Podróże po Europie

Calanques - park narodowy w Marsylii (trasy, rejsy, wskazówki praktyczne)

Niecałe dziesięć kilometrów na południe od gęsto zabudowanego marsylskiego Starego Portu czeka na nas dziki i niemal niezamieszkany Park Narodowy Calanques (Parc national des Calanques), który zajmuje obszar ciągnący się przez 20 kilometrów wzdłuż wybrzeża od stolicy Prowansji aż do miasta Cassis.

Warto się tu wybrać jeśli preferujemy aktywność fizyczną i szukamy mniej oczywistych atrakcji Marsylii.

Park Narodowy Calanques - krótkie wprowadzenie

Nazwa parku wywodzi się od słowa calanque, które oznacza zatokę wydrążoną w wapiennej skale (klifie). Calanques (liczba mnoga) znajdują się na całej długości parku, a do tego większość z nich otrzymała własną nazwę. Zatoki najbliżej Marsylii nie są jednak imponujące i ciężko rozróżnić je od zwykłych klifów czy małych plaż. Czym jednak dalej wgłąb parku, tym zatoki stają się bardziej majestatyczne - zachwyca zarówno ich wygląd jak i lazurowa woda czy malutkie plaże. Przy niektórych powstały nawet małe porty rybackie.

Park Narodowy Calanques - okolice Marsylii
Park Narodowy Calanques - okolice Marsylii

Park Calanques to jednak nie tylko skały, klify i zatoki. To również wiele gatunków ptaków (kilkadziesiąt z nich jest pod ochroną), kilkaset gatunków roślin i bogata historia udowodniona odkryciami archeologicznymi. W podziemnej jaskini odkryto tu malowidła ścienne z okresu paleolitu (niestety, nie da się ich odwiedzić).

Oprócz calanques teren parku obejmuje wzgórza i sieć tras spacerowych. Niektórzy przyjeżdżają tu trenować wspinaczkę, jednak spotkamy na trasach przede wszystkim mieszkańców i turystów szukających aktywnego wypoczynku.

Trasy spacerowe

Park Narodowy Calanques jest idealnym miejscem na długie wędrówki. Przez cały park od Marsylii aż po Cassis prowadzi trasa piesza GR 98. Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi spacerowiczami nie powinniśmy jednak nawet myśleć o przejściu jej w całości, gdyż zajęło by to nam więcej niż 10 godzin.

Na szczęście istnieje kilka krótszych tras, które zajmą nam od 45 minut do 3 godzin. Przed wybraniem się na aktywny spacer powinniśmy pamiętać, że niektóre fragmenty trasy mogą być trudniejsze do pokonania - czasem wycieczka może przypominać spacer górski. W sezonie na najpopularniejszych trasach i w dni wolne od pracy na miejscu będziemy mijać również wielu miejscowych.

Nie zapomnijmy o odpowiednim obuwiu i ochronie przeciw słońcu w ciepły dzień (czapka, woda, krem przeciwsłoneczny). Lepiej też zabrać jedzenie, w niektórych portach funkcjonują kawiarnie, nie musimy jednak na nie trafić lub mogą być zamknięte.

Okolice Marsylii - widok na Park Narodowy Callelongue
Okolice Marsylii - widok na Park Narodowy Callelongue

Wejście na trasy spacerowe jest darmowe. Od 1 czerwca do końca września wstęp na teren parku może być jednak zabroniony. Czasem zdarza się, że dostęp pieszy jest możliwy, a zablokowane są drogi dojazdowe dla aut. Park zamykany jest przede wszystkim wtedy, gdy przez dłuższy okres jest sucho - w tym okresie istnieje duże ryzyko pożarów.

Jeśli nie czujemy się na siłach na samotną wyprawę możemy udać się do punktu informacji turystycznej Marsylii i zapytać o dostępne wycieczki z przewodnikiem.

Trasy od strony Marsylii

Jeśli chcielibyśmy wybrać się do początku parku powinniśmy dojechać autobusem do przystanku Madrague de Montredon. Dojeżdżając na miejsce będziemy mieć dwie możliwości. Możemy ruszyć wzgórzami trasą GR 98. Jest ona jednak dość trudna i nim dojdziemy do pierwszych ciekawych calanques minie trochę czasu.

Drugim rozwiązaniem jest udanie się nadmorską drogą do miasteczka Callelongue. Możemy wsiąść do autobusu albo pójść pieszo. Trasa piesza nie jest najprzyjemniejsza. Mijamy małe calanques idąc cały czas drogą i jesteśmy mijani przez samochody. Po drodze miniemy osadę rybacką Les Goudes. Dopiero na trasie pomiędzy Les Goudes a Callelongue zobaczymy kilka ciekawych widoków, w tym chociażby rzut na wyspę Île Maire.

Widoki z Parku Narodowego Calanques w okolicach Marsylii
Widoki z Parku Narodowego Calanques w okolicach Marsylii

Callelongue to mały port stworzony wewnątrz Calanque de Callelongue. Jeśli przejdziemy na drugą stronę zatoki możemy ruszyć trasą GR98-51 wzdłuż wybrzeża i przejść obok kilku charakterystycznych zatok. Trasa nie jest bardzo skomplikowana, wybierają ją chociażby wycieczki szkolne. Warto dojść przynajmniej do malowniczego Calanque de Marseilleveyre.

Jeśli przyjedziemy samochodem na drodze przy Callelongue znajdziemy trochę miejsc parkingowych.

Calanque de Sormiou

Jednym z największych i najpiękniejszych calanque jest Calanque de Sormiou. Swoim rozmiarem zdecydowanie wyróżnia się wśród innych zatoczek.

Żeby dostać się do Sormiou musimy dojechać do Cayolle i stamtąd ruszyć pieszo. Do przejścia jest około 3,5 kilometra. W sezonie na trasie jest duży ruch, Sormiou jest pierwszym wyborem wśród mieszkańców chcących wypocząć.

Jeśli mamy samochód możemy dojechać do Cayolle i skorzystać z płatnego parkingu. Uwaga! Wiele osób narzeka na kradzieże, nie powinniśmy w aucie zostawiać niczego wartościowego. Istnieje również możliwość skorzystania poza sezonem z miejsc parkingowych przy samej plaży.

Alternatywnym rozwiązaniem jest dojazd autobusem (wysiadamy na ostatnim przystanku). Parking oraz przystanek autobusowy znajdują się niedaleko siebie.

Calanque de Sugiton

Kolejnym popularnym calanque jest Calanque de Sugiton. Znajduje się około dwa kilometry na wschód od Calanque de Sormiou. Aby się tu dostać możemy dojechać autobusem. Wysiadamy na ostatnim przystanku (w kierunku Luminy) i następnie pieszo kierujemy się w stronę zatoki. Trasa zajmie nam około godziny, do przejścia jest trochę ponad 3 kilometry. Trasa nie jest bardzo skomplikowana, do spaceru na pewno zachęcają widoki z klifów na zatokę.

Calanque de Miorgiou

Calanque de Miorgiou leży pomiędzy Calanque de Sugiton i Calanque de Sormiou. Podobnie jak w przypadku Callelongue w zatoce funkcjonuje mały port rybacki. Niedaleko znajduje się jaskinia Cosquer w której znaleziono ścienne malowidła z okresu paleolitu. Wejście do jaskini znajduje się ponad 30 metrów pod poziomem wody. Pierwszym który do niej dopłynął był nurek Henri Cosquer, i to właśnie od jakiego nazwiska nazwano jaskinię.

Mapy tras możemy znaleźć na stronie Calanques 13 (strona jest po francusku).

Trasy od strony Cassis

Jeśli znajdujemy się w porcie w Cassis możemy również wybrać się pieszo wzdłuż wybrzeża. Dojdziemy tamtędy do Calanque de Port Pin oraz Calanque d’En-Vau.

Rejsy

Spacer po klifach i trasach ciągnących się wzdłuż nabrzeża jest przyjemny i zapewnia wiele wspaniałych widoków oraz wrażeń. Jeśli jednak nie jesteśmy sympatykami trekkingu, a chcielibyśmy zobaczyć te niesamowite formacje z innej perspektywy, to najlepszym wyborem wydaje się rejs.

Rejsy z Marsylii

Z Marsylii najlepszym rozwiązaniem wydaje się rejs obsługiwany przez firmę Croisières Marseille Calanques. Przewoźnik operuje dużymi statkami turystycznymi i oferuje dwa warianty.

  • Trasę skróconą, która trwa 2 godziny i 15 minut. W trakcie rejsu zobaczymy najważniejsze calanques (Miorgiou, Sugition, Sormiou) - w sumie 6 różnych.
  • Trasę długą, która trwa 3 godziny i 15 minut. W trakcie rejsu przepłyniemy całe wybrzeże aż do Cassis - w sumie 12 zatok.

Firma działa w północnym rogu Starego Portu i tam znajduje się kasa biletowa. Z reguły w ciągu dnia odbywają się dwa rejsy, rano i po południu. Aktualne rozkłady dostępne są na oficjalnej stronie.

Troszkę inną usługę oferuje firma Bleue Vasion. Ich małe łodzie (do maks. 12 osób) umożliwiają bardziej swobodne odkrywanie calanques, wliczając w to przerwy na żądanie czy możliwość wejścia do wody. Koszt jest jednak odpowiednio większy.

Więcej na oficjalnej stronie.

Rejsy z Cassis

Jeśli chcielibyśmy wypłynąć z Cassis wybór dostępnych opcji jest dość szeroki. Dostępne są krótkie trasy (45-minutowe), ale też dłuższe godzinne czy niemal dwugodzinne. Krótsze trasy obsługiwane są co 30 minut do godziny, trasy dwugodzinne rzadziej - np. 2 razy w ciągu dnia.

Bilety możemy zakupić w porcie bez potrzeby wcześniejszej rezerwacji.

Kajaki

Popularnym sposobem na zwiedzanie calanques jest skorzystanie z wycieczki kajakowej. Przewagą takiego rozwiązania jest to, że możemy podpłynąć pod plaże niedostępne od strony lądu i na nich odpocząć. Kilkugodzinne wycieczki tego typu oferuje kilka firm - m.in.:

Reklama