Podróże po Europie

Jednodniowe wycieczki z Marsylii

Marsylia sama w sobie jest ciekawym miastem. Jeśli jednak planujemy dłuższy wyjazd może się okazać, że atrakcje Marsylii nie zapełnią w całości naszego pobytu. W takiej sytuacji warto rozważyć wybranie się do jednego z bliższych lub dalszych miast - a wybór jest naprawdę szeroki!

Wybierać możemy wśród miast słynących z zabytków z czasów rzymskich, przez historyczną siedzibę papieży, aż po największe miasto słynnego Lazurowego Wybrzeża - wszędzie możemy wyskoczyć na całodniową wycieczkę.

W zestawieniu tym przygotowaliśmy kilka przykładowych propozycji krótkich wyjazdów. Oprócz Nicei wszędzie powinniśmy dojechać w mniej niż 2 godziny komunikacją publiczną.

Nîmes

Arena w Nimes
Arena w Nimes

Miasto Nîmes oddalone jest o około 100 kilometrów od Marsylii. Znajduje się na terenie regionu Oksytania. Miasto w przeszłości była ważną kolonią Cesarstwa Rzymskiego. Do dziś w mieście zachował się w bardzo dobrym stanie imponujący amfiteatr. Inną atrakcją z czasów rzymskich jest świątynia Maison Carrée. Budowla ta uważana jest za najlepiej zachowaną świątynie z tego okresu na świecie.

Do Nîmes dojedziemy pociągiem z dworca Saint-Charles w trochę ponad godzinę. Tańszy będzie autobus, trasę w ofercie posiada przewoźnik FlixBus, jednak autobus zatrzymuje się około 20-30 minut pieszo od centrum.

Więcej informacji:

Nimes - zwiedzanie i informacje praktyczne Arena w Nîmes - najlepiej zachowany rzymski amfiteatr na świecie

Akwedukt Pont du Gard

Rzymski akwedukt Pont du Gard
Rzymski akwedukt Pont du Gard

Inną ciekawą atrakcją z czasów rzymskich jest akwedukt Pont du Gard. W świetnym stanie zachował się fragment przechodzący przez rzekę Gard.

Pont du Gard znajduje się pomiędzy Nîmes i Awinion. Z obu tych miast dojedziemy na miejsce korzystając z komunikacji publicznej.

Więcej informacji o dojeździe oraz zwiedzaniu: Pont du Gard - rzymski akwedukt na południu Francji

Awinion

Jedno z najważniejszych historycznych miast w całej Francji. W XIV wieku Awinion (fr. Avignon) było siedzibą papieży. Z tego okresu zachował się m.in. gotycki Pałac Papieski (Palais des papes). Innym z ważnych zabytków jest słynny most Awinion urwany w połowie rzeki. Historyczna część miasta otoczona jest murami obronnymi.

Do Awinion dojedziemy pociągiem z dworca Saint-Charles w mniej niż godzinę.

Aix-en-Provence

Historyczna stolica Prowansji oddalona jest o zaledwie 30 kilometrów na północ od Marsylii. Klimatyczne kościoły, ciągnąca się na prawie pół kilometra ulica Cours Mirabeau, fontanny oraz przyjemna zabudowa - wszystko to pozwala odpocząć od zgiełku Marsylii.

Do miasteczka Aix-en-Provence dojedziemy pociągiem w około 30-40 minut.

Nicea

Nicea
Nicea

Nicea oraz Marsylia znajdują się w tym samym regionie administracyjnym Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Oddalone są jednak od siebie o ponad 150 kilometrów. Mimo to, warto rozważyć odwiedzenie Nicei, która różni się wszystkim od Marsylii - od historii, przez zabudowę aż po atmosferę.

W ciągu jednego dnia powinniśmy spokojnie pospacerować po centrum miasta, przejść słynną Promenadą Anglików, wejść na wzgórze zamkowe i spędzić trochę czasu na starym mieście.

Więcej w artykule: Nicea - atrakcje i zwiedzanie.

Do Nicei dojedziemy w niecałe 3 godziny pociągiem lub autobusem firmy FlixBus. Autobus zatrzymuje się jednak na nicejskim lotnisku.

Arles

Kolejne z miast słynących z rzymskich zabytków, które wpisane zostały na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Najważniejszym z nich jest rzymski amfiteatr, warte odwiedzenia są również rzymski teatr oraz ruiny rzymskiej nekropolii.

Na liście UNESCO znajduje się również romański klasztor Cloître Saint-Trophime słynący ze swoich różnorodnych krużganków.

Do Arles dojedziemy pociągiem w około 50 minut.

Orange

Kolejne z miast naznaczonych obecnością Cesarstwa Rzymskiego. Orange słynie z masywnego teatry rzymskiego oraz z łuku triumfalnego postawionego w trakcie rządów Oktawiana Augusta.

Do Orange dojedziemy pociągiem w około godzinę i pół.

Reklama