Podróże po Europie

Wodospad Skogafoss na Islandii - praktyczny przewodnik

Ostatnia aktualizacja: 2 lutego 2024

Skógafoss, monumentalny wodospad położony na południu Islandii, cieszy się dużą popularnością dzięki łatwej dostępności i stosunkowo niewielkiej odległości od Reykjavíku, co sprawia, że codziennie odwiedzają go tłumy turystów.

Sami mieliśmy okazję odwiedzić go kilkukrotnie, zarówno w sezonie letnim, jak i w zimę. W niniejszym artykule podzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami oraz opowiemy o legendach z nim związanych.

Skogafoss - potężny islandzki wodospad

Skógafoss jest jednym z ostatnich fragmentów rzeki Skógá, której źródłami są lodowiec Eyjafjallajökull oraz zachodnia część lodowca Mýrdalsjökull. Strumienie z obu z nich łączą się w górach i płyną kanionem Skogargil aż do do wysokiego urwiska wodospadu Skógafoss.

Wodospad Skogafoss (Islandia)
Wodospad Skogafoss (Islandia)

Skógafoss jest jednym z największych islandzkich wodospadów. Jego całkowita wysokość to 62 metry przy szerokości równej 15 metrów. Strumienie wody z wodospadu uderzają w ziemię z olbrzymią siła, w efekcie czego bezustannie w powietrzu unosi się olbrzymia wodna mgiełka. Dzięki niej przed wodospadem w słoneczny dzień pojawia się, czasami nawet podwójna, tęcza, a okoliczne skały porośnięte są pięknym jaskrawo zielonym mchem.

Wodospad Skogafoss i tęcza (Islandia)
Wodospad Skogafoss i tęcza (Islandia)

Wodospad powstał na odsłoniętym morskim klifie, który uformował się pod koniec ostatniej epoki lodowcowej. To właśnie w tym miejscu przebiegało wybrzeże, ale po stopieniu lodowca linia wody cofnęła się o kilka kilometrów, a dawne klify stały się umowną granicą pomiędzy górską a nizinną częścią Islandii.

Wodospad Skogafoss (Islandia) - widok z góry
Wodospad Skogafoss (Islandia) - widok z góry

Dojazd - jak dojechać do wodospadu Skógafoss?

Wodospad Skógafoss zlokalizowany jest praktycznie przy samej drodze numer 1. Aby do niego dotrzeć, wystarczy skręcić w drogę prowadzącą do miasta Skógar, a następnie w lewo przy pierwszym zakręcie i pojechać prosto na parking.

Skógafoss - parking oraz lokalizacja

Parking przy wodospadzie znajduje się po stronie wschodniej i jest darmowy. Parking oferuje wiele miejsc postojowych, ale czasem, z powodu dużej liczby turystów, możemy mieć problem ze znalezieniem wolnego miejsca.

Od parkingu do wodospadu dojdziemy w dosłownie kilka chwil.

  • Współrzędne parkingu: 63.527746, -19.512430
  • Współrzędne wodospadu: 63.532335, -19.509110

Przy parkingu znajdziemy płatne toalety (cena 200 ISK).

Zwiedzanie wodospadu Skógafoss

Zwiedzanie wodospadu Skógafoss również jest darmowe. Możemy obejrzeć go zarówno dołu, jak i z góry. Trasa dolna prowadzi niemal pod sam wodospad, od którego oddaleni będziemy o zaledwie kilka metrów. Możliwość stanięcia oko w oko z tak potężnym cudem natury jest doświadczeniem niemożliwym do opisania.

Uwaga! Podchodząc bardzo blisko strumienia musicie liczyć się z tym, że zmokniecie. Jeśli chcielibyście uniknąć zmoczenia się od stóp do głów, warto od razu skierować się do skalnej wnęki znajdującej się po prawej stronie.
Wodospad Skogafoss (Islandia)
Wodospad Skogafoss (Islandia)

Drugą opcją jest możliwość zobaczenia wodospadu z góry. Tutaj jednak musimy liczyć się już z większym wysiłkiem. Do przejścia będziemy mieć ponad 400 schodów, z których niektóre są naprawdę wysokie i mało wygodne do pokonania.

Widok z góry może nam jednak zrekompensować trudy ciężkiego wejścia. Na szczycie przygotowano specjalny taras widokowy.

Wejście na taras widokowy przy wodospadzie Skogafoss (Islandia)
Wejście na taras widokowy przy wodospadzie Skogafoss (Islandia)
Wodospad Skogafoss (Islandia) - widok ze schodów prowadzących na taras widokowy
Wodospad Skogafoss (Islandia) - widok ze schodów prowadzących na taras widokowy

Po odwiedzeniu tarasu widokowego możemy wrócić z powrotem na dół lub ruszyć kawałek dalej trasą wzdłuż kanionu rzeki Skógá. Po niecałych dwustu metrach dojdziemy do mniejszego wodospadu kaskadowego. Co warte odnotowania, na całej trasie rzeki Skógá znajduje się blisko 30 różnych wodospadów.

Jeden z widoków z tarasu widokowego przy wodospadzie Skogafoss (Islandia)
Jeden z widoków z tarasu widokowego przy wodospadzie Skogafoss (Islandia)

Turyści zainteresowani trekkingiem mogą sprawdzić trasę prowadzącą dalej na północ, która ciągnie się aż do gór Thórsmörk. Ponad 20 kilometrowa ścieżka prowadzi dalej przez obszar nazywany Fimmvörðuháls, znajdujący się pomiędzy lodowcami Eyjafjallajökull oraz Mýrdalsjökull. Przed decyzją o ruszeniu w drogę sugerujemy jednak zapoznać się z materiałami oraz zweryfikować poziom trudności (trasa wymaga blisko kilometrowego podejścia pod górę). Uwaga! Przejście trasy w całości zajmie nam cały dzień.

Fragment trasy nad wodospadem Skogafoss (Islandia)
Fragment trasy nad wodospadem Skogafoss (Islandia)
Mniejszy wodospad za wodospadem Skogafoss (Islandia)
Mniejszy wodospad za wodospadem Skogafoss (Islandia)

Skógafoss - zwiedzanie w sezonie zimowym

Wodospad Skógafoss możemy zobaczyć również w zimę. Musimy jednak liczyć się z tym, że trasa na górna platformę widokową będzie zamknięta.

Sugerujemy Wam też zwracać uwagę na powierzchnię, po której będziecie chodzić. W okolicy wodospadu trasa jest często pokryta lodem - w ciągu naszej wizyty widzieliśmy kilka naprawdę spektakularnych i niebezpiecznych upadków.

Wodospad Skogafoss zimową porą (Islandia)
Wodospad Skogafoss zimową porą (Islandia)

Wodospad Skógafoss i skrzynia skarbów pierwszych osadników

Z wodospadem Skógafoss wiąże się jedna z ciekawszych islandzkich legend. Według niej jeden z pierwszych osadników w tej okolicy, wiking Þrasi Þórólfsson, ukrył za strumieniem wodospadu skrzynię ze złotem i innymi skarbami. Kilka wieków po jego śmierci lokalni mieszkańcy zauważyli skrzynię, kiedy jeden z jej końców zaczął być widoczny przez strumień wody.

Pewnego dnia, na początku XVII wieku, trzech pochodzących z sąsiedniego miasta Skógar mężczyzn zdecydowało się na podjęcie próby wydobycia skrzyni. Z dużym wysiłkiem udało im się umieścić hak w obręczy znajdującej się na boku kuferka, ale pomimo wielu prób nie dali rady wyciągnąć upragnionego skarbu. Jedynym ich "sukcesem" było wyrwanie metalowej obręczy, po czym skrzynia znów zniknęła im z oczu.

Mężczyźni zabrali ze sobą nową zdobycz, która ostatecznie znalazła się na drzwiach kościoła w mieście Skógar. Metalowa obręcz była elementem drzwi kościoła aż do 1890 roku. W kolejnych latach zdobiła ona kościół w Eyvindarhóla, żeby ostatecznie trafić do muzeum-skansenu w mieście Skógar.

Wodospad Skógafoss w popkulturze

Wodospad Skógafoss pojawił się w 5 sezonie popularnego serialu Wikingowie. Jest jedną z pierwszych rzeczy, którą zobaczył Floki po przybyciu na wyspę.

Skógafoss pojawił się też w filmie Thor: Mroczny Świat.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama