Podróże po Europie

Lotnisko Paryż-Beauvais (BVA). Jak dojechać z lotniska do centrum Paryża?

Ostatnia aktualizacja: 9 lutego 2024

Lotnisko Beauvais-Tille, potocznie nazywane również lotniskiem Paryż-Beauvais, oddalone jest o około 85 km od Paryża. Odległość dzieląca je od stolicy Francji jest spora, jednak istnieją dogodne połączenia autobusowe i kolejowe, dzięki którym lotnisko przyciąga ogromne ilości turystów, którzy chcą w jak najtańszy sposób dostać się do największego francuskiego miasta.

Wybór lotniska Paryż-Beauvais jako miejsce lądowania jest doskonałą propozycja dla tych, którzy szukają tanich lotów do Paryża, a także cenią sobie perspektywę poznawania innych, mniejszych miasteczek - w tym wypadku będzie to urokliwe Beauvais, gdzie znajduje się słynna nieukończona katedra.

Port lotniczy Beauvais-Tillé

Najważniejsze dane lotniska Paryż Beauvais:

  • pełna nazwa po angielsku: Beauvais–Tillé Airport
  • pełna nazwa po francusku: Aéroport de Beauvais-Tillé (Aéroport de Beauvais)
  • kod IATA - BVA
  • adres: Route de l'aéroport, 60000 Tillé, Francja
  • Liczba terminali: 2
  • godziny otwarcia: 6:30 - 23:30

Lotnisko obsługuje przede wszystkim tanie linie lotnicze. Z Polski na lotnisko Paryż-Beauvais z Gdańska (GDN) lata linia Wizz Air, natomiast Ryanair obsługuje połączenia z: Gdańska (GDN), Krakowa (KRK), Modlina (WMI), Poznania (POZ) oraz Wrocławia (WRO).

Wybierasz się do Paryża? Sprawdź nasz przewodnik: Paryż - zwiedzanie, atrakcje, zabytki.

Jak dojechać z lotniska Paryż-Beauvais do centrum Paryża?

Najpopularniejszym i zarazem bezpośrednim środkiem transportu łączącym lotnisko w Beauvais ze stolicą Francji jest autobus lotniskowy AEROBUS. Istnieje również alternatywne połączenie, będące kombinacją autobusu miejskiego oraz pociągu regionalnego TER.

Uwaga! Poniższe informacje (m.in. ceny, rozkłady, trasy, numery linii czy przystanki) były aktualne w dniu ostatniej aktualizacji artykułu. Niestety, od tego mogły one czasu ulec zmianie. Sugerujemy sprawdzenie wszystkich danych na oficjalnych stronach przewoźników przed przyjazdem.

Autobus lotniskowy AEROBUS

Rozkład jazdy autobusu lotniskowego PARIS-BEAUVAIS AEROBUS dostosowany jest do godzin przylotów i odlotów (autobus "przypisany" do naszego połączenia wyrusza z Paryża około trzy godziny przed lotem). Każdego dnia odbywa się ponad 60 kursów w obie strony.

Autobus odjeżdża z parkingu autobusowego położonego pomiędzy terminalami lotniska Beauvais i kończy bieg na parkingu przy paryskim dworcu Paris Porte Maillot, gdzie możemy następnie przesiąść się w metro linii M1 lub w kolejkę podmiejską RER (linia C). Podróż odbywa się bezpośrednio, bez żadnych przystanków pomiędzy punktem początkowym i docelowym. Czas trwania przejazdu wynosi około 75 min.

Bilet możemy zakupić online na oficjalnej stronie lub stacjonarnie na miejscu. Bilety są ważne przez dwanaście miesięcy i w tym czasie możemy wsiąść do dowolnego autobusu (nie musimy wybierać konkretnej godziny odjazdu).

Jeżeli planujecie kupić bilet stacjonarnie, warto przybyć na miejsce odjazdu nieco wcześniej. Zdarza się czasem, że kolejki potrafią być sporawe. Sugestia ta dotyczy przede wszystkim trasy powrotnej - zwłaszcza, gdy nasz lot odbywa się we wczesnych godzinach porannych, ponieważ część osób dla bezpieczeństwa chce wyruszyć wcześniej niż sugerowane trzy godziny przed lotem. Autobus ma do pokonania długą drogę, więc warto zabezpieczyć się czasowo w razie zmiany warunków pogodowych i drogowych.

W Paryżu przystanek Paris Porte Maillot znajduje się na dużym parkingu - Parking Pershing.

Ceny biletów przy zakupie online:

  • bilet normalny (dorośli i dzieci od 12. roku życia) - 16,90€;
  • bilet ulgowy dla dzieci (4-11 lat) - 9,90€ (tylko w przypadku zakupu online, bilet dla dzieci (4-11 lat) kupowany na miejscu traktowany jest jak bilet normalny);
  • dzieci poniżej 4. roku życia - bezpłatnie;
  • bilet normalny w dwie strony (zakup on-line)- 29,90€.

Bilety kupowane na miejscu są nieznacznie droższe. Na lotnisku kasy biletowe znajdziemy w hali przylotów obu terminali oraz przy przystanku autobusowym. W Paryżu kasa biletowa znajduje się na parkingu Pershing.

Tak jak wspomnieliśmy, rozkład jazdy autobusu lotniskowego dostosowany jest do przylotów i odlotów. Dokładnie godziny możemy sprawdzić na tej stronie. Wystarczy wybrać datę podróży, a system wyświetli nam dokładny rozkład na cały dzień.

Wskazówka dla osób z ograniczoną mobilnością

Niektóre autobusy lotniskowe dostosowane są do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Aby mieć pewność, że będziemy mogli skorzystać z takiego pojazdu, powinniśmy napisać wiadomość na adres sce.bus@aeroportbeauvais.com przynajmniej 48 godziny przed podróżą, podając dokładne daty i godziny planowanego korzystania z usługi.

Pociąg z dworca w Beauvais - nieco tańsza alternatywa dla autobusu lotniskowego

Chcąc dojechać do Paryża pociągiem musimy najpierw dostać się na stację kolejową Gare de Beauvais, która leży w centrum Beauvais. W okolice dworca dojedziemy miejskim autobusem numer 6, który kursuje z przystanku przed terminalem (niedaleko przystanku autobusu lotniskowego do Paryża). Na przejazd i dojście do dworca powinniśmy zaplanować około 25 minut.

Cena biletu na przejazd autobusem nr 6 wynosi 1€ i możemy go zakupić u kierowcy. Należy jednak pamiętać, że autobus kursuje dosyć rzadko - w odstępach od 30 minut do godziny. Linia działa od około 7:00 do mniej więcej 20:20. Aktualny rozkład i trasę autobusu linii numer 6 można sprawdzić na oficjalnej stronie miejskiego przewoźnika

Ceny za przejazd pociągiem regionalnym TER do Paryża różnią się w zależności od typu biletu. Standardowy bilet kosztuje 15,20€, ale czasem możemy natrafić na cenę promocyjną 5€ lub 10€. Czas trwania podróży to około 75 min, do czego musimy doliczyć jeszcze czas dotarcia z lotniska na dworzec. W stolicy Francji pociąg zatrzymuje się na stacji Paris Nord (Gare du Nord czyli Dworzec Północny).

Aktualne rozkłady jazdy pociągu oraz oferty cenowe sprawdzicie na oficjalnej stronie przewoźnika SNCF.

Alternatywny i zazwyczaj najtańszy sposób dotarcia z lotniska do Paryża - BlaBlaCar

Niestety, pomimo oferty bardzo tanich lotów do Beauvais, dojazd z lotniska znacząco podbija koszt wypadu do stolicy Francji. Istnieje jednak alternatywa na tańsze dotarcie do centrum Paryża, chociaż nie będzie to opcja dla każdego - chcąc zaoszczędzić możemy spróbować skorzystać z popularnego we Francji serwisu BlaBlaCar. My podczas jednej z podróży skorzystaliśmy z tej opcji, ale wybieraliśmy się do Rouen.

Cena za przejazd może wynieść nawet 7€ do 10€ za osobę, choć niektórzy kierowcy oczekuja większej zapłaty. Pamiętajmy jednak, aby skorzystać z francuskiej wersji serwisu https://www.blablacar.fr

Jeśli zdecydujecie się skorzystać z tej opcji, dla bezpieczeństwa wybierzcie kierowców z dobrymi ocenami i dłuższą historią kursów. Pamiętajmy też, że kierowca ma prawo do rezygnacji z kursu z krótkim wyprzedzeniem, i nie zawsze w systemie będą dostępne kursy o zadowalającym nas godzinach.

Taksówki

Do Paryża z lotniska w Beauvais dostaniemy się również taksówką, ale niestety cena będzie bardzo wysoka. W dzień zapłacimy około 185€, natomiast wg taryfy nocnej nawet 230€. Podróż powinna zająć nam pomiędzy 60 a 90 minut.

Za przejazd na stację kolejową w Beauvais zapłacimy około 15€ w dzień i 20€ w nocy. Przed podróżą upewnijmy się jaką sumę będziemy musieli zapłacić za przejazd pod określony adres. Przykładowe ceny taksówek sprawdzicie tutaj.

Podane ceny przejazdów taksówką mogą ulec zmianie.

Jak dojechać z lotniska do centrum Beauvais?

Lotnisko Beauvais–Tillé oddalone jest o około pięć kilometrów od centrum miasteczka Beauvais. Aby dojechać z lotniska do centrum Beauvais najlepiej skorzystać z autobusu linii numer 6, który łączy port lotniczy z przystankiem przy ratuszu Hotel de Ville.

Koszt przejazdu to 1€. Bilet pozwala na dowolną ilość podróży w ciągu dnia. Linia kursuje od około 7:00 do około 20:20, w odstępach co 30-60 minut. W niedzielę linia numer 6 kursuje krócej i ma skróconą trasę.

Rozkład i trasę autobusu linii numer 6 znajdziecie na oficjalnej stronie miejskiego przewoźnika

Miasto przygotowało też inną specjalną ofertę dla turystów - autobus wahadłowy NA Navette Airport - Hôtel de ville - Tillé Aéroport. Linia kursuje tylko kilka razy dziennie, ale dowozi turystów pod wybrany hotel w mieście. Bilet kosztuje 4€ i ważny jest przez 48 godzin w obrębie sieci miejskiej. Bilet kupimy u kierowcy. Rozkład jazdy dostępny jest na oficjalnej stronie miejskiego przewoźnika

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama