Arena w Nîmes - najlepiej zachowany rzymski amfiteatr na świecie

Jednym z najważniejszym śladów obecności Imperium Rzymskiego na terenach dzisiejszej Francji jest amfiteatr w Nîmes. Przez lata odbywały się na nim owiane złą sławą walki gladiatorów. W rzeczywistości idea potyczek była mniej brutalna od tej znanej z filmów Hollywood, a gladiatorzy sami decydowali się walczyć, co wiązało się z zarobkami i sławą.

!Arena w Nimes
Arena w Nimes

Arena z dumą określana jest najlepiej zachowanym rzymskim amfiteatrem na świecie. Szacuje się, że w Imperium funkcjonowało nawet 400 obiektów tego typu! Przechodząc po trybunach i tunelach pod sklepieniami można jedynie zachwycać się kunsztem architektów oraz wykonawców tej niesamowitej struktury. Arena w czasach rzymskich nie była tylko miejscem rozrywki, ale także podnosiła prestiż całego miasta.

Struktura ma kształt elipsy o długości 133 metrów i szerokości 101 metrów. Wysokość obiektu to ponad 20 metrów. Kompleks mógł pomieścić ponad 24 000 widzów. Dziś wciąż odbywają się tu występy artystyczne oraz popularne wśród miejscowych walki byków. Ma to niestety wpływ na odbiór areny w środku. Na trybunach zamontowane są drewniane ławki, które niektórym mogą popsuć zwiedzanie tego historycznego zabytku.

!Widok na zamontowane ławki - arena w Nimes
Widok na zamontowane ławki - arena w Nimes

Historia

Amfiteatr powstał w II wieku naszej ery w granicach historycznej fortyfikacji miejskiej. Podobnie jak w innych miejscach Imperium Rzymskiego odbywały się tu całodniowe przedstawienia. Walki niewolników czy skazańców ze zwierzętami, egzekucje, a na koniec elitarne walki gladiatorów. Mniej zamożni mieszkańcy przybywali tu wcześnie rano i zajmowali miejsce, bogatsi mogli pozwolić sobie na wynajęcie kogoś kto zajął im miejsce do czasu ich przybycia.

!Widok na arenę w Nimes od środka
Widok na arenę w Nimes od środka

Amfiteatr w VI wieku zamieniony został na ufortyfikowane miasteczko przez Wizygotów. Na środku areny zbudowano domy oraz świątynie. Miasto jeszcze kilkukrotnie zmieniało gospodarzy, jednak budowla wciąż służyła jako twierdza - przebywali tu m.in. Karolingowie czy książęta z Tuluzy.

Właśnie dzięki wykorzystywaniu kompleksu po upadku imperium udało się zachować arenę w tak dobrym stanie. W przeciwieństwie do innych budynków nie było potrzeby rozbierania konstrukcji do pozyskania budulca do nowych budowli.

Przejście - Arena w Nimes

W połowie XIX wieku arena została przebudowana w celu umożliwienia organizacji walk byków. Ciekawostką jest fakt, że na podstawie odkrytych rzeźb na murach można stwierdzić, że walki z bykami odbywały się tu nawet w czasach rzymskich. Przed areną stoi pomnik Christiana Montcouquiolego, pseudonim Nimeño II, który występował na arenie i doznał na niej poważnego uszczerbku na zdrowiu. Po tym jak byk wyrzucił go w powietrze niefortunnie upadł i doznał paraliżu.

!Nimes - pomnik Christiana Montcouquiolego (pseudonim Nimeño II) znajdujący się przed areną
Nimes - pomnik Christiana Montcouquiolego (pseudonim Nimeño II) znajdujący się przed areną

Zwiedzanie areny

Arena niemal w całości została udostępniona do samodzielnego zwiedzenia. Zaraz po wejściu możemy odebrać darmowy przewodnik audio w języku angielskim i podążać przygotowaną wcześniej ścieżką.

W trakcie zwiedzania przejdziemy tunelami, wejdziemy na trybuny, przejdziemy również koroną stadionu skąd rozpościera się widok na dachy historycznej części miasta. W trakcie zwiedzania czeka nas trochę wchodzenia nierównymi schodami w górę i w dół. Zwiedzanie może być trudne dla osób z ograniczoną mobilnością.

Zwiedzanie areny w Nimes

Na koniec wycieczki przejdziemy przez wystawę plansz informacyjnych poświęconych gladiatorom. Dowiemy się tam więcej o uzbrojeniu i typach walczących.

Na spokojne zwiedzenie kompleksu potrzebujemy około 1,5 do 2 godzin. Najlepiej przyjść na samo otwarcie, gdy nie ma jeszcze wielu chętnych. W ciągu dnia zdarza się, że arenę zwiedzają całe tłumy turystów. Wpływ na to mają przede wszystkim wycieczki autokarowe.

Nimes, podczas zwiedzania areny

Informacje praktyczne

Arena znajduje się blisko głównego dworca kolejowego pod adresem Boulevard des Arènes.

Bilety oraz ceny

Bilet Cena
Bilet normalny 10€
Bilet ulgowy (7-17 lat, studenci) 8€
Dzieci do lat 7 za darmo
Bilet łączony Amfiteatr + Maison Carrée + Tour Magne 13€
Bilet łączony Amfiteatr + Maison Carrée + Tour Magne - ulgowy 11€
Wypożyczenie przewodnika w formie tabletu z rozszerzoną rzeczywistością 5€

Bilet łączony może być wykorzystany przez 3 dni. Do każdej z atrakcji możemy wejść raz.

Przejście tunelem areny w Nimes

Godziny otwarcia

Arena otwarta jest codziennie z wyjątkiem dni, w których odbywają się imprezy oraz festiwale. Przewodnik audio możemy pobrać do godziny przed zamknięciem. Ostatnie wejście do 30 minut przed zamknięciem.

  • styczeń, luty, listopad, grudzień - od 9:30 do 17:00
  • sarzec, październik - od 9:00 o 18:00
  • swiecień, maj, wrzesień - od 9:00 do 18:30
  • czerwiec - od 9:00 do 19:00
  • lipiec, sierpień - od 9:00 do 20:00

Reklama