Największe atrakcje w Antwerpii

Portowa Antwerpia znajduje się w Belgii, położona jest nad rzeką Skaldą. Miasto znane jest z wielu atrakcji, takich jak dworzec, ratusz czy nawet centrum handlowe. Znajdziemy tam także najwyższy obiekt sakralny na świecie Katedra Najświętszej Marii Panny oraz muzeum Rubensa przerobione z jego domu.

Podczas pobytu warto pospacerować po Rynku oraz zgubić się w mniej znanej dzielnicy Zurenborg.

Antwerpia jest doskonale skomunikowana z resztą kraju, najlepiej dotrzeć tu pociągiem i przy okazji przyjrzeć mu się odrobinę dłużej.

Co zrobić i zobaczyć w Antwerpii?

Odwiedź dworzec Antwerpen-Centraal

!Station Antwerpen Centraal - dworzec Antwerpia Centralna
Station Antwerpen Centraal - dworzec Antwerpia Centralna

Przyjeżdżając do Antwerpii pociągiem nie wybiegajmy stamtąd od razu, poświęćmy chociaż kilka chwil na przyjrzenie się temu miejscu z bliska, zarówno od środka, jak i z zewnątrz.

Antwerpia Centralna - Antwerpen-Centraal jest to główna stacja kolejowa Antwerpii, a zarazem jeden z największych dworców kolejowych w całej Belgii. Dworzec został wybudowany pomiędzy 1895 i 1905 rokiem.

Oprócz tego, że jest do dobrze skomunikowany dworzec z resztą kraju (kursują stąd także pociągi międzynarodowe np. do Paryża), zasługuje on na uwagę przez swoją architekturę i zdobienia. Nie jest to zwykły dworzec, ponieważ ze względu na swoją nadzwyczajną architekturę bywa określany mianem Kolejowej Katedry (Spoorwegkathedraal). Stacja jest uważana za najlepszy przykład architektury kolejowej w Belgii.

!Wnętrze dworca kolejowego w Antwerpii - Antwerpen-Centraal
Wnętrze dworca kolejowego w Antwerpii - Antwerpen-Centraal

Dworzec zachęca do pozostania tam dłużej, polecamy obejrzeć główną halę i zwrócić uwagę na zegar znajdujący się na górnym poziomie w hali odjazdów. Nie zapominajmy obejrzeć stacji w zewnątrz, a przy okazji warto też przejść kilka kroków na tył dworca i obejrzeć znajdujący się tam wiadukt.

Ratusz w Antwerpii

!Ratusz w Antwerpii
Ratusz w Antwerpii

Ratusz w Antwerpii czyli Stadhuis van Antwerpen to renesansowy budynek, znajdujący się na Rynku w Antwerpii. Jego budowa trwała 5 lat, pomiędzy rokiem 1561., a 1565. Otwarcie Ratusza nastąpiło w 1965 roku, 27. lutego.

Uważany jest za jeden z najważniejszych zabytków okresu renesansu w Królestwie Niderlandów, został wpisany na Listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO. Początkowe plany zakładały budowę Ratusza w okolicy 1540. roku, kiedy to miał powstać reprezentując styl gotycki.

Do dzisiaj budynek w dalszym ciągu pełni role administracyjną w mieście, poprzez m.in. urzędującego tam burmistrza miasta.

Budynek, jak wiele innych zabytkowych obiektów przechodził także przez odbudowy i przebudowy. W 1576 roku, został podpalony, a odnowiono go dopiero w 1579 roku. Natomiast XIX wiek przyniósł zmiany wewnątrz budowli.

Katedra Najświętszej Marii Panny

!Wnętrze Katedry w Antwerpii
Wnętrze Katedry w Antwerpii

Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii jest jedną z najwyższych budowli sakralnych na świecie, a zarazem największy i najważniejszy kościół gotycki w Belgii.

Liczne przebudowy spowodowały znaczące zmiany w stylu, teraz świątynia łączy ze sobą wiele stylu, oprócz gotyku doszukamy się tam także renesansu, baroku i rokoko oraz innych. Katedra budowana była prawie 200 lat, początek nastąpił w 1352 roku, a koniec w 1521. Do dziś figuruje jako najwyższy budynek Antwerpii.

Znana jest także z tego, ze znajdziemy tam obrazy Rubensa, piękne witraże i słynne rzeźby Madonna z Dzieciątkiem, Matka Boża z Antwerpii.

Zobacz Zamek Het Steen

!Zamek Het Steen w Antwerpii
Zamek Het Steen w Antwerpii

Zamek Het Steen jest niewątpliwie ciekawą atrakcją w mieście, ponieważ jest najstarszym budynkiem w Antwerpii. Jego budowa miała miejsce w latach 1200 - 1225, na miejscu starszej, IX-wiecznej fortecy. Położony jest przy samej rzece. Jego pierwotna nazwa na obecną została zmieniona w 1520 roku. Nowa nazwa pochodzi od słowa steen co od holenderskiego oznacza kamień. Ten zamek, który został wybudowany w średniowieczu był wielokrotnie przebudowywany. W okresie od 1549 do 1823 roku pełnił funkcję wiezienia.

Spacer po porcie

Spacer po porcie w Antwerpii

Antwerpia to największe miast portowe w Belgii, które zajmuje drugie miejsce w Europie (pierwszy jest Rotterdam). Zajmuje obszar ponad 13 ha, sieć kanałów łączy Antwerpię z niemal całym kontynentem.

Port to ciekawe miejsce na spacer nad wodą z ładnymi widokami na wodę i architekturę. Przykładem różnorodnego zabudowania jest bryła muzeum MAS - Museum aan de Stroom, który wyróżnia się mocno w całym mieście, wraz ze swoją wysokością wynoszącą 65 metrów.

!Muzeum MAS w Antwerpii
Muzeum MAS w Antwerpii

Dom Rubensa

Zwiedzanie Domu Rubensa w Antwerpii

Muzeum Piotra Rubensa (żył w latach 1577–1640), w którym zebrane są zbiory artysty, mieści się w jego historycznym domu, w którym spędził pięć lat swojego życia. Dom ten został w 1946 roku udostępniony przez władze miasta Antwerpia dla odwiedzających. Co ciekawe, Rubens sam zaprojektował budowlę wzorując się na architekturze włoskiego renesansu.

W środku oprócz dzieł artysty znajdziemy również informację o jego życiu, będziemy mogli zobaczyć dobrze zachowane pomieszczenia - w tym łóżko artysty, pokój jadalny, rozmaite meble i przedmioty przydatne na co dzień. Dom połączony jest z pięknym ogrodem, po którym można pospacerować i miło spędzić kilka chwili.

!Dom i Muzeum Rubensa w Antwerpii - ogród
Dom i Muzeum Rubensa w Antwerpii - ogród

Cena biletu normalnego to koszt 8,00 Euro.

Zapraszamy również na więcej zdjęć oraz informacji ze zwiedzanie Domu Rubensa w Antwerpii.

Kościół św. Pawła

!Dziedziniec Kościoła św. Pawła w Antwerpii
Dziedziniec Kościoła św. Pawła w Antwerpii

Kościół św. Pawła z XVI wieku został wybudowany przez Zakon Dominikanów, a nazwany został na cześć ich głównego patrona - św. Pawła.

Z wierzchu reprezentuje cechy gotyku, z barokową wieżą, natomiast w środku jest bogato zdobiony w stylu barokowym.

Na zewnątrz kościoła znajduje się grupa rzeźb, która powstał na miejscu dawnego cmentarza dominikanów. Głównym i najbardziej zachwycającym elementem tego dziedzińca jest "ścieżka aniołów", która prowadzi do Grobu Świętego.

Zurenborg

Zurenborg - Antwerpia

Zurenborg jest to obszar znajdujący się w południowo-wschodniej części Antwerpii, który charakteryzuje się secesyjną zabudową. Jest to idealne miejsce na spacer z dala od tłumów (zarówno turystów, jak i mieszkańców). Ta spokojna część miasta należy do mniej znanych atrakcji, jednak jest równie warta zobaczenia co reszta miasta.

Antwerpia, Zurenborg

Tutaj secesyjne domy przeplatają się z neoklasycznymi rezydencjami oraz innymi stylami w architekturze. Zwiedzanie tego obszar koncentruje się głównie przy ulicach Cogels-Osylei, Transvaalstraat, Waterloostraat oraz Dageraadplaats, gdzie zobaczyć można najwięcej ciekawych kamienic i innych domów.

Spacer po Meir i wizyta w centrum handlowym Stadsfeestzaal

!Wnętrze centrum handlowego Stadsfeestzaal w Antwerpii
Wnętrze centrum handlowego Stadsfeestzaal w Antwerpii

Ulica Meir, która jest najważniejszą ulicą handlową w całym kraju, zarówno pod względem liczby kupujących, jak i cen wynajmu.

Stadsfeestzaal jest to zabytkowe centrum handlowe w Antwerpii. Znajduje się pod adresem Meir 78. Budynek swoją karierę rozpoczął jako hala wystawowa i bankietowa. Został wbudowany na początku XX wieku, a w roku 1983 uznano go za zabytek. Po latach intensywnego użytkowania w 2000 roku, we wrześniu, podjęto decyzję o zmianie jego zastosowania i przebudowę. Niestety w tym samym roku, w grudniu miał miejsce pożar, który zniszczył prawie całą budowlę. W 2007 roku został oficjalnie otwarty głównie jako centrum towarowe, które służy po dziś dzień i przyciąga swoim wizerunkiem nie tylko turystów.

A co Wam najbardziej spodobało się w tym mieście?


Reklama