Lotnisko Bruksela Charleroi (CRL) - dojazd z i do centrum Brukseli oraz innych miast

Port lotniczy Bruksela-Charleroi

Lotnisko Bruksela-Charleroi oddalone jest ok 7,00 km od niewielkiego miasteczka Charleroi oraz ok 45 km od stolicy Belgii - Brukseli.

Lotnisko obsługuje tradycyjne tanie linie. Np. z Polski przewoźnik Wizz Air loty do Bolonii obsługuje z lotniska Gdańsk (GDN) i Warszawa-Chopin (WAW), natomiast Ryanair z lotnisk: Kraków (KRK) i Warszawa-Modlin (WMI).

Wybór tego lotniska jako miejsce lądowanie jest doskonałą propozycja osób, które szukają tanich lotów do stolicy Belgii oraz chcą wyruszyć również do innych miast w tym kraju.

W przypadku, gdy chcemy odbyć więcej podróży pociągami, warto pomyśleć o zakupie specjalnego karnetu na przejazdy pociągami RAIL PASS, umożliwiającego podróżowanie kolejami w atrakcyjnej cenie.

Najważniejsze dane lotniska Bruksela-Charleroi:

  • pełna nazwa po angielsku: Brussels South Charleroi Airport (Charleroi Airport / Gosselies Airport)
  • pełna nazwa po francusku: Aéroport de Charleroi Bruxelles Sud
  • Kod IATA - CRL
  • Adres: Rue des Frères Wright 8, 6041 Charleroi, Belgia
  • Ilość terminali: 1
  • godziny otwarcia: - 6:30 - 23:00

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie WWW.

Wybierasz się do Belgii?

Bruksela

Zwiedzanie Brukseli

Sprawdź jak zwiedzać stolicę kraju i poznaj największe atrakcje tego historycznego miasta.

Brugia

Zwiedzanie Brugii

Poznaj jedno z najpiękniejszych europejskich miast.

Jak dojechać z lotniska Bruksela-Charleroi do centrum Brukseli?

Do centrum Brukseli z lotniska Bruksela-Charleroi dojedziemy bezpośrednio autobusem lub podczas podróży łączonej autobusem podmiejskim i pociągiem.

Najtańszy dojazd do Brukseli

Jak najtaniej dojechać z lotniska Bruksela-Charleroi do centrum Brukseli?

Bezpośrednie połączenie z lotniska Bruksela-Charleroi do Brukseli - na dworzec autobusowy Bruxelles-Midi (Brussel-Zuid - Dworzec Południowy) dostępne jest również dzięki przewoźnikowi FLIBCO (Brussels City Shuttle). Bilety na stronie można kupić już od 5,00€ (jednak ze sporym wyprzedzeniem), istnieje również możliwość zakupu biletu u kierowcy - 17,00€. Czas przejazdu to ok 50 min.

Uwaga: dostępna pula biletów w wersji najtańszej - 5,00€ jest naprawdę niewielka. W miarę możliwości najlepiej zakupić bilet nawet 2 miesiące wcześniej, a planując lot z dużym wyprzedzeniem najlepiej od razu zakupić również bilet autobusowy. Rezerwując bilet kilka dni przed podróżą najpewniej zapłacimy za niego 14,00€. Podsumowując: należy pamiętać, że cena minimalna on-line wynosi 5,00€, maksymalna on-line 14,00€, a u kierowcy (bądź w automacie na lotnisku) zawsze 17,00€.

Autobus kursuje co ok 30 min, pierwszy kurs z lotniska rozpoczyna się o 07:50, ostatnio o 23:59, natomiast z Brukseli w kierunku lotniska pierwszy odjazd jest o 03:30, końcowy natomiast o 21:00.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie FLIBCO lub bezpośrednio na stronie Brussels City Shuttle.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Autobus + pociąg

Przed lotniskiem (wychodząc z lotniska - po lewej stronie) wśród przystanków autobusowych znajdziemy autobus - LINIA A kursujący pomiędzy lotniskiem a stacją kolejową Charleroi-Sud. Cena biletu na przejazd to 6,00€, bilet można zakupić w automacie obok przystanku lub online na stronie kolei wybierając typ biletu BUS TICKET CHARLEROI AIRPORT (możemy kupić bilet z lotniska na dworzec Charleroi) lub TICKETS CHARLEROI AIRPORT (możemy kupić bilet łączony od razu do stacji końcowej, autobus + pociąg), czas podróży to ok 20-30 min.

Autobus kursuje w tygodniu co 30 min, w weekendy (sobota i niedziela) co ok 60 min.

Podróż pociągiem ze stacji Charleroi-Sud do stacji Bruxelles-Midi / Brussel-Zuid trwa ok 55 min. Koszt biletu to 9,50€.

Oficjalna strona przewoźnika kolejowego BelgianRail.

Koszt łączny = autobus + pociąg = 6,00€ + 9,50€ = 15,50€

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Inne połączenia

Belgia to niewielki kraj, który posiada rozwiniętą sieć kolejową. Lotnisko Bruksela-Charleroi posiada również kilka dogodnych połączeń z innymi miastami, zarówno pociągowych jak i autobusowych.

Jeśli chcemy podróżować autobusami, pamiętajmy, aby odpowiednim wyprzedzeniem zakupić bilety na przejazd. Uzyskamy wtedy najkorzystniejszą cenę.

Jeśli odwiedzamy Belgię nie w pojedynkę, bądź jeśli planujemy zawitać do większej ilości miast warto pomyśleć o karnecie biletów - RAIL PASS, dzięki któremu pojedynczy bilet na przejazd pociągiem wynosi zaledwie - 7,60€. Pojedyncze bilety pociągowe w tym kraju kosztują zazwyczaj sporo więcej, warto więc wszystko wcześniej obliczyć i zaplanować.

W podróż pociągiem wyruszyć można z najbliższej lotnisku stacji - Charleroi-Sud, do której dojedziemy podmiejskim autobusem Linii A (bilet - 6,00€).

Jak dojechać z lotniska Bruksela-Charleroi do Antwerpii?

Do Antwerpii z lotniska Bruksela-Charleroi możemy się dostać łącząc autobus z pociągiem. Pierwszym etapem będzie autobus - LINIA A (bilet - 6,00€) z lotniska do stacji Charleroi-Sud, tam następnie przesiadamy się w pociąg do stacji Antwerpen-Centraal. Podróż trwa ok 100 min. Cena biletu pociągowego wynosi 15,00€.

Koszt razem: autobus + pociąg = 6,00€ + 15,00€ = 21,00€.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Jak dojechać z lotniska Bruksela-Charleroi do Brugii?

Autobus

Bezpośrednie połączenie z lotniska Bruksela-Charleroi do Brugii (Bruges) dostępne jest dzięki przewoźnikowi FLIBCO. Bilety na stronie można kupić już od 5,00€ (ze sporym wyprzedzeniem), istnieje również możliwość zakupu biletu u kierowcy - 21,00€. Czas przejazdu to ok 130 min.

Uwaga: dostępna pula biletów w wersji najtańszej - 5,00€ jest naprawdę niewielka. W miarę możliwości najlepiej zakupić bilet nawet 2 miesiące wcześniej, a planując lot z dużym wyprzedzeniem najlepiej od razu zakupić również bilet autobusowy. Rezerwując bilet kilka dni przed podróżą najpewniej zapłacimy za niego 17,00€, ewentualnie ok 10,00€.

Przystanek końcowy w Brugii - Brugge: Station Kiss & Ride, Rijselstraat.

Autobus kursuje 9 razy dziennie w każdą ze stron. Z lotniska odjeżdża o: 06:30, 09:40, 11:20, 13:50, 15:20, 17:00, 20:05, 22:00 i 23:50, natomiast w drugą stronę - z Brugii na lotnisko odjazdy zaplanowane są o: 02:40, 04:45, 06:50, 10:00, 13:00, 14:30, 17:00, 18:35 i 21:00.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie FLIBCO.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Pociąg

Jeśli chcemy do Brugii dojechać pociągiem, trzeba pamiętać, że ze stacji Charleroi-Sud nie odjeżdżają bezpośrednie pociągi do tego miasta, dlatego trzeba skorzystać z przesiadki w Brukseli (Bruxelles-Midi / Brussel-Zuid). Czas podróży z przesiadka zależy od czasu przesiadki i dopasowania pociągów, optymalna podróż powinna potrwać ponad 120 min.

Wcześniej jeszcze z lotniska trzeba dojechać autobusem Linii A do stacji Charleroi-Sud - koszt biletu 6,00€.

Koszt podróży wyniesie 6,00€ (autobus Linia A) +21,30€ (pociągi) = 27,30€.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Jak dojechać z lotniska Bruksela-Charleroi do Gandawy?

Autobus

Bezpośrednie połączenie z lotniska Bruksela-Charleroi do Gandawy (Ghent) dostępne jest dzięki przewoźnikowi FLIBCO (kierunek: Brugia - Bruges). Bilety na stronie można kupić już od 5,00€ (ze sporym wyprzedzeniem), istnieje również możliwość zakupu biletu u kierowcy - 19,00€. Czas przejazdu to ok 80 min.

Uwaga: dostępna pula biletów w wersji najtańszej - 5,00€ jest naprawdę niewielka. W miarę możliwości najlepiej zakupić bilet nawet 2 miesiące wcześniej, a planując lot z dużym wyprzedzeniem najlepiej od razu zakupić również bilet autobusowy. Rezerwując bilet kilka dni przed podróżą najpewniej zapłacimy za niego 15,00€, ewentualnie ok 9,00€.

Przystanek w Gandawie: Gent: Station St. Pieters, Sint-Denijslaan, Kiss & Ride Zone

Autobus kursuje 9 razy dziennie w każdą ze stron. Z lotniska odjeżdża o: 06:30, 09:40, 11:20, 13:50, 15:20, 17:00, 20:05, 22:00 i 23:50, natomiast w drugą stronę - z Gandawy (wcześniej autobus rusza jeszcze z Brugii) na lotnisko odjazdy zaplanowane są o: 03:20, 05:25, 07:30, 10:40, 13:40, 15:10, 17:40, 19:15 i 21:40.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie FLIBCO.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Pociąg

Jeśli chcemy do Gandawy dojechać pociągiem, trzeba pamiętać, że ze stacji Charleroi-Sud nie odjeżdżają bezpośrednie pociągi do Gandawy, dlatego trzeba skorzystać z przesiadki w Brukseli (Bruxelles-Midi / Brussel-Zuid). Czas podróży z przesiadka zależy od czasu przesiadki i dopasowania pociągów, podróż powinna potrwać optymalnie od ok 90 min.

Wcześniej jeszcze z lotniska trzeba dojechać autobusem Linii A do stacji Charleroi-Sud - koszt biletu 6,00€.

Koszt podróży wyniesie 6,00€ (autobus Linia A) + 16,30€ (pociągi) = 22,30€.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Brukseli

Zobacz nasze inne artykuły z Belgii