Podróże po Europie

Parma - 21 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić

20 grudnia 2023

Parma, włoskie miasto usytuowane w sercu regionu Emilia-Romagna, jest znana na całym świecie dzięki słynnej szynce parmeńskiej, serowi Parmigiano oraz innym regionalnym przysmakom. My udaliśmy się do tego miasta z zupełnie innych powodów - z pragnieniem podziwiania fresków Correggia oraz zobaczenia na własne oczy dwóch wspaniałych zabytków: baptysterium oraz drewnianego teatru Farnese.

Ostatecznie okazało się, że Parma, często pomijana przez turystów, jest pełna ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. W naszym przewodniku opisujemy najciekawsze atrakcje Parmy oraz kilka mniej znanych, ale równie fascynujących zabytków.

Jak zwiedzać Parmę?

Parma jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę. Praktycznie wszystkie najciekawsze atrakcje skoncentrowane są w historycznym centrum, które jest łatwe do zwiedzania pieszo. Przejście z jednego krańca centrum na drugi zajmuje do 30 minut, jednak większość opisywanych przez nas miejsc oddalona jest od siebie o zaledwie 10 minut spacerem.

Katedra w Parmie
Katedra w Parmie

Główny dworzec kolejowy, Stazione di Parma, znajduje się w północnej części historycznego centrum, zaledwie kwadrans spaceru do serca starego miasta.

Planując wizytę w Parmie, pamiętajcie, że w poniedziałki słynny Pałac Pilotta jest zamknięty. To samo dotyczy Biblioteki Palatyńskiej.

Fasada Katedry - Parma
Fasada Katedry - Parma

Atrakcje Parmy - 21 miejsc, które trzeba zobaczyć!

Pałac Pilotta - Galeria Narodowa oraz inne atrakcje

Palazzo della Pilotta to monumentalny kompleks architektoniczny, będący jedną z najważniejszych atrakcji Parmy. Rozpoczęcie budowy tego założenia, które miało stać się siedzibą władców Parmy, przypadło na drugą połowę XVI wieku. Pałac Pilotta stanowił zespół budynków połączonych długimi korytarzami i wewnętrznymi dziedzińcami. Oprócz rezydencji władców, kompleks obejmował także stajnie, magazyny, zbrojownię, a nawet kościół.

Chociaż zabytek ucierpiał podczas bombardowań II wojny światowej i nie odzyskał już swojego pierwotnego wyglądu, nadal robi wrażenie. Obecnie w jego wnętrzach mieszczą się muzea oraz placówki kulturalne, a w Wielkiej Hali znajduje się zapierający dech w piersiach, renesansowy Teatr Farnese.

Ciekawostka Nazwa pałacu, Pilotta, wywodzi się od gry pelota, w którą grali na jego dziedzińcach hiszpańscy żołnierze stacjonujący w Parmie.

Aby zwiedzić wnętrza Pałacu Pilotta, musimy kupić bilet łączony, umożliwiający wstęp do wszystkich atrakcji kulturalnych na jego terenie. Pamiętajcie jednak, że we wnętrzu nie zobaczycie apartamentów książęcych, gdyż skrzydło Pałacu Książęcego nie zachowało się do naszych czasów. Po terenie kompleksu można natomiast pospacerować za darmo.

Zwiedzanie rozpoczynamy od drewnianego Teatru Farnese, po czym przechodzimy do Galerii Narodowej. Jej największymi atrakcjami są wystawy poświęcone twórczości lokalnych artystów: Correggia (obszerna kolekcja obrazów oraz freski) i Parmigianina.

obraz Correggia - Pałac Pilotta w Parmie
obraz Correggia - Pałac Pilotta w Parmie
obraz pędzla El Greco - Pałac Pilotta w Parmie
obraz pędzla El Greco - Pałac Pilotta w Parmie

W muzeum znajduje się również fragment kolekcji Farnese, w tym rzymski tors, obraz El Greco i dwie rzeźby z warsztatu Berniniego, jednak jej najważniejsze zbiory przeniesiono do Neapolu. Co interesujące, już w czasach rządów książąt Farnese, pałac pełnił funkcję wystawienniczą.

Rzeźba dłuta Berniniego - Pałac Pilotta w Parmie
Rzeźba dłuta Berniniego - Pałac Pilotta w Parmie

Ponadto w muzeum znajduje się imponująca kolekcja sztuki sakralnej, w tym 12 obrazów Bartolomé Estebana Murillo przedstawiających apostołów, portrety Burbonów, rzeźba Marii Ludwiki dłuta Antonio Canovy, a także nieco pejzaży, w tym krajobrazy miejskie Rzymu i Wenecji pędzla Canaletta oraz Bernardo Bellotta.

