Podróże po Europie

Wodospady na Islandii. 15 najpiękniejszych i najpotężniejszych.

Ostatnia aktualizacja: 2 lutego 2024

Islandia to kraina wodospadów. Można natrafić na nie praktycznie w każdym zakątku wyspy, a wiele z nich wyróżnia się skali Europy czy nawet świata. Podróżując po krainie lodu i ognia spotkamy się chyba z każdym możliwym kształtem oraz rozmiarem wodospadu.

Zobaczymy strumienie wysokie i szerokie, czasem tylko wysokie, innym razem jedynie szerokie. Niektóre mają jeden stromy spad, kolejne dwa lub więcej, a inne są typowymi kaskadami. Objeżdżając Islandię na około trafimy nawet na wodospad, którego strumienie wypływają wprost spod wyschniętej lawy!

W naszym zestawieniu opisaliśmy najwspanialsze wodospady, które widzieliśmy podczas naszych podróżach po Islandii, i do których można bez problemu dotrzeć. Obok najpiękniejszych wodospadów Islandii opisaliśmy również kilka nieoczywistych.

Miejsca staraliśmy się sortować dwojako - zaczynając od tych, które zrobiły na nas największe wrażenie, ale czasami układaliśmy je także pod kątem lokalizacji.

Inne ciekawe miejsca na wyspie znajdziecie w naszym przewodniku po największych atrakcjach Islandii

Skógafoss

Skógafoss to jeden z najczęściej odwiedzanych islandzkich wodospadów. Na pewno sprzyja temu dobre położenie na południu wyspy, w stosunkowo bliskiej odległości od Reykjavíku, ale głównym magnesem przyciągającym turystów jest jego majestatyczny wygląd oraz olbrzymia moc.

Skógafoss jest wysoki na 62 metry i szeroki na 15 metrów. Powstał na odsłoniętym morskim klifie, który uformował się pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, ale po stopnieniu lodowca i cofnięciu się morza znalazł się kilka kilometrów od linii brzegowej. Przy wodospadzie bezustannie unosi się wodna mgiełka, dzięki czemu w słoneczny dzień pojawia się, czasem nawet podwójna, tęcza. Dobrą wiadomością dla turystów jest ta, że do wodospadu możemy podejść na odległość kilku metrów. Lepiej jednak zabrać ze sobą nieprzemakalne ubranie!

Wodospad skojarzą na pewno fani serialu Wikingowie. To właśnie przed Skógafossem stanął Floki po przybyciu na wyspę.

Wodospad Skógafoss (Islandia)
Wodospad Skógafoss (Islandia)

Seljalandsfoss

Kolejny z wodospadów położonych na południu, Seljalandsfoss, widoczny jest już z oddali. Jego wysokość to aż 65 metrów. Seljalandsfoss przyciąga do siebie turystów nie tylko swoim położeniem, ale tez unikalną możliwością obejścia go z każdej strony - także od tyłu! Seljalandsfoss znajduje się przy drodze numer 1.

Wskazówka praktyczna: Jeśli chcecie przejść dookoła wodospadu, polecamy Wam mieć na sobie buty z dobrą przyczepnością. Na pewno nie zaszkodzi też wodoodporne ubranie.

W słoneczny dzień przy wodospadzie pojawia się tęcza. Seljalandsfoss, podobnie jak opisany wcześniej Skógafoss, powstał na klifie uformowanym w trakcie ostatniej epoki lodowcowej.

Wodospad Seljalandsfoss (Islandia)
Wodospad Seljalandsfoss (Islandia)

Gljúfrabúi - w cieniu Seljalandsfossa

Wodospad Gljúfrabúi, czyli tłumacząc dosłownie na polski Mieszkaniec Kanionu, zlokalizowany jest około 500 metrów od Seljalandsfossa. Niewielu turystów zdaje sobie sprawę z jego istnienia, więc wiele osób go po prostu omija.

To, co wyróżnia ten konkretny wodospad, to położenie. Gljúfrabúi znajduje się w wąskim kanionie, do którego jedyne wejście prowadzi przez pojedyncze kamienie wystające ze strumienia rzeki.

Dostanie się pod sam wodospad może wymagać od nas trochę zwinności i wysiłku, ale możliwość stanięcia w wąskim i ciemnym wąwozie naprzeciwko potężnego strumienia wody powinna wynagrodzić nam wszelkie trudy!

Wodospad Gljúfrabúi (Islandia)
Wodospad Gljúfrabúi (Islandia)

Gullfoss - ozdoba islandzkiego Złotego Kręgu

Gullfoss, dosłownie "Złoty Wodospad", wyróżnia się pośród innych islandzkich wodospadów swoim kształtem. Składa się on z dwóch części - początkowej 11 metrowej kaskady oraz następującego po niej 21 metrowego stromego spadu.

Gullfossa możemy obejrzeć z dwóch perspektyw - z górnej platformy widokowej oraz z dołu, gdzie staniemy na naturalnej platformie umiejscowionej praktycznie pomiędzy dwoma jego częściami. Do odwiedzin Gullfossa dodatkowo zachęca jego lokalizacja - znajdziemy go w południowozachodniej części wyspy. Bez większego problemu dojedziemy do niego z Reykjavíku. Należy on zresztą do tzw. Złotego Kręgu (Golden Circle) - popularnej trasy wycieczek jednodniowych ze stolicy.

Wodospad Gullfoss (Islandia)
Wodospad Gullfoss (Islandia)

Dettifoss - najpotężniejszy islandzki wodospad

Dettifoss jest jednym z najpotężniejszych islandzkich wodospadów. W ciągu sekundy przepływa przez niego średnio 193 m³ wody, co czyni go także jednym z najpotężniejszych wodospadów w całej Europie.

Dettifoss charakteryzuje się nie tylko niewyobrażalną mocą (strumień wody pędzi tak mocno, że patrząc wprost na niego może nam się zakręcić w głowie), ale też szarym kolorem, który powstaje przez znajdujący się w wodzie pył. Wodospad można zobaczyć z obu strony - my polecamy Wam stronę zachodnią, gdzie od parkingu do wodospadu prowadzi około 15-minutowy szlak.

Wodospad dużą popularność zyskał wśród sympatyków filmów z gatunku science-fiction po tym, jak Ridley Scott umieścił go w otwierającej scenie filmu Prometeusz.

Wskazówka praktyczna: Przed odwiedzinami warto dokładnie zapoznać się ze sposobem dojazdu, który przy złym wyborze trasy potrafi być mordęgą dla turystów podróżujących małymi autami. Najlepiej dojechać południowym odcinkiem drogi nr 862.

Wodospad Dettifoss (Islandia)
Wodospad Dettifoss (Islandia)

Svartifoss

Wodospad Svartifoss (pol. Czarny Wodospad), położony na terenie parku narodowego Vatnajökull, jest wysoki na około 20 m i spada do wąwozu w kształcie podkowy, którego ściany składają się z geometrycznych (heksagonalnych) kolumn bazaltowych.

Kształt tych kolumn stał się swoistym symbolem wyspy i wszedł nawet do tutejszej architektury - wykorzystano go chociażby w słynnym kościele Hallgrímskirkja w Reykjavíku (więcej o zwiedzaniu stolicy przeczytacie w naszym artykule Reykjavíku - atrakcje i ciekawe miejsca)

Wodospad leży w sercu parku narodowego i chcąc go zobaczyć, musimy liczyć się z pokonaniem szlaku pieszego o długości 2 km (w jedną stronę), co zajmie około 30 minut. Po drodze czekać na nas będą dwa mniej imponujące wodospady oraz wiele wspaniałych widoków.

Więcej informacji praktycznych znajdziecie w naszym artykule Wodospad Svartifoss: zwiedzanie, dojazd, wskazówki
Wodospad Svartifoss
Wodospad Svartifoss

Hengifoss oraz Litlanesfoss

Te oba całkowicie różniące się od siebie wodospady zobaczymy w trakcie jednego, dłuższego spaceru pod górę.

Hengifossa wyróżnia wysokość - jest on trzecim najwyższym islandzkim wodospadem, a także skała z poziomymi pasami będąca jego tłem. Litlanesfoss słynie z kolei z wyrzeźbionych siłami natury bazaltowych kolumn, jakże unikatowych dla krajobrazu Islandii.

Wodospady leżą na wschodzie wyspy, tuż przy jeziorze Lagarfljót.

Wodospad Litlanesfoss z bazaltowymi kolumnami w tle
Wodospad Litlanesfoss z bazaltowymi kolumnami w tle
Islandia - wodospad Hengifoss
Islandia - wodospad Hengifoss

Goðafoss

Goðafoss, czyli wodospad bogów, położony jest na północy wyspy - tuż obok drogi numer 1 i około 35 kilometrów na wschód od miasta Akureyri.

Chociaż Goðafoss nie wyróżnia się wysokością i ma zaledwie 12 metrów w najwyższym strumieniu, jego kształt podkowy oraz różnorodnie wyrzeźbione skały sprawiają, że należy do najbardziej imponujących islandzkich cudów natury.

Jeśli okrążamy Islandię drogą numer 1, grzechem byłoby nie zjechać na chwilę z trasy, aby zobaczyć Goðafossa w całej okazałości. Tym bardziej, że oddalony jest on o zaledwie 500 metrów od "jedynki".

Wodospad Goðafoss (Islandia)
Wodospad Goðafoss (Islandia)

Hraunfossar - jeden z najbardziej nietypowych wodospadów na Islandii

Hraunfossar należy do najbardziej unikatowych islandzkich wodospadów - zamiast wysokiego i potężnego strumienia mamy tu niezliczoną ilość strumyków krystalicznie czystej wody, które wypływają z krawędzi pola lawy.

Historia wodospadu sięga IX wieku. Po jednej z erupcji wulkanicznych powstało pole lawowe, którego krawędź doszła aż do rzeki Hvítá. Pomiędzy warstwami pola lawy przepływają strumienie wody lodowcowej oraz wody deszczowej, które spływają z lawowego urwiska wprost do rzeki.

Wodospady Hraunfossar mają długość około kilometra, ale największe ich zgrupowanie znalazło się w jednym odcinku, naprzeciwko którego zainstalowano platformę widokową. Kolorytu całości nadaje bujna roślinność.

Wodospad znajduje się kilka kroków od parkingu.

Wodospady Hraunfossar
Wodospady Hraunfossar

Kirkjufellsfoss obok góry Kirkjufell

Gdyby Kirkjufellsfoss znajdował się w innym miejscu, raczej nie znalazłby się na naszej liście najpiękniejszych wodospadów Islandii, gdyż nie imponuje rozmiarem ani mocą. Ale to właśnie jego lokalizacja, z najsłynniejszą górą Islandii w tle, czyni go wyjątkowym.

Wodospad Kirkjufellsfoss ma dwa poziomy - możemy go zobaczyć zarówno z góry, jak i z dołu. Tuż obok znajduje się parking.

Więcej informacje o wodospadzie znajdziecie w naszym artykule Kirkjufell: gdzie zobaczymy słynną Kościelną Górę?
Wodospad Kirkjufellsfoss
Wodospad Kirkjufellsfoss

Wodospad Öxarárfoss w parku narodowym Þingvellir

Wysoki na ponad 20 metrów Öxarárfoss to kolejny z pięknych islandzkich wodospadów. Odnajdziemy go na terenie parku narodowego Þingvellir, nieopodal historycznego miejsca zgromadzeń lokalnego parlamentu.

Najlepiej zobaczyć go, w zimę, gdy w większości zamarza, i wygląda zjawiskowo.

Wodospad Öxarárfoss - Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir), Islandia
Wodospad Öxarárfoss - Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir), Islandia

Fardagafoss oraz Gufufoss - wodospady na drodze do miasteczka Seyðisfjörður

Te dwa całkowicie różniące się od siebie wodospady umilą nam niełatwą drogę do położonego na krańcu fiordu urokliwego miasteczka Seyðisfjörður.

Pierwszy z nich to Fardagafoss. W jego przypadku na parking będziemy musieli zjechać niedługo po ruszeniu pod górę, a po zostawieniu auta czekać nas będzie jeszcze około 20-30 minutowy spacer, który może nas lekko zmęczyć.

Wodospad Fardagafoss
Wodospad Fardagafoss

Drugi z wodospadów, majestatyczny Gufufoss, leży już praktycznie przy samym Seyðisfjörður, bezpośrednio przy drodze. Nam jego kształt na myśl przywodził potężnego Skógafossa i musimy przyznać, że jest to jeden z naszych ulubionych wodospadów na Islandii.

Wodospad Gufufoss
Wodospad Gufufoss
Więcej informacji praktycznych oraz informacje o samym Seyðisfjörður znajdziecie w naszym artykule Seyðisfjörður: zwiedzanie, dojazd, wodospady

Glymur - drugi najwyższy wodospad na Islandii

Wysoki na 198 m Glymur jest drugim najwyższym wodospadem na Islandii. To jedyne miejsce z naszej listy, do którego nie udało nam się dotrzeć, ale uznaliśmy, że warto umieścić go na końcu zestawienia, abyście mieli pełny obraz najpiękniejszych wodospadów Islandii.

Co ciekawe, jeszcze do 2011 roku Glymur uważany był za najwyższy islandzki wodospad.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama