Podróże po Europie

Bergamo: atrakcje, zwiedzanie, zabytki

Ostatnia aktualizacja: 19 października 2022

Wiele osób po raz pierwszy usłyszało nazwę Bergamo szukając tanich lotów do pobliskiego Mediolanu. Samo Bergamo na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajnym włoskim miastem średniej wielkości, choć z jednym istotnym wyjątkiem - jego historyczna część znajduje się na wzgórzu i jest przykładem jednego z najpiękniejszych średniowiecznych założeń miejskich na terenie całych Włoch.

W 2023 roku Bergamo wraz z Brescią, innym skarbem Lombardii, będą wspólnie włoskimi stolicami kultury. Z tej okazji w mieście organizowanych będzie wiele wartych uwagi wydarzeń.

Jak zwiedzać Bergamo i co warto wiedzieć przed przyjazdem!

Planując odwiedziny Bergamo powinniśmy zapamiętać, że miasto to składa się z dwóch obszarów. Najstarsza część Bergamo, zwana Górnym Miastem (wł. Città Alta), położona jest na wzgórzu i otacza ją pierścień masywnych fortyfikacji weneckich. To tam odnajdziemy najważniejsze zabytki związane historią.

Górne Miasto otoczone jest płaskim terenem z bardziej nowoczesną zabudową określanym Dolnym Miastem (wł. Città Bassa).

Historyczne Górne Miasto w Bergamo jest wygodne i proste do zwiedzania, ponieważ nie zajmuje dużego obszaru, a część ulic wyłączona jest tam z ruchu samochodowego. Obszar Città Alta możemy przejść wzdłuż i wszerz spacerem w ciągu maksymalnie 2 godzin. Turystyczna część Dolnego Miasta jest z kolei bardziej rozproszona.

Związki Bergamo z Wenecją

Bergamo od XV do końca XVIII wieku wchodziło w skład Republiki Weneckiej. To właśnie w tym okresie mury miejskie zostały wzmocnione przez znamienitych inżynierów przysłanych przez "Najjaśniejszą". Bezpośrednim śladem po tamtych czasach jest znajdujący się na bramach i niektórych budynkach miejskich Lew św. Marka, czyli najbardziej charakterystyczny symbol Wenecji.

9 stycznia 2017 roku miejska fortyfikacja obronna została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Widok na Katedrę w Bergamo
Widok na Katedrę w Bergamo

Co warto zobaczyć w Bergamo?

Ciekawe miejsca w Bergamo możemy podzielić na kilka kategorii - zabytkowe kościoły i budowle, weneckie fortyfikacje, punkty widokowe oraz muzea. W naszym artykule podzieliliśmy największe atrakcje Bergamo na dwie kategorie - Górne oraz Dolne Miasto.

Atrakcje Bergamo w Città Alta (Górne Miasto)

Funicolare Città Alta i inne sposoby dostania się do Górnego Miasta

Na wzgórze możemy dostać się na trzy sposoby:

 • kolejką linowo-szynową (Funicolare di Bergamo Alta) - najbardziej charakterystycznym sposobem zwiedzania Bergamo jest skorzystanie z lokalnego funicolare. Przystanek na dole znajduje się pod adresem V.le Vittorio Emanuele II 62. Przystanek w Górnym Mieście znajduje się pod adresem Piazza Mercato delle Scarpe. W jednym momencie do środka wchodzi maksymalnie 50 osób. Warto mieć na uwadze, że w szczycie sezonu są duże kolejki i czasem trzeba chwilę poczekać na swoją kolej. W środku większość miejsc to miejsca stojące;
 • pieszo - najzdrowszy i darmowy sposób na dotarcie na szczyt. Powinniśmy kierować się ulicą Via Sant’Alessandro. Po drodze miniemy kilka historycznych i oryginalnych fasad, w tym kościół Madonna del Giglio. Do miasta wchodzimy Bramą Świętego Jakuba, skąd mamy jeszcze kawałek spaceru pod górę. Trasa jest dość stroma i raczej nie jest polecana z dużą ilością ciężkich bagaży. W zależności od formy fizycznej trasa zajmie nam około 20 minut;
 • autobusem miejskim - na wzgórzu swój przystanek ma chociażby autobus kursujący na lotnisko Mediolan-Bergamo,

Spacerując po mieście wyglądajmy za tablicami opisującymi miejsca i ich historie w języku angielskim.

Piazza Vecchia i fontanna Contarini - serce Bergamo

Nasze zwiedzanie Bergamo możemy rozpocząc od odwiedzenia najważniejszego placu miejskiego - Piazza Vecchia (pl. Stary Plac). Jego dzisiejszy kształt jest efektem przebudowy z połowy XV wieku, kiedy to zdecydowano się powiększyć mały placyk, na którym organizowano targi pszenicy, i zamienić go w reprezentacyjny plac miejski. Centralnym punktem założenia jest fontanna Contarini otoczona lwami trzymającymi w paszczach łańcuchy. Fontanna stanęła w tym miejscu w 1780 roku. Podarował ją mieszkańcom Alvise Contarini, po którym zresztą fontanna otrzymała swoją nazwę.

Bergamo - Górna Miasto, Piaazza Vecchia i fontanna Contarini
Bergamo - Górna Miasto, Piaazza Vecchia i fontanna Contarini

Torre Civica (Wieża Miejska) - najlepszy punkt widokowy w Bergamo

Na rogu Piazza Vecchia stoi wysoka wieża Torre Civica, będąca najlepszym punktem widokowym na historyczną część Górnego Miasta. Powstała ona pod koniec XII wieku i jest najwyższym budynkiem w mieście - wysokość wieży to niemal 53 metry. Na górze wieży znajduje się największy w całej Lombardii dzwon (Campanone), który bije każdego wieczoru o 22:00 - tradycja ta sięga czasów weneckich, kiedy sygnał dzwonów wskazywał czas zamknięcia wszystkich bram miejskich.

Torre Civica - informacje praktyczne

Na górę możemy wjechać windą lub wejść schodami (do pokonania będziemy mieć aż 230 schodów). Aktualne dni i godziny otwarcia sprawdzimy tutaj - warto zauważyć, że punkt widokowy jest nieczynny w poniedziałek.

Pałac Podesty - Muzeum Historyczne

Nieco w cieniu słynnej wieży stoi Pałac Podesty (Palazzo del Podestà), w którym dziś mieści się Muzeum Historyczne poświęcone przede wszystkim czasom weneckim, choć w trakcie zwiedzania zobaczymy również ślady rzymskie oraz renesansowe freski. W środku, w kilku salach, zobaczymy multimedialne wystawy oraz eksponaty z czasów, gdy miasto było częścią Republiki Weneckiej. W muzeum znajduje się także stanowisko archeologiczne.

Czy wiesz, że...

Podesta to nazwa najwyższego urzędnika w mieście. Organ ten pojawił się w niektórych ośrodkach włoskich w okresie nasilenia sporów wewnętrznych. Co ciekawe, na stanowisko to powoływano ludzi z zewnątrz, co miało w założeniu gwarantować, że będą oni bezstronni.

Palazzo della Ragione - ozdoba Bergamo

Ozdobą placu jest imponujący Palazzo della Ragione. Wzniesiono go pod koniec XII wieku i początkowo służył jako miejsce spotkań mieszkańców. Budynek przez wieki był przebudowywany i zmieniał swoje przeznaczenie. Służył jako ratusz, znajdował się tu także teatr i sąd. Pod budynkiem możemy przejść jednym z trzech gotyckich łuków. Pod jednym z nich, na podłodze, znajdziemy liczący ponad 200 lat zegar słoneczny.

Nie przegap!

Po północnej stronie placu stoi nowszy Palazzo Nuovo (Nowy Pałac), w którym dziś swoją siedzibą ma biblioteka miejska (Biblioteca Civica Angelo Mai). Fasada budynku zachwyca, a schody i wzniesienia pod portykami stały się jednym z ulubionych miejsc na krótki wypoczynek.

Katedra (Duomo) i zabytki placu katedralnego

Przechodząc pod łukami Palazzo della Ragione wejdziemy na Plac Katedralny (Piazza Duomo). Od razu powinniśmy założyć, że spędzimy tu dłuższą chwilę. Plac Katedralny obfituje w zabytki najwyższej klasy.

Patronem katedry jest św. Aleksander. Wcześniej był on patronem innej z świątyń, ale została ona zburzona w trakcie budowy fortyfikacji miejskich.

Co warto zobaczyć w katedrze?

Na miejscu warto przyjrzeć się obrazom otaczającym prezbiterium - większość z nich przedstawia sceny męczeństwa świętych, niektóre są bardzo krwawe. Obok głównego ołtarza znajduje się zejście do krypty.

W kaplicy św. Wincentego przechowywane są relikwie papieża Jana XXIII.

Neoklasyczna fasada oraz kopuła katedry zostały dodane dopiero w 1889 roku. Wejście do katedry jest darmowe. Biletowane jest za to muzeum powstałe w podziemiach.

Muzeum katedralne oraz skarbiec

Pod podłogą katedry znajduje się muzeum archeologiczne oraz skarbiec. W miejscu dzisiejszej katedry stały wcześniej dwie świątynie: wczesnochrześcijański kościół oraz średniowieczna katedra im. św. Wincentego. Wykopaliska archeologiczne pozwoliły odnaleźć ślady po wcześniejszych budynkach.

Do muzeum wchodzi się schodami znajdującymi się po lewej stronie głównego wejścia.

Wnętrze Katedry w Bergamo
Wnętrze Katedry w Bergamo

Cappella Colleoni - arcydzieło lombardzkiego renesansu

Aż ciężko uwierzyć, że ta imponująca kaplica to tak naprawdę mauzoleum kondotiera Bartolomeo Colleoniego - tego samego, którego pomnik konny - arcydzieło epoki Renesansu - ozdabia plac przed kościołem Santi Giovanni e Paolo w Wenecji (więcej w naszym przewodniku opisującym atrakcje Wenecji).

Nim wejdziemy do środka, warto przyjrzeć się bogato zdobionym detalom fasady. Kaplica Colleoni uważana jest za jeden z najwspanialszych przykładów lombardzkiego renesansu. W środku spoczywa Bartolomeo Colleoni oraz jego córka Medea. Kaplica została zbudowana w latach 1472-1476 w miejscu zakrystii bazyliki Bazylika Santa Maria Maggiore, która została zburzona specjalnie w celu postawienia mauzoleum.

Bergamo - Capella Colleoni
Bergamo - Capella Colleoni

Bazylika Santa Maria Maggiore

Chociaż fasada bazyliki wygląda niczym ubogi krewny przy kaplicy Colleoni, to w środku świątynia jest prawdziwym dziełem sztuki. W przeszłości był to najważniejszy kościół w mieście - jego budowę rozpoczęto już w XII wieku. Z

W środku zachwycają dywanowe zdobienia ścienne wykonane we Florencji oraz Antwerpii, a także renesansowe zdobienia chóru wykonane przez Lorenzo Lotto. Na końcu bazyliki stoi grób z pomnikiem kompozytora Gaetano Donizettiego.

Śladami Lorenzo Lotto

Jednym z najbardziej znanych mieszkańców Bergamo był renesansowy artysta Lorenzo Lotto. Ten urodzony w Wenecji mistrz pędzla spędził w Bergamo 13 lat. Jego dzieła możemy zobaczyć m.in. w opisywanej bazylice Santa Maria Maggiore (niesamowite prace wykonane techniką światłocienia na drewnianych ściankach chóru), w galerii Accademia Carrara oraz w innych kościołach w obrębie miasta.

Baptysterium

Nie mniej imponującym budynkiem przy placu jest ośmioboczne baptysterium. W przeszłości konstrukcja znajdowała się wewnątrz bazyliki Santa Maria Maggiore, została jednak stamtąd zabrana podczas przebudowy. Jeśli będziemy mieć szansę zajrzeć do środka wypatrujmy gotyckiej chrzcielnicy. Dookoła budynku stoją posągi z XIV wieku.

Atrakcje Bergamo poza utartym szlakiem

Odwiedzając Plac Katedralny warto wiedzieć, że na tyłach bazyliki Santa Maria Maggiore znajduje się jeden z najlepiej ukrytych skarbów Bergamo - XI wieczny kościół romański Tempietto di Santa Croce.

Dojście do niego nie jest jednak proste. Musimy przejść Piazza Padre Reginaldo Giuliani aż do Via Arena, a następnie skręcić w Via S. Salvatore. Po przejściu kilku metrów skręcimy w prawo i dojdziemy na platformę, z której możemy obejrzeć to romańskie dzieło sztuki.

Fort Bergamo (Rocca di Bergamo) - muzeum oraz punkt widokowy

Jednym z ciekawszych miejsc, które warto odwiedzić w Città Alta jest Fort Bergamo (Rocca di Bergamo). Forteca powstała w 1331 roku, a jej głównym zadaniem było wsparcie możliwości obronnych miasta. Kompleks został rozbudowany w czasach weneckich. Dziś w głównym budynku znajduje się muzeum historyczne miasta Bergamo poświęcone wydarzeniom z XIX wieku, zaczynając od czasów przybycia do miasta wojsk francuskich aż do wyzwolenia przez wojska Giuseppe Garibaldiego. W muzeum zobaczymy m.in. wystawy poświęcone broni czy listy Napoleona.

Kupując bilet do muzeum otrzymujemy możliwość wejścia na okrągłą wieżę widokową (z widokiem panoramicznym) oraz na mury obronne. Widok z góry jest bardzo dobry, zarówno na panoramę Górnego Miasta, jak i na współczesne Bergamo.

Darmowe zwiedzanie Bergamo

Jeśli nie interesuje nas wejście płatne nie powinniśmy rezygnować z odwiedzenia fortu. Przy murach znajdziemy darmowy ogród z kilkoma punktami widokowymi oraz eksponatami związanymi z wojskowością (m.in. działa, armaty, czołg czy pomnik) z czasów obu ostatnich wojen. Widoki są gorsze niż z wieży, nadal jednak przyjemne, szczególnie w północno-zachodniej części. W parku możemy usiąść na jednej z ławek i odpocząć w cieniu drzew.

Widok na Górne Miasto Bergamo z punktu widokowego na fortyfikacji Rocca di Bergamo
Widok na Górne Miasto Bergamo z punktu widokowego na fortyfikacji Rocca di Bergamo

Via Gombito - reprezentacyjna ulica Górnego Miasta

Najważniejszą arterią starego miasta jest wyłączona z ruchu samochodowego ulica Via Gombito. Ciągnie się od placu Mercato delle Scarpe aż do placu Vechio. Na jej całej długości możemy zajść do jednej z knajpek lub sklepu.

Zbliżając się do końca Via Gombito miniemy Torre del Gombito, dawny dom mieszkalny w formie wieży. Warto zajść na tyły Torre del Gombito i podejść do Piazzetta Luigi Angelini, gdzie zachowało się historyczne stanowisko służące w przeszłości jako pralnia (Lavatoio Medievale Antico Lavatoio). Oprócz pralni czeka tam na nas przyjemny mały park, w którym możemy chwilę odpocząć w cieniu drzew.

Klasztor św. Franciszka - jeden z mniej znanych skarbów Bergamo

Idąc wzdłuż ulicy Via Gombito warto skręcić w Via S. Pancrazio i dojść do końca, aż do historycznego klasztoru św. Franciszka (Ex-convento di San Francesco). Kompleks zachwyca pięknym krużgankiem oraz dziedzińcem. Na miejscu warto rozglądać się za fragmentami fresków oraz historycznymi sarkofagami.

Kompleks powstał w XIII wieku. W 1979 roku klasztor przestał pełnić swoją funkcje i kilkukrotnie zmieniał przeznaczenie. Przez pewien czas był tu szpital, chwilę więzienie, a nawet szkoła podstawowa. Dziś swoją siedzibę ma tu organizacja Fondazione Bergamo.

Chcąc zwiedzić klasztor św. Franciszka musimy zakupić bilet wstępu - na miejscu oprócz zabytkowych pomieszczeń czeka na nas również muzeum fotografii. Kompleks jest nieczynny w poniedziałki.

Cytadela oraz Plac Cytadeli (Piazza della Cittadella)

Cytadela Bergamo zbudowana została przez ród Viscontich (władców Mediolanu), która rządziła miastem od 1332 do 1428 roku. Głównym celem twierdzy było utrzymanie porządku wewnątrz miasta i zapobieganiu próbom obalenia władcy. Dziś zachowała się część budynku z pięknymi portykami i arkadami, oraz klimatyczny Plac Cytadeli (Piazza della Cittadella). W budynkach starej cytadeli znajdują się dwa muzea:

 • Muzeum Archeologiczne, Civico Museo Archeologico w którym wystawiono eksponaty związane ze starożytnym Rzymem, Grecją czy Egiptem. Na miejscu dowiemy się więcej o rzymskich początkach miasta. W środku zobaczymy lapidarium, mozaikę, wiele rzeźb. [**Uwaga! Do 2023 roku muzeum archeologiczne pozostaje zamknięte z powodu renowacji. ** ]
 • Muzeum Historii Naturalnej, Museo di Scienze Naturali - muzeum szczyci się swoją kolekcją paleontologiczną pochodzącą z Bergamo oraz z całego świata.

Wchodząc na teren Placu Cytadeli od strony starego miasta przechodzimy pod charakterystyczną wieżą Torre della Campanelle.

Kawałek od Placu Cytadeli, w stronę starego miasta, znajdziemy kościół św. Agaty (Chiesa di Sant'Agata Del Carmine). Warto na chwilę zajrzeć do tego niepozornie wyglądającego kościoła i zobaczyć piękne freski ścienne oraz sufitowe, a także ikonę Maryj.

Wieczorne spacery

W ciągu dnia na Górnym Mieście przebywają czasem nawet tysiące turystów. Czym jednak później, tym ulice się rozrzedzają. Warto pospacerować główną arterią po zachodzie słońca. Uliczki są delikatnie oświetlone, mijani ludzie powolnie spacerują lub siedzą leniwie przy stolikach na zewnątrz, a wszystko to w bardziej naturalnej i mniej turystycznej atmosferze.

Zwiedzanie Bergamo szlakiem weneckich fortyfikacji

Tym, co wyróżnia Górne Miasto w Bergamo jest spektakularny system fortyfikacji miejskich. Miasto było otoczone murami już w XIII wieku, jednakże dopiero w czasach Republiki Weneckiej zdecydowano się na zbudowanie monumentalnego systemu fortyfikacji istniejącego do dziś.

Bergamo nie było tu wcale wyjątkiem, gdyż Republika Wenecka budowała umocnienia na wszystkich swoich terytoriach - od Bergamo przez wybrzeże dzisiejszej Chorwacji. To jednak tutaj powstał jeden z najbardziej zaawansowanych projektów, który jest najlepszym przykładem potęgi weneckich inżynierów. Budowa murów nie była prosta i przyjemna. Do realizacji projektu trzeba było wyburzyć ponad 200 domów i kilkaset przebudować. Dzięki tytanicznej pracy udało się jednak tak wzmocnić miasto, że nigdy nie zostało zdobyte w walce.

Bergamo było dla Republiki Weneckiej miastem granicznym, stąd potrzeba wzmocnienia obronnego, które przekładało się jednocześnie na wzrost znaczenia politycznego. W ramach projektu stworzono ponad 5 kilometrów murów, 5 bram, 14 bastionów, blisko 100 kazamat na armaty i amunicję oraz 2 duże platformy. Jeśli mamy czas, warto przespacerować się wzdłuż Viale delle Mura ciągnącej się niemal na całej długości fortyfikacji. Po drodze spotkamy spacerujących mieszkańców i turystów, biegaczy, a także ławeczki na których będziemy mogli usiąść i podziwiać widoki.

Do miasta można było wejść przez cztery bramy miejskie, chociaż zbudowanych zostało pięć. Nazwy bram otrzymały swoje nazwy po znajdujących się niedaleko klasztorach (niektóre z nich zostały zburzone w trakcie budowy fortyfikacji).

Bergamo - Brama Świętego Jakuba (Porta San Giacomo)
Bergamo - Brama Świętego Jakuba (Porta San Giacomo)

Bramy miejskie:

 • Brama Świętego Jakuba (Porta San Giacomo) - zdecydowanie najpiękniejsza z bram miejskich, zachwyca białym kolorem fasady. Nad wejściem znajduje się Lew św. Marka. Imponujący most prowadzący do bramy został zbudowany w 1780 roku przez podeste Alvise Contariniego. To właśnie nią wejdziemy decydując się na wejście do Starego Miasta Górą

 • Brama św. Augustyna (Porta Sant’Agostino) - brama łącząca Górne Miasto z Dolnym od strony północno-wschodniej. Nad wejściem zobaczymy również Lwa św. Marka. Była to główna brama prowadząca do miasta.

 • Brama św. Aleksandra, Porta Sant’Alessandro - brama znajdująca się w północno-zachodnim rogu Górnego Miasta. Obok bramy znajduje się przystanek kolejki linowej na wzgórze San Vigilio.

 • Brama Garibaldiego, Porta Garibaldi - najmniejsza i najstarsza brama miejska. Wcześniej nosiła nazwę Porta San Lorenzo, którą zmieniono po tym, jak Giuseppe Garibaldi wkroczył nią wraz ze swoimi siłami do miasta w 1859 roku. Do bramy prowadzi klimatyczny most. Brama oddalona jest od historycznego centrum i w przyszłości była zamykana z powodu trudności z jej skutecznym zabezpieczeniem.

Piąta brama, Porta del Soccorso (Brama Ucieczki), była tajną bramą umożliwiającą niepostrzeżone wyjście lub wejście do miasta - dzięki czemu możliwe było przegrupowanie sił w trakcie oblężenia. Brama z oczywistych względów nie zachwyca tak jak poprzednie - jeśli jednak chcielibyśmy ją zobaczyć wystarczy wybrać się na ulicę Via Sotto Mura di Sant’Alessandro (dokładne położenie: 45.708690, 9.656917).

Ciekawą atrakcją są turystów są historyczne kazamaty udostępnione dla zwiedzających. Możemy w nich zobaczyć, jak zgrupowani byli żołnierze i gdzie trzymano broń oraz amunicje w trakcie oblężenia miasta. Możliwe do odwiedzenia są dwa kompleksy:

 • Cannoniera di San Giovanni - kazamaty znajdują się na terenie bastionu na południowo-zachodnim krańcu murów, gdzie dziś znajduje się mały park z ciekawym widokiem. Do kazamatów schodzimy metalowym schodami. Na dole zobaczymy dwa nieoświetlone pomieszczenia. Wejście jest darmowe.
 • Cannoniera di San Michele - kolejne kazamaty znajdują się kawałek za bramą św. Augustyna. Wnętrze kazamatów wygląda niczym wnętrze jaskini, wliczając w to zwisające stalaktyty!

Uwaga! W momencie ostatniej aktualizacji naszego przewodnika obie atrakcje były niedostępne. Warto jednak śledzić oficjalną stronę miasta Bergamo pod tym adresem, gdyż niedługo może się to zmienić.

Wzgórze San Vigilio

Città Alta nie jest wcale najwyższym punktem Bergamo, gdyż góruje jeszcze nad nim wzgórze San Vigilio, gdzie w przeszłości znajdował się zamek chroniący stare miasto oraz okoliczne wzgórza. Dziś z zamku zostały jedynie ruiny, a w dobrym stanie zachowała się tylko jedna z wież. Mimo to warto wjechać lub wejść na górę i zobaczyć piękne widoki na Górne Miasto i okolicę. Zdecydowanie jest to miejsce, którego nie powinniśmy odpuścić, szczególnie w przypadku dobrej pogody.

Wzgórze San Vigilio - informacje praktyczne

Na wzgórze San Vigilio możemy wjechać kolejką linową korzystając ze zwykłych biletów komunikacji miejskiej. Przystanek znajduje się tuż przy bramie Porta S. Alessandro (adres: Largo di Porta S. Alessandro, 1). Przy górnej stacji znajdują się punkt widokowy oraz knajpka.

Po wjechaniu na górę musimy podejść jeszcze kawałek zboczem do ruin zamku. Wejście na teren twierdzy jest darmowe. Oprócz wieży, którą możemy wejść na górny bastion, na miejscu znajduje się mały ogród oraz toaleta czynna do 30 minut przed zamknięciem.

Na wzgórze możemy dostać się również trasami spacerowymi prowadzącymi przez park Parco dei Colli.

Parco dei Colli oraz ogród botaniczny Lorenzo Rota - zielona strona Bergamo

Przyjemną atrakcją dla turystów jest malutki ogród botaniczny Orto Botanico Lorenzo Rota, który znajduje się dosłownie kilka kroków od bramy Porta S. Alessandro. W tym malutkim parku czeka na nas spokój, piękny widok oraz różnorodna zieleń. Pamiętajmy, że ogród umiejscowiony jest na wzgórzu i wybierając się tam czeka nas trochę wchodzenia pod górę.

Gdy zmęczymy się już widokiem kamiennych zabudowań możemy wybrać się do zielonych płuc Bergamo, czyli do parku naturalnego Parco dei Colli. Park zajmuje obszar niemal 5 hektarów. Położony na wzgórzu jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek. Teren parku poprzecinany jest trasami spacerowymi. Pamiętajmy o zabraniu wody w ciepły dzień oraz odpowiedniego obuwia.

Atrakcje w Bergamo na terenie Dolnego Miasta (Città Bassa)

Jeszcze do końca XIX wieku Dolne Miasto składało się przede wszystkim z domów mieszkalnych, jednak rozwój regionu w poprzednim stuleciu spowodował znaczny rozrost miasta i wymusił powstanie większej ilości budynków użyteczności publicznej. Mimo że w Dolnym Mieście znajdziemy kilka ciekawych atrakcji, to Città Alta powinno być pierwszym miejscem, do którego się skierujemy.

Pomimo, że Dolne Miasto nie jest tak czarujące jak historyczna część umiejscowiona na wzgórzu, to znajdziemy tam ciekawy miks historycznych budynków z nowoczesną zabudową. To właśnie w Dolnym Mieście toczy się dzisiejsze życie Bergamo i to tu powinniśmy się skierować jeśli zależy nam na znalezieniu wieczorem tętniących życiem knajpek i restauracji.

Od dworca kolejowego do przystanku kolejki linowej wjeżdżającej na Górne Miasto prowadzi prosta trasa składająca się z trzech następujących po sobie ulic: Viale Papa Giovanni XXIII, Viale Roma oraz Viale Vittorio Emanuele II.

Accademia Carrara ze wspaniałymi dziełami Starych Mistrzów

Sympatycy sztuki mogą wybrać się do galerii sztuki Accademia Carrara (Piazza dell’Accademia). W środku zobaczyć można prace włoskich i europejskich mistrzów - w tym Lorenza Lotto, Sandro Botticelliego, Titiana, Rafaela Santiego, Canaletto, Antona van Dycka, El Greco czy Albrechta Dürera.

Galeria uważana jest za jedną z najważniejszych we Włoszech. Zapoczątkował ją hrabia Giacomo Carrara, kolekcjoner i mecenas sztuki, który swoje zbiory zapisał w testamencie miastu. W środku oprócz obrazów zobaczymy m.in. porcelanę, rzeźby czy starodruki.

Uwaga! Do 25 stycznia 2023 roku muzeum jest zamknięte z powodu prac restauracyjnych mających przygotować placówkę na okres, gdy Bergamo będzie włoską stolicą kultury

Naprzeciwko Accademia Carrara w starym XIV-wiecznym klasztorze otworzono muzeum sztuki nowoczesnej GAMeC.

Plac Matteotti i jego zabytki

Ulice Viale Papa Giovanni XXIII oraz Viale Roma rozdziela jeden z najważniejszych placów miejskich Piazza Matteotti. Przy placu i w jego najbliższej okolicy znajdziemy najważniejsze zabytki Città Bassa, w tym m.in.:

 • monument Wiktora Emanuela II,
 • dwa neoklasyczne budynki tworzące razem wjazd do miasta o nazwie Porta Nuova (Nowa Brama),
 • teatr Teatro Donizetti,
 • wieżę Torre dei Caduti.

Nazwa tej ostatniej w wolnym tłumaczeniu oznacza “Wieża Upadłych”. Budowla powstała w 1924 roku w celu oddania hołdu mieszkańcom poległym w trakcie I wojny światowej. W środku wieży znajduje małe muzeum, a czasem możliwe jest też wejście na panoramiczny taras widokowy.

Nowa Brama - Bergamo
Nowa Brama - Bergamo

Opera Teatro Donizetti

Opera Teatro Donizetti jest chlubą Bergamo. Opera otrzymała nazwę na cześć słynnego kompozytora pochodzącego z Bergamo Gaetano Donizettiego, chociaż dopiero z okazji 100. rocznicy urodzin artysty. Jeśli chcemy zwiedzić operę powinniśmy udać się do punktu informacji turystycznej i sprawdzić dostępne wycieczki z przewodnikiem.

Brama św. Augustyna oraz lokalny uniwersytet

Niecały kilometr na zachód od galerii znajduje się wspominana już historyczna brama miejska, Brama Świętego Augustyna (Porta S. Agostino), naprzeciwko której stoi fontanna św. Augustyna (Fontana Di Sant’Agostino). Przechodząć przez bramę możemy powiedzieć, że znaleźliśmy się już w obrębie Górnego Miasta.

Na północ od bramy działa Uniwersytet Bergamo mieszczący się w historycznym kompleksie klasztornym (również imienia św. Augustyna) - Ex-Monastero di Sant’Agostino, który wyróżnia się dwoma krużgankami i gotycką fasadą wejścia do starego kościoła.

Okolica Bergamo - co warto zobaczyć poza miastem?

Crespi d’Adda - okoliczna atrakcja z listy UNESCO

W regionie Bergamo odnajdziemy jeszcze jedno miejsce ukoronowane wpisem na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest to dawne osiedle robotnicze Crespi d’Adda powstałe w latach 20. poprzedniego stulecia. W ramach założenia powstała fabryka bawełny, domy dla pracowników, kościół oraz wszystkie niezbędne obiekty infrastrukturalne. Dziś całość wygląda niemal dokładnie tak, jak sto lat temu.

Bergamo - wskazówki i informacje praktyczne

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Bergamo?

Bergamo jest idealnym miejscem na krótki wypad, i to nawet bez noclegu. Jeśli akurat zwiedzamy Mediolan, to możemy zarezerwować sobie kilka godzin przed wylotem. W krótkim czasie przespacerujemy ulicami Górnego Miasta i odwiedzimy najważniejsze atrakcje. Nie uda się nam na pewno w tym czasie zobaczyć wszystkiego, nie warto jednak rezygnować z szybkiego wypadu do Città Alta.

Jeśli mamy taką możliwość, warto zostać w Bergamo 2 lub nawet 3 dni, co pozwoli nam na odwiedzenie najważniejszych atrakcji i na nacieszenie się piękną zabudową.

Punkt informacji turystycznej

Punkt informacji turystycznej w Górnym Mieście znajduje się w budynki Torre del Gombito, w jednej z wież miejskich. Warto wejść do środka i poprosić o wydrukowany dokument z cenami, adresami oraz godzinami otwarcia popularnych atrakcji.

W Dolnym Mieście punkt informacji znajduje się niedaleko dworca.

Przechowalnia bagażu

Swoje bagaże na czas zwiedzania możemy zostawić zarówno w Górnym, jak i w Dolnym Mieście. Więcej dowiecie się na oficjalnej stronie lokalnej informacji turystycznej.

Komunikacja publiczna w Bergamo

Za komunikację publiczną w Bergamo odpowiada firma ATB. W centrum miasta możemy poruszać się autobusami lub kolejką linową. Jeśli planujemy korzystać częściej w ciągu dnia z komunikacji możemy zakupić bilet dzienny. Dostępne są również bilety pojedyncze oraz paczki biletów (10 sztuk).

ATB odpowiada za transport poza centrum, a nawet poza granicami miasta. Jeśli chcemy pojechać dalej powinniśmy sprawdzić strefę, do której się wybieramy - w takim wypadku bilety są droższe. Miasto udostępniło dla turystów specjalne bilety 24- i 72-godzinne, na których możemy poruszać się w obrębie całej sieci, w tym na lotnisko.

Przykładowe bilety i ceny:

 • bilet 75-minutowy (1 strefa) - 1,50€
 • karnet 10-ciu biletów na 1 strefę - 12,50€
 • bilet 90-minutowy na 3 strefy - ważny na dojazd z i na lotnisko (Ticket 3 Zone - TARIFFA C) - 2,60€
 • bilet 24-godzinny - tylko miasto, bez lotniska - 4€
 • bilet 24-godzinny - ważny na dojazd z i na lotnisko - 7,00€
 • bilet 72-godzinny - ważny również na dojazd z i do lotniska - 12,00€

Rozkłady jazdy w języku angielskim dostępne są na oficjalnej stronie przewoźnika.

Bilety możemy zakupić na dworcu, w niektórych kioskach oraz w automatach na stacjach kolejki linowej. Do autobusu wchodzimy przodem.

Bilety obowiązują również w kolejkach szynowo-linowych.

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Bergamo?

Pizza sprzedawana na kawałki

Jeśli chcemy zjeść smaczną pizzę w dobrej cenie możemy udać się do knajpki Il Fornaio przy Via Bartolomeo Colleoni 3, gdzie zjemy pizzę sprzedawaną na wagę na kawałki. Wybór rodzajów pizzy jest bardzo duży - od prostych budżetowych, po takie z owocami morza czy innymi ciężkimi i drogimi składnikami mogącymi kosztować nawet do 10€ za duży kawałek. Jeśli chcemy zaoszczędzić powinniśmy zapytać się o szacowaną opłatę za interesujący nas smak przed zakupem.

Nocleg w Dolnym Mieście

Gdy zaczniemy poszukiwania noclegu od Górnego Miasta w pierwszym momencie możemy doznać szoku. Wysokość cen zbliżona jest do najdroższych włoskich miast turystycznych. Warto jednak pamiętać, że do Città Alta bardzo łatwo dostaniemy się się z dolnym rejonów miasta, a cena za dobę może być nawet dwukrotnie mniejsza.

Więcej o noclegach przeczytacie w naszym artykule Gdzie spać w Bergamo? Garść praktycznych informacji i polecane hotele

Na co uważać podczas odwiedzin Bergamo?

Poniedziałek

Z wyjątkiem kościołów niemal wszystkie muzea oraz atrakcje zamknięte są w poniedziałek. Dotyczy to także punktu widokowego na wieży miejskiej.

Przerwa w środku dnia

W kościołach oraz w niektórych muzeach w środku dnia występuje przerwa, podczas której zwiedzanie nie jest możliwe. Najczęściej trwa ona od mniej więcej 12:30 do 14:30, chociaż czasami bywa krótsza.

Okolica dworca autobusowego rano i wieczorem

Jednym z mniej przyjemnych miejsc w Bergamo, szczególnie po zmroku i z samego rana, wydaje się budynek dworca autobusowego oraz okolice dworca kolejowego. Warto uważać tam na siebie i poszukać większych skupisk innych turystów.

Zima

Włochy kojarzone są z ciepłem, ale miesiące zimowe w Bergamo nie odbiegają zbytnio od tych polskich i będzie tam na nas czekać zaledwie kilka stopni celsjusza.

Reklama