Fjallsárlón (Islandia) - malownicze jezioro lodowcowe

Fjallsárlón to niezwykle urokliwe jezioro lodowcowe, które uformowało się niecałe 100 lat temu przy południowym końcu największego europejskiego lodowca Vatnajökull.

Fjallsárlón leży przy drodze numer 1 i oddalone jest od słynnej laguny lodowcowej Jökulsárlón o około 10 minut. Mimo że jest znacznie mniejsze od swojego sąsiada, to oferuje wcale nie gorsze widoki - a sam lodowiec znajduje się niemalże na wyciągnięcie ręki.

!Fjallsárlón - jezioro lodowcowe (Islandia)
Fjallsárlón - jezioro lodowcowe (Islandia)

Laguna Fjallsárlón nie należy do najbardziej znanych atrakcji i wiele osób mija ją nieświadomie - istnieje więc szansa, że nie będzie ona zatłoczona.

Fjallsárlón w sezonie letnim

Jezioro w sezonie letnim wypełnione jest pływającymi swobodnie odłamkami lodowca, z których część charakteryzuje się kryształowo błękitnym kolorem. Zaczynając od kwietnia organizowane są około 90-minutowe wycieczki łodzią po lagunie, w trakcie których będziemy mogli zbliżyć się do tych niesamowitych rzeźb lodowych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Fjallsárlón - jezioro lodowcowe (Islandia)

W sezonie letnim możemy swobodnie spacerować wzdłuż brzegu oraz wejść na punkt widokowy umiejscowiony na niewielkim wzgórzu.

Podczas odwiedzin w miesiącach letnich powinniśmy uważać jednak na wydrzyki, które składają w okolicy jaja i nie należą do najszczęśliwszych, gdy ktoś się do nich zbliża.

Fjallsárlón - jezioro lodowcowe (Islandia)

Fjallsárlón w sezonie zimowym

Laguna wygląda całkowicie inaczej w zimowej aurze. Przede wszystkim woda w niej zamarza, więc wycieczki łodzią są na ten okres zawieszane.

Sceneria ta ma w sobie coś wyjątkowego, a otoczone lodem (i czasami przysypane śniegiem) kry wyglądają zjawiskowo.

Uwaga! Wybierając się w zimę nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą nakładek antypoślizgowych na buty lub raczków. Na miejscu potrafi być naprawdę ślisko i podejście do brzegu może być dla nas niebezpieczne.

Fjallsárlón - jezioro lodowcowe (Islandia)

Parking, lokalizacja oraz zwiedzanie

Jezioro Fjallsárlón leży bezpośrednio przy drodze numer 1. Współrzędne darmowego parkingu: 64.016344352, -16.3649341153.

Po dojechaniu na miejsce możemy obejść wzgórze po lewej stronie i podejść do linii brzegowej. Jeśli ruszymy z kolei ścieżką na prawo, to dojdziemy do punktu widokowego na wzgórzu, z którego rozpościera się przyjemny widok na lagunę i jej otoczenie.

Fjallsárlón - jezioro lodowcowe (Islandia)
Fjallsárlón - jezioro lodowcowe (Islandia)


Reklama