Podróże po Europie

Lombardia - 17 atrakcji i najpiękniejszych miejsc. Sprawdź, co warto zobaczyć!

1 stycznia 2024

Lombardia należy do czołówki naszych ulubionych regionów we Włoszech. Jej północna część to Alpy, ze wspaniałymi jeziorami, takimi jak Como i Garda, które są zaliczane do najpiękniejszych w Europie. Południowa część Lombardii jest nizinna, z licznymi miastami, w tym Mediolanem - włoską stolicą mody i finansów, oraz Brescią, Pawią i Bergamo, które są pełne zabytków i wspaniałych muzeów.

W naszym artykule przygotowaliśmy dla Was zestawienie najpiękniejszych miejsc w Lombardii. Region ten zaczęliśmy odwiedzać ponad dekadę temu, na długo przed tym, jak wpadliśmy na pomysł założenia bloga. Wiele z tych miejsc opisaliśmy dokładniej w dedykowanych artykułach - przejdziecie do nich klikając w odnośniki, które znajdziecie w tekście.

Zachęcamy Was do podróży do Lombardii i odkrycia jej mniej znanych zakątków. Do wyprawy zachęca oferta tanich lotów - rejsy pomiędzy polskimi miastami a lotniskiem Mediolan-Bergamo są realizowane nawet kilkadziesiąt razy w tygodniu!

Mediolan - pełna atrakcji stolica Lombardii

Najczęściej można spotkać się z określeniem, że Mediolan jest stolicą mody oraz centrum włoskiej finansjery. W naszych oczach to jednak miasto sztuki i renesansu, oferujące odwiedzającym tyle atrakcji, że nie sposób ich wszystkich zwiedzić w trakcie krótkiego pobytu.

Atrakcje Lombardii - Galeria Wiktora Emanuela II
Atrakcje Lombardii - Galeria Wiktora Emanuela II

Planując wizytę w stolicy Lombardii, warto umieścić na swojej liście miejsc do odwiedzenia:

 • Monumentalną katedrę w Mediolanie, największy gotycki kościół na świecie z imponującą fasadą.
 • Zamek Sforzów - świadectwo dawnej potęgi, z ostatnim dziełem Michała Anioła - niedokończoną rzeźbą "Pietà Rondanini".
 • "Ostatnią Wieczerzę - słynne malowidło Leonarda, zdobiące refektarz kościoła Santa Maria delle Grazie.
 • Wczesnochrześcijańskie i średniowieczne kościoły, jak Bazylika św. Ambrożego czy Bazylika św. Wawrzyńca.
 • Liczne muzea jak Pinakoteka Brera, z dziełami sztuki największych mistrzów, czy Pinakoteka Ambrozjańska, gdzie wystawiane są szkice Leonarda.

Miłośnicy czasów antycznych znajdą tu również kilka śladów rzymskiego Mediolanum, pełniącego niegdyś rolę stolicy cesarstwa zachodniorzymskiego.

Informacje praktyczne

Na wizytę w Mediolanie warto poświęcić przynajmniej 2, a najlepiej 3 bądź 4 dni. Polecamy Wam zapoznać się z naszymi artykułami, które pomogą w zaplanowaniu pobytu w Mediolanie:

Katedra w Mediolanie - co warto zobaczyć w Lombardii?
Katedra w Mediolanie - co warto zobaczyć w Lombardii?

Bergamo i jego wspaniałe Górne Miasto (Città Alta)

Bergamo, dzięki bliskości lotniska obsługującego tanie linie lotnicze, często określane jest mianem "bramy do Lombardii". Jest to jednocześnie miejsce, któremu warto poświęcić trochę czasu. Bergamo posiada jedną z najbardziej urokliwych starówek we Włoszech: usytuowane na wzgórzu Górne Miasto (Città Alta). W okresie panowania weneckiego zostało ono otoczone imponującym systemem murów obronnych, który obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Bergamo - co warto zobaczyć w Lombardii?
Bergamo - co warto zobaczyć w Lombardii?

Chociaż liczba atrakcji turystycznych w Bergamo nie dorównuje Mediolanowi czy Brescii, warto spędzić tam przynajmniej jeden cały dzień. Oprócz zabytków Górnego Miasta, takich jak katedra, historyczne kościoły i pałace, warto zobaczyć również Dolne Miasto, z muzeum Accademia Carrara, prezentującym dzieła Starych Mistrzów, a także wzgórze San Vigilio, z którego rozpościera się malowniczy widok na Górne Miasto.

Informacje praktyczne

Do Città Alta można dotrzeć na kilka sposobów: autobusem, pieszo lub kolejką linowo-terenową - zabytkowym funikularem (Funicolare di Bergamo Alta), który kursuje od 1887 roku. Ta ostatnia opcja jest najciekawsza, ale w sezonie turystycznym również najbardziej oblegana.

Najciekawsze miejsca do zobaczenia odnajdziecie w naszym przewodniku Bergamo: atrakcje, zwiedzanie, zabytki. O dojeździe z lotniska napisaliśmy wszystko w artykule Lotnisko Mediolan Bergamo (BGY).

Wskazówka: Naszym zdaniem Bergamo jest idealnym wyborem dla tych turystów, którzy chcieliby odwiedzić Włochy po raz pierwszy, i nie planują długiego wypadu.
Zabytkowa Brama św. Jakuba w Bergamo
Zabytkowa Brama św. Jakuba w Bergamo

Jezioro Como i jego najpiękniejsza miejsca

Jezioro Como, będące drugim co do wielkości jeziorem we Włoszech, jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Europy. Gdyby nie wysokie ceny noclegów, chętnie odwiedzalibyśmy je każdego roku!

Najpiękniejsze miejsce w Lombardii - Jezioro Como
Najpiękniejsze miejsce w Lombardii - Jezioro Como

Jezioro Como, mające kształt odwróconej litery "Y", jest otoczone malowniczymi miasteczkami, przepięknymi willami i urokliwymi wzgórzami. Z racji obfitości atrakcji i szlaków turystycznych, każdy odwiedzający znajdzie tu coś dla siebie! Poniżej przedstawiamy cztery wyjątkowe miejsca nad Jeziorem Como.

Informacje praktyczne

Jezioro Como jest naprawdę spore, a poruszanie się pomiędzy miasteczkami możliwe jest na kilka sposobów: autobusami, statkami turystycznymi, a w niektórych przypadkach również pociągiem.

Dojazd do regionu jest szczęśliwie bezproblemowy. Z dworca w Bergamo możemy dotrzeć do:

 • miasta Como (z przesiadką w mieście Monza) - cena 7,40€, czas podróży około 2 godziny.
 • bezpośrednio do miasta Lecco - cena 4€, czas podróży około 40 minut.

Wszystkie najważniejsze informacje potrzebne do zaplanowania wyjazdu znajdziecie w naszym rozbudowanym przewodniku Jezioro Como - atrakcje, zwiedzanie, dojazd.

Como

Miasto Como to jedyne miejsce nad jeziorem, gdzie można z łatwością spędzić więcej niż jeden dzień, ciągle odkrywając nowe atrakcje. Oprócz licznych zabytków, takich jak imponująca gotycka katedra, średniowieczne mury i bramy obronne, a także wille położone nad brzegiem wody, miasto oferuje również ciekawe muzea i punkty widokowe.

Miasto Como - atrakcje Lombardii
Miasto Como - atrakcje Lombardii

Varenna i zamek Vezio

Varenna, pnąca się stopniowo w górę, jest perełką wschodniego brzegu Como. Uważamy, że nie ma przesady w stwierdzeniu, iż jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc nad całym jeziorem. Jeśli dłuższe spacery (w tym podejścia pod górę) nie są Wam straszne, możecie spędzić w Varennie i okolicy nawet cały dzień.

Oprócz uroków samego miasteczka, warto zwrócić uwagę na dominujący nad nim zamek Vezio, słynący z hodowli sokołów, oraz na malownicze źródło Fiumelatte, najmniejszej włoskiej rzeki.

Varenna - widoki podczas spaceru
Varenna - widoki podczas spaceru

Villa del Balbianello

Jednymi z najwspanialszych atrakcji Jeziora Como są majestatyczne wille oraz przylegające do nich ogrody. Chociaż wiele z nich powstało w XVI i XVII wieku, to ich największy rozkwit miał miejsce w ciągu dwóch następnych stuleci.

Do naszych ulubionych willi należy Villa del Balbianello. Trafiliśmy do niej zaintrygowani faktem, że była jedną z lokalizacji "Gwiezdnych Wojen", i zostaliśmy zauroczeni do reszty. Jej wspaniałe, malowniczo położone ogrody należą do najpiękniejszych, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Ponadto, można się wybrać na wycieczkę po pomieszczeniach rezydencji.

Atrakcje Lombardii - Villa del Balbianello
Atrakcje Lombardii - Villa del Balbianello

Bellagio

Bellagio jest czasami opisywane w materiałach promocyjnych jako jedno z najpiękniejszych włoskich miasteczek. Faktycznie, miejsce to posiada swój niezaprzeczalny urok, choć warto podejść do niego bez nadmiernych oczekiwań. Jego główne atrakcje można zwiedzić w ciągu zaledwie 2-3 godzin. Mimo to, Bellagio zdecydowanie warto dodać do listy miejsc do zobaczenia podczas wizyty nad Jeziorem Como!

Ogrody w Willi Melzi - Bellagio
Ogrody w Willi Melzi - Bellagio

Brescia - perła Lombardii, ze śladami Longobardów

Brescia, będąca drugim co do wielkości miastem w Lombardii, nie jest pierwszym wyborem wśród turystów planujących zwiedzanie Włoch. My sami początkowo kojarzyliśmy je głównie z wpisem na listę UNESCO związanym z dziedzictwem Longobardów, rzymskimi ruinami oraz bliskością do Jeziora Garda. Jednak, gdy zaczęliśmy się przygotowywać do naszej wizyty, szybko okazało się, że będziemy musieli spędzić tam kilka dni, aby móc zobaczyć wszystko, co nas interesuje.

Stara Katedra - perła architektury romańskiej w Brescii
Stara Katedra - perła architektury romańskiej w Brescii

Ostatecznie Brescia trafiła na listę naszych ulubionych miejsc we Włoszech i serdecznie zachęcamy Was, abyście dali jej szansę. Do najciekawszych atrakcji w Brescii należą:

 • Muzeum Santa Giulia - z bazyliką z czasów Longobardów, muzeum miejskim, rzymskimi ruinami oraz wspaniałym skarbcem.
 • Stanowisko archeologiczne Brixia, gdzie można podziwiać pozostałości rzymskiego miasta, w tym wyjątkowe malowidła ścienne w stylu architektonicznym, a także słynną "Skrzydlatą Wiktorię" - rzeźbę, będąca symbolem miasta.
 • Stara Katedra, wzniesiona na planie okręgu perła architektury romańskiej.
 • Castello di Brescia - jeden z najlepiej zachowanych zamków w północnych Włoszech, ze świetnym muzeum poświęconym broni.
 • Renesansowy plac Piazza della Loggia.

Oprócz tego wspaniałe kościoły, interesujące muzea i liczne zabytki - żaden turysta zainteresowany historią nie będzie się w Brescii nudził.

Informacje praktyczne

Specjalnie z myślą o naszych czytelnikach, którzy planują podróż do Brescii, przygotowaliśmy szczegółowy i praktyczny przewodnik Brescia - 21 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić. Ponadto, poświęciliśmy dodatkowy artykuł Muzeum Santa Giulia - zachęcamy każdego, kto ma zamiar je odwiedzić, do zapoznania się z tym tekstem.

Do Brescii mozna dotrzeć łatwo i niedrogo. Wystarczy dolecieć budżetowymi liniami na lotnisko Mediolan-Bergamo, a stamtąd autobusem dojechać do dworca kolejowego w Bergamo - podróż trwa około 15 minut i kosztuje 3€. Następnie pociągiem regionalnym w ciągu około godziny dotrzemy do Brescii za 5,20€.

Wspaniałe antyczne malowidła ścienne w Brescii
Wspaniałe antyczne malowidła ścienne w Brescii
Bazylika Longobardów z VIII wieku. Zabytek ten nie zachwyci każdego, ale Muzeum Santa Giulia oferuje znacznie więcej atrakcji!
Bazylika Longobardów z VIII wieku. Zabytek ten nie zachwyci każdego, ale Muzeum Santa Giulia oferuje znacznie więcej atrakcji!

Jezioro Garda i jego najpiękniejsza miejsca

Garda, będące drugim z najbardziej znanych jezior Lombardii, jest również największym jeziorem we Włoszech. Często czytelnicy pytają nas, które z jezior – Como czy Garda – jest lepszym wyborem do odwiedzenia, ale trudno jest nam udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każde z nich jest piękne i słynie z malowniczych miejsc, dlatego najlepiej od razu założyć, że z czasem odwiedzimy oba, zamiast wybierać jedno.

Warto jednak podkreślić, że Garda rozciąga się na terenie trzech regionów: oprócz Lombardii obejmuje również Wenecję Euganejską na wschodzie i Trydent-Górną Adygę na północy. W naszym opisie skupiliśmy się wyłącznie na miejscach położonych w granicach Lombardii.

Informacje praktyczne

Z racji położenia w granicach trzech regionów, poruszanie się wokół jeziora wymaga bardziej skomplikowanej logistyki niż w przypadku Como. Aby dojechać nad Gardę, można skorzystać z pociągu łączącego Bergamo z Desenzano del Garda lub najpierw dojechać pociągiem do Brescii, a tam przesiąść się na autobus.

Podobnie jak w przypadku Como, również Gardzie poświęciliśmy rozbudowany przewodnik: Jezioro Garda - atrakcje, zwiedzanie, dojazd. Znajdziecie tam wszystkie informacje potrzebne do zaplanowania wizyty nad jeziorem.

Dla takich widoków warto odwiedzić Jezioro Garda
Dla takich widoków warto odwiedzić Jezioro Garda

Sirmione - zamek oraz Groty Katullusa

Co tu dużo mówić - będąc we wschodniej części Lombardii Sirmione po prostu zobaczyć trzeba. Ze względu na swoje malownicze położenie na wąskim półwyspie do miasta już w czasach rzymskich ściągali arystokraci aby cieszyć się pięknymi widokami i zażywać kąpieli w wodach termalnych. Z tamtego okresu pochodzą imponujące ruiny rzymskiej willi nazywane Grotami Katullusa (Grotte di Catullo).

Na nas jednak największe wrażenie wywarł Castello Scaligero - Zamek Scaligierich, zaliczający się do najlepiej zachowanych średniowiecznych warowni we Włoszech. Posiada on własny dok obronny, zbudowany już w czasach weneckich.

Miasteczku Sirmione poświęciliśmy oddzielny przewodnik - znajdziecie go tutaj: Sirmione - atrakcje, zabytki, informacje praktyczne

Atrakcje Lombardii - Castello Scaligero w Sirmione
Atrakcje Lombardii - Castello Scaligero w Sirmione

Limone sul Garda

Limone sul Garda to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek nad Jezioro Garda, które każdego roku przyciąga rzesze turystów. Samo położenie Limone jest zachwycające, a dodatkowo miasteczko to oferuje kilka interesujących atrakcji. Jest to idealne miejsce na krótki wypad.

Również Limone sul Garda poświęciliśmy oddzielny przewodnik - znajdziecie go tutaj: Limone sul Garda - atrakcje, zabytki, informacje praktyczne

Widok w stronę jeziora - Limone sul Garda
Widok w stronę jeziora - Limone sul Garda

Pawia - kolejna perła z listy UNESCO

Pawia, położona na południe od Mediolanu, to kolejna z pereł Lombardii. Mimo że liczbowo może oferować nieco mniej atrakcji niż Brescia, to są one równie, a może nawet bardziej fascynujące!

Pawia ma bogatą historię - była stolicą Królestwa Longobardów i jednym z najważniejszych miast średniowiecznych Włoch. W 1155 roku w bazylice San Michele Maggiore, jednej z najlepiej zachowanych budowli romańskich, cesarz Fryderyk I Barbarossa został koronowany na króla Włoch. Historyczne centrum miasta wraz z nieodległym klasztorem Certosa di Pavia zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co warto zobaczyć w Pawii?

 • Jeden z najstarszych uniwersytetów we Włoszech, założony w 1361 roku. Jego muzea prezentują fascynujące zbiory.
 • Wspaniałe krypty z czasów Longobardów, w tym kryptę Sant'Eusebio.
 • Średniowieczny Zamek Viscontich, dziś muzeum miejskie.
 • Bazylika San Pietro in Ciel d’Oro, z grobem św. Augustyna, nad którym w 1362 roku stanęła "Arka" wykonana z marmuru karraryjskiego.
 • Ponte Coperto, most o jednym z najciekawszych kształtów we Włoszech.

Zaledwie 8 km od miasta znajduje się późnogotycki Certosa di Pavia - jeden z najpiękniejszych klasztorów w Europie, zaliczany do najważniejszych zabytków Lombardii.

Informacje praktyczne

Pawia jest miastem, do którego dotychczas wpadliśmy na zaledwie kilka godzin i był to jeden z naszych największych "błędów" podróżniczych! W najbliższym czasie planujemy wybrać się tam na kilka dni, aby móc spokojnie zwiedzić wszystkie największe atrakcje.

Do Pawii można dotrzeć pociągiem z Bergamo, z przesiadką na dworcu głównym w Mediolanie. Podróż około 2 godzin, a bilet kosztuje 8€. Podróż bezpośrednio z Mediolanu trwa około 30 minut i kosztuje 4,40€.

Mantua - renesansowe miasto z pałacami rodu Gonzagów

Mantua, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako wybitny przykład urbanistyki renesansowej, przyciąga miłośników tego okresu w architekturze.

Dwie główne atrakcje Mantui to kompleksy pałacowe wzniesione przez panujący nad miastem ród Gonzaga. Pierwszym z nich jest Pałac Książęcy (Palazzo Ducale), usytuowany w sercu miasta. Jego wnętrza zdobią dzieła znanych artystów, takich jak Andrea Mantegna i Pisanello. Na obrzeżach miasta znajduje się Pałac Te (Palazzo Te), otoczony urokliwymi ogrodami, który niegdyś służył jako miejsce rozrywki dla księcia. Autorem projektu tego pałacu był Giulio Romano. To on wymyślił wygląd "Sali Gigantów", która została w całości udekorowana freskami.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji, w Mantui warto zobaczyć również:

 • Zamek Świętego Jerzego (Castello di San Giorgio), imponującą średniowieczną budowlę, która jest integralną częścią Pałacu Książęcego.
 • Rotundę św. Wawrzyńca (Rotonda di San Lorenzo) przy Piazza delle Erbe, wzniesioną na planie okręgu w XI wieku, inspirowaną Bazyliką Grobu Świętego w Jerozolimie.
 • Teatr Bibiena, zachwycający przykład architektury barokowo-rokokowej, który jest dostępny dla zwiedzających.
 • i wiele innych miejsc.

Informacje praktyczne

Mantua położona jest daleko od Mediolanu i Bergamo, w południowo-wschodniej części Lombardii. Dojazd pociągiem z Mediolanu trwa około dwie godziny i kosztuje 12,50€. W przypadku podróży z Bergamo czeka nas podróż z przesiadką, trwająca nawet 3 godziny.

Sabbioneta i Teatro all'Antica

Wraz z Mantuą, również Sabbioneta została uznana za modelowe renesansowe miasto i wpisana na listę UNESCO. To niewielkie miasteczko kryje w sobie zabytek o niezwykłej wartości - Teatro all'Antica. Jest to drugi najstarszy zachowany kryty teatr na świecie (zaraz po Teatro Olimpico w Vincenzie) i jeden z zaledwie trzech renesansowych teatrów, które przetrwały do naszych czasów (trzeci znajduje się w Parmie).

Mimo swoich niewielkich rozmiarów, teatr w Sabbionetcie, z wystrojem inspirowanym epoką antyczną, z pewnością zachwyci miłośników architektury i mniej znanych atrakcji.

Dolina Val Camonica i Jezioro Iseo - Lombardia poza utartym szlakiem

Val Camonica to nasza propozycja dla tych, którzy chcieliby zobaczyć Lombardię poza utartym szlakiem. Ta jedna z największych dolin w Alpach Włoskich ma wiele do zaoferowania zarówno miłośnikom zwiedzania, jak i entuzjastom aktywnego wypoczynku. W położonych na północy kurortach można korzystać z tras narciarskich, natomiast na południu znajdują się urokliwe miasteczka z niezwykłymi zabytkami.

Ten region jest domem dla największego skupiska rysunków naskalnych (petroglifów) w Europie. Ich wartość historyczna jest tak wielka, że zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO przed takimi miejscami jak Rzym czy Mediolan!

Zabytki Lombardii - rysunki naskalne w Val Camonica
Zabytki Lombardii - rysunki naskalne w Val Camonica

Ponadto, w dolinie znajduje się kilka urokliwych miasteczek, zabytkowych kościołów i zamków. Chociaż żadnego z tych miejsc nie zaliczylibysmy do największych atrakcji Lombardii, razem tworzą one atrakcyjną propozycję na spędzenie kilku dni w aktywny sposób.

Zamek w Breno
Zamek w Breno

Na terenie Val Camonica znajduje się również Jezioro Iseo - kolejne z polodowcowych jezior północnych Włoszech, które jest jednak znacznie mniejsze od Como i Gardy.

Informacje praktyczne

Zaplanowanie zwiedzania doliny Val Camonica nie należy do najprostszych. Wiele wskazówek praktycznych znajdziecie w naszym rozbudowanym przewodniku: Dolina Val Camonica - dojazd, atrakcje oraz informacje praktyczne.

Wnętrze kościoła Świętej Trójcy w Esine
Wnętrze kościoła Świętej Trójcy w Esine

Crespi d’Adda - modelowe osiedle robotnicze z listy UNESCO

W regionie Bergamo istnieje jeszcze jedno wyjątkowe miejsce, które zostało ukoronowane wpisem na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Mowa o dawnym osiedlu robotniczym Crespi d’Adda. Jego powstanie datowane jest na 1878 rok, a prace budowlane zakończono w latach 20. poprzedniego stulecia.

W ramach założenia powstała fabryka bawełny, domy dla pracowników, kościół oraz wszystkie niezbędne obiekty infrastrukturalne. Dziś całość wygląda niemal dokładnie tak, jak ponad sto lat temu.

My wybraliśmy się tam podczas podróży do Bergamo, skuszeni wizją zobaczenia czegoś nietypowego z listy UNESCO. Na pewno jednak nie jest to miejsce dla każdego - nie zobaczycie tam żadnych imponujących budowli czy zabytków. Miejsce to ma bardziej wartość kulturową, niż turystyczną. Na miejsce najwygodniej dojechać samochodem, ponieważ podróż transportem publicznym jest dość uciążliwa.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama