Podróże po Europie

Największe atrakcje i zabytki Belgii. Co warto zwiedzić i zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 5 lutego 2023

Nie da się ukryć, że Belgia nie jest pierwszym wyborem wśród osób szukających pomysłów na turystyczny wypad. A szkoda, bo kraj ten ma do zaoferowania naprawdę wiele, a największe atrakcje Belgii mogą wypełnić nam wiele długich dni.

Zwiedzanie Belgii ułatwiają stosunkowo niewielkie odległości, rozwinięta sieć kolejowa oraz bilety Rail Pass umożliwiające przemieszczanie się w nieco niższych cenach.

W naszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie co warto zobaczyć w Belgii? Oto nasza subiektywna lista najciekawszych belgijskich atrakcji turystycznych oraz zabytków.

Bruksela - Wielki Plac, projekty Victora Horty i inne atrakcje belgijskiej stolicy

Stolica i pierwszy wybór prawie każdego turysty wybierającego się do Belgii. Bruksela zyskała na prestiżu w latach 60. poprzedniego stulecia, kiedy otrzymała status nieformalnej stolicy Unii Europejskiej.

Współczesna Bruksela wypełniona jest różnorodnymi atrakcjami oraz zabytkami, i doczekała się nawet trzech wpisów na liście UNESCO. Większość turystów interesuje się przede wszystkim otoczonym zapierająca dech w piersiach zabudową Wielkim Placem (Grand Platz). Dla fanów secesji znacznie ciekawsze są jednak budynki Victora Horty - cztery z nich trafiły do wspólnego wpisu, a w jednym działa muzeum poświęcone słynnemu architektowi. Ostatni wpis na liście UNESCO dotyczy budynku mieszkalnego zwanego Pałacem Stocleta z XX wieku, który nie jest jednak udostępniony zwiedzającym.

Do pozostałych belgijskiej stolicy należą m.in.: muzea sztuki, Muzeum Historii Naturalnej, nowoczesne Atomium oraz komiksowe murale. A dla piwoszów liczne puby z dziesiątkami belgijskich piw!

Więcej o belgijskiej stolicy przeczytacie w naszym artykule Bruksela - atrakcje, zabytki, zwiedzanie
Asterix i Obelix czyli street art w Brukseli
Asterix i Obelix czyli street art w Brukseli

Brugia - jedno z najpiękniejszych miasteczek Europy

Urokliwa Brugia należy do najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w całej Europie oraz znajduje się na szczycie największych atrakcji w Belgii. Jej urokliwa niska zabudowa, malownicze zabytki oraz kanały potrafią zauroczyć turystów, którzy całymi tłumami wpadają tu podczas jednodniowych wycieczek. Warto jednak pamiętać, że Brugia ma do zaoferowania na tyle dużo, że spokojnie możemy spędzić w niej dwa lub trzy dni i się nie nudzić.

Na odwiedzających czekają m.in.: zabytkowa wieża Beffroi (pełniącą dziś funkcję punktu widokowego), ratusz ze wspaniałą Halą Gotycką, Bazylika Świętej Krwi oraz Kościół Najświętszej Marii Panny z jedyną rzeźbą Michała Anioła, która opuściła teren dzisiejszych Włoch jeszcze za życia artysty. Jeśli dodamy do tego rejs kanałami oraz możliwość zwiedzenia zabytkowego browaru, to otrzymamy przepis na spędzenie świetnego weekendu.

Nasz rozbudowany przewodnik po Brugii znajdziecie tutaj: Brugia - atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych belgijskich miast.
Najpiękniejsze atrakcje Belgii - Brugia i jej urokliwa zabudowa
Najpiękniejsze atrakcje Belgii - Brugia i jej urokliwa zabudowa

Gandawa

To położone całkiem niedaleko Brugii miasto to kolejne miejsce na turystycznej mapie Belgii, którego nie powinniśmy przegapić. Napiszemy nawet więcej - na nas historyczne centrum Gandawy zrobiło chyba nawet większe wrażenie niż starówka Brukseli! Dużym minusem jest jednak fakt, że najbardziej zabytkowa część zajmuje stosunkowo niewielki obszar.

Na odwiedzających Gandawę czekają m.in.: Katedra św. Bawona z dziełem Rubensa oraz słynnym wśród interesujących się historią sztuki Ołtarzem Gandawskim, Zamek Het Gravensteen, wspaniałe fasady wzdłuż nabrzeża Korenlei i wieża Het Belfort służąca za punkt widokowy. Oprócz tego muzea światowej klasy i rejs kanałami - na pewno nie będziecie się tu nudzić!

