Podróże po Europie

Najlepsze punkty widokowe Paryża - nasze TOP 11 miejsc

Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2023

Paryż jest miastem obfitującym w punkty widokowe. Czekają tu na nas zarówno naturalne wzniesienia, jak i widoki z dachów oraz tarasów widokowych. Choć większość turystów natychmiast kojarzy francuską stolicę ze słynną Wieżą Eiffla, to jest ona tylko jednym z licznych miejsc zasługujących na uwagę. Poza nią, miasto oferuje wiele innych punktów widokowych, w tym również wiele bezpłatnych.

W naszym przewodniku opisaliśmy nasze ulubione punkty widokowe Paryża oraz te mniej znane, ale równie ciekawe. Stolicę Francji odwiedzamy regularnie od ponad dekady, więc trochę się tego nazbierało. Kiedyś na naszej liście były też wieże Katedry Notre-Date (nieczynne z wiadomego powodu) oraz taras na budynku Grande Arche, który z powodów finansowych zamknięto w kwietniu 2023 roku.

Zostańcie więc z nami aby przekonać się, skąd najlepiej spojrzeć na miasto z innej, wyższej perspektywy.

Najlepsze punkty widokowe w Paryżu

Wieża Eiffla - najpopularniejszy taras widokowy świata

Trudno rozpocząć artykuł o paryskich punktach widokowych od innego miejsca niż Wieża Eiffla. Dziś trudno nam wyobrazić sobie bez niej stolicę Francji, ale w momencie budowy budziła skrajne - często skrajnie negatywne - emocje. Gustave Eiffel projektując ją wspiął się jednak na wyżyny swojego geniuszu i stworzył najsłynniejszy taras widokowy świata.

Całkowita wysokość wieży to wraz z anteną 324 m. Posiada ona trzy tarasy widokowe umiejscowione na wysokości 57 m, 116 m oraz 276 m.

Wieża Eiffla - informacje praktyczne

Istnieje kilka wariantów zwiedzania wieży. Najtańszym sposobem jest wejście pieszo na drugi poziom, a najdroższa (i najpopularniejsza) opcja umożliwia dostanie się dwoma windami na sam szczyt. W tym drugim przypadku warto rozważyć dokonanie rezerwacji online, gdyż w sezonie bilety szybko się wyprzedają.

Wszystkie informacje praktyczne znajdziecie w naszym przewodniku Wieża Eiffla - zwiedzanie, bilety i informacje praktyczne.

Widok na Pole Marsowe z Wieży Eiffla w Paryżu
Widok na Pole Marsowe z Wieży Eiffla w Paryżu
Widok z Wieży Eiffla w Paryżu
Widok z Wieży Eiffla w Paryżu

Wieża Montparnasse

Decyzja o budowie Wieży Montparnasse również rozbudziła niemałe emocje wśród mieszkańców. I trudno się temu dziwić, bo to jedyny wieżowiec wzniesiony dotychczas w historycznym centrum Paryża. Ostateczne jednak w latach 1969-1973 powstał wysoki na 210 m drapacz chmur naruszający istniejący od ład przestrzenny. Obecnie na 56. piętrze budynku, na wysokości 195 m, działa jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w Paryżu. W trakcie wizyty możemy dodatkowo wejść jeszcze na 59. poziom i wyjść na dach budynku, gdzie w przypadku dobrej pogody również działa bar.

Dla nas Wieża Montparnasse jest idealnym miejscem na spędzenie dłuższej chwili i podziwianie paryskiego krajobrazu. Główny taras znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym, więc nie musimy przejmować się warunkami atmosferycznymi. Mamy też dla Was radę - warto zaplanować wizytę tak, aby zostać na zachód słońca i móc podziwiać podświetlony po zmroku Paryż. Z Wieży Montparnasse roztacza się też najlepszy widok na Wieżę Eiffla.

Na głównym tarasie działa całoroczny bar, gdzie możemy zakupić coś do picia lub przekąsić coś na szybko.

Wieża Montparnasse - informacje praktyczne

Na górę wjeżdżamy jedną z najszybszych w Europie wind - niemal 200 m różnicę wysokości pokonamy w zaledwie 38 sekund. Ceny różnią się w zależności od dnia (w dni powszednie jest taniej, w weekendy i święta drożej) i zaczynają się od 15,00 (64,65 zł). Więcej informacji znajdziecie w naszym tekście Wieża Montparnasse w Paryżu.

[Widoki z Wieży Montparnasse - Paryż]
[Widoki z Wieży Montparnasse - Paryż]
Widok z tarasu widokowego (na szczycie) Wieży Montparnasse na Wieżę Eiffla - Paryż
Widok z tarasu widokowego (na szczycie) Wieży Montparnasse na Wieżę Eiffla - Paryż

Kopuła bazyliki Sacre Coeur

Stojąca na szczycie Montmartre biała bazylika Najświętszego Serca należy do najbardziej charakterystycznych elementów paryskiego krajobrazu. Co ciekawa - powstała ona dość niedawno, bo dopiero pomiędzy XIX a XX wiekiem, o czym więcej przeczytacie w naszym artykule Bazylika Sacre Coeur w Paryżu

Na kopule budowli przygotowano taras widokowy oferujący panoramę całej okolicy. Aby dostać się na górę musimy pokonać około 300 schodów (nie ma niestety windy), ale widok na pewno wynagrodzi nam niedogodności.

Kopuła bazyliki Sacre Coeur - informacje praktyczne

Oprócz wspaniałej panoramy Paryża zaletą jest cena - w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu wejściówka kosztowała 6,00 (25,86 zł) i umożliwiała również wejście do krypty. Taras na kopule czynny jest codziennie, ale godziny zależą od pory roku.

Schody przed bazyliką Sacre Coeur (darmowy)

Nie musimy wcale pokonywać 300 schodów i kupować biletu, aby spojrzeć na panoramę miasta. Bazylika powstała na najwyższym wzniesieniu Paryża, a rozciągające się przed nią schody oferują wspaniałe widoki (choć daleko im do tych z tarasu na kopule).

Widok ze wzgórza Montmartre sprzed Bazyliki Sacre Coeur w Paryżu
Widok ze wzgórza Montmartre sprzed Bazyliki Sacre Coeur w Paryżu

Taras w Galerii Lafayette (darmowy)

Wielu turystów odwiedzających Galerię Lafayette pragnie zobaczyć od środka słynną kopułę, a następnie rusza dalej odkrywać miasto. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że możemy wybrać się na znajdujący się na dachu taras widokowy, z którego będziemy mogli spojrzeć z innej perspektywy na słynny gmach Opér Garniera (a oprócz niej zobaczymy też Wieżę Eiffla, Bazylikę Sacre Coeur, Katedrę Notre Dame wiele innych miejsc!)

Amatorzy fotografii mogą tak zaplanować swój dzień, aby trafić na złotą godzinę, a następnie podziwiać zachód słońca.

Taras w Galerii Lafayette - informacje praktyczne

Taras czynny jest codziennie od 10:00 do 20:00. Aktualne godziny otwarcia sprawdzicie na oficjalnej stronie.

Widok z przejścia pomiędzy budynkami Galerii Lafayette w Paryżu
Widok z przejścia pomiędzy budynkami Galerii Lafayette w Paryżu

Taras na Łuku Triumfalnym

Łuk Triumfalny oferuje co prawda gorszy widok niż wcześniej opisane, ale wciąż należy do naszej czołówki. Słynny monument ma wysokość 51 m, a na jego szczycie znajdziemy taras widokowy, z którego możemy podziwiać niezwykłą i tętniącą życiem Champs-Elysees. Po drugiej stronie dostrzec można nowoczesną dzielnicę biznesową La Défense i stojący tam Wielki Łuk Braterstwa (Grande Arche de la Défense).

Łuk Triumfalny - informacje praktyczne

Wejście do wnętrza zabytku - gdzie na odwiedzających czeka również wystawa historyczna - jest biletowane. Chcąc dostać się taras widokowy musimy pokonać ponad 280 schodów - część trasy przejedziemy windą, ale i tak do przejścia będziemy mieć około 60 stopni.

Widok z tarasu widokowego na Łuku Triumfalnym w Paryżu
Widok z tarasu widokowego na Łuku Triumfalnym w Paryżu
Widok z tarasu widokowego Łuku Triumfalnego w Paryżu
Widok z tarasu widokowego Łuku Triumfalnego w Paryżu

Taras w Instytucie Arabskim (Institut du Monde Arabe, darmowy)

Wyróżniający się swoją nietuzinkowym wyglądem Instytut Arabski (Institut du Monde Arabe) przyciąga do siebie głównie fanów architektury, ale powinien zainteresować też wszystkich pragnących zobaczyć miasto z góry. Na jego 9. piętrze powstał otwarty taras widokowy, jeden z mniej znanych w Paryżu.

My podczas jednego z dawnych wyjazdów trafiliśmy na niego dość przypadkowo, ale widok w stronę Île de la Cité oraz tył katedry Notre-Dame bardzo przypadł nam do gustu (co oczywiste do czasu zakończenia jej renowacji panorama nie będzie aż tak spektakularna).

W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu taras czynny był od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Aktualne dni i godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie.

Taras w Centre Pompidou (darmowy)

Kolejny darmowy punkt widokowy odnajdziemy w słynnym Centrum Pompidou. Na szóstym piętrze budynku przygotowano taras, z którego zobaczymy m.in. Montmartre i Bazylikę Sacre Coeur, Wieżę Eiffla oraz słynną Operę Garniera. Jako, że usytuowany jest on stosunkowo nisko, to nie oferuje takich wrażeń jak Wieża Montparnasse, ale będąc w okolicy szkoda nie skorzystać z okazji i nie spojrzeć na miasto z góry.

Kopuła Panteonu

Kolejnym mniej znanym paryskim punktem widokowym jest kopuła Panteonu. Nie jest ona jednak atrakcją całoroczną - wejście na nią możliwe jest od 1 kwietnia do końca października.

Aby dostać się na taras widokowy musimy pokonać dokładnie 203 schody. Po wdrapaniu się na miejsce znajdziemy się na wysokości około 35 m nad poziomem ulicy, więc będziemy mogli podziwiać głównie okoliczną zabudowę Dzielnicy Łacińskiej. Pamiętajmy jednak, że sam Panteon powstał na wzniesieniu, więc z oddali wypatrzymy też inne paryskie zabytki (jak Wieża Eiffla).

Kopuła Panteonu - informacje praktyczne

Wejście na kopułę wymaga dokupienia suplementu do normalnego biletu wstępu do Panteonu. Z powodu dużego zainteresowania warto dokonać rezerwacji online. Bilety zakupimy na tej stronie

Taras może być zamknięty w przypadku złej pogody.

Skała w Parku des Buttes Chaumont (darmowy) z widokiem na Montmartre

Ta propozycja na naszej liście może Was nieco zaskoczyć. Zacznijmy jednak od krótkiego wprowadzenia. Parc des Buttes Chaumont to położony na obrzeżach centrum Paryża park. Wzniesiono go w stylu romantycznym z inicjatywy barona Haussmanna, którego większość osób kojarzy z szerokimi bulwarami oraz przebudową miasta, ale to właśnie powstały na obszarze dawnych kamieniołomów park stanowi jedno z jego największych osiągnięć.

Wszystko co znajduje się na jego terenie - grota, wodospady, wyspa czy skały - są sztuczne i zostały stworzone przez człowieka. Na szczycie tutejszej skały stanęła świątynia Sybilli wzorowana na rzymskiej świątyni Westy. To właśnie ze szczytu pagórka możemy podziwiać panoramę Montmartre oraz innych części Paryża.

Niestety, aktualizując nasz artykuł natrafiliśmy na informację, że w 2023 roku część parku, w tym świątynia, są zamknięte. Warto to śledzić, a jeśli macie więcej czasu, to tak czy inaczej dobrym pomysłem jest odwiedzenie tego parku, który w naszym oczach stanowi jeden z najlepiej skrywanych paryskich sekretów.

Parc de Belleville (darmowy) - punkt widokowy poza utartym szlakiem

Ostatnim punktem na naszej liście jest Park de Belleville. Znajduje się on poza utartym szlakiem, nieco dalej od najbardziej znanych punktów orientacyjnych, ale z tutejszego wysokiego na około 30 m tarasu (Belvédère de Belleville) będziemy mogli podziwiać panoramę miasta oraz Wieżę Eiffla z całkowicie innej perspektywy.

Nie przegapcie w okolicy Tuż obok tarasu zobaczymy jedną z tzw. Fontann Wallace'a, czyli wodopojów ufundowanych przez angielskiego arystokratę, który widząc problemy Paryżan z dostępem do świeżej wody ufundował fontanny na terenie całego miasta. Do najbardziej charakterystycznych z nich należy fontanna z czterema kariatydami - właśnie taką zobaczymy przy Rue Piat 5.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama