Podróże po Europie

Pont du Gard - zwiedzanie rzymskiego akweduktu na południu Francji

Ostatnia aktualizacja: 3 czerwca 2024

Odwiedzając południe Francji nie będziemy mieć problemu z odnalezieniem pamiątek po czasach Cesarstwa Rzymskiego. Jedną z najbardziej imponujących z nich jest Pont du Gard, czyli fragment rzymskiego akweduktu przerzucony przez dolinę rzeki Gardon. Wodociąg ten dostarczał wodę do miasta Nîmes, które w tamtym okresie nosiło nazwę Colonia Augusta Nemausus (na cześć cesarza Oktawiana Augusta).

Współcześnie akwedukt oraz jego najbliższa okolica zostały udostępnione turystom. Zabytek zalicza się zresztą do popularniejszych atrakcji w całej Francji. W 1985 roku Pont du Gard trafił na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Pont du Gard
Pont du Gard

Pont du Gard i jego architektura

Pont du Gard to kamienny wiadukt przerzucony przez dolinę rzeki Gard (Gardon). Budowla składa się z trzech kondygnacji arkad. Jego długość to mniej więcej 270 m, wysokość 77 m, a rozpiętość arkad w dolnej kondygnacji wynosi około 25 m.

Konstrukcja zachowała się w bardzo dobrym stanie i swoim rozmiarem może być porównywana wyłącznie do akweduktów znajdujących się w hiszpańskiej Tarragonie oraz Segovii.

Dolna kondygnacja arkad wykorzystywana jest jako most, choć akurat takie zastosowanie nie było pierwotnym zamysłem twórców budowli. Kanał wodny znajdował się na najwyższej kondygnacji.

Historia słynnego akweduktu

Celem wzniesienia akweduktu było dostarczenie wody z ujścia w Uzès do rzymskiej kolonii Nemausus. Jego budowa zakończyła się prawdopodobnie na początku drugiej połowy I wieku.

Niemal na całej swojej długości 50 kilometrowy akwedukt przechodził pod ziemią. Jedną z nielicznych przeszkód na jego trasie była rozdzielająca teren dolina rzeki Gard. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem tego problemu okazała się budowa trzykondygnacyjnej struktury, która umożliwiła zachowanie odpowiedniej trasy akweduktu. Cała konstrukcja jest swoistym dziełem sztuki rzymskich inżynierów i co warte odnotowania, powstała prawdopodobnie w zaledwie 5 lat.

Jak naprawdę wyglądały akwedukty?

Akwedukty kojarzą nam się przede wszystkim z olbrzymimi strukturami. Tak naprawdę słowo akwedukt odnosi się jednak do kanału, którym dostarczano wodę. W większości przypadków kanały te przeprowadzone były pod ziemią, ale ponieważ w czasach rzymskich nie wymyślono jeszcze technologii umożliwiającej przesyłania wody w górę, to nad rzekami i pomiędzy wzgórzami budowano mosty (lub inne wysokie struktury), dzięki którym woda przez cały czas płynęła na równym poziomie lub kierowana była w dół.

Początkowa przeprawa była długa na blisko 360 metrów, jednak do dziś zachowało się mniej niż 280 metrów. Część konstrukcji po stronie północnej została rozebrana w średniowieczu i wykorzystana do budowy sąsiedniego miasteczka. Na szczęście nienaruszony pozostał fragment przechodzący przez rzekę, z którego rozebrano jedynie najwyższy z poziomów znajdujący się już na wzgórzu.

Akwedukt działał prawdopodobnie do około VI wieku, czyli jeszcze chwilę po upadku cesarstwa zachodniego. Struktura przez kolejne wieki niszczała i była wykorzystywana przez mieszkańców do przeprawiania się przez rzekę. W XVIII wieku zdecydowano o budowie mostu dla pieszych i wozów na poziomie najniższego z łuków, który przylega do oryginalnego akweduktu.

Dziś most ten wciąż służy do przeprawy na drugą stronę i został dobudowany w taki sposób, że naprawdę trudno odróżnić go od oryginalnej budowli.

Rzymski akwedukt Pont du Gard (okolice Nimes, Francja)
Rzymski akwedukt Pont du Gard (okolice Nimes, Francja)

Zwiedzanie Pont du Gard

Od jakiegoś czasu wstęp do parku, na terenie którego znajduje się najwspanialszy z zachowanych rzymskich akweduktów, jest darmowy. Jest w tym jednak mały haczyk - płatny, i to słono, jest za to parking, więc jeśli przyjeżdżamy autem powinniśmy mieć to na uwadze.

Bilet wstępu musimy zakupić wyłącznie jeśli chcemy odwiedzić muzeum i wystawy lub wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem, w trakcie której będziemy mogli przespacerować się przez najwyższą kondygnację akweduktu.

Wycieczka z przewodnikiem po najwyższym poziomie

Przejście przez najwyższy poziom akweduktu jest nie lada gratką dla każdego miłośnika starożytności. Wycieczkę rezerwujemy na konkretny dzień oraz godzinę. Podczas naszej wizyty zwiedzanie odbywało się w języku francuskim oraz angielskim, ale może się okazać, że w dniu Waszej wizyty dostępne będą wyłącznie wycieczki w języku Moliera.

Przejście tunelem przez górny poziom rzymskiego akweduktu Pont du Gard
Przejście tunelem przez górny poziom rzymskiego akweduktu Pont du Gard

W trakcie zwiedzania przejdziemy przez całą długość przeprawy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że będziemy przechodzić przez dość wąski tunel, gdzie w przeszłości przebiegała rura z wodą, więc nie będą tam na nas czekać żadne widoki. Tylko przy obu krańcach będziemy mieć szansę na spojrzenie na okolicę z góry.

Rezerwacja biletów: Aby wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem powinniśmy zarezerwować wcześniej bilety na oficjalnej stronie

Bilet na wycieczkę z przewodnikiem umożliwia nam również zwiedzenie muzeum.

Widok na okolicę z górnego poziomu akweduktu Pont du Gard
Widok na okolicę z górnego poziomu akweduktu Pont du Gard

Atrakcje wokół Pont du Gard

Akwedukt jest dziś częścią malowniczego i sporawego parku.

Oprócz samego wiaduktu w okolicy możemy również odnaleźć tunel zbudowany w XIX wieku przez mieszkańców, a kawałek za nim zobaczymy niewielkie ruiny mostu z oryginalnego akweduktu.

Na miejscu czekać na nas będą trasy spacerowe, plaże, kawiarnie i restaurację. Niektórzy pływają nawet na kajakach. Czasem może się wydawać, że imponująca konstrukcja jest tylko dodatkiem do okolicznej natury. Koło kawiarni zobaczymy prehistoryczną grotę, jednakże nie jest to zbyt wielka atrakcja.

Plaża i powierzchnia wody są niestety kamieniste, ale dzięki temu woda jest przezroczysta. W obrębie parku znajduje się także specjalna strefa Mémoires de Garrigue, będąca fragmentem parku nawiązującym do historii rolnictwa śródziemnomorskiego. Zobaczymy tam wiele roślin regionalnych, drzew oliwnych czy innych drzew owocowych.

Widok na Pont du Gard
Widok na Pont du Gard

Ile czasu zaplanować na zwiedzanie Pont du Gard?

Od wejścia do parku do samego akweduktu dojdziemy w kilka minut.

Jeśli chcemy spacerować po lesie albo popływać, to na terenie parku możemy spędzić nawet do kilku godzin. W większości przypadków jednak nasza wizyta zmieści się w 60-120 minutach (w zależności od tego czy chcemy wejść do muzeum i wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem).

Pont do Gard - ceny biletów wstępu

Tak jak wspominaliśmy, wstęp na teren parku jest darmowy.

Płatne są:

  • parking (9€ za dzień),
  • muzea i placówki wystawowe (8€, darmowy wstęp dla osób niepełnoletnich oraz osob z niepełnosprawnościami),
  • wycieczka z przewodnikiem po górnym poziomie akweduktu (15€ lub 6€ dla dzieci w wieku 4-17 lat, wliczone jest w to wejście do muzeum).

Aktualne ceny sprawdzimy na oficjalnej stronie

Muzeum przy Pont du Gard

Muzeum skupia się na temacie antycznych wodociągów i w przystępny sposób pokazuje w jaki sposób w czasach rzymskich do miast dostarczana była woda. Placówka została stworzona w nowoczesny i interaktywny sposób, chociaż mimo dużego rozmiaru nie znajdziemy w niej aż tak wielu wystaw.

Warte zainteresowania są na pewno makiety i instalacje przedstawiające jak wyglądała budowa przeprawy, a także przykłady innych zachowanych fragmentów akweduktów.

W muzeum spędzimy od 30 do 45 minut.

Naprzeciwko wejścia do muzeum organizowane są różne wystawy czasowe.

Punkty widokowe - skąd najlepiej zobaczyć Pont du Gard?

Na terenie parku znajdziemy przynajmniej dwa świetne punkty widokowe umożliwiające spojrzenie na akwedukt z całkowicie innej perspektywy. Znajdują się one po obu końcach akweduktu po wschodniej stronie.

Punkt widokowy od strony północnej jest bardziej małą otwartą przestrzenią, a punkt widokowy po stronie południowej umiejscowiony jest z kolei przy barierkach. Do obu z nich dojdziemy krótkim spacerem.

Widok na Pont du Gard z punktu widokowego od strony południowej
Widok na Pont du Gard z punktu widokowego od strony południowej
Widok na akwedukt Pont du Gard z punktu widokowego od strony północnej
Widok na akwedukt Pont du Gard z punktu widokowego od strony północnej

Godziny otwarcia

Pont du Gard jest czynny jest przez cały rok, od 8:00 do północy. Muzea oraz obiekty wystawowe otwierane są o 9:00, a godzina zamknięcia zależy od miesiąca (pomiędzy 18:00 a 20:00).

Aktualne godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie

Pokaz świateł

Akwedukt jest oświetlany wieczorami, jednak wyłącznie w sezonie letnim (od czerwca do połowy września).

Jak dojechać do Pont du Gard?

Parkingi - przyjazd samochodem

Jeśli odwiedzamy Pont du Gard samochodem możemy udać się na jeden z dwóch parkingów znajdujących się po przeciwnych stronach rzeki. Na mapie znajdziecie je wpisując Parking Rive Droite oraz Parking Rive Gauche.

Opłatę za parking w kwocie 9€ za dzień uiścimy w automacie.

Komunikacja publiczna

Pont du Gard oddalony jest od Nîmes o około 30 kilometrów i o kilka kilometrów mniej od innego historycznego miasta - Awinion.

Z obu miast możemy dojechać tu autobusem. Aktualne rozkłady jazdy znajdziecie tutaj (należy kliknąć Access i zjechać w dół). Więcej informacji można też otrzymać w punkcie informacji turystycznej w Nîmes. Sami podczas pierwszej wizyty skorzystaliśmy z autobusu - i jedynie trochę się zestresowaliśmy przy powrocie, gdy przez 15 minut się spóźniał, a był to ostatni kurs tego dnia ;-)

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama