Wodospad Seljalandsfoss (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

Położony na południu Islandii i wysoki na 65 metrów wodospad Seljalandsfoss nie wyróżnia się może swoją mocą czy szerokością, lecz mimo to ten wąski (jak na islandzkie standardy) strumień spadający wprost z dawnego morskiego klifu przyciąga wzrok już z oddali. Wśród turystów miejsce to cieszy się olbrzymią popularnością. I nie ma się czemu dziwić. Jest to jeden z nielicznych wodospadów, który możemy obejść także od drugiej (tylnej) strony.

!Wodospad Seljalandsfoss (Islandia)
Wodospad Seljalandsfoss (Islandia)

Seljalandsfoss jest jednym z ostatnich fragmentów rzeki Seljalandsá, której źródło znajduje się przy lodowcu Eyjafjallajökull. Wodospad powstał na odsłoniętym morskim klifie, który uformował się pod koniec ostatniej epoki lodowcowej. To właśnie w tym miejscu przebiegało wybrzeże, ale po stopieniu lodowca linia wody cofnęła się o kilka kilometrów, a dawne klify stały się umowną granicą pomiędzy górską a nizinną częścią Islandii.

!Wodospad Seljalandsfoss zimową porą (Islandia)
Wodospad Seljalandsfoss zimową porą (Islandia)

Dzięki odpryskom od spadającej wody najbliższą okolicę wodospadu porasta jaskrawo zielony mech. W słoneczny dzień przy wodospadzie pojawia się kolorowa tęcza, która nadaje mu kolorytu.

Wodospad Seljalandsfoss (Islandia)
Wodospad Seljalandsfoss (Islandia)
Wodospad Seljalandsfoss (Islandia)


Dojazd [stan na czerwiec 2019]

Seljalandsfoss położony jest na południu, dosłownie kawałek od głównej drogi numer 1. Jadąc popularną jedynką musimy skręcić w asfaltową drogę numer 249 i po około 600 metrach dojedziemy do parkingu.

Parking oraz lokalizacja [stan na czerwiec 2019]

Współrzędne wodospadu: 63.615948, -19.989053

Płatny parking znajduje się dosłownie kilka minut drogi od wodospadu (współrzędne: 63.616186, -19.991991). Koszt postoju to 700 ISK. Opłata wnosimy kartą w wolnostojącym automacie. Po opłaceniu parkingu będziemy mogli skorzystać za darmo z toalety.

!Wodospad Seljalandsfoss (Islandia)
Wodospad Seljalandsfoss (Islandia)

Zwiedzanie

Odwiedzając wodospad Seljalandsfoss warto pamiętać, że możemy obejść go w całości, wliczając w to przejście tyłem wodospadu wzdłuż płytkiej jaskini. Warto jednak mieć ze sobą dwie rzeczy:

  • nieprzemakalne ubranie - wodna mgiełka raczej na pewno nas w jakiś sposób zmoczy,
  • dobre buty trekingowe - kilka fragmentów prowadzi po niewielkich skałach oraz błocie (które powstaje z powodu odprysków). Będziemy musieli także wejść schodami pod górę i później zejść na dół.

!Widok zza wodospadu Seljalandsfoss (Islandia)
Widok zza wodospadu Seljalandsfoss (Islandia)

Po obejrzeniu wodospadu Seljalandsfoss możemy ruszyć dalej na północ i po drodze zobaczyć kolejne wodospady. Po kilku minutach spaceru (około 500 metrach) dojdziemy do wejścia do niewielkiego kanionu, w środku którego skrywa się kolejny z wodospadów - Gljúfrabúi.

Uwaga! Wejście do wspomnianego kanionu będzie wymagać od nas trochę zwinności, ponieważ jedyna droga prowadzi przez kamienie wystające w strumieniu płynącej rzeki.

Więcej: Wodospad Gljúfrabúi (Islandia).

!Wodospad Seljalandsfoss (Islandia)
Wodospad Seljalandsfoss (Islandia)

Reklama