Atrakcje Belgii - Gandawa
Atrakcje Belgii - Gandawa

Zamek Het Gravensteen

Ciężkie, ponure mury tego średniowiecznego zamczyska wznoszą się nad przepiękną Gandawą. Jedno spojrzenie przywodzi na myśl wiele dziejowych burz jakie nie ominęły tej twierdzy stanowiącej zalążek miasta. Taki jest właśnie Het Gravensteen czyli gandawski Zamek Hrabiów, który wśród fanów średniowiecznych warowni uchodzi za jedną z najwspanialszych belgijskich atrakcji - w jego wnętrzu działają dziś muzeum broni oraz muzeum obiektów sędziowskich.

Co warto zobaczyć w Belgii? Zamek Het Gravensteen w Gandawie!
Co warto zobaczyć w Belgii? Zamek Het Gravensteen w Gandawie!

Antwerpia - zwiedzanie słynnego miasta portowego

Położona nad rzeką Skalda Antwerpia w okresie średniowiecza posiadała status jednego z najważniejszych centrów gospodarczych, naukowych i kulturalnych Europy. Mimo że z czasem miasto utraciło swoją pozycję (w czasie walk z Hiszpanami najbogatsi mieszkańcy przenieśli się do Amsterdamu budując jego wielkość), to pozostały w nim żywe tradycje handlowe, a tutejszy port jest drugim co do wielkości w Europie zaraz po Rotterdamie.

Na turystów odwiedzających Antwerpię czeka niemało atrakcji. Do najważniejszych z nich zaliczają się: zabytkowy ratusz, jeden z piękniejszych europejskich dworców kolejowych, muzeum w Domu Rubensa oraz Katedra Najświętszej Marii Panny z dziełami tego artysty.

Największe atrakcje w Belgii - Plantin-Moretus Museum Antwerpii
Największe atrakcje w Belgii - Plantin-Moretus Museum Antwerpii

Antwerpia może pochwalić się również atrakcją wpisaną na listę UNESCO - Plantin-Moretus Museum, które poświęcone zostało najwybitniejszemu drukarzowi-wydawcy drugiej połowy XVI wieku. Zwiedzając muzeum obejrzymy maszyny drukarskie, drogocenne starodruki i dawne czcionki, dwa(!) egzemplarze Biblii Gutenberga (najstarszej drukowanej książki). Odwiedzający zobaczą też jak wyglądały pomieszczenia XVI wiecznej antwerpskiej kamienicy.

Nasz przewodnik po atrakcjach Antwerpia - największe atrakcje i zwiedzanie
Zabytki w Belgii - ratusz w Antwerpii
Zabytki w Belgii - ratusz w Antwerpii

Mechelen

Mechelen to kolejne z belgijskich miast, które zachowało niemało średniowiecznego uroku. I choć daleko mu do Brugii czy Gandawy, to powinno zadowolić wszystkich fanów zabytkowej zabudowy. Tak jak w pozostałych historycznych ośrodkach czeka tu na nas Wielki Plac (Grote Markt), a z wysokiej na prawie 100 m wieży św. Rumolda będziemy mogli spojrzeć na panoramę Mechelen z góry. Warto też zajrzeć do wpisanego na listę UNESCO Wielkiego Beginaża.

Fanów historii i architektury na pewno przyciągnie pierwszy renesansowy pałac w tej części Europy, w którym mieszkała namiestniczka Niderlandów Małgorzata Austriaczka. Sam pałac nie jest niestety udostępniony do zwiedzania, ale możemy zajrzeć do jego ogrodów.

Windy hydrauliczne na Kanale Centralnym w La Louviere

Zabytki przemysłu rzadko kiedy przyciągają wielu turystów. Niewiele mówiące hasło "windy hydrauliczne" raczej nie zachęca do odwiedzenia małej miejscowości La Louviere. A jednak trzeba przyznać, że te wpisane na listę UNESCO obiekty to czołówka zabytków centralnej Belgii.

Walonia oraz rząd Belgii dbają o odpowiednie zagospodarowanie okolicy i utrzymanie zabytków w odpowiednim stanie. Zorganizowano szereg możliwości aktywnego zwiedzenia tych interesujących miejsc - do najciekawszych należy rejs po historycznych kanałach. Warto jednak pamiętać, że większość atrakcji jest czynna jedynie w sezonie turystycznym - zimą możemy mieć problem ze znalezieniem czegoś interesującego.

Nieco więcej o historii napisaliśmy w artykule Windy hydrauliczne na Kanale Centralnym w La Louviere.

Zabytki techniki w Belgii - winda hydrauliczna na starym kanale La Louviere
Zabytki techniki w Belgii - winda hydrauliczna na starym kanale La Louviere

Charleroi

Gdyby spojrzeć na statystyki okazałoby się, że największe miasto belgijskiego regionu Walonia to turystyczna potęga Europy. Co roku przylatują tu miliony turystów. Jest tylko jeden problem - większość z nich wsiada w autobus w stronę Brukseli i swój pobyt w mieście ogranicza do lotniska oraz ewentualnie stacji kolejowej. Opisy z przewodników nie zachęcają do pozostania tu na dłużej. A jednak naszym zdaniem miasteczko skrywa kilka interesujących obiektów i warto poświęcić mu przynajmniej kilka godzin.

Posiada nawet zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO - dawną kopalnię węgla Bois du Cazier. Dziś w jej wnętrzach mieści się Muzeum Przemysłu oraz Muzeum Szkła.

Zabytki Belgii - Muzeum Szkła w dawnej kopalni
Zabytki Belgii - Muzeum Szkła w dawnej kopalni

Oprócz kopalni warto zobaczyć również wieżę Beffroi (również na liście UNESCO), zabytkowy dworzec kolejowy oraz pomniki poświęcone bohaterom komiksowym.

Mons - Van Gogh w Belgii

Mons to z pozoru kolejne stereotypowe belgijskie miasteczko z Wielkim Placem, dzwonnicą wpisaną na listę UNESCO (tutejsza wyróżnia się jednak swoim położeniem na wzgórzu i unikalnym barokowym stylem) oraz zabytkowymi kościołami. Miejsce to skrywa jednak jedną nietypową atrakcję - odrestaurowany dom, w którym od sierpnia 1879 do października 1880 roku mieszkał słynny postimpresjonista Vincent van Gogh. Budynek znajduje się na obrzeżach miasta i jest udostępniony do zwiedzania (warto jednak pamiętać, że nie ma w nim nic należącego do artysty).

Namur - zwiedzanie stolicy Walonii

Mimo że stolica Walonii nie słynie z posiadania w swoich granicach największych belgijskich atrakcji, to wciąż może być ciekawym pomysłem na krótki wypad. Tutejsze zabytki jak cytadela i dzwonnica oraz muzea mogą zainteresować czytelników szukających miejsc poza utartym szlakiem.

Nieco więcej o atrakcjach miasta Namur dowiecie się z naszego artykułu Namur w Belgii - atrakcje i zwiedzanie stolicy Walonii

Namur - Muzeum Feliciena Ropsa
Namur - Muzeum Feliciena Ropsa

Zamek Vêves**

W okolicy Namur stoi wzniesiony na platformie zamek Vêves. Zabytek możemy zwiedzić, ale w środku nie ma niestety zbyt wiele do zobaczenia. Mimo to osoby zainteresowanego tego typu konstrukcjami mogą chcieć zobaczyć jego bryłę, gdyż uchodzi on za jeden z najlepiej zachowanych belgijskich zamków.

Kolegiata Świętej Gertrudy w Nivelles

Jeśli chcecie poczuć klimat małomiasteczkowej Belgii to Nivelles jest jednym z lepszych rozwiązań. Dogodny dojazd, średniowieczne zabytki, ciekawa historia, folklor i miejscowa kuchnia - wszystko to czyni Nivelles idealnym miejscem na kilkugodzinny wypad z pobliskiego Charleroi lub z samej Brukseli. Do największych atrakcji miasteczka należy odbudowana z powojennych zniszczeń Kolegiata Świętej Gertrudy - jej wnętrze, choć surowe, skrywa kilka interesujących zabytków.

Wskazówka praktyczna Podczas pobytu w Nivelles koniecznie trzeba spróbować "al djote" czyli lokalnej tarty boćwinowej. Na kruchym cieście obok świeżych liści buraka rozkłada się kulki lokalnego sera boulette lub casette oraz masło. Tartę serwuje większość restauracji w centrum miasta.
Zabytki Belgii - Kolegiata Świętej Gertrudy w Nivelles
Zabytki Belgii - Kolegiata Świętej Gertrudy w Nivelles

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama