Podróże po Europie

Krater Grábrók (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

Osatnia aktualizacja: 5 maja 2024

Mimo że krater Grá­brók nie należy do najbardziej widowiskowych pozostałości po aktywności islandzkich wulkanów, to jego położenie bezpośrednio przy drodze numer 1 oraz niemal idealny kształt sprawiają, że warto poświęcić chwilę żeby się na niego wdrapać.

Krater Grábrók (Islandia)
Krater Grábrók (Islandia)

Krater Grá­brók należy do grupy trzech kraterów stożkowych nazywanych Grábrókargigar, które leżą na obszarze Norðurárdalur. Od 1962 roku wszystkie trzy znalazły się pod ochroną jako pomniki przyrody. Są one częścią systemu wulkanicznego Ljósufjöll, który znajduje się w strefie wulkanicznej Snæfellsnes.

[Krater Grábrók (Islandia)]
[Krater Grábrók (Islandia)]

Krater Grá­brók, nazywany też Dużym (isl. Stóra) Grá­brókiem, wznosi się na wysokość około 170 metrów i jest największym z całej trójki. Zaraz za nim stoi Grá­brókarfell (lub inaczej Rauðabrók). Ostatni i najmniejszy z kraterów, Mały (isl. Litla) Grá­brók, nazywany też Smábrókiem, niemal zniknął z powierzchni ziemi z powodu prac górniczych prowadzonych przed wpisaniem kraterów na listę pomników przyrody.

Po przeciwnej stronie drogi numer 1 rozciągają się pola lawy Grábrókarhraun, które powstało razem z kraterami w trakcie erupcji około 3600 lat temu.
Podczas wejścia na Krater Grábrók (Islandia)
Wejście na Krater Grábrók (Islandia)

Dojazd

Krater Grábrók leży na zachodzie Islandii, tuż przy drodze numer 1. Na pewno go nie przegapicie!

Grá­brók - parking i lokalizacja

Współrzędne krateru Grábrók: 64.771792, -21.536050

Darmowy parking przy kraterze zlokalizowany jest bezpośrednio przy drodze numer 1 (współrzędne: 64.771532, -21.531119). Przy parkingu nie ma toalet.

Widoki z Krateru Grábrók (Islandia)
Widoki z Krateru Grábrók (Islandia)

Zwiedzanie krateru Grá­brók

Zaraz przy parkingu rozpoczyna się trasa spacerowa, która zaprowadzi nas na szczyt Grábróka. Po wdrapaniu się na górę będziemy mogli obejść krater dookoła. Spora część trasy prowadzi po drewnianych podestach, ale fragment ścieżki na samej górze oraz część schodów wymagać od nas będzie przejścia się po piasku i małych kamieniach. Trasa jest jednak na tyle prosta, że nie powinna sprawić nikomu najmniejszych problemów.

Widoki z Krateru Grábrók (Islandia)
Widoki z Krateru Grábrók (Islandia)

Z góry zobaczymy zarówno wnętrze krateru Grábrók, jak i położony obok krater Grá­brókarfell.

Na wejście na górę, przejście krateru dookoła i zejście będziemy potrzebowali maksymalnie 30 minut.

Mając więcej czasu możemy ruszyć dodatkowo trasą pieszą, która odbija z trasy prowadzącej na szczyt Grábróka i zaprowadzi nas do przejścia pomiędzy dwoma kraterami. Z trasy tej spojrzymy na oba powulkaniczne wzgórza (Grá­brókarfell oraz Grábrók) z innej perspektywy.

Widoki z Krateru Grábrók (Islandia)
Widoki z Krateru Grábrók (Islandia)

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama