Podróże po Europie

Kanion Fjaðrárgljúfur (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

Położony na południu Islandii kanion Fjaðrárgljúfur jest jednym z bardziej malowniczych miejsc na całej wyspie. Jeśli podróżujemy wzdłuż drogi numer 1, to zdecydowanie warto odbić kawałek z trasy i zobaczyć ten imponujący wytwór natury.

Fjaðrárgljúfur - najbardziej malowniczy kanion na Islandii

Fjaðrárgljúfur jest głęboki na blisko 100 metrów, a jego długość to ponad kilometr. Przez środek kanionu przepływa mająca źródło w górze Geirlandshraun rzeka Fjaðrá. Fjaðrá jest jednym z dopływów 115 kilometrowej rzeki Skaftá.

Sam kanion jest wąski i ma kształt lekkiej serpentyny, podczas gdy jego ściany w wielu miejscach są niemal pionowe. To razem z głębokością sprawia, że widok zarówno z góry jak i z dołu zapiera dech w piersiach.

Kanion Fjaðrárgljúfur (Islandia)
Kanion Fjaðrárgljúfur (Islandia)

Powstanie kanionu Fjaðrárgljúfur

Uważa się, że kanion uformowany został podczas ostatniej epoki lodowcowej, czyli około 9000 lat temu. Podczas cofania się lodowca powstała laguna lodowcowa (jezioro lodowcowe), z której w stronę terenu na którym znajduję się obecnie kanion wylewał się strumień rzeki o dużej sile. Strumień przez pewien czas wypukiwał najmiększe skały oraz piaski i ostatecznie wyrzeźbił głęboki kanion.

Po pewnym czasie laguna wypełniła się osadem przyniesionym przez rzeki lodowcowe wypływające z krańca lodowca, co doprowadziło do zmniejszenia siły rzeki przepływającej przez wyrzeźbiony już kanion.

Samo podłoże skalne kanionu jest jednak dużo starsze i składa się z palagonitu, który uformował się w tym miejscu około 2 miliony lat temu.

Kanion Fjaðrárgljúfur (Islandia)
Kanion Fjaðrárgljúfur (Islandia)

Kanion Fjaðrárgljúfur w popkulturze

Kanion w zimowej scenerii pojawił się w pierwszym odcinku ostatniego sezonu serialu Gry o Tron. W efektownej scenie Daenerys Targaryen razem z Jonem Snow przelecieli przez kanion dosiadając smoki.

Niektórzy czytelnicy mogą skojarzyć Fjaðrárgljúfur z teledyskiem piosenkarza Justina Biebera do piosenki I'll Show You z 2015 roku. Teledysk ten tak spopularyzował to miejsce, że liczba turystów odwiedzających kanion niemal się podwoiła.

Niestety, tak duża popularność wpłynęła negatywnie na środowisko naturalne, przez co Islandzka Agencja Ochrony Środowiska (The Environment Agency of Iceland) w lutym 2019 roku musiała zablokować dostęp do kanionu aż do 1 czerwca, żeby dać powierzchni czas na regenerację.

Kanion Fjaðrárgljúfur (Islandia)
Kanion Fjaðrárgljúfur (Islandia)

Dojazd

Kanion Fjaðrárgljúfur położony jest zaledwie kilka kilometrów od okrążającej całą wyspę drogi numer 1 i prowadzi do niego odbijająca od jedynki droga numer 206.

Ostatni fragment drogi dojazdowej nie należy niestety do najłatwiejszych i pojawiają się na nim te elementy islandzkich dróg, które mogą sprawiać problemy małym autom. Są to: nieutwardzona droga szutrowa z dużymi kamieniami, most (dość stromy) z jednym pasem oraz ślepe wzgórza, przy których zobaczymy przeciwną stronę drogi dopiero po wjechaniu na górę.

Kanion Fjaðrárgljúfur (Islandia)
Kanion Fjaðrárgljúfur (Islandia)

Nie powinno nas to jednak zrażać ani zniechęcać. Wystarczy jechać wolno i się nie rozpędzać, żeby bezpiecznie pokonać całą trasę. Sugerowalibyśmy także zachowanie odpowiedniej odległości od innych aut, spod kół których mogą wystrzelać kamienie. Jadąc w stronę kanionu czeka też na nas wjazd pod górę mostkiem z jednym pasem. Powinniśmy tu uważać, czy na pewno nikt z drugiej strony nie zbliża się na tyle szybko, żeby wymusić na nas pierwszeństwo. W efekcie takiej sytuacji możemy zostać zmuszeni do cofania na górce.

Uwaga! Powyższy opis dotyczy dojazdu w sezonie letnim. Warunki w zimę mogą być całkowicie inne i o wiele trudniejsze do pokonania.

Fjaðrárgljúfur - parking i lokalizacja

Współrzędne kanionu: 63.777326, -18.174109

Darmowy parking znajduje się tuż obok początku trasy prowadzącej górą wzdłuż kanionu (współrzędne: 63.771250, -18.172202). Przy parkingu w sezonie letnim dostępna jest darmowa toaleta.

Kanion Fjaðrárgljúfur (Islandia)
Kanion Fjaðrárgljúfur (Islandia)

Zwiedzanie kanionu Fjaðrárgljúfur

Trasa spacerowa ciągnie się w górę zaczynając od parkingu aż do niemal samego końca kanionu. Wzdłuż trasy spacerowej utworzono trzy platformy widokowe, z których zobaczymy kanion z różnych perspektyw. Ostatni z tarasów położony jest tuż nad wysokim wodospadem.

Trasę na górę i z powrotem możemy pokonać szybkim tempem nawet w 30 minut, ale jeśli chcemy nacieszyć się widokiem to lepiej na wizytę zaplanować około 45-60 minut. Trasa prowadzi po naturalnej ścieżce, więc warto mieć na nogach buty trekingowe z dobrą przyczepnością.

Będąc na miejscu możemy sprawdzić też widok z dołu, np. z mostku niedaleko parkingu (współrzędne mostku: 63.771228, -18.173290)

Uwaga! Stale rosnąca liczba turystów odwiedzających kanion negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Z tego powodu wstęp do kanionu w zimę lub wiosnę może by zabroniony aż do czasu regeneracji terenu. W 2018 roku kanion zamknięto na chwilę w marcu, ale w 2019 roku dostęp do kanionu był zablokowany od lutego aż do 1 czerwca.

Przed odwiedzinami kanionu warto poszukać najnowszych informacji o jego dostępności.

Kanion Fjaðrárgljúfur (Islandia)
Kanion Fjaðrárgljúfur (Islandia)

Reklama