Msza ateusza" (ponoć napisanego w jeden wieczór). Wikariuszem ze św. Sulpicjusza jest inny bohater Balzaca - słynny Vautrin występujący w przebraniu księdza Carlosa Herrery. Również tutaj akcję swojej głośnej i skandalizującej powieści "Là-Bas" osadził Joris-Karl Huysmans. Jednak największa sławę przyniosła świątyni powieść Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci".
Zegar słoneczny
Wewnątrz kościoła św. Sulpicjusza znajduje się słynny zegar słoneczny. Jego najbardziej znanym elementem jest monumentalny gnomon, jak nazywana jest "wskazówka" zegara. Ma on formę wysokiego obelisku.
Przez posadzkę w transepcie świątyni przebiega natomiast linia południkowa (meridiana).
Zwiedzanie kościoła św. Sulpicjusza
Świątynię można zwiedzać codziennie - wstęp jest bezpłatny. Aktualne godziny otwarcia można sprawdzić na oficjalnej stronie kościoła.
Na miejsce dojedziemy metrem: Saint-Sulpice (linia 4), Mabillon (linia 10) oraz Rennes (linia 12). Alternatywnie można skorzystać z kolejki RER (stacja Luxembourg).
Dostępne są też wycieczki z przewodnikiem organizowane przez woluntariuszy, pojedyncze także w języku angielskim. Więcej informacji o godzinach wycieczek znajdziemy na: oficjalnej stronie kościoła.
Wiele wycieczek, jak np. do krypt czy na górną część świątyni, jest organizowana wyłącznie po francusku. Ponadto, niektóre z "tras" odbywają się wyłącznie raz w miesiącu (wycieczki tematyczne mają wyznaczone konkretne daty), dlatego warto wcześniej zarezerwować sobie miejsce.