Podróże po Europie

Kirkjufell: gdzie zobaczymy słynną Kościelną Górę?

Kirkjufell (pol. Kościelna Góra) to (prawdopodobnie) najczęściej fotografowane wzniesienie Islandii. Jest to wysoki na około 463 m pagórek, który wyróżnia się stożkowatym kształtem oraz wyjątkową stromizną, przy okazji tworząc niewielki przylądek.

Góra Kirkjufell - Islandia
Góra Kirkjufell - Islandia

Gdzie znajduje się góra Kirkjufell?

Kirkjufell leży na północnym wybrzeżu półwyspu Snæfellsnes, nieopodal rybackiego miasteczka Grundarfjörður, bezpośrednio przy drodze numer 54

Pozostałe atrakcje półwyspu opisaliśmy w artykule Półwysep Snaefellsnes: atrakcje, jaskinia lawowa, plaże. Co warto zobaczyć?. Więcej ciekawych miejsc na wyspie lodu i ognia znajdziecie w naszym przewodniku atrakcje Islandii.
Kirkjufell - Islandia
Kirkjufell - Islandia

Góra Kirkjufell i Gra o Tron

Wzrost popularności góry Kirkjufell nastąpił po emisji serialu Gra o Tron, w którym pojawiła się ona dwukrotnie. Pierwszy raz w sezonie szóstym jako tło sceny stworzenia Białych Wędrowców przez Dzieci Lasu. W sezonie siódmym "zagrała" punkt orientacyjny nazywany górą w kształcie grotu strzały. Góry tej mieli wypatrywać po wyruszeniu za mur członkowie drużyny planującej schwytanie jednego z Innych.

Kirkjufell - parkingi oraz punkty widokowe

Pierwszy z punktów widokowych (z niewielkim parkingiem) znajduje się już kawałek za miasteczkiem Grundarfjörður. Oferuje on spojrzenie z oddali, przez wodę. Jego współrzędne to 64.921987, -23.284892.

Kilka parkingów znajdziemy też bezpośrednio przy samej górze. Postój położony najbliżej wzniesienia ma współrzędne: 64.928734864, -23.3119576258.

okolice góry Kirkjufell - Islandia
okolice góry Kirkjufell - Islandia

ZDJĘCIA: Okolica góry Kirkjufell.

Kiedy najlepiej odwiedzić Kirkjufell?

Wzgórze jest warte odwiedzenia bez względu na porę roku. My byliśmy w zimę, ale widok wzniesienia bez pokrywy śnieżnej również musi zachwycać. W sieci można znaleźć zdjęcia wzgórza z zorzą polarną w tle, a w wielu anglojęzycznych przewodnikach umieszczono wzmiankę, że jest to jedno z lepszych miejsc do oglądania tego fenomenu. Osobiście nie mamy w tym względzie doświadczenia i nie wiemy jak na widoczność zorzy wpływają światła z sąsiedniego miasteczka.

Góra Kirkjufell i wodospad Kirkjufellsfoss - Islandia
Góra Kirkjufell i wodospad Kirkjufellsfoss - Islandia

Wodospad Kirkjufellsfoss w okolicy Kirkjufell

Podziwiając słynną górę nie sposób przegapić sąsiedniego wodospadu Kirkjufellsfoss. Najbliższy z parkingów przy wodospadzie ma współrzędne 64.927311226, -23.3072025468, ale bez względu na to gdzie zaparkujemy, powinniśmy dojść do niego w ciągu kilku minut.

Wodospad Kirkjufellsfoss - Islandia
Wodospad Kirkjufellsfoss - Islandia

Wodospad ma dwa poziomy i jest bardzo fotogeniczny. Możemy go zobaczyć zarówno z góry, jak i z dołu. Wielu z turystów stara się zrobić mu takie zdjęcie, żeby złapać również górę Kirkjufell w tle.

Na całą wizytę (spokojne podejście do wodospadu + spojrzenie na górę Kirkjufell) wystarczy nam około 20-30 minut.

Wodospad Kirkjufellsfoss - Islandia
Wodospad Kirkjufellsfoss - Islandia
Wodospad Kirkjufellsfoss - Islandia
Wodospad Kirkjufellsfoss - Islandia

Reklama