Podróże po Europie

Arena w Nîmes - najlepiej zachowany rzymski amfiteatr na świecie

Ostatnia aktualizacja: 22 października 2022

Jednym z najważniejszym śladów obecności Imperium Rzymskiego na terenach dzisiejszej Francji jest amfiteatr w mieście Nîmes, na którym przez dekady odbywały się na nim owiane złą sławą walki gladiatorów. W rzeczywistości idea potyczek była mniej brutalna od tej znanej z filmów Hollywood, a gladiatorzy byli najczęściej ochotnikami, gdyż wiązało się to z dużymi zarobkami oraz sławą.

Arena w Nimes
Arena w Nimes

Arena z dumą nazywana jest przez miejscowych najlepiej zachowanym rzymskim amfiteatrem na świecie. Szacuje się, że w granicach starożytnego Rzymu funkcjonowało nawet 400 obiektów tego typu! Przechodząc po trybunach i tunelach pod sklepieniami można zachwycać się kunsztem architektów oraz wykonawców tej niesamowitej struktury. Arena w czasach rzymskich była nie tylko miejscem rozrywki, ale podnosiła znacznie prestiż całego miasta.

Historia

Amfiteatr powstał w II wieku naszej ery w granicach murów ówczesnej kolonii rzymskiej zwanej Nemausus (dzisiejsze Nîmes). W czasach antycznych odbywały się tu całodniowe przedstawienia - walki niewolników lub skazańców ze zwierzętami, egzekucje, a na koniec elitarne walki gladiatorów. Mniej zamożni mieszkańcy przybywali tu wcześnie rano żeby zająć miejsce, a bogatsi mogli pozwolić sobie na wynajęcie kogoś, kto przetrzymywał im miejscówkę do czasu przybycia.

Widok na arenę w Nimes od środka
Widok na arenę w Nimes od środka

Amfiteatr w VI wieku zamieniony został przez Wizygotów na ufortyfikowane miasteczko. Na środku areny zbudowano domy oraz świątynie. Miasto jeszcze kilkukrotnie zmieniało gospodarzy, jednak budowla wciąż służyła jako twierdza - przebywali tu m.in. Karolingowie czy książęta z Tuluzy.

Właśnie dzięki praktycznemu wykorzystywaniu kompleksu po upadku świata rzymskiego przetrwał on w tak dobrym stanie. W przeciwieństwie do innych antycznych gmachów nie było potrzeby rozbierania go w celu pozyskania budulca do nowych budowli.

[Przejście - Arena w Nimes]
[Przejście - Arena w Nimes]

W połowie XIX wieku amfiteatr został przebudowany w arenę do organizacji walk byków. Ciekawostką jest fakt, że na podstawie odkrytych rzeźb na murach można stwierdzić, że walki z bykami odbywały się tu nawet w czasach rzymskich. Przed areną stoi pomnik Christiana Montcouquiolego, pseudonim Nimeño II, który występował na arenie i doznał na niej poważnego uszczerbku na zdrowiu. Po tym jak byk wyrzucił go w powietrze niefortunnie upadł i doznał paraliżu.

Nimes - pomnik Christiana Montcouquiolego (pseudonim Nimeño II) znajdujący się przed areną
Nimes - pomnik Christiana Montcouquiolego (pseudonim Nimeño II) znajdujący się przed areną

Architektura i współczesne zastosowanie

Struktura ma kształt elipsy o długości 133 metrów i szerokości 101 metrów. Wysokość obiektu to ponad 20 metrów. Kompleks mógł pomieścić ponad 24 000 widzów. Dziś wciąż odbywają się tu występy artystyczne oraz popularne wśród miejscowych walki byków. Ma to niestety wpływ na odbiór areny w środku. Na trybunach zamontowane są drewniane ławki, które niektórym mogą popsuć zwiedzanie tego historycznego zabytku.

Widok na zamontowane ławki - arena w Nimes
Widok na zamontowane ławki - arena w Nimes

Zwiedzanie areny

Arena niemal w całości została udostępniona do samodzielnego zwiedzenia. Zaraz po wejściu możemy odebrać przewodnik audio w języku angielskim i podążać przygotowaną wcześniej trasą wycieczki.

W trakcie zwiedzania przejdziemy tunelami, wejdziemy na trybuny, przejdziemy również po koronie stadionu skąd rozpościera się widok na dachy historycznej części miasta. W trakcie zwiedzania czeka nas trochę wchodzenia nierównymi schodami w górę i w dół. Zwiedzanie może być trudne dla osób z ograniczoną mobilnością.

[Zwiedzanie areny w Nimes]
[Zwiedzanie areny w Nimes]

Na koniec wycieczki przejdziemy przez wystawę plansz informacyjnych poświęconych gladiatorom. Dowiemy się tam więcej o uzbrojeniu i typach walczących.

Arena Nîmes - informacje praktyczne

Na spokojne zwiedzenie kompleksu potrzebujemy około 1,5 do 2 godzin. Najlepiej przyjść na samo otwarcie, gdy nie ma jeszcze wielu chętnych. W ciągu dnia zdarza się, że arenę zwiedzają całe tłumy turystów. Wpływ na to mają przede wszystkim wycieczki autokarowe.

[Nimes, podczas zwiedzania areny]
[Nimes, podczas zwiedzania areny]

Arena znajduje się blisko głównego dworca kolejowego pod adresem Boulevard des Arènes.

Aktualne ceny biletów oraz godziny otwarcia najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie.

Wskazówka praktyczna - bilety łączone

Jeśli planujemy zwiedzać wszystkie największe atrakcje Nîmes z czasów rzymskich powinniśmy rozważyć zakup biletu łączonego ważnego przez 3 dni (do każdej z atrakcji możemy wejść jeden raz). Występuje on w dwóch wariantach - tańszym oraz droższym z z wliczonym wejściem do Muzeum Rzymskiego (Musée de la Romanité).

Przejście tunelem areny w Nimes
Przejście tunelem areny w Nimes

Reklama