Podróże po Europie

Wodospady Hengifoss oraz Litlanesfoss (Islandia) - dojazd oraz zwiedzanie

Wodospady Hengifoss oraz Litlanesfoss leżą na wschodzie Islandii, niedaleko jeziora Lagarfljót (nazywanego także Lögurinn), przez co odwiedzają je przede wszystkim ci turyści, którzy decydują się na objazd wyspy.

Każdy z dwóch wodospadów jest całkowicie inny. Hengifossa wyróżnia wysokość oraz skała będąca jego tłem, podczas gdy Litlanesfoss słynie z wyrzeźbionych siłami natury bazaltowych kolumn.

Wodospady oddalone są od siebie o około kilometr i znajdują się na trasie rzeki Hengifossá, która wodospadem Hengifoss spada do wąskiego kanionu i płynie dalej aż do jeziora Lagarfljót, po drodze przepływając przez Litlanesfossa.

Islandia - wodospad Hengifoss
Islandia - wodospad Hengifoss

Wodospad Litlanesfoss

Wysoki na około 30 metrów Litlanesfoss otoczony jest masywnymi bazaltowymi kolumnami, które wyglądają niczym stworzone rękoma wytrawnego rzeźbiarza.

Bazaltowe kolumny powstają w trakcie krzepnięcia lawy i często mają kształt sześciokąta. W przypadku Litlanesfossa lawa wypełniła koryto rzeki i powoli się schładzała aż do utworzenia istniejących do dziś form. Najwyższe z kolumn są lekko zakrzywione na szczycie, co wskazuje na to, że lawa była wciąż w ruchu po rozpoczęciu się ich formowania.

W porównaniu do bardziej popularnego wodospadu Svartifoss tutejsze kolumny nie mogą pochwalić się tak wieloma szczegółami , ale sprawiają wrażenie bardziej majestatycznych.

Strumień rzeki przed wpadnięciem do wodospadu zatrzymuje się jeszcze na półce skalnej.

Islandia - wodospad Litlanesfoss
Islandia - wodospad Litlanesfoss

Wodospad Hengifoss

Wysoki na niemal 128 metrów Hengifoss jest trzecim najwyższym islandzkim wodospadem (zaraz po odkrytym całkiem niedawno wodospadzie Morsárfoss oraz Glymurze) i znajduje się na wysokości około 450 metrów n.p.m.

Strumień spadający w dół jest początkowo wąski, żeby później rozszerzać się ku dołowi.

Dla części odwiedzających to nie sam wodospad jest jednak największą atrakcją, a jego tło. Znajdująca się za wodospadem bazaltowa skała jest wielokrotnie poprzecinana w poziomie wąskimi pasami z czerwonej gliny. Wygląda to niezwykle.

Islandia - wodospad Litlanesfoss i tarsa do wodospadu Hengifoss
Islandia - wodospad Litlanesfoss i tarsa do wodospadu Hengifoss

Dojazd

Wodospady położone są poza głównym szlakiem, ale dojazd do nich nie powinien sprawić nam większych problemów. Dojeżdżając drogą numer 1 do miasta Egilsstaðir musimy skręcić w drogę numer 95, która prowadzi wzdłuż jeziora Lagarfljót. Po ponad 10 kilometrach skręcamy w prawo w asfaltową drogę numer 931, którą jedziemy aż do mostu wzniesionego na południowym krańcu jeziora. Po przejechaniu mostu znajdziemy się praktycznie na wprost parkingu.

Islandia - trasa do wodospadu Hengifoss - widok w stronę jeziora Lagarfljot
Islandia - trasa do wodospadu Hengifoss - widok w stronę jeziora Lagarfljot

Parking i lokalizacja

  • Współrzędne wodospadu Litlanesfoss: 65.083935, -14.884066
  • Współrzędne wodospadu Hengifoss: 65.095682, -14.889569

Darmowy parking znajduje się na początku trasy pieszej prowadzącej do obu wodospadów (współrzędne: 65.073321, -14.880456). Na parkingu dostępna jest darmowa toaleta.

[Islandia - trasa do wodospadów Letlanesfoss i Hengifoss]
[Islandia - trasa do wodospadów Letlanesfoss i Hengifoss]

Zwiedzanie wodospadów Hengifoss oraz Litlanesfoss

Chcąc zobaczyć oba wodospady powinniśmy zdawać sobie sprawę, że znajdują się one dużo powyżej wysokości parkingu i czekać na nas będzie dłuższy spacer pod górę, a następnie powrót w dół. Różnica wysokości pomiędzy parkingiem a końcem trasy to ponad 300 metrów.

Trasa rozpoczyna się tuż przy parkingu i prowadzi cały czas w górę wzdłuż kanionu. Pamiętajmy, żeby podążać wyznaczoną trasą i zachować ostrożność zbliżając się do zbocza kanionu.

Czasami podejście jest bardziej strome, innym razem mniej, ale na pewno wymagać będzie od nas trochę wysiłku. Warto mieć na nogach odpowiednie obuwie, ponieważ trasa jest piaszczysto-kamienista i dobra przyczepność powinna nam ułatwić spacer.

Od parkingu do pierwszego z wodospadów, Litlanesfossa, jest około 1,2 kilometra. Przy wodospadzie przygotowano ławeczki ze świetnym widokiem, gdzie będziemy mogli chwilę odpocząć.

Od Litlanesfossa do Hengifossa będziemy mieć do przejścia jeszcze ponad kilometr, czyli razem od parkingu do drugiego z wodospadów trochę więcej niż 2 kilometry. Całą trasę w jedną stronę powinniśmy pokonać w około 45-60 minut. Oczywiście zakładając, że po drodze zatrzymamy się kilka razy w celu zrobienia zdjęć. Jeśli będziemy szli bardzo szybko i bez przerw to na miejsce powinniśmy dotrzeć chwilę wcześniej.

Islandia - wodospad Hengifoss
Islandia - wodospad Hengifoss

Po dojściu w okolicę Hengifossa będziemy mogli zobaczyć go z punktu widokowego z oddali (współrzędne 65.089960, -14.887979) lub podejść pod sam jego strumień (współrzędne 65.092697, -14.889622). Niestety, podczas naszej wizyty trasa prowadzącą pod sam wodospad była zamknięta, o czym turystów informował strażnik parku (ranger). Widok z dalszego punktu widokowego nie oddawał niestety całej mocy ani rozmiaru tego cudu natury.

Mimo że zejście powinno być już łatwiejsze, to warto na całą wizytę zaplanować przynajmniej 2 godziny. Cała trasa w tą i z powrotem to ponad 4 kilometry.

Turyści doświadczeni w górskich wspinaczkach mogą dodatkowo wejść także na szczyt skały i zobaczyć wodospad z góry. Trasa ta jest jednak na tyle niebezpieczna dla mało doświadczonych turystów, że strażnicy parku odradzają wejście na górę i cofają śmiałków pragnących nią podążyć.

Islandia - fragment trasy do wodospadów Letlanesfoss i Hengifoss
Islandia - trasa do wodospadu Hengifoss - widok z stronę jeziora Lagarfljot

Reklama