Wodospad Skogafoss na Islandii - praktyczny przewodnik
Położony na południu Islandii wodospad Skógafoss dzięki łatwej dostępności i stosunkowo bliskiej odległości od Reykjavíku każdego dnia odwiedzany jest przez tłumy turystów.
Skogafoss - potężny islandzki wodospad
Skógafoss jest jednym z ostatnich fragmentów rzeki Skógá, której źródłami są lodowiec Eyjafjallajökull oraz zachodnia część lodowca Mýrdalsjökull. Strumienie z obu z nich łączą się w górach i płyną kanionem Skogargil aż do do wysokiego urwiska wodospadu Skógafoss.

Skógafoss jest jednym z największych islandzkich wodospadów. Jego całkowita wysokość to 62 metry przy szerokości równej 15 metrów. Strumienie wody z wodospadu uderzają w ziemię z olbrzymią siła, w efekcie czego bezustannie w powietrzu unosi się olbrzymia wodna mgiełka. Dzięki niej przed wodospadem w słoneczny dzień pojawia się (czasami nawet podwójna) tęcza, a okoliczne skały porośnięte są pięknym jaskrawo zielonym mchem.

Wodospad powstał na odsłoniętym morskim klifie, który uformował się pod koniec ostatniej epoki lodowcowej. To właśnie w tym miejscu przebiegało wybrzeże, ale po stopieniu lodowca linia wody cofnęła się o kilka kilometrów, a dawne klify stały się umowną granicą pomiędzy górską a nizinną częścią Islandii.

Skrzynia skarbów pierwszych osadników
Z wodospadem Skógafoss wiąże się jedna z ciekawszych islandzkich legend. Według niej jeden z pierwszych osadników w tej okolicy, wiking Þrasi Þórólfsson, ukrył za strumieniem wodospadu skrzynię ze złotem i innymi skarbami. Kilka wieków po śmierci wikinga lokalni mieszkańcy zauważyli skrzynię, ponieważ jeden z jej końców był widoczny przez strumień wody.
Pewnego dnia na początku XVII wieku trzech pochodzących z sąsiedniego miasta Skógar mężczyzn zdecydowało o podjęciu próby wydobycia skrzyni. Z dużym wysiłkiem udało im się umieścić hak w obręczy znajdującej się na boku kuferka, ale pomimo wielu prób nie dali rady wyciągnąć upragnionego skarbu. Jedynym ich "sukcesem" było wyrwanie metalowej obręczy, po czym skrzynia znów zniknęła im z oczu.
Mężczyźni zabrali ze sobą nową zdobycz, która ostatecznie znalazła się na drzwiach kościoła w mieście Skógar. Metalowa obręcz była elementem drzwi kościoła aż do 1890 roku. W kolejnych latach metalowa obręcz zdobiła kościół w Eyvindarhóla, żeby ostatecznie trafić do muzeum-skansenu w mieście Skógar.

Wodospad Skógafoss w popkulturze
Wodospad Skógafoss pojawił się w 5 sezonie popularnego serialu Wikingowie. Jest jedną z pierwszych rzeczy, którą zobaczył Floki po przybyciu na wyspę.
Skógafoss pojawił się też w filmie Thor: Mroczny Świat.
Dojazd - jak dojechać do wodospadu Skógafoss?
Wodospad Skógafoss zlokalizowany jest praktycznie przy samej drodze numer 1. Wystarczy skręcić w drogę prowadzącą do miasta Skógar, a następnie w lewo przy pierwszym zakręcie i pojechać prosto na parking.

Skógafoss - parking oraz lokalizacja
Współrzędne wodospadu: 63.532335, -19.509110
Parking przy wodospadzie znajduje się po stronie wschodniej i jest darmowy (współrzędne: 63.527746, -19.512430). Parking oferuje wiele miejsc parkingowych, ale czasami z powodu dużej liczby turystów możemy mieć problem ze znalezieniem wolnego miejsca.
Od parkingu do wodospadu dojdziemy w dosłownie kilka chwil.
Przy parkingu znajdziemy płatne toalety (cena 200 ISK).

Zwiedzanie wodospadu Skógafoss
Wodospad Skógafoss możemy obejrzeć z góry oraz z dołu. Trasa dolna prowadzi niemal pod sam wodospad, od którego oddaleni będziemy o zaledwie kilka metrów. Możliwość stanięcia oko w oko z tak potężnym cudem natury jest doświadczeniem niemożliwym do opisania.
Uwaga! Podchodząc bardzo blisko strumienia musimy liczyć się z tym, że zmokniemy. Jeśli chcemy uniknąć zmoczenia się od stóp do głów, to warto od razu skierować się do skalnej wnęki znajdującej się po prawej stronie.

Drugą opcją jest możliwość zobaczenia wodospadu z góry. Tutaj jednak musimy liczyć się już z większym wysiłkiem. Do przejścia będziemy mieć ponad 400 schodów, z których niektóre są naprawdę wysokie i mało wygodne do pokonania.
Widok z góry może nam jednak zrekompensować trudy ciężkiego wejścia. Na szczycie przygotowano specjalny taras widokowy.

Po odwiedzeniu tarasu widokowego możemy wrócić z powrotem na dół lub ruszyć kawałek dalej w trasę wzdłuż kanionu rzeki Skógá. Po niecałych dwustu metrach dojdziemy do kolejnego, choć dużo mniejszego, wodospadu (kaskadowego). Co warte odnotowania, na całej trasie rzeki Skógá znajduje się blisko 30 różnych wodospadów.

Turyści zainteresowani trekkingiem mogą sprawdzić trasę prowadzącą dalej na północ, która ciągnie się aż do gór Thórsmörk. Ponad 20 kilometrowa ścieżka prowadzi dalej przez obszar nazywany Fimmvörðuháls, który znajduje się pomiędzy lodowcami Eyjafjallajökull oraz Mýrdalsjökull. Przed decyzją o ruszeniu w drogę sugerujemy jednak zapoznać się z materiałami oraz zweryfikować poziom trudności (trasa wymaga blisko kilometrowego podejścia pod górę). Uwaga! Przejście trasy w całości zajmie nam cały dzień.
