Gdzie spać w Bergamo? Garść praktycznych informacji i przykładowe hotele

Tanie loty na lotnisko w Bergamo powodują, że wielu Polaków decyduje się na krótki wypad do Włoch. Ci, którzy planują zostać w samym Bergamo mogą doznać lekkiego szoku szukając miejsca do spania - noclegi z prywatną łazienką w historycznej części miasta należą do drogich.

Bergamo podzielone jest na dwie części - Dolne Miasto (Città Bassa) i historyczne Górne Miasto (Città Alta). Większość najważniejszy atrakcji znajduje się w górnym mieście. Wieczorem jest tam bardziej cicho i spokojnie, chociaż w sezonie też bardziej turystycznie.

Dolne miasto to mniej atrakcji, ale za to więcej knajpek i restauracji obleganych przez miejscowych z bardziej przystępnymi cenami. Nie odnajdziemy tu wąskich uliczek i uroczej zabudowy z czerwonej cegły, ale za to bez problemu znajdziemy miejsca funkcjonujące wieczorem.

Komunikacja pomiędzy dwoma częściami nie sprawia problemów - kursują autobusy i działa kolejka szynowa. Turyści będący nawet w średniej formie spokojnie wejdą też na górę pieszo.

Tak naprawdę przy wyborze noclegu głównym czynnikiem może być cena i to, w jaki sposób wyobrażamy sobie wieczory.

Górne miasto (Città Alta)

Bergamo posiada jedno z najprzyjemniejszych starych miast w całych Włoszech. Minusem górnego miasta są na pewno ceny i mniej miejscowych. Plusem możliwość spacerowania o dowolnej porze i bliskość wszystkich atrakcji. Bez problemu też dojedziemy stąd autobusem na lotnisko.

Nie znajdziemy tu sieciowych ani dużych hoteli, a bardziej małe pensjonaty i apartamenty.

Wielu turystów chwali pensjonat La Luna Blu in Old Town, który oprócz zadbanych pokoi oferuje również śniadanie w cenie.

Znajdź inne noclegi na obszarze górnego miasta

Dolne miasto (Città Bassa)

Jeśli poszukamy noclegu na obszarze mniej więcej od wysokości dworca głównego do podnóży starego miasta to wciąż będziemy mieli blisko do historycznej części. Dla turystów dla których Bergamo jest bazą wypadową nocleg w dolnej części może być praktycznym rozwiązaniem - jest stąd bliżej do dworca głównego skąd będziemy ruszać w podróż.

Niestety, okolica ta nie jest o wiele tańsza niż górne miasto. Za stosunkowo niedrogi (jak na okolicę) nocleg uchodzi pensjonat Alex E Angie, chociaż dostępne są tu pokoje ze współdzieloną łazienką.

Znajdź inne noclegi w Bergamo

Budżetowe noclegi

Jeśli chcielibyśmy znaleźć tańszy nocleg musimy poszukać dalej od centrum. Pamiętajmy tu o sprawdzeniu komunikacji publicznej oraz godzin jej funkcjonowania.

Zdarza się, że dobre ceny dostępne są w pensjonacie Bergamum B&B. Znajduje się on blisko przystanku autobusowego. Sam pensjonat działa jednak na dość specyficznych zasadach. Wszystko odbywa się automatycznie, klucz pobieramy ze specjalnej skrzynki i sami wchodzimy do jednego z pokoi. Pokoje zbudowano w budynkach przypominających garaże. W środku obowiązują bardzo restrykcyjne zasady, np. kary za nakruszenie na łóżku. Na pewno niedogodności może zrekompensować nam oszczędność w portfelu.

Za budżetowy uchodzi również hostel Ostello di Bergamo, który zlokalizowany jest kilka kilometrów na północ od starego miasta. Do centrum kursuje komunikacja miejska, warto jednak przed dokonaniem rezerwacji sprawdzić dostępne połączenia.

Na co uważać szukając noclegu w Bergamo?

Bergamo uznawane jest za miasto bezpieczne, szczególnie w porównaniu z nieodległym Mediolanem. Mimo to warto sprawdzać komentarze odnośnie bezpieczeństwa, szczególnie jak znajdziemy nocleg na obrzeżach.

Warto też sprawdzić rozkłady komunikacji i upewnić się czy możliwe będą wygodne wieczorne powroty.

Pamiętajmy, że w zimę w Bergamo nie jest bardzo ciepło. Dotyczy to szczególnie niektórych hoteli czy pensjonatów, w których potrafi być wieczorem mroźno. Dobrze jest przed wyborem noclegu sprawdzić komentarze turystów z okresu w którym wybieramy się do Włoch.


Reklama