Wodospady na Islandii - zestawienie z przykładami z całej wyspy

Islandia jest krainą wodospadów. Znajdziemy je praktycznie w każdej części wyspy, a wiele z nich wyróżnia się skali Europy czy nawet świata.

Podróżując po Islandii spotkamy się chyba z każdym możliwym kształtem oraz rozmiarem wodospadu. Na wyspie zobaczymy wodospady wysokie i szerokie, czasem tylko wysokie, innym razem jedynie szerokie. Niektóre mają jeden stromy spad, kolejne dwa lub więcej, a inne są typowymi kaskadami. Objeżdżając Islandię na około trafimy nawet na wodospad, którego strumienie wypływają wprost spod wyschniętej lawy!

W naszym artykule zebraliśmy wszystkie wodospady, które widzieliśmy na Islandii i uznaliśmy za wartę wzmianki, i do których można bez problemu dojechać. Nie jest to jednak lista kompletna i nie należy tak jej traktować, ponieważ brakuje na niej chociażby Glymura, który jeszcze do 2011 roku uważany był za najwyższy islandzki wodospad. Niestety, z powodu napiętego planu musieliśmy go zostawić na kolejną wizytę.

Wodospady staraliśmy się sortować dwojako - zaczynając od tych, które zrobiły na nas największe wrażenie, ale czasami układaliśmy je także pod kątem lokalizacji.

Skógafoss

Skógafoss należy do najczęściej odwiedzanych islandzkich wodospadów. Na pewno sprzyja temu dobre położenie na południu wyspy i w stosunkowo bliskiej odległości od Reykjavíku, ale głównym magnesem przyciągającym turystów jest jego majestatyczny wygląd oraz olbrzymia moc.

Skógafoss jest wysoki na 62 metry i szeroki na 15 metrów. Powstał na na odsłoniętym morskim klifie, który uformował się pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, ale po stopnieniu lodowca i cofnięciu się morza znalazł się kilka kilometrów od linii brzegowej. Przy wodospadzie bezustannie unosi się wodna mgiełka, dzięki czemu w słoneczny dzień pojawia się (czasem podwójna) tęcza. Dobrą wiadomością dla turystów jest ta, że do wodospadu możemy podejść na odległość kilku metrów. Lepiej jednak zabrać ze sobą nieprzemakalne ubranie!

Wodospad skojarzą na pewno fani serialu Wikingowie. To właśnie przed Skógafossem stanął Floki po przybyciu na wyspę.

Więcej: Wodospad Skógafoss (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

!Wodospad Skógafoss (Islandia)
Wodospad Skógafoss (Islandia)

Seljalandsfoss

Kolejny z wodospadów położonych na południu, Seljalandsfoss, widoczny jest już z oddali. Jego wysokość to aż 65 metrów. Seljalandsfoss przyciąga do siebie turystów nie tylko swoim położeniem, ale tez unikalną możliwością obejścia go z każdej strony - także od tyłu!

Uwaga! Chcąc przejść dookoła wodospadu powinniśmy mieć ze sobą dobre buty. Na pewno nie zaszkodzi też wodoodporne ubranie.

W słoneczny dzień przy wodospadzie pojawia się tęcza. Seljalandsfoss, podobnie jak opisany wcześniej Skógafoss, powstał na uformowanym w trakcie ostatniej epoki lodowcowej klifie.

Więcej: Wodospad Seljalandsfoss (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

!Wodospad Seljalandsfoss (Islandia)
Wodospad Seljalandsfoss (Islandia)

Gljúfrabúi

Wodospad Gljúfrabúi, czyli tłumacząc dosłownie na polski Mieszkaniec Kanionu, zlokalizowany jest około 500 metrów od Seljalandsfossa. Nie każdy z turystów zdaje sobie z tego sprawę, więc wiele osób go po prostu omija.

To, co wyróżnia ten konkretny wodospad, to położenie. Gljúfrabúi znajduje się w wąskim kanionie, do którego jedyne wejście prowadzi przez pojedyncze kamienie wystające ze strumienia rzeki.

Dostanie się pod sam wodospad może wymagać od nas trochę zwinności i wysiłku, ale możliwość stanięcia w wąskim i ciemnym wąwozie naprzeciwko potężnego strumienia wody powinna wynagrodzić nam wszelkie trudy!

Więcej: Wodospad Gljúfrabúi (Islandia) - wodospad ukryty w wąskim kanionie

!Wodospad Gljúfrabúi (Islandia)
Wodospad Gljúfrabúi (Islandia)

Gullfoss

Gullfoss, czyli tłumacząc na polski Złoty Wodospad, wyróżnia się pośród innych islandzkich wodospadów swoim kształtem. Składa się on z dwóch części - początkowej 11 metrowej kaskady oraz następującego po niej 21 metrowego stromego spadu.

Gullfossa możemy obejrzeć z dwóch perspektyw - z górnej platformy widokowej, oraz z dołu, gdzie możemy stanąć na naturalnej platformie umiejscowionej praktycznie pomiędzy dwoma jego częściami. Do odwiedzin Gullfossa powinna zachęcić też jego lokalizacja - znajdziemy go w południowozachodniej części wyspy. Bez większego problemu dojedziemy do niego z Reykjavíku. Należy on zresztą do tzw. Złotego Kręgu (Golden Circle), czyli popularnej trasy wycieczek jednodniowych ze stolicy.

Wodospad Gullfoss (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

!Wodospad Gullfoss (Islandia)
Wodospad Gullfoss (Islandia)

Dettifoss

Dettifoss jest jednym z najpotężniejszych islandzkich wodospadów. W ciągu sekundy przepływa przez niego średnio 193 m³ wody, co czyni go także jednym z najpotężniejszych wodospadów w całej Europie.

Dettifoss charakteryzuje się nie tylko niewyobrażalną mocą (strumień wody pędzi tak mocno, że patrząc wprost na niego może nam się zakręcić w głowie), ale też szarym kolorem, który powstaje przez znajdujący się w wodzie pył.

Wodospad dużą popularność zyskał wśród sympatyków filmów z gatunku science-fiction, po tym jak Ridley Scott umieścił go w otwierającej scenie filmu Prometeusz.

Przed odwiedzinami warto dokładnie zapoznać się ze sposobem dojazdu, który przy złym wyborze trasy potrafi być mordęgą dla turystów podróżujących małymi autami.

Więcej: Wodospad Dettifoss (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

!Wodospad Dettifoss (Islandia)
Wodospad Dettifoss (Islandia)

Goðafoss

Goðafoss, czyli wodospad bogów, położony jest na północy wyspy - tuż obok drogi numer 1 i około 35 kilometrów na wschód od miasta Akureyri.

Mimo że Goðafoss nie wyróżnia się wysokością (ma zaledwie 12 metrów w najwyższym strumieniu), to jego kształt podkowy oraz różnorodnie wyrzeźbione skały sprawiają, że należy do najbardziej imponujących islandzkich cudów natury.

Jeśli okrążamy Islandię drogą numer 1 to grzechem było by nie skręcić i nie zobaczyć go w całej okazałości. Tym bardziej, że oddalony jest o niecałe 500 metrów od popularnej jedyni.

Więcej: Wodospad Goðafoss (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

!Wodospad Goðafoss (Islandia)
Wodospad Goðafoss (Islandia)

Reklama