Podróże po Europie

Lotnisko Bruksela Charleroi. Sprawdź jak dojechać z lotniska do centrum Brukseli oraz do innych miast.

Ostatnia aktualizacja: 15 lutego 2024

Lotnisko Bruksela-Charleroi oddalone jest o 7 km od miasta Charleroi oraz o około 60 km od Brukseli.

Lotnisko obsługuje tradycyjne oraz tanie linie lotnicze. Z Polski na lotnisko Bruksela-Charleroi latają obaj budżetowi przewoźnicy: Wizz Air oraz Ryanair. Bilety na tej trasie potrafią zaczynać się 120 zł, przy zakupie z odpowiednim wyprzedzeniem.

Wybór lotniska w Charleroi jako miejsce lądowanie jest doskonałym wyborem dla tych osób, które szukają tanich lotów do stolicy Belgii lub chciałyby wyruszyć dalej do innych popularnych miejsc w tym kraju.

Planujesz wypady do stolicy Belgii? Sprawdź nasz przewodnik po największych atrakcjach Brukseli

Port lotniczy Bruksela-Charleroi - najważniejsze informacje

  • pełna nazwa po angielsku: Brussels South Charleroi Airport (fr. Aéroport de Charleroi Bruxelles Sud)
  • Kod IATA - CRL
  • Adres: Rue des Frères Wright 8, 6041 Charleroi, Belgia
  • Liczba terminali: 2

Lotnisko posiada dwa terminale: większy i mniejszy. W zależności od wybranej linii lotniczej, możemy lądować na jednym z nich.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska Bruksela-Charleroi do centrum Brukseli?

Do centrum Brukseli z lotniska Bruksela-Charleroi dojedziemy bezpośrednio autobusem lub podczas podróży łączonej autobusem podmiejskim i pociągiem.

Uwaga! Poniższe informacje (m.in. ceny, rozkłady, trasy, numery linii czy przystanki) były aktualne w dniu opublikowania bądź ostatniego sprawdzenia artykułu. Niestety, od tego czasu mogły one ulec zmianie. Sugerujemy sprawdzenie przed przylotem wszystkich danych na oficjalnej stronie wybranego przewoźnika.

Autobus wahadłowy Flibco

Bezpośrednie połączenie z lotniska Bruksela-Charleroi do Brukseli na dworzec kolejowy Bruxelles-Midi (hol. Brussel-Zuid, pol. Dworzec Południowy) obsługuje przewoźnik Flibco. Ich autobus nazywa się Brussels City Shuttle. Podczas ostatniej aktualizacji naszego artykułu cena wynosiła 18,99€. Bilety najlepiej nabyć online, ponieważ przy zakupie u kierowcy będą one droższe.

Czas przejazdu to około 55 min. Przystanek autobusu znajduje się bezpośrednio przed terminalem.

Autobusy odjeżdżają co około 20 minut. Bilet kupujemy na konkretny dzień i możemy skorzystać z dowolnego kursu, aż do 4:00 w nocy następnego dnia.

Aktualny rozkład autobusów Flibco sprawdzicie na oficjalnej stronie przewoźnika, gdzie również zakupicie bilety online.

Autobus podmiejski + pociąg

Alternatywnym sposobem na dostanie się do stolicy Belgii jest skorzystanie z połączenia kolejowego pomiędzy Charleroi a Brukselą. Spod lotniska odjeżdżają autobusy obsługiwane przez przewoźnika TEC. Do wyboru mamy:

  • linię A1 (LINE A1), która kursuje pomiędzy lotniskiem a stacją kolejową Charleroi-Sud.
  • linię A3 (LINE A3), która kursuje pomiędzy lotniskiem a stacją kolejową Luttre.

Cena biletu autobusowego to 6€. Dzieci poniżej 6. roku życia podróżują bezpłatnie.

W zależności od wybranej linii, cała podróż zajmie nam około 20-25 minut. Po dotarciu na dworzec możemy przesiąść się w pociąg, który dowiezie nas do najważniejszych brukselskich dworców.

Bilet na autobusy linii A możemy zakupić w automacie obok przystanku lub online na oficjalnej stronie belgijskiej kolei.

Dostępna jest również możliwość zakupu biletu łączonego na autobus linii A oraz pociąg. Aby to zrobić wystarczy skorzystać z oficjalnej strony belgijskiej kolei, gdzie jako stacje początkową wybieramy Charleroi Airport, a jako punkt docelowy Bruxelles, Gare Centrale (lub inny z brukselskich dworców).

Podróż pociągiem ze stacji Charleroi-Sud lub Luttre do stacji Brussel-Centraal / Brussel-Zuid trwa pomiędzy 45 a 55 min. Koszt przejazdu łączonego (autobus plus pociąg) to około 17,40€, a cała podróż od momentu wejścia do autobusu na lotnisku powinna zając nam około 90 minut.

Jak dojechać z lotniska Bruksela-Charleroi do Brugii, Gandawy oraz innych miast?

W przypadku chęci dostania się do innych belgijskich miast sytuacja wygląda tak samo jak w przypadku Brukseli. Do wyboru mamy autobusy wahadłowe firmy Flibco oraz podróż komunikacją publiczną (autobusem podmiejskim oraz pociągiem).

Planujesz zwiedzanie Belgii? Sprawdź nasze przewodniki:

Autobusy wahadłowe Flibco

Jeśli planujemy odwiedzić zaledwie jedno miasto to autobusy Flibco będą nieco tańsze (przy zakupie biletu online) i zapewiają nam dojazd bezpośredni. Aktualną listę połączeń znajdziecie tutaj (co ciekawe, na liście wypatrzymy także miasta holenderskie i luksemburskie).

Pociągi

Alternatywą jest komunikacja publiczna. Niedaleko lotniska znajduje się stacja kolejowa Charleroi-Sud, a kawałek dalej stacja kolejowa Luttre, z których możemy wyruszyć do innych miast i miasteczek.

Spod lotniska odjeżdżają autobusy linii A (LINE A) obsługiwane przez przewoźnika TEC, które w około 20 minut dowiozą nas do okolicznych dworców. Więcej o biletach na autobus linii A znajdziecie we wcześniejszej części naszego artykułu.

W przypadku planów odwiedzenia większej ilości belgijskich miast polecamy Wam zapoznać się z karnetem na 10 przejazdów o nazwie Standard Multi. Karnet kosztuje 102€ w wersji fizycznej oraz 99€ przy zakupie w aplikacji, czyli za jeden przejazd zapłacimy odpowiednio 10,20€ lub 9,90€. Karnet ważny jest przez rok od zakupu i może korzystać z niego więcej osób. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama