Podróże po Europie

Lotnisko Bruksela Charleroi (CRL) - dojazd z i do centrum Brukseli oraz innych miast

Ostatnia aktualizacja: 17 maja 2022

Niewielkie lotnisko Bruksela-Charleroi oddalone jest o 7 km od miasta Charleroi oraz o około 60 km od Brukseli.

Lotnisko obsługuje tradycyjne oraz tanie linie lotnicze. Z Polski na lotnisko Bruksela-Charleroi latają obaj budżetowi przewoźnicy: Wizz Air oraz Ryanair. Bilety na tej trasie potrafią być bardzo tanie i kosztować zaledwie kilkadziesiąt złotych (przy zakupie z odpowiednim wyprzedzeniem).

Wybór lotniska w Charleroi jako miejsce lądowanie jest doskonałym wyborem dla tych osób, które szukają tanich lotów do stolicy Belgii lub chciałyby wyruszyć dalej do innych popularnych miejsc w tym kraju.

Port lotniczy Bruksela-Charleroi - informacje podstawowe:

  • pełna nazwa po angielsku: Brussels South Charleroi Airport (Charleroi Airport / Gosselies Airport)
  • pełna nazwa po francusku: Aéroport de Charleroi Bruxelles Sud
  • Kod IATA - CRL
  • Adres: Rue des Frères Wright 8, 6041 Charleroi, Belgia
  • Ilość terminali: 2

Lotnisko posiada jeden duży terminal oraz od jakiegoś czasu drugi mniejszy, który wykorzystywany jest przy największym obciążeniu.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska Bruksela-Charleroi do centrum Brukseli?

Do centrum Brukseli z lotniska Bruksela-Charleroi dojedziemy bezpośrednio autobusem lub podczas podróży łączonej autobusem podmiejskim i pociągiem.

Uwaga! Poniższe informacje (m.in. ceny, rozkłady, trasy, numery linii czy przystanki) były aktualne w dniu opublikowania bądź ostatniego sprawdzenia artykułu. Niestety, od tego czasu mogły one ulec zmianie. Sugerujemy sprawdzenie przed przylotem wszystkich danych na oficjalnej stronie wybranego przewoźnika.

Autobus wahadłowy Flibco

Bezpośrednie połączenie z lotniska Bruksela-Charleroi do Brukseli na dworzec kolejowy Bruxelles-Midi (hol. Brussel-Zuid, pol. Dworzec Południowy) obsługuje przewoźnik Flibco (Brussels City Shuttle). Podczas ostatniej aktualizacji naszego artykułu najniższa dostępna cena wynosiła 15,50€. Czas przejazdu to około 55 min. Przystanek autobusu znajduje się bezpośrednio przed terminalem.

Istnieje również możliwość zakupu biletu w kasie biletowej na lotnisku lub bezpośrednio u kierowcy (tylko w Brukseli), ale cena jest wtedy wyższa.

Aktualny rozkład autobusów Flibco sprawdzicie na oficjalnej stronie przewoźnika, gdzie również zakupicie bilety online.

Autobus podmiejski + pociąg

Alternatywnym sposobem na dostanie się do stolicy Belgii jest skorzystanie z połączenia kolejowego pomiędzy Charleroi a Brukselą. Spod lotniska odjeżdża autobus linii A (LINE A) obsługiwany przez przewoźnika TEC, który kursuje pomiędzy lotniskiem a stacją kolejową Charleroi-Sud. Cena biletu autobusowego to 6€, a cała podróż zajmie nam około 20 minut. Po dotarciu na dworzec Charleroi-Sud możemy przesiąść się w pociąg, który dowiezie nas do najważniejszych brukselskich dworców.

Bilet na autobus linii A możemy zakupić w automacie obok przystanku lub online na oficjalnej stronie belgijskiej kolei.

Dostępna jest również możliwość zakupu biletu łączonego na autobus linii A oraz pociąg. Aby to zrobić wystarczy skorzystać z oficjalnej strony belgijskiej kolei, gdzie jako stacje początkową wybieramy Charleroi Airport, a jako punkt docelowy Bruxelles, Gare Centrale (lub inny z brukselskich dworców).

Podróż pociągiem ze stacji Charleroi-Sud do stacji Brussel-Centraal / Brussel-Zuid / Brussel-Centraal trwa ok 55 min. Koszt przejazdu łączonego (autobus plus pociąg) to około 15,90€, a cała podróż od momentu wejścia do autobusu na lotnisku powinna zając nam około 90 minut.

Jak dojechać z lotniska Bruksela-Charleroi do Brugii, Gandawy oraz innych miast?

W przypadku chęci dostania się do innych belgijskich miast sytuacja wygląda tak samo jak w przypadku Brukseli. Do wyboru mamy autobusy wahadłowe firmy Flibco oraz podróż komunikacją publiczną (autobusem podmiejskim oraz pociągiem).

Autobusy wahadłowe Flibco

Jeśli planujemy odwiedzić zaledwie jedno miasto to autobusy Flibco będą nieco tańsze (przy zakupie biletu online) i zapewiają nam dojazd bezpośredni. Aktualną listę połączeń znajdziecie tutaj (co ciekawe, na liście wypatrzymy także miasta holenderskie i luksemburskie).

Pociągi

Alternatywą jest komunikacja publiczna. Niedaleko lotniska znajduje się stacja kolejowa Charleroi-Sud, z której możemy wyruszyć do innych miast i miasteczek.

Spod lotniska odjeżdża autobus linii A (LINE A) obsługiwany przez przewoźnika TEC, który w około 20 minut dowiezie nas na dworzec. Więcej o biletach na autobus linii A znajdziecie we wcześniejszej części naszego artykułu.

W przypadku planów odwiedzenia większej ilości belgijskich miast warto zapoznać się z karnetem na 10 przejazdów o nazwie Standard Multi. Karnet kosztuje 96€ w wersji fizycznej oraz 93€ przy zakupie w aplikacji, czyli za jeden przejazd zapłacimy odpowiednio 9,60€ lub 9,30€. Karnet ważny jest przez rok od zakupu i może korzystać z niego więcej osób.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama