Krater Grábrók (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne
Mimo że krater Grábrók nie należy do najbardziej widowiskowych pozostałości po aktywności islandzkich wulkanów, to jego położenie bezpośrednio przy drodze numer 1 oraz niemal idealny kształt sprawiają, że warto poświęcić chwilę żeby się na niego wdrapać.
Krater Grábrók należy do grupy trzech kraterów stożkowych nazywanych Grábrókargigar, które leżą na obszarze Norðurárdalur. Od 1962 roku wszystkie trzy znalazły się pod ochroną jako pomniki przyrody. Są one częścią systemu wulkanicznego Ljósufjöll, który znajduje się w strefie wulkanicznej Snæfellsnes.
Krater Grábrók, nazywany też Dużym (isl. Stóra) Grábrókiem, wznosi się na wysokość około 170 metrów i jest największym z całej trójki. Zaraz za nim stoi Grábrókarfell (lub inaczej Rauðabrók). Ostatni i najmniejszy z kraterów, Mały (isl. Litla) Grábrók, nazywany też Smábrókiem, niemal zniknął z powierzchni ziemi z powodu prac górniczych prowadzonych przed wpisaniem kraterów na listę pomników przyrody.
Dojazd
Krater Grábrók leży na zachodzie Islandii, tuż przy drodze numer 1. Na pewno go nie przegapicie!
Grábrók - parking i lokalizacja
Współrzędne krateru Grábrók: 64.771792, -21.536050
Darmowy parking przy kraterze zlokalizowany jest bezpośrednio przy drodze numer 1 (współrzędne: 64.771532, -21.531119). Przy parkingu nie ma toalet.
Zwiedzanie krateru Grábrók
Zaraz przy parkingu rozpoczyna się trasa spacerowa, która zaprowadzi nas na szczyt Grábróka. Po wdrapaniu się na górę będziemy mogli obejść krater dookoła. Spora część trasy prowadzi po drewnianych podestach, ale fragment ścieżki na samej górze oraz część schodów wymagać od nas będzie przejścia się po piasku i małych kamieniach. Trasa jest jednak na tyle prosta, że nie powinna sprawić nikomu najmniejszych problemów.
Z góry zobaczymy zarówno wnętrze krateru Grábrók, jak i położony obok krater Grábrókarfell.
Na wejście na górę, przejście krateru dookoła i zejście będziemy potrzebowali maksymalnie 30 minut.
Mając więcej czasu możemy ruszyć dodatkowo trasą pieszą, która odbija z trasy prowadzącej na szczyt Grábróka i zaprowadzi nas do przejścia pomiędzy dwoma kraterami. Z trasy tej spojrzymy na oba powulkaniczne wzgórza (Grábrókarfell oraz Grábrók) z innej perspektywy.