Podróże po Europie

Lotnisko Paryż-Charles de Gaulle (CDG) - dojazd z/do centrum miasta

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2022

Paryskie lotnisko Paryż-Charles de Gaulle jest drugim najbardziej obciążonym portem lotniczym Europy zaraz po londyńskim Heathrow. W 2017 roku skorzystało z niego niemal 70 milionów pasażerów. Lecąc z Polski na lotnisku Paryż-Charles de Gaulle wylądujemy tylko w przypadku skorzystania z tradycyjnych linii lotniczych takich jak LOT czy AirFrance.

Lądując lub wylatując z lotniska powinniśmy brać pod uwagę jego rozmiary - lotnisko jest olbrzymie. Odnalezienie się na terenie portu i poruszanie się po nim może zająć nam trochę czasu, dlatego lepiej nie planować przyjazdu na ostatnią chwilę.

Lotnisko oddalone jest o około 25 kilometrów od centrum Paryża i położone jest na terenie gminy Roissy-en-France.

Port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle - informacje podstawowe

 • Nazwa: Lotnisko Paryż-Roissy-Charles de Gaulle
 • Nazwa w języku angielskim: Paris Charles de Gaulle Airport
 • Nazwa w języku francuskim: Aéroport de Paris-Charles-de-Gaulle
 • Kod IATA - CDG
 • Ilość terminali: 3
 • Adres: 95700 Roissy-en-France, Francja

Na lotnisku Paryż-Charles de Gaulle działają trzy niezależne od siebie terminale oznaczone cyframi: 1, 2 oraz 3. Każdy z nich znajduje się w innym budynku. W Terminalu 1 nie ma jednego wspólnego obszaru dla oczekujących na lot, gdyż został on podzielony na oddzielone od siebie pomieszczenia. Terminal 2 podzielony jest na 7 niezależnych od siebie sub-terminali: 2A, 2B, 2C, 2D, 2E, 2F i 2G. Warto przed przyjazdem zapoznać się z mapą lotniska, którą możemy pobrać z tej strony.

Mapa terminali na lotnisku Paryż-Charles de Gaulle (CDG), źródło: parisaeroport.fr
Mapa terminali na lotnisku Paryż-Charles de Gaulle (CDG), źródło: parisaeroport.fr

W lutym 2022 LOT obsługiwany był w terminalu 2B, a loty AirFrance do/z Warszawy obsługiwane były w terminalu 2F (aktualne informacje sprawdzicie na oficjalnej stronie AirFrance).

Pomiędzy terminalami 1, 2 i 3 co około 4 minuty kursuje automatyczne i darmowe mini-metro CDGVAL. Składy kolejki kursują od 4:00 rano do 1:00 w nocy. Więcej informacji tutaj.

Przejazdy pomiędzy sub-terminalami 2A, 2C, 2D i 2F zapewnia darmowy autobus N1. Autobus ten kursuje całą dobę.Od 5:30 do 23:00 kursuje również autobus N2, który rozwozi pasażerów pomiędzy sub-terminalami 2F, 2E i 2G. Dokładny harmonogram przejazdów znajdziecie tutaj.

Wybierasz się do stolicy Francji? Sprawdź nasz przewodnik: Paryż: zwiedzanie, zabytki i atrakcje turystyczne.

Jak dojechać z lotniska Paryż-Charles de Gaulle do/z centrum miasta?

Istnieje kilka wariantów dojazdu z lotniska do centrum Paryża. Przy wyborze warto kierować się położeniem naszego miejsca zakwaterowania lubinnego punktu docelowego.

Uwaga! Poniższe informacje (m.in. ceny, rozkłady, trasy, numery linii czy przystanki) były aktualne w dniu ostatniej aktualizacji artykułu. Niestety, mogły one od tego czasu ulec zmianie. Sugerujemy sprawdzenie przed przylotem wszystkich danych na oficjalnej stronie przewoźnika.

Pociąg regionalny RER-B

Najpopularniejszym sposobem na dostanie się z lotniska do centrum jest skorzystanie z pociągu RER-B. Pociąg zatrzymuje się m.in. na dworcu Gare du Nord i stacjach: Saint Michel - Notre Dame oraz Châtelet - Les Halles. Szczegółowa lista przystanków dostępna jest pod tym adresem. Z lotniska na dworzec Gare du Nord dojedziemy w około 40 minut.

Lotnisko znajduje się w strefie 5. Bilet dla dorosłych kosztuje 10,30€, a dla dzieci w wieku 4-9 lat 7€. Bilety kupimy na stacji.

Pociągi odjeżdżają z Terminala 3 (stacja Aéroport Ch. de Gaulle 1 - TGV) i Terminala 2 (stacja Aéroport Ch. de Gaulle 2 - TGV). Jeśli lądujemy na terminalu 1 to musimy przedostać się do Terminala 3 z wykorzystaniem wspomnianej wcześniej linii mini-metra CDGVAL.

Jadąc z Paryża na lotnisko pamiętajmy o sprawdzeniu, czy nasz pociąg na pewno jedzie na lotnisko. Powinien jechać do stacji Aéroport Ch. de Gaulle 2 - TGV. Niektóre z pociągów RER-B jadą do Mitry-Claye zamiast na lotnisko. Pamiętajmy też o zakupie dobrego biletu na 5 strefę - w pociągach regularnie pojawiają się kontrolerzy, którzy sprawdzają bilety.

Pociągi kursują od mniej więcej 5:00 do około 23:00 (24:00 w weekendy) w obie strony.

W pociągach RER należy uważać na kieszonkowców i drobnych złodziejaszków. Próbują oni oszukiwać turystów na różne sposoby, np. rozrzucając monety czy upuszczając bagaż. Pomocni podróżni starają się im pomóc, a oni w tym czasie ich okradają.

Autobus RoissyBus

Innym sposobem na dostanie się do centrum są kursujące przez cały rok autobusy lotniskowe Roissybus. Cena za przejazd wynosi 13,70€. Bilety kupimy u kierowcy lub w automacie na przystanku autobusowym na lotnisku.

Czas dotarcia do centrum Paryża wynosi około 60 minut, ale może on się wydłużyć w godzinach szczytu, więc lepiej nie planować przyjazdu na ostatnią chwilę. Autobus w Paryżu zatrzymuje się przy Operze Garniera (Paris-Opéra, adres: 11 rue Scribe, na rogu ulic rue Scribe i rue Auber). Z lotniska autobus odjeżdża spod każdego z trzech terminali. Mapę wszystkich przystanków znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska.

Autobusy kursują z miasta:

 • od 5:15 do 20:00 co 15 minut
 • od 20:00 do 22:00 co 20 minut
 • od 22:00 do 00:30 co 30 minut

Autobusy kursują z lotniska:

 • od 6:00 do 20:45 co 15 minut
 • od 20:45 do 00:30 co 20 minut

Aktualne informacje o godzinach kursowania można znaleźć na oficjalnej stronie lotniska.

Taksówki

Wygodną opcją na dostanie się z lotniska pod dowolny adres w centrum Paryża jest skorzystanie z jednej z oficjalnych miejskich taksówek. Koszt przejazdu jest stały i wynosi: 53€ w przypadku lokalizacji po prawej stronie Sekwany oraz 58€ w przypadku lewej strony. Informacje o lokalizacji postojów taksówek znajdziecie tutaj.

Na czerwono stałe ceny, pozostałe zostały oszacowane przez lotnisko - przejazd taksówką z lotniska Charles de Gaulle (źródło: parisaeroport.fr)
Na czerwono stałe ceny, pozostałe zostały oszacowane przez lotnisko - przejazd taksówką z lotniska Charles de Gaulle (źródło: parisaeroport.fr)

Pamiętajmy że stała cena obowiązuje tylko w oficjalnych taksówkach. Taksówki zawsze posiadają na dachu "koguta" oraz taksometr w środku i stoją na oficjalnych postojach.

Taksówkę możemy zamówić również online na oficjalnej stronie udostępnionej przez lotnisko. Znajdziemy ją pod tym adresem.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama