Wodospad Dettifoss (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

Dettifoss należy do najbardziej popularnych wodospadów Islandii. Jest też jednym z najbardziej charakterystycznych, ponieważ strumień wody przez niego przepływający jest pełen pyłu oraz osadów, przez co ma mocno szary (brudnawy) kolor.

Dettifoss zlokalizowany jest w północno-wschodniej Islandii i jest częścią rzeki Jökulsá á Fjöllum, której nazwę możemy przetłumaczyć dosłownie jako "Rzeka Lodowcowa z Gór". Źródłem rzeki jest największy lodowiec Europy, Vatnajökull, a jej ujściem Morze Grenlandzkie.

Sam wodospad jest szeroki na 100 metrów, wysoki na mniej więcej 45 metry i spada do kanionu Jökulsárgljúfur. Szczególnie warta odnotowania jest jednak moc Dettifossa - w ciągu sekundy przepływa przez niego średnio 193 m³ wody, co czyni go jednym z najpotężniejszych wodospadów w całej Europie.

!Wodospad Dettifoss (Islandia)
Wodospad Dettifoss (Islandia)

Wodospad Dettifoss w popkulturze

Wodospad Dettifoss ogromną popularność zyskał dzięki filmowi Prometeusz w reżyserii Ridleya Scotta. Na początku filmu jeden z Inżynierów (członków wyższej i dawnej cywilizacji) stoi po wschodniej stronie wodospadu, gdzie poświęca samego siebie w celu stworzenia życia na odwiedzanej planecie. Humanoid ostatecznie umiera i wpada do wodospadu.

!Wodospad Dettifoss (Islandia)
Wodospad Dettifoss (Islandia)

Dojazd [stan na czerwiec 2019]

Do wodospadu Dettifoss możemy dojechać z dwóch stron: wschodniej oraz zachodniej, oraz z północy i z południa. Tylko jedna z tras prowadzi przez wygodną drogę asfaltową (dojazd od strony zachodniej), a pozostałe przez trudno przejezdne drogi szutrowe.

Droga numer 862 - łatwiejszy dojazd od strony zachodniej

Najłatwiejsza trasa asfaltowa prowadzi południowym odcinkiem drogi numer 862. Po skręcie z popularnej "jedynki", czyli głównej islandzkiej drogi numer 1, jedziemy prosto około 22 kilometry aż do skrętu w prawo na parking. Trasa ta nie powinna sprawić nam najmniejszego problemu nawet w małym aucie.

!Wodospad Dettifoss i tęcza (Islandia)
Wodospad Dettifoss i tęcza (Islandia)

Droga 862 prowadzącą od wodospadu Dettifoss na północ w stronę drogi numer 85 jest już nieutwardzona i dużo trudniejsza. Fragmentami jej szerokość pozwala na swobodne przejechanie tylko jednego samochodu, a część trasy prowadzi przez dziury oraz naprawdę wielgaśne kamienie, które powinniśmy omijać chcąc dojechać bez szwanku. Niestety, do skorzystania z północnej części trasy 862 będą zmuszeni ci turyści, którzy chcieliby szybko dostać się do kanionu Ásbyrgi (lub z Ásbyrgi do wodospadu Dettifoss).

Północna część drogi numer 862 w czerwcu 2019 nie posiadała ograniczenia dla samochód z napędem na cztery koła, ale warto monitorować sytuację na tej stronie. Jeszcze kilka lat temu droga ta oznaczona była jako droga górska. Trasę tę można przejechać małym autem (oprócz nas zrobiło tak jeszcze kilka osób), ale wymaga to od nas powolnej jazdy i dużej uwagi na drodze. Dużym problemem może być deszcz, a na pewno w jeździe nie pomaga chmara dymu ciągnąca się za jadącymi przed nami autami. Przy planowaniu trasy dobrze jest do szacowanego czasu przejazdu dodać sobie nawet 30% zapasu.

Północna (nieutwardzona) część trasy 862 może być zamknięta w zimę z powodu warunków atmosferycznych. Część południowa (asfaltowa) powinna być dostępna przez cały rok.

!Wodospad Dettifoss (Islandia)
Wodospad Dettifoss (Islandia)

Droga numer 864 - trudniejszy dojazd od strony wschodniej

Część osób dojeżdża do wodospadu od strony wschodniej. Przy takiej decyzji warto pamiętać, że cała trasa 864 jest nieprzyjemną drogą szutrową, która zamykana jest na zimę. Sami nie przejechaliśmy tej trasy (wybraliśmy dojazd od strony zachodniej), ale z rozmów z innymi kierowcami wynikało, że nie powinno być tam aż tak trudnych odcinków jak na najcięższym nieutwardzonym fragmencie drogi 862. Trudno nam jednak powiedzieć na ile jest to prawda, ponieważ sami przejechaliśmy tylko nieutwardzoną część drogi numer 862.

Z drugiej jednak strony wybierając stronę wschodnią przez cały czas będziemy jechać nieutwardzoną drogą pełną kamieni i mało kto poleca tę trasę kierowcom małych samochodów. W czerwcu 2019 droga numer 864 nie posiadała ograniczeń dla samochodów z napędem na dwa koła, ale warto to śledzić komunikaty na tej stronie.

Chcąc sprawdzić warunki na nieutwardzonej drodze 864 oraz na szutrowym fragmencie drogi numer 862 możemy zajrzeć na serwis Youtube i obejrzeć jedną z relacji. Wystarczy w pole wyszukiwarki wpisać "iceland 862 road Ásbyrgi Dettifoss" lub "iceland 864 road".

Parking oraz lokalizacja [stan na czerwiec 2019]

Parking po stronie zachodniej znajduje się około 700-800 metrów w linii prostej od wodospadu. Jego współrzędne to: 65.812400, -16.399713. Parking po stronie zachodniej jest darmowy, a na miejscu działa też toaleta.

Z parkingu w około 10-15 minut dojdziemy do pierwszego z punktów widokowych. Trasa nie jest skomplikowana, ale prowadzi przez nieutwardzoną drogę ze skałami, więc warto mieć ze sobą buty trekingowe (zwłaszcza w przypadku deszczu).

Parking po stronie wschodniej znajduje się praktycznie przy samym wodospadzie. Znajdziemy go pod tymi współrzędnymi: 65.819303, -16.380686

!Fragment trasy prowadzącej do wodospadu Dettifoss (Islandia)
Fragment trasy prowadzącej do wodospadu Dettifoss (Islandia)

Zwiedzanie

Po zachodniej stronie wodospadu przygotowano kilka punktów widokowych. Część z nich znajduje się trochę dalej i pozwala na spojrzenie na wodospad z góry, ale istnieje także możliwość stanięcia na wprost potężnego strumienia (Uwaga! może się od tego zakręcić w głowie).

Warto mieć na uwadze, że odpryski wodospadu lecą na zachód, co oprócz mchu i różnorodnej zieleni gwarantuje także śliską i mokra nawierzchnie. Nigdy nie schodźmy z trasy i nie podchodźmy do krawędzi.

Oglądając wodospad po stronie zachodniej powinniśmy na miejscu spędzić około 15-20 minut.

Sami nie odwiedziliśmy strony wschodniej (tej, po której stał jeden z Inżynierów w filmie Prometeusz), ale widzieliśmy tam turystów podchodzących do samej krawędzi wodospadu i rzeki. Na pewno sprzyja temu brak śliskich kamieni w przypadku braku deszczu, ale mimo wszystko sugerujemy zachowanie ostrożności.

!Wodospad Selfoss (Islandia)
Wodospad Selfoss (Islandia)

Wodospad Selfoss

Około kilometra na południe od Dettifossa znajdziemy kolejny z wodospadów - Selfoss. Nie jest on co prawda aż tak imponujący i ma zaledwie 10 metrów wysokości, ale jest za to szerszy od potężniejszego sąsiada. Do Selfossa od Dettifossa dojdziemy w około 20 minut. Po stronie zachodniej wydzielona jest stosunkowo prosta trasa spacerowa, przechodząc którą możemy być zmuszeni do pokonania kilku kamieni.

Największą wadą wodospadu Selfoss odwiedzanego od strony zachodniej jest fakt, że widzimy go z dość dużej odległości i nie zobaczymy całej szerokości strumienia. Tutaj wydaje się nam, że widok ze strony wschodniej powinien być jednak lepszy.

!Spacer od wodospadu Dettifoss do wodospadu Selfoss (Islandia)
Spacer od wodospadu Dettifoss do wodospadu Selfoss (Islandia)

Reklama