Antwerpia - największe atrakcje i zwiedzanie
Położona nad rzeką Skalda Antwerpia już od czasów średniowiecza należy do najważniejszych ośrodków handlowych naszego kontynentu, a tutejszy port jest drugim co do wielkości w Europie zaraz po Rotterdamie.
W okresie średniowiecza Antwerpia posiadała status jednego z najważniejszych centrów gospodarczych, naukowych i kulturalnych Europy. Jej pozycja spadła jednak w trakcie wojen z Hiszpanami, kiedy wielu znamienitych mieszkańców musiało emigrować do Amsterdamu.
- Jak zwiedzać Antwerpię?
- Atrakcje Antwerpii. Co zwiedzić i zobaczyć w Antwerpii?
- Dworzec Antwerpen-Centraal
- Ratusz w Antwerpii
- Wielki Rynek (Grote Markt)
- Katedra Najświętszej Marii Panny z dziełami Rubensa
- Muzeum w domu Rubensa - atrakcja w Antwerpii nie do przegapienia!
- Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych - Rubens i reszta
- Zamek Het Steen
- Plantin-Moretus Museum - dobrze skrywany skarb Antwerpii
- Port w Antwerpii - Museum aan de Stroom oraz Red Star Line Museum
- Kościół św. Pawła - kolejny ze skarbów miasta
- Spacer po Meir i wizyta w centrum handlowym Stadsfeestzaal
- Atrakcje Antwerpii dla ambitnych
- Zurenborg - secesyjne perełki Antwerpii
- Diamantkwartier - dzielnica diamentów
- Zwiedzanie Antwerpii - informacje praktyczne
- Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Antwerpii?
- Na co uważać w Antwerpii?
Jak zwiedzać Antwerpię?
Mimo że administracyjnie miasto jest dość rozległe, to praktycznie wszystkie najważniejsze atrakcje Antwerpii położone są w granicach historycznego starego miasta, które możemy swobodnie odkrywać pieszo.
Jeśli przyjeżdżamy pociągiem to wysiadamy na dworcu głównym (Antwerpen-Centraal) oddalonym o kilkanaście minut od najważniejszych zabytków.
Atrakcje Antwerpii. Co zwiedzić i zobaczyć w Antwerpii?
Dworzec Antwerpen-Centraal
Dworzec Antwerpen-Centraal (pol. Antwerpia Centralna) to główna stacja kolejowa w mieście i zarazem jeden z najpiękniejszych dworców w Europie. Wzniesiona w latach 1895-1905 konstrukcja zwana jest czasem Kolejową Katedrą (Spoorwegkathedraal) i tytuł ten nie jest wcale przesadzony!
. Dworzec został wybudowany pomiędzy 1895 i 1905 rokiem.
Dworzec zachęca do pozostania tam dłużej. My polecamy obejrzeć główną halę i zwrócić uwagę na zegar znajdujący się na górnym poziomie w hali odjazdów. Nie zapominajmy obejrzeć stacji w zewnątrz, a przy okazji warto też przejść kilka kroków na tył dworca i spojrzeć znajdujący się tam wiadukt.
Ratusz w Antwerpii
Ratusz w Antwerpii (Stadhuis van Antwerpen) to renesansowy gmach położony przy rynku głównym w Antwerpii. Współcześnie uważany jest za jeden z najważniejszych zabytków okresu renesansu w Królestwie Niderlandów i trafił nawet na Listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO. Co ciekawe, początkowe plany zakładały budowę ratusza w stylu gotyckim, ale budowę odłożono i ostatecznie powstał w obecnej postaci.

Zwiedzanie ratusza
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje możliwość zwiedzenia ratusza w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Więcej informacji znajdziecie tutaj
Wielki Rynek (Grote Markt)
Ratusz to nie jedyny wart uwagi zabytek przy antwerpskim Wielkim Rynku (Grote Markt). Warto zwrócić uwagę na fontannę Brabo, która przedstawia legionistę Silviusa Brabo wrzucającego do rzeki odciętą przez siebie dłoń giganta Druona Antigoona. Stwór ten miał zamieszkiwać tutejszy zamek Het Steen i pozbawiać dłoni każdego, kto odmówił mu zapłaty za przekroczenie rzeki Skaldy. Brabo miał wyzwać go na pojedynek i pokonać go własną bronią.
Nie mniej imponujące niż sam ratusz sa też XVI-wieczne kamienice należące do lokalnych cechów, w których działają dziś restauracje. W zimę na rynku organizowany jest targ bożonarodzeniowy.
Katedra Najświętszej Marii Panny z dziełami Rubensa
Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii należy do najwyższych budowli sakralnych na świecie i stanowi wspaniały przykład gotyku brabanckiego (choć powstawała 200 lat i odnajdziemy w niej również cechy innych stylów). Najbardziej charakterystycznym elementem świątyni jest wysoka na 123 m dzwonnica z zegarami, będąca najwyższą budowlą w mieście.
Odwiedzając katedrę będziemy nie tylko obcować z arcydziełem architektury gotyckiej, ale zobaczymy też wspaniałe dzieła mistrza baroku oraz mieszkańca Antwerpii Piotra Rubensa (Podniesienie krzyża, Zmartwychwstanie Jezusa i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Dwa z nich zostały zrabowane przez Napoleona, ale szczęśliwie wróciły na swoje miejsce
Aktualne godziny otwarcia katedry znajdziemy na oficjalnej stronie

Muzeum w domu Rubensa - atrakcja w Antwerpii nie do przegapienia!
Trudno o wybitniejszego przedstawiciela miasta niż słynny flamandzki malarz Piotr Rubens, który w młodym wieku przeprowadził się do Antwerpii i tu też zmarł. Dom, w którym żył i przy którym mieściła się jego pracownia, przekształcono w publiczne muzeum, które należy do atrakcji nie do przegapienia!

Co ciekawe - Rubens sam zaprojektował swój dom wzorując się na architekturze włoskiego renesansu. Po jego śmierci budynek przechodził z rąk do rąk, żeby ostatecznie zostać przejętym przez władze miejskie.
W środku oprócz dzieł artysty znajdziemy również wystawy poświęcone jego życiu, zabytkowe wyposażenie wnętrz (z łóżkiem, pokojem jadalnym, rozmaitymi meblami oraz przedmiotami codziennego użytku). Do domu przynależy piękny ogród, po którym można pospacerować i miło spędzić kilka chwili.
Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych - Rubens i reszta
Jeśli po wizycie w kościołach oraz domu Rubensa będzie nam wciąż mało twórczości niderlandzkich mistrzów, to nie odpuśćmy sobie wizyty w otworzonym niedawno po długim remoncie Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych (Koninglijk Museum voor Schoene Kunsten), gdzie czekać na nas będą dzieła największych regionalnych mistrzów.
Na wystawie są dzieła m.in. Rubensa (okazała kolekcja prac mistrza plus realizacje jego studia), Hansa Memlinga, Antona van Dycka czy Jana van Eycka).
Zamek Het Steen
Położony tuż przy brzegi rzeki średniowieczny zamek Het Steen pochodzi z pierwszej ćwiartki XIII wieku i stanowi najstarszą zachowaną budowlę w mieście. Jego nazwa pochodzi od słowa steen co w języku niderlandzkim oznacza kamień.
Dawniej twierdza była częścią fortyfikacji otaczających miasto, a dziś pozostała ostatnim ich reliktem. Od XVI do XIX wieku na zamku mieściło się więzienie, a dziś działa centrum kulturalne. Zamek jest ogólnodostępny, ale z perspektywy turystycznej niewiele jest w nim do zobaczenia.
Plantin-Moretus Museum - dobrze skrywany skarb Antwerpii
Plantin-Moretus Museum to jedno z mniej znanych, a jednocześnie najciekawszy atrakcji Antwerpii, a może i całej Belgii. Dość powiedzieć, że w 2005 roku placówka została wpisana na listę UNESCO - w uzasadnieniu nazwano Plantina „najwybitniejszym drukarzem-wydawcą drugiej połowy XVI wieku”. Zabytkowa kamienica przy Vrijdagmarkt 22-23 jest omijana przez wycieczki i grupy zorganizowane dlatego częściej niż gdzie indziej znajdziecie tutaj ciszę i spokój. A starodruki i atmosfera renesansowej posiadłości pomogą przenieść się w czasie w burzliwy wiek XVI.
Zwiedzając muzeum zobaczymy maszyny drukarskie, drogocenne starodruki i dawne czcionki, dwa(!) egzemplarze Biblii Gutenberga (najstarszej drukowanej książki). Odwiedzający zobaczą też jak wyglądały pomieszczenia XVI-wiecznej antwerpskiej kamienicy i będą mogli podziwiać też obraz Rubensa.
Port w Antwerpii - Museum aan de Stroom oraz Red Star Line Museum
Antwerpia to drugie największe miasto portowe Europy. Warto więc poświęcić chwilę i pospacerować nabrzeżem, a mając więcej czasu odwiedzić również któreś z tutejszych muzeów.

Pierwszym z nich jest poświęcone historii miasta oraz jego relacjom z krajami całego świata Museum aan de Stroom. Nawet jeśli nie planujemy wchodzić do środka, to nie przegapmy jego nowoczesnej bryły, będącej jednym z najciekawszych gmachów muzealnych w Europie (a może i na świecie).

Drugie tutejsze muzeum to Red Star Line Museum, które przybliża historię osób emigrujących do Stanów Zjednoczonych. Port w Antwerpii był hubem linii Red Star i przewinęło się przez niego ponad dwa miliony poszukujących lepszego życia za oceanem. Muzeum mieści się w zabytkowych budynkach, ale nie posiada zbyt wielu eksponatów, gdyż skupia się losach zwykłych ludzi.
Dodatkową atrakcją Red Star Line Museum jest taras widokowy umożliwiający spojrzenie na część portową.
Kościół św. Pawła - kolejny ze skarbów miasta
Kościół św. Pawła (Sint-Pauluskerk) to kolejna z perełek Antwerpii. Budowla została wzniesiona przez Dominikanów w XVI wieku i jest zgrabnym połączeniem gotyku (bryła) z barokiem (piękne zdobione wnętrza oraz dzwonnica).
Wnętrze świątyni skrywa liczne dzieła sztuki, które wyszły z ręki znamienitych artystów jak Piotr Rubens czy Anthony van Dyck. Niestety, na przestrzeni wieków wiele tutejszych prac zostało zrabowanych - w tym Madonna Różańcowa pędzla Caravaggio, która przedstawia scenę przekazania przez Maryję różańca św. Dominikowi (dziś dzieło to wystawiane jest w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu). Będąc w środku nie przegapmy wspaniałego barokowego konfesjonału.
Świątynia jest atrakcją płatną. Aktualne ceny biletów oraz godziny zwiedzania znajdziecie na oficjalnej stronie.
W niektóre dni organizowane są dodatkowe wycieczki w małych grupach do krypty oraz części archeologicznej.
Na zewnątrz kościoła znajduje się grupa rzeźb (Kalwaria) powstała w miejscu dawnego cmentarza dominikanów. Głównym i najbardziej zachwycającym elementem tego dziedzińca jest "ścieżka aniołów", która prowadzi do Grobu Świętego.
Spacer po Meir i wizyta w centrum handlowym Stadsfeestzaal
Meir to główny deptak handlowy w Antwerpii i jeden z najbardziej znanych w całym kraju. Do najciekawszych miejsc należy tu zabytkowe centrum handlowe Stadsfeestzaal (adres Meir 78).
Budynek swoją historię rozpoczął jako hala wystawowa i bankietowa. Został wybudowany na początku XX wieku, a w roku 1983 uznano go za zabytek. Po latach intensywnego użytkowania w 2000 roku podjęto decyzję o zmianie jego zastosowania i przebudowę. Niestety, w grudniu tego samego roku wybuchł pożar, który zniszczył prawie całą budowlę. W 2007 roku nastąpiło jego ponowne otwarcie już jako centrum handlowe, które służy po dziś dzień i przyciąga licznych mieszkańców oraz turystów.
Atrakcje Antwerpii dla ambitnych
Zurenborg - secesyjne perełki Antwerpii
Zurenborg to obszar położony w południowo-wschodniej części Antwerpii, który charakteryzuje się secesyjną zabudową. Jest to idealne miejsce na spacer z dala od tłumów (zarówno turystów, jak i mieszkańców). Ta spokojna część miasta należy do mniej znanych atrakcji Antwerpii, ale będzie nie lada gratką dla wszystkich sympatyków stylu Art Nouveau.

W Zurenborg secesyjne domy przeplatają się z neoklasycznymi rezydencjami oraz innymi stylami w architekturze. Zwiedzanie tego obszar koncentruje się głównie przy ulicach Cogels-Osylei, Transvaalstraat, Waterloostraat oraz Dageraadplaats, gdzie zobaczyć można najwięcej ciekawych kamienic i innych domów.
Do ciekawszych realizacji należy typowo secesyjna rezydencja zwana De Zonnebloem (Słonecznik, adres: Cogels Osylei 50)

Diamantkwartier - dzielnica diamentów
Antwerpia stanowi największy ośrodek przetwórstwa i handlu kamieniami szlachetnymi - szacuje się, że przez tutejsze zakłady przechodzi większość obrabianych diamentów na świecie. Wszystko to dzieje się na stosunkowo niewielkim obszarze zwanym Dzielnicą Diamentów (Diamantkwartier), który stanowi jednocześnie niemały tygiel kulturowy (np. większość żydowskich mieszkańców Antwerpii pracuje w branży obrotu diamentami, przez co dniem wolnym w wielu zakładach bywa sobota).
Zwiedzanie Antwerpii - informacje praktyczne
Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Antwerpii?
Antwerpia jest idealnym miejscem na weekendowy wypad, choć większość osób wpada tu podczas jednodniowego wypadu. Mimo wszystko jedna doba to za mało, żeby odkryć największe skarby tego portowego miasta.
Na co uważać w Antwerpii?
Jeśli odwiedzamy miasto z dziećmi i wybieramy się do portu warto zdawać sobie sprawę, że sąsiadująca z nim dzielnica Schipperskwartier (która znajduje się pomiędzy centrum a samym portem) stanowi dzielnicę czerwonych latarni. Spacerując tamtędy nie zdziwmy się widząc roznegliżowane panie wystające zza szyb.