Rzeźba Marii Ludwiki dłuta Antonio Canovy - Pałac Pilotta w Parmie
Rzeźba Marii Ludwiki dłuta Antonio Canovy - Pałac Pilotta w Parmie

Pałac oferuje również bogatą wystawę archeologiczną, prezentującą między innymi sarkofagi, mumie, papirusy, monety czy fragmenty rzeźb.

Informacje praktyczne

Na wizytę w Pałacu Pilotta powinniście zarezerwować sobie przynajmniej 2 godziny. Do zwiedzenia są: Teatr Farnese, Galeria Narodowa, wystawa archeologiczna, dwie zabytkowe sale biblioteki oraz Muzeum Bodoniano.

Pałac Pilotta czynny jest wtorku do niedzieli od 10:30 do 19:00 (ostatnie wejście o 18:00). W poniedziałek pozostaje zamknięty.

Bilet wstępu kosztuje 18€. Osoby pomiędzy 18. a 25. rokiem życia są upoważnione do zakupu biletu ulgowego w cenie 2€. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia mogą zwiedzać kompleks za darmo.

Bilety możecie nabyć w kasie lub online na oficjalnej stronie. W weekendy oraz święta polecamy zakupić bilet online, ponieważ daje on pierwszeństwo w wejściu do muzeum.

W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest darmowy.

Pałac Pilotta oddalony jest od dworca kolejowego o około 10 minut spacerem.

Nieco dodatkowych informacji o Pałacu Pilotta umieściliśmy w oddzielnym artykule: Pałac Pilotta w Parmie - zwiedzanie słynnego kompleksu
Obraz pędzla Canaletta - Pałac Pilotta w Parmie
Obraz pędzla Canaletta - Pałac Pilotta w Parmie

Teatr Farnese - drewniane arcydzieło architektury renesansowej

Jednym z głównych celów naszej podróży do Parmy był Teatro Farnese z 1618 roku. To jeden z zaledwie trzech zachowanych teatrów renesansowych na świecie i pierwszy nowoczesny teatr zbudowany w okresie nowożytnym, wyposażony w sprzęt umożliwiający dynamiczne zmiany scenerii.

Teatr Farnese w Pałacu Pilotta w Parmie
Teatr Farnese w Pałacu Pilotta w Parmie

Co niezwykle interesujące, budynek powstał z nietrwałych materiałów: drewna oraz malowanego gipsu. Powodem takiego rozwiązania było pragnienie Ranuccio I Farnese, aby w spektakularny sposób powitać Kosmę II Medyceusza, podróżującego przez Parmę do Mediolanu. W tym celu zainicjowano budowę teatru, który początkowo miał być miejscem tylko jednego przedstawienia. Ostatecznie jednak budynek przetrwał znacznie dłużej i był używany dziewięciokrotnie do organizacji ważnych ceremonii, ostatni raz w 1744 roku.

Teatr Farnese w Pałacu Pilotta w Parmie
Teatr Farnese w Pałacu Pilotta w Parmie
Obecnie teatr znajduje się w olbrzymiej sali, która dawniej służyła jako zbrojownia, a dziś stanowi początek trasy zwiedzania kompleksu pałacowego. Budowla została prawie całkowicie zniszczona podczas nalotów, ale szczęśliwie udało się przywrócić jej pierwotny wygląd. Warto poświęcić chwilę, aby podziwiać wspaniałe dekoracje, w tym półkolumny i pilastry korynckie.
Teatr Farnese w Pałacu Pilotta w Parmie
Teatr Farnese w Pałacu Pilotta w Parmie

Biblioteka Palatyńska w Pałacu Pilotta

Biblioteka Palatyńska, dawniej znana jako Biblioteka Królewska, została założona w 1761 roku przez Filipa I Parmeńskiego. Jeszcze kilka lat temu wstęp do niej był bezpłatny i umożliwiał odwiedzenie kilku pomieszczeń. Obecnie jednak dostępne do zwiedzania są tylko dwa pomieszczenia: Galeria Petitota oraz Sala Dantego, i to wyłącznie w ramach biletu łączonego do Pałacu Pilotta.

Galeria Petitota otrzymała swoją nazwę Ennemonda Alexandra Petitota, architekta, który zaprojektował orzechowe regały na książki rozciągające się wzdłuż pomieszczenia. Sala Dantego z kolei zawdzięcza swoją nazwę malowidłom inspirowanym twórczością tego słynnego poety.

Museo Bodoniano - najstarsze we Włoszech muzeum druku

W ramach biletu wstępu do Pałacu Pilotta warto odwiedzić również znajdujące się na terenie kompleksu Museo Bodoniano, najstarsze muzeum druku we Włoszech. Nazwano je na część Giambattisty Bodoniego, zasłużonego drukarza i zarządcę książęcej drukarni w Parmie. Bodoni jest znany m.in. ze stworzenia popularnego kroju pisma, który nosi jego nazwisko.

Baptysterium w Parmie

Baptysterium stanowiło drugi główny punkt naszej wizyty w Parmie. Ten ośmioboczny budynek, obłożony różowym marmurem z Werony, różni się znacznie od innych słynnych baptysteriów, takich jak te na Lateranie, w Pizie czy we Florencji.

Baptysyerium - Parma
Baptysyerium - Parma

Projekt architektoniczny oraz dekoracje rzeźbiarskie baptysterium, będące przykładem etapu przejściowego między sztuką romańską a gotykiem, są dziełem Benedetto Antelamiego, który pracował nad swoją wizją od 1196 do 1216 roku.

Sklepienie baptysyerium - Parma
Sklepienie baptysyerium - Parma

Budowę zakończono ostatecznie sto lat później. Do wnętrza budowli prowadzą trzy portale, z których Portal Maryi, wychodzący na plac Katedralny, był używany przez biskupa. Nad drzwiami znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem trzymającą kwiat. Luneta nad wschodnim wejściem przedstawia tronującego Odkupiciela, a górujący nad nim fryz reprezentuje dwunastu apostołów.

Parma - wnętrze baptysyerium
Parma - wnętrze baptysyerium

Wnętrze baptysterium charakteryzuje się wielobarwną kopułą. W trzeciej dekadzie XIII wieku została ona pokryta freskami inspirowanymi ikonografią bizantyńską. Stanowią one wyjątkowy przykład sztuki sakralnej. Malowidła w baptysterium przedstawiają sceny z życia jego patrona, Jana Chrzciciela. Charakterystyczne są również nisze oraz loggie na dwóch poziomach, gdzie na dolnym umieszczono rzeźby proroków i apostołów.

Informacje praktyczne

Wstęp do baptysterium jest płatny i kosztuje 12€. Bilet upoważnia również do wstępu do Muzeum Diecezjalnego. Dzieci poniżej 13. roku życia wchodzą za darmo.

Na spokojne obejrzenie baptysterium i zapoznanie z jego wnętrzem można zarezerwować sobie około 20 minut. Nam jednak czas zleciał bardzo szybko i okazało się, że byliśmy w środku sporo ponad pół godziny.

Baptysterium oraz Muzeum Diecezjalne czynne sa codziennie od 10:00 do 18:00. Ostatnie wejście możliwe jest do 15 minut przed zamknięciem.

Katedra w Parmie - romańska świątynia z freskami Correggia

Romańska katedra (Duomo di Parma), zbudowana na przełomie XI i XII wieku, jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli miasta. Jej surowa fasada wyróżnia się trzema loggiami i smukłą dzwonnicą. Przy głównym portalu stoją dwa lwy, wyrzeźbione w 1281 roku, które stały się znakiem rozpoznawczym świątyni. Wnętrze katedry skrywa romańskie i gotyckie rzeźby oraz wspaniałe renesansowe malowidła, stanowiąc klejnot w koronie Parmy.

Katedra w Parmie
Katedra w Parmie

Na co warto zwrócić uwagę podczas odwiedzin?

 • Fresk Assunzione della Vergine (Wniebowzięcie NMP) w kopule, namalowany przez Correggia, zachwycający iluzjonizmem i odważną formą.
 • Wspaniała ambona, wyrzeźbiona w drewnie w 1613 roku.
 • Płaskorzeźba "Złożenie do grobu (Deposizione)" z 1178 roku, przedstawiająca zdjęcie Jezusa z krzyża, znajdująca się w prawym transepcie. Jej autorem jest Benedetto Antelami; początkowo zdobiła ambonę. Mimo że powstała w XII wieku, zawiera elementy gotyckie, które rozpowszechniły się w sztuce dopiero w następnym stuleciu.
 • Średniowieczne głowice kolumn – większość wykonana w stylu korynckim, ale kilka z nich jest unikatowych, przedstawiając m.in. sceny biblijne, mitologiczne i polowania.
 • Freski Lattanzio Gambary, pokrywające ściany głównej nawy, z scenami z życia Chrystusa i motywami ze Starego Testamentu.
 • Kaplica Valeri (pierwsza po lewej stronie od ołtarza) z przedstawieniami z życia św. Katarzyny, św. Andrzeja oraz św. Krzysztofa.
 • Tron biskupi z wyrzeźbionymi lwami, ze św. Jerzym walczącym ze smokiem oraz z nawróceniem św. Pawła.
Katedra w Parmie
Katedra w Parmie

W krypcie katedry, wspartej przez las 46 kolumn, przechowywane są relikwie św. Bernarda, patrona diecezji. Istnieją przesłanki ku tezie, że kolumny te pochodzą z wcześniejszego rzymskiego miasta, które istniało w miejscu dzisiejszej Parmy.

Informacje praktyczne

Wstęp do katedry jest bezpłatny. Na wizytę warto zarezerwować sobie około 30 minut.

Katedra w Parmie
Katedra w Parmie

Muzeum Diecezjalne

Muzeum Diecezjalne (Museo Diocesano), położone po przeciwnej stronie placu Katedralnego niż baptysterium, prezentuje kolekcję dzieł sztuki i artefaktów związanych z historią diecezji. Chociaż muzeum nie należy do największych, zajmując tylko jedną większą salę i drugą mniejszą w dolnej kondygnacji Pałacu Biskupa, to zawiera kilka znaczących eksponatów.

Muzeum Diecezjalne w Parmie (Museo Diocesano)
Muzeum Diecezjalne w Parmie (Museo Diocesano)

Nas szczególnie urzekła wczesnochrześcijańska mozaika z VI wieku, odkryta na Piazza Duomo – mamy szczególną słabość do tej formy sztuki. W muzeum można również podziwiać posągi, które dawniej zdobiły wejście do katedry i baptysterium, kapitele z wczesnochrześcijańskiej katedry, płyty nagrobne, a także kilka monet, fragmenty ceramiki i amfor.

Muzeum Diecezjalne w Parmie (Museo Diocesano)
Muzeum Diecezjalne w Parmie (Museo Diocesano)

Informacje praktyczne

Na spokojne zapoznanie się z kolekcją wystarczy Wam pomiędzy 15 a 30 minut. Wspólny bilet z baptysterium kosztuje 12€.

Muzeum Diecezjalne w Parmie (Museo Diocesano)
Muzeum Diecezjalne w Parmie (Museo Diocesano)

Kościół św. Jana Ewangelisty z freskami Correggia

Mijając plac Katedralny i kierując się na wschód, dotrzecie do późnorenesansowego kościoła San Giovanni Evangelista, który jest częścią większego kompleksu klasztornego benedyktynów. Jego wnętrza zostały udekorowane przez młodego Correggia, którego najwspanialszym dziełem jest dekoracja kopuły, składająca się z pięciu fresków. W centralnej części kopuły znajduje się wizja św. Jana na wyspie Patmos, przedstawiająca Chrystusa otoczonego przez apostołów. Ponadto, w czterech rogach kopuły umieszczono przedstawienia par Ewangelistów oraz Doktorów Kościoła. Nas zabolała szyja od patrzenia w górę, ale warto było!

Fresk Corregio w kościele San Giovanni Evangelista w Parmie
Fresk Corregio w kościele San Giovanni Evangelista w Parmie

Polecamy Wam również zwrócić uwagę na malowany fryz autorstwa Correggia, biegnący wzdłuż wewnętrznego obwodu kościoła, a także na inne jego malowidła oraz dzieła lokalnych artystów.

Sekrety kompleksu klasztornego San Giovanni Evangelista

Na terenie klasztoru czeka na Was jeszcze kilka niespodzianek. Należą do nich renesansowe krużganki oraz przepiękna, monumentalna biblioteka (Biblioteca Monastica dei Padri Benedettini di S. Giovanni Evangelista), do której podczas naszej wizyty można było zajrzeć w drugiej połowie dnia.

W kompleksie klasztornym znajduje się również historyczna apteka, przekształcona w muzeum. Niestety, podczas naszego pobytu nie udało nam się jej zwiedzić, ponieważ była otwarta tylko w soboty. Zachęcamy Was jednak do sprawdzenia aktualnych dni otwarcia przed planowaną wizytą w Parmie!

Parma - San Giovanni Evangelista (Kościół św. Jana-Ewangelisty)
Parma - San Giovanni Evangelista (Kościół św. Jana-Ewangelisty)

Teatro Regio (Teatr Królewski) w Parmie

Parma jest domem dla jednego z najważniejszych teatrów operowych we Włoszech. Teatro Regio, czyli Teatr Królewski, został wzniesiony z inicjatywy księżnej Parmy, Marii Ludwiki, wdowy po Napoleonie Bonaparte. Dawniej wybrane przedstawienia teatralne odbywały się na deskach Teatru Farnese, ale jego akustyka pozostawiała wiele do życzenia. Budowę nowego teatru rozpoczęto w 1821 roku, a jego uroczysta inauguracja miała miejsce 16 maja 1829 roku. Publiczność miała okazję zobaczyć wtedy nową operę "Zaira" Vincenza Belliniego.

Teatro Regio w Parmie
Teatro Regio w Parmie

Chociaż neoklasyczny gmach Teatro Regio nie jest szczególnie imponujący od zewnątrz, jego pełne przepychu wnętrza potrafią zachwycić. Co ważne, są one oryginalne, nigdy nie zostały zniszczone przez pożar ani inną tragedię. Audytorium posiada cztery rzędy balkonów z lożami dla sześciu osób. Loża książęca, dawniej przeznaczona dla rodziny panującej, obecnie jest zajmowana przez burmistrza miasta. Na sklepieniu widnieje fresk przedstawiający wybitnych dramaturgów, w tym Dantego, Eurypidesa i Vittorio Alfieriego.

Teatro Regio w Parmie
Teatro Regio w Parmie

Informacje praktyczne

Teatr Królewski możemy zwiedzić wyłącznie w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Zwiedzanie trwa około 30-35 minut i odbywa się po angielsku. Gorąco polecamy tę wizytę każdemu miłośnikowi architektury i pięknych wnętrz.

Bilet kosztuje 7€. Aktualne godziny zwiedzania najlepiej sprawdzać na oficjalnej stronie.

Zanim wkroczymy do głównej części teatru, przejdziemy przez neoklasyczne atrium.

Ciekawostki W początkowych latach działalności teatru, parter nie był wyposażony w fotele, a publiczność zajmowała miejsca stojące. Jeśli przedstawienie nie spełniało oczekiwań widzów, wyrażali oni swoje niezadowolenie rzucając w scenę pomidorami i innymi owocami.
Teatro Regio w Parmie
Teatro Regio w Parmie

Parco Ducale z Pałacem Książęcym

Ponieważ do Parmy przybyliśmy wcześnie rano, zanim największe atrakcje otworzyły swoje podwoje, postanowiliśmy rozpocząć zwiedzanie od ogrodów książęcych.

Pałac Książęcy w Parco Ducale - Parma
Pałac Książęcy w Parco Ducale - Parma

Założono je w XVI wieku, w epoce Renesansu. Na ich terenie wzniesiono Pałac Książęcy (Palazzo Ducale), zbudowany z inicjatywy księcia Parmy, Oktawiusza Farnese, wnuka papieża Pawła III. Nie była to jednak oficjalna rezydencja władcy, a jedynie budynek zajmowany przez jego dwór. Dziś pałac zajmowany jest przez włoskich Karabinierów, ale jego odnowioną fasadę można podziwiać z zewnątrz – prezentuje się ona naprawdę imponująco.

Świątynia Arkadii (Tempietto d'Arcadia) - Parco Ducale w Parmie
Świątynia Arkadii (Tempietto d'Arcadia) - Parco Ducale w Parmie

W parku polecamy Wam odszukać Świątynię Arkadii (Tempietto d'Arcadia), budowlę z 1769 roku, utrzymaną w formie antycznej ruiny, wzorowaną na Świątyni Westy Tivoli. Innym ciekawym obiektem jest barokowa fontanna Trianon (Fontana del Trianon), inspirowana słynną fontanną w Wersalu. Niestety, podczas naszej wizyty widok fontanny zakrywały drzewa!

Fontanna Trianon (Fontana del Trianon) w Ogrodach Książęcych (Parco Ducale) w Parmie
Fontanna Trianon (Fontana del Trianon) w Ogrodach Książęcych (Parco Ducale) w Parmie
Wskazówka Miłośnicy architektury renesansowej nie powinni przegapić drugiego pałacu znajdującego się na terenie parku. W jego południowej części stoi Palazzetto Eucherio Sanvitale, z charakterystycznymi wieżami i loggiami. Co interesujące, budynek ten powstał w 1520 roku, jeszcze przed założeniem parku. Wewnątrz pałacu zachowały się wczesne freski Parmigiano, ale niestety podczas naszej wizyty zabytek był zamknięty i nic nie wskazywało na rychłe udostępnienie go turystom.
Parco Ducale - Parma
Parco Ducale - Parma

Bazylika Santa Maria della Steccata

Świątynia ta, położona tuż obok głównego miejskiego placu, była wykorzystywana przez władców miasta do organizacji oficjalnych ceremonii, a w jej krypcie spoczywają członkowie wpływowego rodu Farnese, który władał księstwem Parmy.

Basilica di Santa Maria della Steccata - Parma
Basilica di Santa Maria della Steccata - Parma

Renesansowa bazylika została zaprojektowana na planie centralnym, odzwierciedlając ideały Leonarda da Vinci. Wnętrze świątyni ozdabiało wielu znakomitych lokalnych artystów. Wśród nich był młody Parmigianino, który pokrył freskami sanktuarium oraz zakrystię, a także Michelangelo Anselmi oraz Bernardino Gatti. Szczególnie imponująca jest rzeźba przy wejściu, przedstawiająca lament Matki Bożej nad Chrystusem (Pietà), dedykowana Marii Ludwice.

Basilica di Santa Maria della Steccata - Parma
Basilica di Santa Maria della Steccata - Parma

Informacje praktyczne

Wstęp do bazyliki jest bezpłatny.

Ciekawostka: Nazwa bazyliki Santa Maria della Steccata wywodzi się z istniejącego w tej okolicy niewielkiego oratorium z XV wieku, na ścianie którego znajdowało się malowidło przedstawiające "Maryję z Dzieciątkiem". Mural ten, uznawany za cudowny, zyskał tak dużą popularność, że konieczne stało się ogrodzenie go specjalną kratą, w języku włoskim określaną mianem "uno steccato"
Basilica di Santa Maria della Steccata - Parma
Basilica di Santa Maria della Steccata - Parma

Muzeum Zakonu Konstantyńskiego w bazylice Santa Maria della Steccata

Bazylika Santa Maria della Steccata należała do Konstantyńskiego Zakonu Wojskowego Świętego Jerzego, który podlegał księciu Parmy. Wkraczając do bazyliki, nie spodziewaliśmy się, że będziemy mieć okazję zwiedzić pomieszczenia przylegających do niej pomieszczeń, gdzie znajduje się muzeum poświęcone rodowi Farnese, historii zakonu oraz bocznej linii Burbonów, panującej w Parmie w latach 1748–1802 i 1847–1859.

Muzeum Zakonu Konstantyńskiego w bazylice Santa Maria della Steccata
Muzeum Zakonu Konstantyńskiego w bazylice Santa Maria della Steccata

Muzeum obsługiwane jest przez wolontariuszy i warto spróbować wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem. Niestety, my trafiliśmy na wolontariusza, który znał angielski tylko w stopniu podstawowym, ale otrzymaliśmy również niewielki materiał informacyjny.

Największe atrakcje:

 • Krypta z 1823 roku z grobowcami rodu Farnese. W jej wnętrzu przechowywana jest broń należąca do księcia Parmy, Aleksandra Farnese, który panował w XVI wieku, a także relikwiarz podarowany przez papieża Piusa VII Karolowi II i Marii Ludwice z okazji ich ślubu. Relikwiarz zawiera relikwie Krzyża Świętego oraz korony cierniowej.
 • Zakrystia z XVII wieku z eksponatami złotniczymi oraz zachowanymi freskami.
 • Obrazy przedstawiające członków rodu rządzącego Parmą.
 • Pamiątki związane z Zakonem Konstantyńskim.
 • Pamiątki związane z rodem Burbonów, w tym tak unikatowe artefakty jak koszula, w której Ludwik XVI został wyprowadzony na śmierć, czy flaga utworzona z pasków materiałów pobranych z ubrań zgładzonych członków rodu.

Ponieważ bardzo cenimy sobie odkrywanie mniej znanych miejsc, ta nieoczekiwana wizyta była dla nas bardzo satysfakcjonująca.

Muzeum Zakonu Konstantyńskiego w bazylice Santa Maria della Steccata
Muzeum Zakonu Konstantyńskiego w bazylice Santa Maria della Steccata

Plac Garibaldiego i otaczające go zabytki

Plac Garibaldiego (Piazza Giuseppe Garibaldi), znany również jako Wielki Plac, od średniowiecza stanowił centrum administracyjne Parmy. Wytyczono go w miejscu, gdzie dawniej znajdowało się rzymskie forum.

Całą jego północną pierzeję zajmuje wspaniały Pałac Gubernatora, który łączy w sobie cechy barokowe i neoklasyczne. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest wieża zegarowa. Ponadto na jego fasadzie znajduje się olbrzymi zegar słoneczny, umieszczony tam z inicjatywy księżnej Marii Ludwiki.

Pałac Gubernatora na Placu Garibaldiego (Piazza Giuseppe Garibaldi) w Parmie
Pałac Gubernatora na Placu Garibaldiego (Piazza Giuseppe Garibaldi) w Parmie

W cieniu Pałacu Gubernatora znajdują się dwa inne zabytki, na które warto zwrócić uwagę. Pierwszym z nich jest ratusz, Palazzo del Comune, wzniesiony w stylu późnorenesansowym, wyróżniający się wysokimi arkadami.

Ratusz - Palazzo del Comune i Palazzo del Podesta - PARMA
Ratusz - Palazzo del Comune i Palazzo del Podesta - PARMA

Jeszcze większą perełką jest sąsiadujący z ratuszem późnoromański Pałac Podesty z XIII wieku, dawna rezydencja burmistrza Parmy. Miłośnicy średniowiecza z pewnością docenią okna wsparte na kolumnach oraz blanki.

Wskazówka: Przy Pałacu Podesty działa się punkt informacji turystycznej, gdzie możecie otrzymać informacje o godzinach otwarcia oraz cenach biletów do najważniejszych atrakcji.

Pomnik Parmigiano

Na placu wciśniętym pomiędzy bazylikę Santa Maria della Steccata a Pałac Gubernatora stanął Monumento al Parmigianino - pomnik z białego marmuru, poświęcony Francesco Mazzoliemu, malarzowi pochodzącemu z Parmy, lepiej znanemu jako Parmigianino. Monument składa się z fontanny oraz posągu artysty.

Monumento al Parmigianino - pomnik malarza (Parma)
Monumento al Parmigianino - pomnik malarza (Parma)

Pozostałości rzymskiego mostu przy Ponte di Mezzo

Spacerując ulicami Parmy, trudno znaleźć pozostałości po antycznej historii miasta. Aby je odnaleźć, trzeba zejść poniżej poziomu ulicy, w okolicach mostu Ponte di Mezzo.

Rzymskie ruiny przy moście Ponte di Mezzo w Parmie
Rzymskie ruiny przy moście Ponte di Mezzo w Parmie

Zachowały się tam dwa łuki (z pierwotnych jedenastu) rzymskiego mostu Pons Lapidis, który rozciągał się na długość 140 m i był częścią antycznej drogi Via Aemilia. Most ten powstał za czasów Oktawiana Augusta, a następnie został przebudowany w V wieku z inicjatywy Teodoryka Wielkiego. Używano go przez ponad 1000 lat, do momentu, gdy tragiczna powódź zmieniła bieg rzeki.

Antyczne pozostałości mostu pozostały zapomniane aż do XX wieku, kiedy przeprowadzano prace budowlane w tej okolicy.

Rzymskie ruiny przy moście Ponte di Mezzo w Parmie
Rzymskie ruiny przy moście Ponte di Mezzo w Parmie

Informacje praktyczne

Dziś resztki mostu wraz z niewielką wystawą są dostępne do zwiedzania. Aby dostać się na miejsce, można zejść schodami w dół lub wejść od strony krytego placu.

Na miejscu znajduje się niewielka platforma widokowa, skąd zobaczymy oba łuki, a także tablice informacyjne oraz niewielka wystawa rzymskich znalezisk: figurek, monet, fragmentów rzeźb i amfor.

Wystawa jest niewielka i zwiedzenie jej zajmuje około kwadransa. Ruiny można znaleźć na mapie, wpisując Resti di ponte d'epoca Romana.

Kościół San Francesco del Prato

Z zewnątrz gotycki kościół św. Franciszka może wydawać się niepozorny. Jeśli jednak przyjrzycie się lepiej jego fasadzie, zauważycie zamurowane kwadratowe otwory. Stanowią one pamiątkę po czasach napoleońskich, kiedy to świątynia została dekonsekrowana i przekształcona w więzienie.

Wnętrze kościoła znacznie ucierpiało w XIX wieku, ale obecnie trwają prace renowacyjne mające na celu przywrócenie mu pierwotnego przeznaczenia. Będąc w Parmie, warto spróbować załapać się na zwiedzanie - podczas naszej wizyty nie było to niestety możliwe!

Casa del Suono (Dom Dźwięków)

Podczas poszukiwań mniej oczywistych atrakcji w Parmie, natknęliśmy się na Dom Dźwięków (Casa del Suono). Jest to muzeum, które mieści się w dawnym kościele, zdekonsekrowanym w czasach Napoleona.

Casa del Suono - Dom Dźwieków w Parmie
Casa del Suono - Dom Dźwieków w Parmie

Placówka ta poświęcona jest prezentacji ewolucji technologii transmitowania i odtwarzania dźwięków, od gramofonów, przez radio, aż po współczesne technologie cyfrowe. Jeśli szukacie atrakcji poza utartym szlakiem, będziecie zadowoleni!

Casa del Suono - Dom Dźwieków w Parmie
Casa del Suono - Dom Dźwieków w Parmie

Informacje praktyczne

Wstęp do Casa del Suono jest bezpłatny. Chociaż opisy wystaw są tylko w języku włoskim, na wejściu otrzymacie ulotkę z opisami po angielsku. Na miejscu można spędzić 20-30 minut.

Casa del Suono - Dom Dźwieków w Parmie
Casa del Suono - Dom Dźwieków w Parmie

Casa della Musica (Dom Muzyki) oraz pomnik Verdiego

Zaledwie kilka kroków od Casa del Suono znajduje się Casa della Musica, lokalne centrum kultury, mieszczące się w zabytkowym pałacu. Warto zwrócić uwagę na dziedziniec budynku, który zdobi rzeźba przedstawiająca starcie Herkulesa z Anteuszem, synem Posejdona i Gai. Przy dokładniejszym rozejrzeniu można również dostrzec pozostałości fresków.

Rzeźba na dziedzińcu Domu Muzyki w Parmie
Rzeźba na dziedzińcu Domu Muzyki w Parmie

Przed Domem Muzyki przycupnęła ławeczka z posągiem słynnego kompozytora, Giuseppe Verdiego, urodzonego w pobliżu Parmy. Postać artysty, wykonana z brązu, przedstawiona jest w naturalnych rozmiarach.

Casa della Musica (Dom Muzyki) - Parma
Casa della Musica (Dom Muzyki) - Parma
Pomnik siedzącego Giuseppe Verdiego - Parma
Pomnik siedzącego Giuseppe Verdiego - Parma

Inne zabytki i atrakcje w Parmie, na które warto zwrócić uwagę

Jeśli opisane przez nas atrakcje Parmy wydają się Wam niewystarczające, warto rozszerzyć swoją listę miejsc do zobaczenia o kilka dodatkowych punktów. Parma, choć znana z kilku głównych zabytków, oferuje także wiele innych interesujących miejsc, które warto odkryć, oddalając się nieco od najbardziej popularnych tras.

Do miejsc wartych uwagi należą:

 • Ospedale Vecchio, historyczny gmach dawnego szpitala, wzniesiony w XV wieku w stylu renesansowym, który przywołuje na myśl pierwsze renesansowe budowle we Florencji. Florencji.
 • Pokój San Paolo oraz cela św. Katarzyny (Camera di San Paolo e Cella di Santa Caterina) - dwa pomieszczenia dawnego żeńskiego klasztoru benedyktynek, w których zachowały się wspaniałe freski. W pokoju San Paolo znajduje się fresk na sklepieniu z elementami groteski, wywodzącymi się ze Złotego Domu Nerona. W celi św. Katarzyny przetrwał fresk autorstwa Correggia. Niestety dowiedzieliśmy się o tym miejscu dopiero będąc w Parmie i nie udało nam się go zwiedzić, co daje nam powód do powrotu! Wstęp jest płatny, ale dla miłośników sztuki wartość odwiedzenia tego miejsca jest bezdyskusyjna.
 • Palazzo Tarasconi - zabytkowa rezydencja z XVI wieku, w której organizowane są wystawy czasowe.
Ospedale Vecchio - historyczny gmach dawnego szpitala w Parmie
Ospedale Vecchio - historyczny gmach dawnego szpitala w Parmie

Przysmaki Parmy - co warto spróbować?

Zwiedzanie zabytków może być męczące, dlatego aby odzyskać siły warto skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej Parmy i spróbować lokalnych przysmaków. Chociaż Parma nie jest uważana za kulinarną stolicę regionu Emilia-Romagna, którą bezsprzecznie jest Bolonia, to i tu znajdziecie wiele smakowitych dań.

Parma - pierożki z serem ricotta - Tortelli d'erbetta
Parma - pierożki z serem ricotta - Tortelli d'erbetta

Do najpopularniejszych lokalnych przysmaków należy Tortelli d'erbetta, czyli pierożki nadziewane serem ricotta, parmezanem i szpinakiem. Dwa z najbardziej znanych produktów to oczywiście ser Parmigiano Reggiano, wytwarzany w regionie od wieków, oraz szynka Prosciutto di Parma. Zdecydowanie słabiej kojarzona jest lokalna szynka Culatello di Zibello, produkowana z najlepszych części tylnej świńskiej nogi, o bardziej intensywnym smaku niż prosciutto.

Parma - szynka parmeńska (Prosciutto di Parma)
Parma - szynka parmeńska (Prosciutto di Parma)

Najlepszym sposobem na degustację regionalnych produktów jest zamówienie deski serów i wędlin, na przykład jako przekąskę przed daniem głównym lub do wina lub piwa. My wieczorem zaszliśmy do pubu Vecchie Maniere, gdzie podano nam doskonałą deskę lokalnych produktów. Chociaż nie były one certyfikowane, spędziliśmy tam przyjemny wieczór. Mieliśmy jednak porównanie, ponieważ wcześniej zamówiliśmy deskę przekąsek w restauracji.

La Prosciutteria - jeden ze sklepów z szynkami - Parma
La Prosciutteria - jeden ze sklepów z szynkami - Parma

Alternatywnie, możecie odwiedzić La Prosciutteria, jeden z najpopularniejszych sklepów z szynkami w mieście. Mieści się on przy ulicy Strada Luigi Carlo Farini, gdzie działa kilka wartych uwagi lokali gastronomicznych. Podczas krótkiego pobytu w Parmie z łatwością znajdziecie tam coś dla siebie.

Szynka parmeńska - Prosciutto di Parma
Szynka parmeńska - Prosciutto di Parma

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama