Podróże po Europie

Krater Kerið (Islandia) - jezioro, dojazd oraz zwiedzanie

Krater Kerið (inaczej Kerid) należy do grupy kraterów nazywanych Tjarnarhólar i leży w Zachodniej Strefie Wulkanicznej (ang. Western Volcanic Zone), która ciągnie się od półwyspu Reykjanes aż do lodowca Langjökull.

To, co wyróżnia go od wielu innych islandzkich kraterów, to malownicze jezioro powstałe w jego środku. Ściany krateru pokryte są czerwonym piaskiem i w sezonie letnim porasta je trawa oraz inna roślinność.

Kerið - Karter Krater (Islandia)
Kerið - Karter Krater (Islandia)

Krater ma kształt owalny. Jest długi na 270 metrów, szeroki na 170 metrów i głęboki na około 55 metrów.

Kerið położony jest na południowym-wschodzie i należy do atrakcji popularnej trasy turystycznej nazywanej Złotym Kręgiem.

Kerið - Krater Kerid zimą (Islandia)
Kerið - Krater Kerid zimą (Islandia)

Powstanie krateru

Krater Kerið został uformowany około 6500 lat temu. Początkowo sądzono, że powstał w efekcie erupcji eksplozywnej, której towarzyszą materiały lotne. Po zbadaniu okolicy nie stwierdzono jednak występowania popiołu wulkanicznego, który potwierdzał by tę hipotezę.

Obecnie zakłada się jednak, że krater powstał po erupcji lawowej. Prawdopodobnie po wydostaniu się lawy na powierzchnię, obszar który wcześniej zajmowała się zapadł i uformował istniejący dziś krater.

Kerið - Krater Kerid (Islandia)
Kerið - Krater Kerid (Islandia)

Jezioro w kraterze

Dla wielu turystów to nie sam krater jest główną atrakcją, a znajdujące się w jego środku urokliwe jezioro.

Wartym wspomnienia jest fakt, że jeziorko to nigdy nie wysycha. Jego głębokość zmienia się jednak w zależności od poziomu wód gruntowych i wynosi od 7 do 14 metrów.

Według lokalnej tradycji istnieje związek pomiędzy poziomem wody w jeziorze Kerið a poziomem wody w stawie przy wulkanie Búrfell. Jeśli w jednym miejscu poziom wody się podnosi, to w drugim spada w takich samych proporcjach. Zależność ta ma działać w obie strony.

Na zdjęciach reklamowych czy w Internecie często możemy zobaczyć, że kolor tafli jeziora jest pastelowo błękitny. Zależy to jednak od słońca i ogólnych warunków atmosferycznych. Podczas naszej wizyty kolor wody był ładny, ale daleko mu było do wersji z materiałów reklamowych.

Kerið - Krater Kerid (Islandia)
Kerið - Krater Kerid (Islandia)

Dojazd - jak dojechać do krateru Kerið?

Krater Kerið położony jest przy asfaltowej drodze numer 35, która odchodzi od drogi numer 1 kawałek na północ od miasta Selfoss.

Kerið - parking i lokalizacja

Współrzędne krateru: 64.041306, -20.884706

Parking znajduje się tuż przy drodze numer 35 (współrzędne: 64.041966, -20.886651). Miejsca postojowe znajdują się kilka kroków od wejścia na odgrodzony teren krateru.

Kerið - Krater Kerid (Islandia) - zejście na dół
Kerið - Krater Kerid (Islandia) - zejście na dół

Zwiedzanie krateru Kerið

Krater Kerið jest jedną z nielicznych biletowanych atrakcji naturalnych w Islandii. Na szczęście bilet wstępu nie należy do drogich i kosztuje 400 ISK (około 12 zł). Bilety zakupimy w budynku przy samym wejściu. Płatność powinna być możliwa gotówką lub kartą.

Będąc już na miejscu możemy obejść krater dookoła górą oraz zejść na dół i przespacerować się wokół jeziora. Sam krater ma dość charakterystyczny kształt. Jego trzy ściany (zachodnia, południowa i wschodnia) są strome, podczas gdy na północy uformowało się łagodne zejście.

Kerið - Krater Kerid (Islandia)
Kerið - Krater Kerid (Islandia)

Zejście na dół może wymagać od nas trochę wysiłku, ale nawet osoby w słabej formie fizycznej powinny dać radę dostać się na dół. Warto jednak mieć na nogach buty trekingowe, zwłaszcza w przypadku gorszej pogody, kiedy nawierzchnia może być śliska lub błotnista.

Na obejście krateru górą oraz dołem potrzebujemy około 45 minut.

Kerið - Krater Kerid (Islandia)
Kerið - Krater Kerid (Islandia)

Reklama