Lotnisko Bruksela Charleroi (CRL) - dojazd z i do centrum Brukseli oraz innych miast

Port lotniczy Bruksela-Charleroi

Niewielkie lotnisko Bruksela-Charleroi oddalone jest o około 7 km od miasteczka Charleroi oraz o około 45 km od Brukseli.

Lotnisko obsługuje tradycyjne tanie linie lotnicze. Z Polski do Bruksela-Charleroi latają obaj tani przewoźnicy: Wizz Air oraz Ryanair. Bilety na tej trasie potrafią być bardzo tanie i kosztować zaledwie kilkanaście złotych (przy zakupie z odpowiednim wyprzedzeniem).

Wybór tego portu lotniczego jako miejsce lądowanie jest doskonałą propozycją dla osób, które szukają tanich lotów do stolicy Belgii lub chciały by wyruszyć również do innych pięknych miast tego kraju.

Lotnisko Bruksela-Charleroi - informacje podstawowe:

  • pełna nazwa po angielsku: Brussels South Charleroi Airport (Charleroi Airport / Gosselies Airport)
  • pełna nazwa po francusku: Aéroport de Charleroi Bruxelles Sud
  • Kod IATA - CRL
  • Adres: Rue des Frères Wright 8, 6041 Charleroi, Belgia
  • Ilość terminali: 1

W ostatnich latach wprowadzono nowe środki ostrożności do belgijskich lotnisk. Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku Bruksela-Charleroi odbywa się również w specjalnym stanowisku przed budynkiem lotniska.

Uwaga! Poniższe informacje (m.in. ceny, rozkłady, trasy, numery linii czy przystanki) były aktualne w dniu opublikowania bądź ostatniego sprawdzenia artykułu. Niestety, mogły one od tego czasu ulec zmianie. Sugerujemy sprawdzenie przed przylotem wszystkich danych na oficjalnej stronie przewoźnika.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska.

Wybierasz się do Belgii?

Bruksela

Zwiedzanie Brukseli

Sprawdź jak zwiedzać stolicę kraju i poznaj największe atrakcje tego historycznego miasta.

Brugia

Gdzie spać w Brukseli?

Przykładowe hotele, bezpieczeństwo oraz informacje praktyczne

Jak dojechać z lotniska Bruksela-Charleroi do centrum Brukseli?

Do centrum Brukseli z lotniska Bruksela-Charleroi dojedziemy bezpośrednio autobusem lub podczas podróży łączonej autobusem podmiejskim i pociągiem.

Najtańszy dojazd do Brukseli

Jak najtaniej dojechać z lotniska Bruksela-Charleroi do centrum Brukseli?

Bezpośrednie połączenie z lotniska Bruksela-Charleroi do Brukseli na dworzec autobusowy Bruxelles-Midi (Brussel-Zuid - Dworzec Południowy) obsługuje przewoźnik FLIBCO (Brussels City Shuttle). Bilety można kupić na oficjalnej stronie już od 5€ (najniższa możliwa cena przy zakupie ze sporym wyprzedzeniem). Czas przejazdu to około 50 min.

Istnieje również możliwość zakupu biletu w kasie biletowej na lotnisku lub bezpośrednio u kierowcy (tylko w Brukseli) za 17€.

Uwaga! Pula biletów dostępna w wersji najtańszej (po 5€) jest ograniczona. W miarę możliwości sugerujemy zakupić bilet nawet 2 miesiące wcześniej, a planując lot z dużym wyprzedzeniem najlepiej od razu zakupić także bilet autobusowy. Rezerwując bilet na kilka dni przed podróżą prawdopodobnie zapłacimy za niego około 14,20€.

Podsumowując: należy pamiętać, że minimalna cena on-line to 5€, maksymalna on-line to 14,20€, a u kierowcy (bądź w punkcie sprzedaży na lotnisku) zapłacimy zawsze 17€.

Na tej stronie można sprawdzić rozkład jazdy.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie FLIBCO lub bezpośrednio na stronie Brussels City Shuttle.

