Pont du Gard - rzymski akwedukt na południu Francji

Odwiedzając południe Francji nie jest trudno odnaleźć dobrze zachowane pamiątki z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Jedną z najbardziej imponujących z nich jest Pont du Gard, czyli fragment rzymskiego akweduktu przechodzący przez rzekę Gard. Akwedukt dostarczał wodę do miasta Nîmes, które w tamtym okresie nosiło nazwę Colonia Augusta Nemausus na cześć cesarza Oktawiana Augusta.

Akwedukty kojarzą nam się przede wszystkim z olbrzymimi strukturami. Tak naprawdę słowo akwedukt odnosi się jednak do kanału, którym dostarczano wodę. W większości przypadków kanały przeprowadzone były pod ziemią. W czasach rzymskich nie wymyślono jednak technologii umożliwiającej przesyłanie wody w górę. Z tego powodu nad rzekami i pomiędzy wzgórzami budowano mosty lub wysokie struktury. Dzięki nim woda płynęła na równym poziomie lub kierowana była w dół.

!Pont du Gard
Pont du Gard

Pont du Gard (most przez rzekę Gard lub Gardon) od samego początku został zbudowany jako część akweduktu i nie służył do przekraczania rzeki przez pieszych. Konstrukcja zachowała się w bardzo dobrym stanie i swoją wielkością może być porównywana tylko do podobnych konstrukcji znajdujących się w hiszpańskiej Tarragonie lub Segovii.

Dziś akwedukt i najbliższa okolica są zamknięte i udostępnione dla turystów. Jest to jedna z popularniejszych atrakcji w całej Francji. W 1985 roku Pont du Gard został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Historia

Celem budowy akweduktu było dostarczenie wody z ujścia w Uzès do rzymskiej kolonii Nemausus. Jego budowa prawdopodobnie zakończyła się na początku drugiej połowy I wieku naszej ery.

Niemal na całej długości 50 kilometrowy akwedukt przechodził pod ziemią. Jedną z nielicznych przeszkód była właśnie rozdzielająca wzgórza rzeka Gard. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem tego problemu była budowa trzypoziomowej struktury, która umożliwiła zachowanie odpowiedniej trasy akweduktu. Cała konstrukcja jest swoistym dziełem sztuki rzymskich inżynierów. Co warte odnotowania, konstrukcja prawdopodobnie powstała w zaledwie 5 lat.

Początkowa przeprawa miała długość 360 metrów, dziś jednak zachowało się mniej niż 280 metrów. Część konstrukcji po stronie północnej została rozebrana w czasach średniowiecznych i wykorzystania do budowy okolicznego miasteczka. Na szczęście nienaruszony został fragment przechodzący przez rzekę. Rozebrano jedynie najwyższy z poziomów znajdujący się już na wzgórzu.

Akwedukt działał prawdopodobnie do około VI wieku, czyli nawet po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Struktura przez kolejne wieki niszczała i była wykorzystywana przez mieszkańców do przeprawiania się przez rzekę. W XVIII wieku zdecydowano o budowie mostu dla pieszych i wozów na poziomie najniższego z łuków, który przylega do oryginalnego akweduktu. Dziś wciąż most ten służy do przeprawy na drugą stronę. Konstrukcja została stworzona w taki sposób, że ciężko określić czy jest oryginalną częścią budowli.

!Rzymski akwedukt Pont du Gard (okolice Nimes, Francja)
Rzymski akwedukt Pont du Gard (okolice Nimes, Francja)

Zwiedzanie Pont du Gard (aktualizacja październik 2017)

Akwedukt jest dziś częścią malowniczego i stosunkowo sporawego parku. Niestety, aby zobaczyć tę majestatyczną konstrukcje musimy zakupić bilet.

Na miejscu znajdziemy trasy spacerowe, plaże, kawiarnie i restaurację. Niektórzy pływają na kajakach. Czasem może się wydawać, że imponująca konstrukcja jest tylko dodatkiem do okolicznej natury. Koło kawiarni zobaczymy prehistoryczną grotę, jednakże nie jest to zbyt wielka atrakcja.

Plaża i powierzchnia wody są niestety kamieniste, sama woda jest jednak przezroczysta. W obrębie parku znajduje się również specjalna strefa Mémoires de Garrigue, czyli fragment parku nawiązujący do historii rolnictwa śródziemnomorskiego. Zobaczymy tam wiele roślin regionalnych, drzew oliwnych czy innych drzew owocowych.

Jeśli lubimy spacerować możemy spędzić na całym terenie parku nawet kilka godzin.

Aby wejść na teren Pont du Gard musimy udać się do kasy naprzeciwko nowoczesnego budynku muzeum. Od razu po zakupie wejściówki wchodzimy na teren parku. Od wejścia do samego akweduktu przejdziemy w kilka minut.

!Widok na akwedukt Pont du Gard z punktu widokowego od strony północnej
Widok na akwedukt Pont du Gard z punktu widokowego od strony północnej

Ceny biletów wstępu

Istnieją trzy rodzaje biletów wstępu:

Bilet zwykły PASS DECOUVERTE PONT DU GARD

Cena: 8,50€ dorośli, dzieci i młodzież 6-17 lat oraz studenci 6€, dzieci poniżej 6 lat za darmo.

Bilet umożliwia wejście na teren parku oraz do muzeum.

Bilet z przejściem przez górę akweduktu PASS AQUEDUC PONT DU GARD

Cena: 11,50€ dorośli, dzieci i młodzież 6-17 lat 6€, studenci 9€, dzieci poniżej 6 lat za darmo.

Bilet umożliwia wejście na teren parku, do muzeum oraz na rezerwacje miejsca na przejście przez górny poziom akweduktu.

Bilet z przejściem przez górę akweduktu oraz z wycieczką po muzeum PASS PATRIMOINE PONT DU GARD

Cena: 15,50€ dorośli, dzieci i młodzież 6-17 lat 6€, studenci 13€, dzieci poniżej 6 lat za darmo

Bilet umożliwia wejście na teren parku, do muzeum, na rezerwacje miejsca na przejście przez górny poziom akweduktu oraz wycieczkę z przewodnikiem po muzeum. Wycieczka prowadzona jest w dwóch językach, po francusku i angielsku (najpierw przewodnik opowiada po francusku, dopiero później po angielsku). Wycieczka odbywa się z reguły o godzinie 14:00, chociaż na miejscu warto zapytać także o inne terminy.

Bilety możemy zakupić na miejscu. Może się jednak zdarzyć, że zabraknie już miejsce na przejście przez górny łuk akweduktu. Jeśli chcemy temu zapobiec możemy zakupić bilet on-line na tej stronie.

W ramach biletu możemy zabrać ze sobą psa, chociaż oczywiście nie wejdziemy z pupilem do muzeum.

Przejście przez górny poziom akweduktu

Przejście przez najwyższy poziom akweduktu na pewno będzie nie lada gratką dla każdego fana starożytności. Warto jednak wcześniej wiedzieć na czym taka wycieczka polega. Na początek, przed wejściem, przewodnik opowie dłużej o historii akweduktu w języku francuskim oraz angielskim.

Następnie wejdziemy na górę, skąd od razu ruszamy i przechodzimy przez całą długość przeprawy. Przez całą drogę przechodzimy przez dość wąski tunel, w którym w przeszłości przebiegała rura z wodą. Nie czekają na nas tam żadne widoki na okolicę.

!Przejście tunelem przez górny poziom rzymskiego akweduktu Pont du Gard
Przejście tunelem przez górny poziom rzymskiego akweduktu Pont du Gard

Po dojściu na drugi kraniec akweduktu przewodnik po raz kolejny przez kilka minut opowie o okolicy i tylko w tym momencie będziemy mogli popatrzeć z góry na tereny otaczające akwedukt.

Cała wycieczka trwa około około 25-30 minut, z czego u góry jesteśmy maksymalnie 10 minut wliczając w to przejście tunelem. Wycieczka rozpoczyna się u góry po północnej stronie akweduktu. W ciągu dnia odbywa się z reguły kilka wycieczek (po 3 lub 4 rano i po południu), chociaż oficjalnie podane są jedynie godziny 11:30 i 16:00/16:30 (godziny mogą się zmienić, warto sprawdzać na oficjalnej stronie). Najlepiej w kasie zapytać się o możliwe terminy.

Po zakończeniu wycieczki możemy przejść kawałek prosto i dojść do interesującego tunelu. Nie byłą to jednak część akweduktu a tunel zbudowany przez mieszkańców w XIX wieku. Kawałek dalej za to zobaczymy małe ruiny tunelu i mostu z oryginalnego akweduktu.

!Widok na okolicę z górnego poziomu akweduktu Pont du Gard
Widok na okolicę z górnego poziomu akweduktu Pont du Gard

Muzeum

Muzeum jest ciekawym miejscem opisującym w jaki sposób w czasach rzymskich do miast dostarczana była woda. Placówka została stworzona w nowoczesny i interaktywny sposób, chociaż mimo dużego rozmiaru nie znajdziemy w niej aż tak wielu wystaw.

Warte zainteresowania są na pewno makiety i instalacje przedstawiające jak wyglądała budowa przeprawy czy przykłady innych zachowanych fragmentów akweduktów.

W muzeum spędzimy od 30 do 45 minut.

Naprzeciwko wejścia do muzeum znajduje się miejsce, w którym odbywają się różne wystawy czasowe, np. w 2017 miały tam miejsce wystawy malarstwa.

!Widok na Pont du Gard
Widok na Pont du Gard

Punkty widokowe

Na terenie parku znajdziemy dwa świetne punkty widokowe umożliwiające spojrzenie na akwedukt z całkowicie innej perspektywy. Znajdują się po obu końcach akweduktu po wschodniej stronie.

Punkt widokowy od strony północnej jest bardziej małą otwartą przestrzenią, punkt widokowy po stronie południowej jest z kolei umiejscowiony przy barierkach.

Godziny otwarcia

Teren parku otwarty jest dla odwiedzających przez cały rok.

  • styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień - 9:00 do 17:00
  • kwiecień, październik - 9:00 do 18:00
  • wrzesień - 9:00 do 20:00
  • maj, czerwiec - 9:00 do 21:00
  • lipiec, sierpień - 9:00 do 23:30

!Widok na Pont du Gard z punktu widokowego od strony południowej
Widok na Pont du Gard z punktu widokowego od strony południowej

Parking

Jeśli odwiedzamy Pont du Gard samochodem możemy udać się na parking znajdujący się w lokalizacji 43.953403, 4.535283. Parking jest darmowy dla odwiedzających. Przy zakupie biletu otrzymamy kupon do zeskanowania po wyjeździe.

Dojazd do Pont du Gard (aktualizacja październik 2017)

Pont du Gard oddalony jest od Nîmes o około 30 kilometrów i o kilka kilometrów mniej od innego historycznego miasta - Avignon.

Dojazd do Pont du Gard z Nîmes komunikacją publiczną

Niestety, dojazd do Pont du Gard z Nîmes nie należy do bardzo prostych. W mieście nie działają żadne autobusy turystyczne, musimy skorzystać z autobusu lokalnej firmy Edgar linii B21. Autobus odjeżdża zaledwie do kilku razy dziennie i po drodze zatrzymuje się na wielu przystankach. Warto obserwować trasę lub usiąść blisko kierowcy i dopytywać. Na szczęście bilet nie jest drogi. U kierowcy kupimy bilet za 1,60€, a w kiosku za 1,50€.

!Screen z maps.google.pl - przystanki autobusowe na tyłach dworca w Nimes
Screen z maps.google.pl - przystanki autobusowe na tyłach dworca w Nimes

Autobus wyrusza po drugiej stronie dworca kolejowego. W 2017 roku odjeżdżał ze stanowiska numer 8.

Po dojechaniu na miejsce potrzebujemy około 7-10 minut żeby dojść do wejścia. W przypadku powrotu nie martwy się, gdy autobus się spóźnia - w naszym przypadku spóźnił się blisko 20 minut.

Rozkłady jazdy znajdziemy na tej stronie (załącznik pod Téléchargement) lub otrzymamy je w punkcie informacji turystycznej w Nîmes.

!Przystanek w okolicy Pont du Gard - autobus B21, dojazd z Nimes
Przystanek w okolicy Pont du Gard - autobus B21, dojazd z Nimes

Dojazd do Pont du Gard z Avignon komunikacją publiczną

Z Avignon do Pont du Gard dojedziemy autobusem firmy Edgar linią A15.

Rozkłady jazdy znajdziemy na tej stronie (załącznik pod Téléchargement).


Reklama