Bergamo: zwiedzanie, atrakcje turystyczne, zabytki

Wiele osób pierwszy raz usłyszało nazwę Bergamo szukając tanich lotów do pobliskiego Mediolanu. Samo Bergamo na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajnym włoskim miastem średniej wielkości. Z jednym istotnym wyjątkiem - jego historyczna część znajduje się na wzgórzu i jest przykładem jednego z najpiękniejszych średniowiecznych zabudowań na terenie całych Włoch.

Najstarsza część Bergamo nazywana jest Górnym Miastem (wł. Città Alta). Górne Miasto otoczone jest płaskim terenem z bardziej nowoczesną zabudową nazywanym Dolnym Miastem (wł. Città Bassa).

Jeszcze do końca XIX wieku Dolne Miasto składało się przede wszystkim z domów mieszkalnych, jednak rozwój regionu w XX wieku spowodował znaczny rozrost miasta i wymusił powstanie większej ilości budynków użyteczności publicznej. Pomimo, że w Dolnym Mieście znajdziemy kilka ciekawych atrakcji, to Città Alta powinno być pierwszym miejscem, do którego się skierujemy.

Bergamo od XV do końca XVIII wieku wchodziło w skład Republiki Weneckiej. To właśnie w tym okresie mury miejskie zostały wzmocnione przez doświadczonych inżynierów weneckich. Bezpośrednim śladem po tamtych czasach jest znajdujący się na bramach i niektórych budynkach miejskich Lew św. Marka.

9 stycznia 2017 roku miejska fortyfikacja obronna została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wybierasz się do Bergamo? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Bergamo? Garść praktycznych informacji i przykładowe noclegi.

Jak zwiedzać Bergamo?

Górne Miasto w Bergamo nie zajmuje dużego obszaru, a część ulic wyłączona jest tam z ruchu samochodowego. Problemem dla osób w gorszej formie fizycznej może być wejście na wzgórze, na szczęście możemy skorzystać z autobusu lub kolejki linowej.

!Widok na Katedrę w Bergamo
Widok na Katedrę w Bergamo

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Bergamo?

Bergamo jest idealnym miejscem na krótki wypad, nawet bez noclegu, np. na 5 godzin przed wylotem samolotu. W krótkim czasie przespacerujemy ulicami Górnego Miasta i odwiedzimy najważniejsze atrakcje. Nie uda się nam na pewno w tym czasie zobaczyć wszystkiego, nie warto jednak rezygnować z szybkiego wypadu do Città Alta.

Jeśli mamy taką możliwość, warto zostać w Bergamo 2 lub nawet 3 dni, co pozwoli nam na odwiedzenie najważniejszych atrakcji i na nacieszenie się piękną zabudową.

Punkt informacji turystycznej

Punkt informacji turystycznej w Górnym Mieście znajduje się w budynki Torre del Gombito, w jednej z wież miejskich. Punkt otwarty jest codziennie od 9:00 do 17:30 (aktualizacja 2017). Warto wejść do środka i poprosić o wydrukowany dokument z cenami, adresami oraz godzinami otwarcia popularnych atrakcji.

Zwiedzanie z oficjalnym przewodnikiem

Miasto Bergamo we współpracy z grupą przewodników przygotowało ciekawą możliwość poznania historycznej części miasta podczas wycieczki z przewodnikiem (w języku włoskim oraz angielskim). W trakcie spaceru przewodnik opowie nam więcej o historii miasta i zwiedzanych zabytkach.

Wycieczki z przewodnikiem odbywają się z reguły w środy, soboty i niedziele o godzinie 15:00 (od 1 kwietnia do 31 października) (aktualizacja 2017). Jeśli chcemy sprawdzić, czy wycieczka się odbędzie powinniśmy wcześniej udać się do punktu informacji turystycznej.

Koszt wycieczki to 12€ (dzieci mogą uczestniczyć za darmo z opiekunem). Czas trwania to 2 godziny. Wycieczki startują spod punktu informacji turystycznej przy ulicy Via Gombito. (aktualizacja 2017)

Organizowane są przez firmę BergamoGuide. Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki prywatnej dla swojej grupy w innych godzinach, w tym celu powinniśmy napisać pod adres: info@bergamoguide.it

Więcej informacji: Oficjalna strona BergamoGuide

Przechowalnia bagażu

Swoje bagaże na czas zwiedzania możemy zostawić zarówno w Górnym, jak i w Dolnym Mieście. W Górnym Mieście musimy udać się do budynku Torre di Adalberto, tuż za bramą Porta S. Alessandro. W środku stoją maszyny w których możemy zostawić nasze rzeczy. W lato punkt czynny jest od 8:30 do 19:00, a w zimę 8:30 od 17:30 (aktualizacja 2017). Niestety, na miejscu jest tylko kilka wolnych skrytek, w sezonie najlepiej przyjść jak najszybciej to możliwe.

Całodobowa automatyczna przechowalnia bagażu znajduje się w budynku Urban Center obok dworca kolejowego. Koszt przechowania dużego bagażu to 4€, a małego 3€. (aktualizacja 2017)

Komunikacja publiczna

Za komunikację publiczną w Bergamo odpowiada firma ATB. W centrum miasta możemy poruszać się autobusami lub kolejką linową. Jeśli planujemy korzystać częściej w ciągu dnia z komunikacji możemy zakupić bilet dzienny. Dostępne są również bilety pojedyncze oraz paczki biletów (10 sztuk).

ATB odpowiada za transport poza centrum, a nawet poza granicami miasta. Jeśli chcemy pojechać dalej powinniśmy sprawdzić strefę, do której się wybieramy - bilety w takim wypadku są droższe. Miasto udostępniło dla turystów specjalne bilety 24- i 72-godzinne, na których możemy poruszać się w obrębie całej sieci, w tym na lotnisko.

Przykładowe bilety i ceny: (aktualizacja 2017)

 • bilet 75-minutowy (1 strefa) - 1,30€
 • karnet 10-ciu biletów na 1 strefę - 11,50€
 • bilet 90-minutowy na 3 strefy - ważny na dojazd z i na lotnisko (Ticket 3 Zone - TARIFFA C) - 2,30€
 • bilet 24-godzinny miejski - 3,50€
 • bilet 24-godzinny - ważny na dojazd z i na lotnisko - 5,00€
 • bilet 72-godzinny - ważny również na dojazd z i do lotniska - 7,00€

Rozkłady jazdy w języku angielskim dostępne są na oficjalnej stronie przewoźnika.

Bilety możemy zakupić na dworcu, w niektórych kioskach oraz w automatach na stacjach kolejki linowej. Do autobusu wchodzimy przodem.

W Bergamo działają dwie kolejki linowe - jedna umożliwia wjazd do Górnego Miasta, druga na wzgórze San Vigilio.

Zwiedzanie Bergamo

Historyczna część Bergamo jest wygodna i prosta do zwiedzania. Obszar Città Alta możemy przejść wzdłuż i wszerz spacerem w ciągu maksymalnie 2 godzin. Turystyczna część Dolnego Miasta nie jest z kolei bardzo rozproszona.

Najbardziej znanym mieszkańcem miasta był kompozytor Gaetano Donizetti. W Górnym Mieście funkcjonuje muzeum poświęcone artyście - Museo Donizettiano. W środku oprócz artefaktów związanych z kompozytorem możemy zobaczyć wystawy instrumentów muzycznych, a także wystawy poświęcone innym kompozytorom włoskim. Muzeum mieści się w starym pałacu.

Podczas weekendów (od 10:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 18:00 (aktualizacja 2017)) możemy odwiedzić także dom, w którym Donizetti przyszedł na świat. Znajduje się on pod adresem Via Borgo Canale 14. Wstęp do domu jest darmowy.

Innym znanym mieszkańcem był renesansowy artysta Lorenzo Lotto. Ten urodzony w Wenecji mistrz pędzla spędził w Bergamo 13 lat. Jego dzieła możemy zobaczyć m.in. w bazylice Santa Maria Maggiore (niesamowite prace wykonane techniką światłocienia na drewnianych ściankach chóru), w galerii Accademia Carrara oraz w innych kościołach w obrębie miasta.

Spacerując po mieście wyglądajmy za tablicami opisującymi miejsca i ich historie w języku angielskim.

!Bergamo - Górna Miasto, Piaazza Vecchia i fontanna Contarini
Bergamo - Górna Miasto, Piaazza Vecchia i fontanna Contarini

Città Alta - Górne Miasto

W jaki sposób można dostać się na Górne Miasto?

 • pieszo - najzdrowszy i darmowy sposób na dotarcie na górę. Powinniśmy kierować się ulicą Via Sant’Alessandro. Po drodze miniemy kilka historycznych i oryginalnych fasad, w tym kościół Madonna del Giglio. Do miasta wchodzimy Bramą Świętego Jakuba, skąd mamy jeszcze kawałek spaceru pod górę. Trasa jest dość stroma i raczej nie jest polecana z dużą ilością ciężkich bagaży. W zależności od formy fizycznej trasa zajmie nam 20-30 minut;
 • kolejką linową - Najbardziej oryginalny sposób na dotarcie do górnej części Bergamo. Przystanek na dole znajduje się pod adresem V.le Vittorio Emanuele II 62. Przystanek w Górnym Mieście znajduje się pod adresem Piazza Mercato delle Scarpe. W jednym momencie do środka wchodzi maksymalnie 50 osób. Warto mieć na uwadze, że w szczycie sezonu są duże kolejki i czasem trzeba chwilę poczekać na swoją kolej. W środku większość miejsc to miejsca stojące;
 • autobusem - na górę możemy wjechać także autobusem numer 1 (linia obsługująca lotnisko) wsiadając na przystanku przy dworcu kolejowym.

Jednym z pierwszych miejsc, które warto odwiedzić w Città Alta jest Fort Begamo (Rocca di Bergamo). Forteca powstała w 1331 roku. Głównym celem fortu było wsparcie możliwości obronnych miasta. Kompleks został rozbudowany w czasach weneckich. Dziś w głównym budynku znajduje się muzeum historyczne miasta Bergamo poświęcone wydarzeniom z XIX wieku, zaczynając od czasów przybycia do miasta wojsk francuskich aż do wyzwolenia przez wojska Giuseppe Garibaldiego. Niestety, praktycznie wszystkie informacje są jedynie w języku włoskim. W muzeum zobaczymy m.in. wystawy poświęcone broni czy listy Napoleona.

Kupując bilet do muzeum otrzymujemy możliwość wejścia na okragłą wieżę widokową (z widokiem panoramicznym) oraz na mury obronne. Widok z góry jest bardzo dobry, zarówno na panoramę Górnego Miasta, jak i na współczesne Bergamo. Wejście kosztuje 3€. (aktualizacja 2017)

Jeśli nie interesuje nas wejście płatne nie powinnismy rezygnować z odwiedzenia fortu. Przy murach znajdziemy darmowy ogród z kilkoma punktami widokowymi oraz eksponatami związanymi z wojskowością (m.in. działa, armaty, czołg czy pomnik) z czasów obu ostatnich wojen. Widoki są gorsze niż z wieży, nadal jednak przyjemne, szczególnie w północno-zachodniej części. W parku możemy usiąść na jednej z ławek i odpocząć w cieniu drzew.

!Widok na Górne Miasto Bergamo z punktu widokowego na fortyfikacji Rocca di Bergamo
Widok na Górne Miasto Bergamo z punktu widokowego na fortyfikacji Rocca di Bergamo

Via Gombito - reprezentacyjna ulica Górnego Miasta

Najważniejszą arterią starego miasta jest wyłączona z ruchu samochodowego ulica Via Gombito. Ciągnie się od placu Mercato delle Scarpe aż do placu Vechio. Na jej całej długości możemy zajść do jednej z knajpek lub sklepu.

Idąc wzdłuż ulicy Via Gombito warto skręcić w Via S. Pancrazio i dojść do końca, aż do historycznego klasztoru św. Franciszka (Ex-convento di San Francesco). Kompleks zachwyca pięknym krużgankiem oraz dziedzińcem. Na miejscu warto rozglądać się za fragmentami fresków oraz historycznymi sarkofagami. Na teren klasztoru można wejść za darmo (od wtorku do niedzieli w lato, od wtorku do piątku w zimę). Biletowane są tymczasowe wystawy. Kompleks powstał w XIII wieku. W 1979 roku klasztor przestał pełnić swoją funkcje i kilkukrotnie zmieniał przeznaczenie. Przez pewien czas był tu szpital, chwilę więzienie, a nawet szkoła podstawowa. Dziś swoją siedzibę ma tu organizacja Fondazione Bergamo.

Zbliżając się do końca Via Gombito miniemy Torre del Gombito, dawny dom mieszkalny w formie wieży, w którym dziś mieści się punkt informacji turystycznej. Na wieżę można wejść za darmo, niestety tylko w poniedziałki podczas wycieczki z przewodnikiem (maksymalnie 10 osób w jednej grupie). Jeśli jesteśmy zainteresowani powinniśmy podejść przynajmniej 30 minut wcześniej i wpisać się na listę. W 2017 roku wizyty miały miejsce o: 10:00, 10:45, 11:30, 14:30, 15:15 oraz 16:00. Z wieży jest świetny widok na miasto, na jej szczyt musimy jednak wejść schodami o własnych siłach.

Warto zajść na tyły Torre del Gombito i podejść do Piazzetta Luigi Angelini, gdzie zachowało się historyczne stanowisko służące w przeszłości jako pralnia (Lavatoio Medievale Antico Lavatoio). Oprócz pralni czeka tam na nas przyjemny mały park, w którym możemy chwilę odpocząć w cieniu drzew.

Piazza Vecchia oraz Piazza del Duomo

Ulica Via Gombito kończy się na najważniejszym placu miejskim, Piazza Vecchia (pl. Stary Plac). Dzisiejszy kształt placu jest efektem przebudowy z połowy XV wieku, kiedy to zdecydowano się powiększyć mały plac, na którym odbywały się targi pszenicy i zamienić go w główny plac miejski. Centralnym punktem placu jest fontanna Contarini otoczona lwami trzymającymi w paszczach łańcuchy. Fontanna stanęła w tym miejscu w 1780 roku. Podarował ją mieszkańcom Alvise Contarini, po którym zresztą fontanna otrzymała swoją nazwę.

Na rogu placu stoi wieża Torre Civica, która jest chyba najlepszym punktem widokowym na historyczną część Górnego Miasta. Na górę możemy wjechać windą lub wejść schodami. Torre Civica powstała pod koniec XII wieku i jest najwyższym budynkiem w mieście - wysokość wieży to niemal 53 metry. Na górze wieży znajduje się dzwon (Campanone), który dzwoni każdego wieczoru o 22:00.

Tuż przy wieży stoi Pałac Podesty (Palazzo del Podestà), w którym dziś mieści się Muzeum Historyczne poświęcone czasom weneckim. W środku, w kilku salach, zobaczymy multimedialne wystawy oraz eksponaty z czasów, gdy miasto było częścią Republiki Weneckiej. W muzeum znajduje się także stanowisko archeologiczne.

Ozdobą placu jest imponujący Palazzo della Ragione. Został zbudowany pod koniec XII wieku i początkowo służył jako miejsce spotkań mieszkańców. Budynek przez wieki był przebudowywany i zmieniał swoje przeznaczenie. Służył jako ratusz, znajdował się tu także teatr i sąd. Pod budynkiem możemy przejść jednym z trzech gotyckich łuków. Pod jednym z łuków, na podłodze, znajdziemy liczący ponad 200 lat zegar słoneczny.

Po północnej stronie placu stoi nowszy Palazzo Nuovo (Nowy Pałac), w którym dziś swoją siedzibą ma biblioteka miejska (Biblioteca Civica Angelo Mai). Fasada budynku zachwyca, a schody i wzniesienia pod portykami stały się jednym z ulubionych miejsc na krótki wypoczynek.

!Wnętrze Katedry w Bergamo
Wnętrze Katedry w Bergamo

Przechodząc pod łukami Palazzo della Ragione wejdziemy na Plac Katedralny (Piazza Duomo). Od razu powinniśmy założyć, że spędzimy tu dłuższą chwilę. Plac Katedralny obfituje w zabytki najwyższej klasy.

 • Katedra (Duomo) - Patronem katedry jest św. Aleksander, który wcześniej był patronem innej z świątyń, została ona jednak zburzona w trakcie budowy fortyfikacji miejskich. Na miejscu warto przyjrzeć się obrazom otaczającym prezbiterium, większość z nich przedstawia sceny męczeństwa świętych, niektóre są bardzo krwawe. Obok głównego ołtarza znajduje się zejście do krypty. W kaplicy św. Wincentego znajdują się relikwie papieża Jana XXIII. Pod podłogą katedry znajduje się muzeum archeologiczne oraz skarbiec. W miejscu dzisiejszej katedry stały wcześniej dwie świątynie, wczesnochrześcijański kościół oraz średniowieczna katedra im. św. Wincentego. Wykopaliska archeologiczne pozwoliły odnaleźć ślady po wcześniejszych budynkach. Do muzeum wchodzi się schodami znajdującymi się po lewej stronie głównego wejścia. Muzeum jest płatne, wejście do katedry jest darmowe. Neoklasyczna fasada oraz kopuła katedry zostały dodane dopiero w 1889 roku.

 • Cappella Colleoni - aż cieżko uwierzyć, że ta imponująca kaplica to tak naprawdę mauzoleum kondotiera Bartolomeo Colleoni’ego. Nim wejdziemy do środka, warto przyjrzeć się bogato zdobionym szczegółom fasady. Kaplica Colleoni uważana jest za jeden z najwspanialszych przykładów lombardzkiego renesansu. W środku spoczywa Bartolomeo Colleoni oraz jego córka Medea. Kaplica została zbudowana w latach 1472-1476 w miejscu zakrystii bazyliki Bazylika Santa Maria Maggiore, która została zburzona specjalnie w celu postawienia mauzoleum.

!Bergamo - Capella Colleoni
Bergamo - Capella Colleoni
 • Bazylika Santa Maria Maggiore - chociaż fasada bazyliki wygląda niczym ubogi krewny przy kaplicy Colleoni, to w środku świątynia jest prawdziwym dziełem sztuki. W przeszłości był to najważniejszy kościół w mieście. Zachwycają dywanowe zdobienia ścienne wykonane we Florencji oraz Antwerpii, a także renesansowe zdobienia chóru wykonane przez Lorenzo Lotto. Na końcu bazyliki stoi grób z pomnikiem kompozytora Gaetano Donizetti’ego.

 • Baptysterium - Nie mniej imponującym budynkiem przy placu jest okrągłe baptysterium. W przeszłości konstrukcja znajdowała się wewnątrz bazyliki Santa Maria Maggiore, została jednak stamtąd zabrana podczas przebudowy. Nie ma możliwości wejścia do środka, na szczęście w ciągu dnia drzwi są otwarte i możemy zajrzeć do środka. Dookoła budynku stoją posągi z XIV wieku.

Odwiedzając Plac Katedralny warto wiedzieć, że na tyłach bazyliki Santa Maria Maggiore znajduje się jeden z najlepiej ukrytych skarbów Bergamo - XI wieczny kościół romański Tempietto di Santa Croce.

Dojście do niego nie jest jednak proste. Musimy przejść Piazza Padre Reginaldo Giuliani aż do Via Arena, a następnie skręcić w Via S. Salvatore. Po przejściu kilku metrów skręcimy w prawo i dojdziemy na platformę, z której możemy obejrzeć to romańskie dzieło sztuki.

Cytadela oraz Plac Cytadeli Piazza della Cittadella

Cytadela Bergamo zbudowana została przez rodzinę Visconti, która rządziła miastem od 1332 do 1428 roku. Głównym celem twierdzy było utrzymanie porządku wewnątrz miasta i zapobieganiu próbom obalenia władcy. Dziś zachowała się część budynku z pięknymi portykami i arkadami, oraz klimatyczny Plac Cytadeli (Piazza della Cittadella). W budynkach starej cytadeli znajdują się dwa muzea:

 • Muzeum Archeologiczne, Civico Museo Archeologico w którym wystawiono eksponaty związane ze starożytnym Rzymem, Grecją czy Egiptem. Na miejscu dowiemy się więcej o rzymskich początkach miasta. W środku zobaczymy lapidarium, mozaikę, wiele rzeźb.
 • Muzeum Historii Naturalnej, Museo di Scienze Naturali - muzeum szczyci się swoją kolekcją paleontologiczną pochodzącą z Bergamo oraz z całego świata.

Wchodząc na teren Placu Cytadeli od strony starego miasta przechodzimy pod charakterystyczną wieżą Torre della Campanelle.

Kawałek od Placu Cytadeli, w stronę starego miasta, znajdziemy kościół św. Agaty (Chiesa di Sant'Agata Del Carmine). Warto na chwilę zajrzeć do tego niepozornie wyglądającego kościoła i zobaczyć piękne freski ścienne oraz sufitowe, a także ikonę Matki Boskiej.

Wieczorne spacery

W ciągu dnia na Górnym Mieście przebywają czasem nawet tysiące turystów. Czym jednak później, tym ulice się rozrzedzają. Warto pospacerować główną arterią po zachodzie słońca. Uliczki są delikatnie oświetlone, mijani ludzie powolnie spacerują lub siedzą leniwie przy stolikach na zewnątrz, a wszystko to w bardziej naturalnej i mniej turystycznej atmosferze.

Fortyfikacje

Tym, co wyróżnia Górne Miasto wśród innych włoskich miast jest spektakularny system fortyfikacji miejskich. Miasto było otoczone murami już w XIII wieku, jednakże dopiero w czasach Republiki Weneckiej zdecydowano się na zbudowanie kompleksowego systemu fortyfikacji istniejącego do dziś.

Bergamo nie było tu jednak wyjątkiem, Republika Wenecka budowała umocnienia na wszystkich swoich terytoriach - od Bergamo przez wybrzeże dzisiejszej Chorwacji. To jednak tutaj powstał najbardziej zaawansowany projekt, który jest najlepszym przykładem potęgi weneckich inżynierów. Budowa murów nie była prosta i przyjemna. Do realizacji projektu trzeba było wyburzyć ponad 200 domów i kilkaset przebudować. Dzięki tytanicznej pracy udało się jednak tak wzmocnić miasto, że nigdy nie zostało zdobyte w walce.

Bergamo było dla Republiki Weneckiej miastem granicznym, stąd potrzeba wzmocnienia obronnego, które przekładało się jednocześnie na wzrost znaczenia politycznego. W ramach projektu stworzono ponad 5 kilometrów murów, 5 bram, 14 bastionów, blisko 100 kazamat na armaty i amunicję oraz 2 duże platformy. Jeśli mamy czas, warto przespacerować się wzdłuż Viale delle Mura ciągnącej się niemal na całej długości fortyfikacji. Po drodze spotkamy spacerujących mieszkańców i turystów, biegaczy, a także ławeczki na których będziemy mogli usiąść i podziwiać widoki.

Do miasta można było wejść przez cztery bramy miejskie, chociaż zbudowanych zostało pięć. Nazwy bram otrzymały swoje nazwy po znajdujących się niedaleko klasztorach (niektóre z nich zostały zburzone w trakcie budowy fortyfikacji).

!Bergamo - Brama Świętego Jakuba (Porta San Giacomo)
Bergamo - Brama Świętego Jakuba (Porta San Giacomo)

Bramy miejskie:

 • Brama Świętego Jakuba, Porta San Giacomo (Gate of San Giacomo) - zdecydowanie najpiękniejsza z bram miejskich, zachwyca białym kolorem fasady. Nad wejściem znajduje się Lew św. Marka. Imponujący most prowadzący do bramy został zbudowany w 1780 roku przez podeste Alvise Contarini’ego.

 • Brama św. Augustyna, Porta Sant’Agostino - brama łącząca Górne Miasto z Dolnym. Nad wejściem zobaczymy również Lwa św. Marka. Była to główna brama prowadząca do miasta.

 • Brama św. Aleksandra, Porta Sant’Alessandro - brama znajdująca się w północno-zachodnim rogu Górnego Miasta. Obok bramy znajduje się przystanek kolejki linowej na wzgórze San Vigilio.

 • Brama Garibaldi’ego, Porta Garibaldi - najmniejsza i najstarsza brama miejska. Wcześniej nosiła nazwę Porta San Lorenzo, którą zmieniono po tym, jak Giuseppe Garibaldi wkroczył nią wraz ze swoimi siłami do miasta w 1859 roku. Do bramy prowadzi klimatyczny most. Brama oddalona jest od historycznego centrum i w przyszłości była zamykana z powodu trudności z jej skutecznym zabezpieczeniem.

Piąta brama, Porta del Soccorso (Brama Ucieczki), była tajną bramą umożliwiającą niepostrzeżone wyjście lub wejście do miasta - dzięki czemu możliwe było przegrupowanie sił w trakcie oblężenia. Brama z oczywistych względów nie zachwyca tak jak poprzednie - jeśli jednak chcielibyśmy ją zobaczyć wystarczy wybrać się na ulicę Via Sotto Mura di Sant’Alessandro (dokładne położenie: 45.708690, 9.656917).

Ciekawą atrakcją są turystów są historyczne kazamaty udostępnione dla zwiedzających. Możemy w nich zobaczyć, jak zgrupowani byli żołnierze i gdzie trzymano broń oraz amunicje w trakcie oblężenia miasta. Możliwe do odwiedzenia są dwa kompleksy:

 • Cannoniera di San Giovanni - kazamaty znajdują się na terenie bastionu na południowo-zachodnim krańcu murów, gdzie dziś znajduje się mały park z ciekawym widokiem. Do kazamatów schodzimy metalowym schodami. Na dole zobaczymy dwa nieoświetlone pomieszczenia. Wejście jest darmowe. Kazamaty otwarte są jedynie w miesiące letnie: w poniedziałki i piątki od 14:00-18:00 oraz w soboty, niedzielę oraz święta od 10:00 do 12:00 i od 14:00 do 18:00 (aktualizacja 2017).
 • Cannoniera di San Michele - kolejne kazamaty znajdują się kawałek za bramą św. Augustyna. Wnętrze kazamatów wygląda niczym wnętrze jaskini, wliczając w to zwisające stalaktyty! Niestety, kazamaty otwarte dla zwiedzających są jedynie w miesiące letnie w niedzielę oraz święta od 10:00 do 12:00 i od 14:00 do 18:00. Wejście jest darmowe. (aktualizacja 2017)

Wzgórze San Vigilio

Nad Città Alta góruje wzgórze San Vigilio, gdzie w przeszłości znajdował się zamek chroniący stare miasto oraz okoliczne wzgórza. Dziś z zamku zostały jedynie ruiny, w dobrym stanie zachowała się tylko jedna z wież. Mimo to warto wjechać lub wejść na górę i zobaczyć piękne widoki na Górne Miasto i okolicę. Zdecydowanie jest to miejsce, którego nie powinniśmy odpuścić, szczególnie w przypadku dobrej pogody.

Na wzgórze San Vigilio możemy wjechać kolejką linową korzystając ze zwykłych biletów komunikacji miejskiej. Przystanek znajduje się tuż przy bramie Porta S. Alessandro (adres: Largo di Porta S. Alessandro, 1). Przy górnej stacji znajdują się punkt widokowy oraz knajpka.

Po wjechaniu na górę musimy podejść jeszcze kawałek zboczem do ruin zamku. Wejście na teren twierdzy jest darmowe. Oprócz wieży, którą możemy wejść na górny bastion, na miejscu znajduje się mały ogród oraz toaleta czynna do 30 minut przed zamknięciem.

Na wzgórze możemy dostać się również trasami spacerowymi prowadzącymi przez park Parco dei Colli.

Parco dei Colli oraz ogród botaniczny Lorenzo Rota

Przyjemną atrakcją dla turystów jest malutki ogród botaniczny Orto Botanico Lorenzo Rota, który znajduje się dosłownie kilka kroków od bramy Porta S. Alessandro. W tym malutkim ogrodzie czeka na nas spokój, piękny widok oraz różnorodna zieleń. Pamiętajmy, że ogród umiejscowiony jest na wzgórzu i wybierając się tam czeka nas trochę wchodzenia pod górę.

Gdy zmęczymy się już widokiem kamiennych zabudowań możemy wybrać się do zielonych płuc Bergamo, czyli do parku naturalnego Parco dei Colli. Park zajmuje obszar niemal 5 hektarów. Położony na wzgórzu jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek. Teren parku poprzecinany jest trasami spacerowymi. Pamiętajmy o zabraniu wody w ciepły dzień oraz odpowiedniego obuwia.

Città Bassa - Dolne Miasto

Pomimo, że Dolne Miasto nie jest tak czarujące jak historyczna część umiejscowiona na wzgórzu, znajdziemy tu ciekawy miks historycznych budynków z nowoczesną zabudową. To właśnie w Dolnym Mieście toczy się dzisiejsze życie Bergamo i to tu powinniśmy się skierować jeśli zależy nam na znalezieniu wieczorem tętniących życiem knajpek i restauracji.

Od dworca kolejowego do przystanku kolejki linowej wjeżdżającej na Górne Miasto prowadzi prosta trasa składająca się z trzech następujących po sobie ulic: Viale Papa Giovanni XXIII, Viale Roma oraz Viale Vittorio Emanuele II.

Ulice Viale Papa Giovanni XXIII oraz Viale Roma rozdziela jeden z najważniejszych placów miejskich Piazza Matteotti. Przy placu i w jego najbliższej okolicy znajdziemy najważniejsze budynki Città Bassa - m.in. monument Vittorio Emanuele II, dwa neoklasyczne budynki tworzące razem wjazd do miasta o nazwie Porta Nuova (Nowa Brama), teatr Teatro Donizetti czy wieżę Torre dei Caduti. Nazwa wieży w wolnym tłumaczeniu oznacza “Wieża Upadłych”. Budowla powstała w 1924 roku w celu oddania hołdu mieszkańcom poległym w trakcie I Wojny Światowej.

!Nowa Brama - Bergamo
Nowa Brama - Bergamo

W środku wieży znajduje małe muzeum. W piątki, soboty oraz niedzielę możliwe jest wejście na górę na panoramiczny punkt widokowy (od 10:00 do 13:00 i od 15:00 do 18:00) (aktualizacja 2017).

Opera Teatro Donizetti jest chlubą Bergamo. Opera otrzymała nazwę na cześć słynnego kompozytora pochodzącego z Bergamo Gaetano Donizetti’ego, chociaż dopiero z okazji 100. rocznicy urodzin artysty. Jeśli chcemy zwiedzić operę powinniśmy udać się do punktu informacji turystycznej i sprawdzić dostępne wycieczki z przewodnikiem.

Sympatycy sztuki mogą wybrać się do galerii sztuki Accademia Carrara (Piazza dell’Accademia). W środku zobaczyć można prace włoskich i europejskich mistrzów - w tym Lorenzo Lotto, Sandro Botticelli’ego, Titiana, Raphaela, Canaletoto, Antona van Dycka, El Greco czy Albrechta Dürera. Galeria uważana jest za jedną z najważniejszych we Włoszech. Zapoczątkował ją hrabia Giacomo Carrara, kolekcjoner i mecenas sztuki, który swoje zbiory zapisał w testamencie miastu. W środku oprócz obrazów zobaczymy m.in. porcelanę, rzeźby czy starodruki.

Naprzeciwko Accademia Carrara w starym XIV-wiecznym klasztorze otworzono muzeum sztuki nowoczesnej GAMeC.

Niecały kilometr na zachód od galerii znajduje się historyczna brama miejska, Brama Świętego Augustyna (Porta S. Agostino), naprzeciwko której stoi fontanna św. Augustyna (Fontana Di Sant’Agostino). Skoro przeszliśmy przez bramę możemy powiedzieć, że znaleźliśmy się już w obrębie starego miasta. Na północ od bramy działa Uniwersytet Bergamo mieszczący się w historycznym kompleksie klasztornym (również imienia św. Augustyna) - Ex-Monastero di Sant’Agostino, który wyróżnia się dwoma krużgankami i gotycką fasadą wejścia do starego kościoła.

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Bergamo?

Pizza sprzedawana na kawałki

Jeśli chcemy zjeść smaczną pizzę w dobrej cenie możemy udać się do knajpki Il Fornaio przy Via Bartolomeo Colleoni 3, gdzie zjemy pizzę sprzedawaną na wagę w kawałku. Wybór rodzajów pizzy jest bardzo duży - od prostych kosztujących mniej niż 2€ za kawałek, po takie z owocami morza czy innymi ciężkimi i drogimi składnikami mogącymi kosztować nawet 7-8€ za kawałek. Jeśli chcemy zaoszczędzić powinniśmy zapytać się o szacowaną opłatę za interesujący nas smak przed zakupem.

Darmowy internet - BergamoWifi

Władze miejskie udostępniły dla odwiedzających darmowy dostęp do bezprzewodowej sieci wifi (no, prawie darmowy). Jeśli chcemy skorzystać z sieci powinniśmy wysłać SMS pod włoski numer (0039) 342 4035035 o treści hello. W odpowiedzi otrzymamy hasło.

Sieć nie działa idealnie, w niektórych miejscach będziemy tracić zasięg, jest to jednak dobra okazja do oszczędności na kosztach telefonicznych. Darmowa sieć działa także poza Górnym Miastem. Bergamo chwali się posiadaniem ponad 60 nadajników i pokryciem większości regionu.

Darmowe atrakcje

Wiele atrakcji w Bergamo jest darmowych. Są to kościoły, wejście na wieżę Torre del Gombito (tylko w poniedziałki), dom w którym urodził się Gaetano Donizetti’ego (tylko w weekendy), ogród botaniczny czy klasztor św. Franciszka.

Nocleg w Dolnym Mieście

Gdy zaczniemy poszukiwania noclegu od Górnego Miasta w pierwszym momencie możemy doznać szoku. Wysokość cen zbliżona jest do najdroższych włoskich miast turystycznych. Warto jednak pamiętać, że do Città Alta bardzo łatwo dostaniemy się się z dolnym rejonów miasta, a cena za dobę może być nawet dwukrotnie mniejsza.

Bezpieczeństwo

Historyczna część Bergamo jest miejscem przyjemnym i bezpiecznym, także wieczorem. W całym mieście powinniśmy jednak zachować szczególną ostrożność w większych skupiskach ludzi - jak w każdym mieście turystycznym we Włoszech, i tu grasują kieszonkowy.

Na co uważać podczas odwiedzin Bergamo?

Poniedziałek

Z wyjątkiem kościołów niemal wszystkie muzea oraz atrakcje zamknięte są w poniedziałek. Dotyczy to także wieży miejskiej. Wyjątkiem są muzeum Accademia Carrara (w poniedziałku cena obniżona jest o połowę) oraz muzeum sztuki nowoczesnej GAMec.

Przerwa w środku dnia

W kościołach oraz w niektórych muzeach w środku dnia występuje przerwa, podczas której zwiedzanie nie jest możliwe. Z reguły przerwa trwa od mniej więcej 12:30 do 14:30, chociaż czasami bywa krótsza.

Okolica dworca autobusowego rano i wieczorem

Jednym z mniej przyjemnych miejsc w Bergamo, szczególnie po zmroku i z samego rana, wydaje się budynek dworca autobusowego oraz okolice dworca kolejowego. Warto uważać tam na siebie i poszukać większych skupisk innych turystów.

Pogoda

W szczycie sezonu, podobnie jak w całych Włoszech, w Bergamo może być bardzo gorąco. Pamiętajmy o zabraniu ze sobą nakrycia na głowę oraz częstym spożywaniu płynów.


Reklama