Autobus podmiejski + pociąg

Innym sposobem na dostanie się do stolicy Belgii jest skorzystanie z połączenia kolejowego pomiędzy Charleroi a Brukselą. Spod lotniska odjeżdża autobus linii A (LINE A), który kursuje pomiędzy lotniskiem a stacją kolejową Charleroi-Sud. Cena biletu autobusowego to 6€. Następnie z Charleroi-Sud dojedziemy pociągiem do najważniejszych brukselskich dworców.

Bilet na autobus linii A możemy zakupić w automacie obok przystanku lub online na oficjalnej stronie belgijskiej kolei.

Istnieje także możliwość zakupu biletu łączonego na autobus linii A oraz pociąg. Wystarczy wejść na stronę kolei i jako stacje początkową wybrać Charleroi Airport, a następnie Brussel-Centraal (lub inny z brukselskich dworców) jako stacje docelową.

Uwaga! Wspólny bilet na autobus należy wydrukować i pokazać kierowcy w autobusie oraz zachować do kontroli w pociągu.

Podróż pociągiem ze stacji Charleroi-Sud do stacji Brussel-Centraal / Brussel-Zuid / Brussel-Centraal trwa ok 55 min. Koszt biletu to 9,50€.

Koszt łączny = autobus + pociąg = 6€ + 9,50€ = 15,50€

Połączenia do innych miast

Belgia to stosunkowo niewielki kraj, który może pochwalić się rozwiniętą siecią kolejową. Niedaleko lotniska znajduje się stacja kolejowa Charleroi-Sud, z której możemy wyruszyć do innych miast i miasteczek.

Do dworca kolejowego Charleroi-Sud dojedziemy autobusem podmiejskim linii A (koszt biletu 6€). Bilet możemy zakupić w automacie niedaleko przystanku lub online. Więcej informacji o tym autobusie napisaliśmy powyżej opisując dojazd pociągiem do Brukseli.

Samo lotnisko Bruksela-Charleroi posiada także kilka dogodnych i bezpośrednich połączeń autobusowych z innymi miastami. Jeśli planujemy podróż autobusami międzymiastowymi firmy FLIBCO to warto pamiętać o zakupie biletu z odpowiednim wyprzedzeniem. Tylko wtedy uzyskamy najkorzystniejszą cenę.

Uwaga dla planujących podróże pociągiem Jeśli odwiedzamy Belgię w więcej osób lub gdy planujemy zawitać do większej ilości miast warto pomyśleć o karnecie biletów - RAIL PASS. Dzięki temu rozwiązaniu pojedynczy przejazd pociągiem kosztuje nas dokładnie 8,30€. Warto pamiętać, że bilety pociągowe w Belgii potrafią kosztować więcej, dlatego najlepiej przed przyjazdem porównać sumę pojedynczych przejazdów z karnetem RAIL PASS.

Jak dojechać z lotniska Bruksela-Charleroi do Antwerpii?

Do Antwerpii z lotniska Bruksela-Charleroi możemy dojechać kombinacją autobusu podmiejskiego linii A i pociągu. Pierwszym etapem będzie podróż autobusem linii A do stacji Charleroi-Sud. Tam przesiadamy się w pociąg w kierunku Antwerpen-Centraal. Podróż trwa ok 100 min. Cena biletu pociągowego wynosi 14,80€.

Koszt razem: autobus + pociąg = 6€ + 14,80€ = 20,80€. Istnieje możliwość zakupu biletu łączonego na autobus podmiejski linii A oraz na pociąg na trasie Charleroi-Sud - Antwerpia na oficjalnej stronie belgijskiej kolei.

Uwaga! Wspólny bilet na autobus należy wydrukować i pokazać kierowcy w autobusie oraz zachować do kontroli w pociągu.

Jak dojechać z lotniska Bruksela-Charleroi do Brugii?

Autobus

Bezpośrednie połączenie autobusowego z lotniska Bruksela-Charleroi do Brugii (Bruges) obsługuje przewoźnik FLIBCO. Bilety można kupić na oficjalnej stronie już od 5€ (najniższa możliwa cena przy zakupie ze sporym wyprzedzeniem). Czas przejazdu to ok 130 min.

Istnieje również możliwość zakupu biletu w kasie biletowej na lotnisku lub bezpośrednio u kierowcy (tylko w Brugii) za 21€.

Uwaga! Pula biletów dostępna w wersji najtańszej (po 5€) jest ograniczona. W miarę możliwości sugerujemy zakupić bilet nawet 2 miesiące wcześniej, a planując lot z dużym wyprzedzeniem najlepiej od razu zakupić także bilet autobusowy. Rezerwując bilet kilka dni przed podróżą najpewniej zapłacimy za niego nawet 17€ lub ewentualnie około 10€.

Przystanek końcowy w Brugii: BRUGGE - Station (Rijselstraat-Spoorwegstraat / kiss & ride zone).

Rozkład jazdy autobusu można sprawdzić na tej stronie.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie FLIBCO.

Pociąg

Jeśli wolimy do Brugii dojechać koleją to powinniśmy pamiętać, że ze stacji Charleroi-Sud do tego uroczego miasta nie kursują pociągi bezpośrednie. Nie jest to na szczęście wielki problem, ponieważ możemy skorzystać z wygodnej przesiadki w Brukseli (Bruxelles-Midi / Brussel-Zuid).

Czas podróży z przesiadka zależy od czasu przesiadki i dopasowania pociągów. Optymalna podróż powinna potrwać ponad 120 min.

Cena biletu łączonego na przejazd autobusem linii A i pociągiem na trasie Charleroi-Sud - Brugia to 21,50€.

Uwaga! Wspólny bilet na autobus należy wydrukować i pokazać kierowcy w autobusie oraz zachować do kontroli w pociągu.

Jak dojechać z lotniska Bruksela-Charleroi do Gandawy (niderl. Gent)?

Autobus

Bezpośrednie połączenie z lotniska Bruksela-Charleroi do Gandawy (niderl. Gent) obsługuje przewoźnik FLIBCO (kierunek: Brugia - Bruges). Bilety można kupić na oficjalnej stronie już od 5€ (najniższa możliwa cena przy zakupie ze sporym wyprzedzeniem). Czas przejazdu to ok 80 min.

Istnieje również możliwość zakupu biletu w kasie biletowej na lotnisku lub bezpośrednio u kierowcy (tylko w Gandawie) za 19€.

Uwaga! Pula biletów dostępna w wersji najtańszej (po 5€) jest ograniczona. W miarę możliwości sugerujemy zakupić bilet nawet 2 miesiące wcześniej, a planując lot z dużym wyprzedzeniem najlepiej od razu zakupić także bilet autobusowy. Rezerwując bilet kilka dni przed podróżą najpewniej zapłacimy za niego 15€ lub ewentualnie około 9€.

Przystanek w Gandawie: Gent: Station Sint-Pieters (Sint-Denijslaan / kiss & ride zone)

Autobus kursuje około 9 razy dziennie w każdą ze stron. Warto zapamiętać, iż nie jest to końcowe miasto na tej trasie. Autobus jedzie dalej jeszcze do Brugii (przystanki w Gandawie są stacjami pośrednimi).

Na tej stronie można sprawdzić rozkład jazdy autobusu.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie FLIBCO.

Pociąg

Jeśli chcemy dojechać do Gandawy pociągiem powinniśmy pamiętać, że miasto to nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z Charleroi. Podczas naszej podróży będziemy musieli skorzystać z przesiadki w Brukseli (Bruxelles-Midi / Brussel-Zuid).

Czas podróży zależy od czasu na przesiadkę i dopasowania pociągów. Całość powinna potrwać optymalnie około 90 minut lub więcej. Do czasu podróży nie wliczamy dojazdu autobusem podmiejskim linii A z lotniska na dworzec Charleroi-Sud.

Wspólny bilet na autobus podmiejski linii A i pociąg na trasie Charleroi-Sud - Gandawa kosztuje 21,50€. Bilet łączony możemy zakupić na oficjalnej stronie belgijskiej kolei. Jako stacje docelową powinniśmy wpisać GENT-SINT-PIETERS.

Uwaga! Wspólny bilet na autobus należy wydrukować i pokazać kierowcy w autobusie oraz zachować do kontroli w pociągu.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama