Podróże po Europie

Arena w Nîmes - najlepiej zachowany rzymski amfiteatr na świecie

Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia 2024

Jednym z najważniejszym śladów obecności Imperium Rzymskiego na terenach dzisiejszej Francji jest amfiteatr w mieście Nîmes, na którym odbywały się owiane złą sławą walki gladiatorów. W rzeczywistości idea potyczek była mniej brutalna od tej znanej z filmów produkowanych w Hollywood, a gladiatorzy byli najczęściej ochotnikami, gdyż wiązało się to z dużymi zarobkami oraz sławą.

Arena w Nimes
Arena w Nimes

Arena z dumą nazywana jest przez miejscowych najlepiej zachowanym rzymskim amfiteatrem na świecie (a szacuje się, że w granicach starożytnego Rzymu funkcjonowało nawet 400 obiektów tego typu). Przechodząc po trybunach i tunelach pod sklepieniami można zachwycać się kunsztem architektów oraz wykonawców tej niesamowitej struktury. Arena w czasach rzymskich była nie tylko miejscem rozrywki, ale podnosiła znacznie prestiż całego miasta.

Historia

Amfiteatr powstał w II wieku naszej ery w granicach murów ówczesnej kolonii rzymskiej zwanej Nemausus (dzisiejsze Nîmes). W czasach antycznych odbywały się tu całodniowe przedstawienia - walki niewolników lub skazańców ze zwierzętami, egzekucje, a na koniec elitarne walki gladiatorów. Mniej zamożni mieszkańcy przybywali tu wcześnie rano żeby zająć miejsce, a bogatsi mogli pozwolić sobie na wynajęcie kogoś, kto przetrzymywał im miejscówkę do czasu przybycia.

Widok na arenę w Nimes od środka
Widok na arenę w Nimes od środka

Amfiteatr w VI wieku zamieniony został przez Wizygotów na ufortyfikowane miasteczko. Na środku areny zbudowano domy oraz świątynie. Miasto jeszcze kilkukrotnie zmieniało gospodarzy, jednak budowla wciąż służyła jako twierdza - przebywali tu m.in. Karolingowie czy książęta z Tuluzy.

Właśnie dzięki praktycznemu wykorzystywaniu kompleksu po upadku świata rzymskiego przetrwał on w tak dobrym stanie. W przeciwieństwie do innych antycznych gmachów nie było potrzeby rozbierania go w celu pozyskania budulca do nowych budowli.

Przejście - Arena w Nimes
Przejście - Arena w Nimes

W połowie XIX wieku amfiteatr został przekształcony w arenę do organizacji walk byków. Ciekawostką jest fakt, że na podstawie odkrytych rzeźb na murach można stwierdzić, że walki z bykami odbywały się tu nawet w czasach rzymskich. Przed areną stoi pomnik Christiana Montcouquiolego, pseudonim Nimeño II, który występował na arenie i doznał na niej poważnego uszczerbku na zdrowiu. Po tym jak byk wyrzucił go w powietrze niefortunnie upadł i doznał paraliżu.

Nimes - pomnik Christiana Montcouquiolego (pseudonim Nimeño II) znajdujący się przed areną
Nimes - pomnik Christiana Montcouquiolego (pseudonim Nimeño II) znajdujący się przed areną

Architektura i współczesne zastosowanie

Struktura ma kształt elipsy o długości 133 metrów i szerokości 101 metrów. Wysokość obiektu wynosi powyżej 20 metrów. Kompleks mógł pomieścić ponad 24 000 widzów. Dziś wciąż odbywają się tu występy artystyczne oraz popularne wśród miejscowych walki byków. Ma to niestety wpływ na odbiór areny w środku. Na trybunach zamontowano drewniane ławki, które niektórym mogą popsuć zwiedzanie tego historycznego zabytku.

Widok na zamontowane ławki - arena w Nimes
Widok na zamontowane ławki - arena w Nimes

Zwiedzanie areny

Arena niemal w całości została udostępniona do samodzielnego zwiedzenia. Zaraz po wejściu możemy odebrać przewodnik audio w języku angielskim i podążać przygotowaną wcześniej trasą wycieczki.

W trakcie zwiedzania przejdziemy tunelami, wejdziemy na trybuny, przejdziemy również po koronie stadionu, skąd rozpościera się widok na dachy historycznej części miasta. W trakcie zwiedzania czeka nas trochę wchodzenia nierównymi schodami w górę i w dół. Zwiedzanie może być trudne dla osób z ograniczoną mobilnością.

Zwiedzanie areny w Nimes
Zwiedzanie areny w Nimes

Na koniec wycieczki przejdziemy przez wystawę plansz informacyjnych poświęconych gladiatorom. Dowiemy się tam więcej o uzbrojeniu i typach walczących.

Arena Nîmes - informacje praktyczne

Na spokojne zwiedzenie kompleksu potrzebujemy od 90 minut do nawet 2 godzin (więcej czasu spędzą tu na pewno miłośnicy historii).

Zachęcamy Was do odwiedzin niedługo po otwarciu, kiedy nie ma jeszcze zbyt wielu odwiedzających. W ciągu dnia zdarza się, że arenę zwiedzają całe tłumy turystów. Wpływ na to mają przede wszystkim wycieczki autokarowe.

Nimes, podczas zwiedzania areny
Nimes, podczas zwiedzania areny

Arena znajduje się blisko głównego dworca kolejowego pod adresem Boulevard des Arènes.

Aktualne ceny biletów oraz godziny otwarcia najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie.

Wskazówka praktyczna - bilety łączone

Jeśli planujemy zwiedzać wszystkie największe atrakcje Nîmes z czasów rzymskich powinniśmy rozważyć zakup biletu łączonego ważnego przez 3 dni (do każdej z atrakcji możemy wejść jeden raz).

Występuje on w dwóch wariantach - tańszym (arena, świątynia Maison Carrée oraz wieża Tour Magne) oraz droższym, gdzie oprócz zabytków wliczony jest również wstęp do Muzeum Rzymskiego (Musée de la Romanité), znajdującego się tuż obok amfiteatru.

Przejście tunelem areny w Nimes
Przejście tunelem areny w Nimes

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama