Podróże po Europie

Złoty Krąg (Islandia) - popularna trasa turystyczna na południowym-zachodzie wyspy

Turyści poszukujący atrakcji nieoddalonych zbytnio od lotniska Keflavík oraz w bliskiej odległości od Reykjavíku prawdopodobnie szybko zetkną się z nazwą Złoty Krąg (ang. Golden Circle, isl. Gullni hringurinn).

Wbrew pozorom nie jest to jednak termin określający jeden z regionów geograficznych, a nazwa popularnej trasy turystycznej, która obejmuje atrakcje znajdujące się na wschód od stolicy w odległości do około 150 kilometrów.

Złoty Krąg - krótka charakterystyka

Mimo że Złoty Krąg jest terminem typowo marketingowym, to atrakcje wchodzące w skład tej trasy są warte uwagi i powinny zainteresować tych turystów, którzy nie mają dużo czasu, a chcieliby zobaczyć szeroki przekrój islandzkich cudów natury. Pośród atrakcji znajdują się m.in. wodospad, jezioro w kraterze wulkanicznym, strzelający w górę gejzer, gorące źródła czy park narodowy, na terenie którego od X wieku organizowano zgromadzenia islandzkiego parlamentu.

Skała Praw (Lögberg) - Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir), Islandia
Skała Praw (Lögberg) - Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir), Islandia

Oprócz różnorodności atrakcji ważny jest też fakt, że dostosowane są one do możliwości wszystkich turystów, także tych będących w gorszej formie fizycznej. Część z nich znajduje się tuż przy parkingach, a dojście do innych wymaga tylko krótkiego spaceru. Większego wysiłku wymagać będą od nas pojedyncze z miejsc.

Kolejną zaletą trasy jest to, że większość atrakcji zobaczymy w trakcie godzinnego okna, a najdłużej na pojedyncze miejsce będziemy musieli poświęcić ponad 2 godziny.

Wodopospad Gullfoss zimą (Islandia)
Wodopospad Gullfoss zimą (Islandia)

Wszystkie atrakcje Złotego Kręgu z wyjątkiem jeziora Kerið są darmowe. W przypadku parku narodowego Þingvellir płatny jest parking.

Zwiedzanie atrakcji Złotego Kręgu możliwe jest na dwa sposoby. Najłatwiej zrobić to po prostu wynajętym samochodem, co da nam większą swobodę. Jeśli nie mamy możliwości wynajęcia samochodu, to możemy skorzystać z oferty jednej z firm, które zabierają turystów z Reykjavíku i w ciągu jednego dnia wożą od atrakcji do atrakcji. Jeśli interesuje nas ta druga opcja wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać "golden circle tour" i wybrać pasującą nam ofertę.

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Złotego Kręgu?

Naszym zdaniem w sezonie letnim (kiedy dni są jasne praktycznie przez całą dobę) możemy przejechać wszystkie najważniejsze z atrakcji w trakcie jednego dnia. Warto jednak wstać wcześnie rano i być przy pierwszej atrakcji po 8:00 (lub ewentualnie 9:00).

Wodospad Öxarárfoss - Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir), Islandia
Wodospad Öxarárfoss - Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir), Islandia

Lista atrakcji Złotego Kręgu

Tak jak wspomnieliśmy na początku określenie Złoty Krąg jest pojęciem marketingowym wykorzystywanym zarówno przez organizacje turystyczne, jak i prywatne firmy, więc nie istnieje jedna i jedyna lista atrakcji będących częścią tej trasy. Większość z nich będzie jednak wspólna dla większości źródeł, na które się natchniemy.

Poniżej przedstawiliśmy krótką charakterystykę najważniejszych z nich.

Wodospad Gullfoss - złoty wodospad

Gullfoss, czyli po polsku Złoty Wodospad, to jeden z najwspanialszych cudów natury na wyspie. Wodospad ten wyróżnia się potężną mocą oraz tym, że składa się z dwóch części: pierwsza to łagodniejsza 11-metrowa kaskadowa, po której po chwili następuje niemal pionowy spad o wysokości 21 metrów.

To właśnie od nazwy wodospadu swoją nazwę prawdopodobnie wzięła cała trasa.

Więcej: Wodospad Gullfoss (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne.

Wodospad Gullfoss (Islandia)
Wodospad Gullfoss (Islandia)

Park Narodowy Þingvellir - miejsce narodzin islandzkiego parlamentaryzmu

Jeden z trzech islandzkich parków narodowych, Þingvellir (Thingvellir), jest jednym z nielicznych miejsc na terenie Islandii, gdzie historia jest ściśle połączona z naturą. Park zlokalizowany jest przy północnym brzegu jeziora Þingvallavatn, a w jego granicach stykają się płyty tektoniczne eurazjatycka i północnoamerykańska.

Skała Praw (Lögberg) - Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir), Islandia
Skała Praw (Lögberg) - Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir), Islandia

Samo słowo Þingvellir możemy przetłumaczyć jako Równina Parlamentu. Nazwa ta nawiązuje do faktu, że to właśnie tu obradował islandzki parlament (Althing), który początkowo miał formę corocznych kilkudniowych zgromadzeń przedstawicieli różnych regionów wyspy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zgromadzenie zainaugurowano w 930 roku, co czyni islandzki parlament najstarszym na świecie.

Zimowy widok na Park Narodowy Thingvellir (Islandia)
Zimowy widok na Park Narodowy Thingvellir (Islandia)

Głównym punktem miejsca zgromadzeń była Skała Praw (isl. Lögberg), którą zajmował przewodniczący parlamentu. Ostatnie obrady Althingu zorganizowano tu pod koniec XVIII wieku.

O istotności parku narodowego świadczy fakt, że w 2004 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Szczelina wodna Silfra - Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir), Islandia
Szczelina wodna Silfra - Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir), Islandia

Inne atrakcje parku narodowego:

  • wąwóz Almannagjá, czyli kraniec północnoamerykańskiej płyty tektonicznej - spacerując wzdłuż wąwozu staniemy pod Skałą Praw,
  • drewniany kościół Þingvallakirkja z 1859 roku, który stoi obok skromnej letniej rezydencji premiera,
  • zbiornik wodny Drekkingarhylur, który służył jako... miejsce egzekucji kobiet oskarżonych o cudzołóstwo lub romanse z osobami z rodziny,
  • wodospad Öxarárfoss, który powstał na charakterystycznych bazaltowych kolumnach,
  • wypełniona wodą szczelina Silfra, która powstała pomiędzy płytami tektonicznymi dwóch kontynentów. Miejsce to słynie z przezroczystej wody. Kilka firm oferuje możliwość nurkowania w Silfrze.
drewniany kościół Þingvallakirkja w Parku Narodowym Þingvellir (Thingvellir) - Islandia
drewniany kościół Þingvallakirkja w Parku Narodowym Þingvellir (Thingvellir) - Islandia

Jeziorko w wulkanicznym kraterze Kerið

Krater Kerið leży w północnym końcu grupy kraterów nazywanych Tjarnarhólar i został uformowany około 6500 lat temu. To, co wyróżnia go od wielu innych kraterów, to malownicze jezioro powstałe w jego środku. Ściany krateru pokryte są czerwonym piaskiem i w sezonie letnim porasta je trawa oraz inna roślinność.

Kerið - Krater Kerid (Islandia)
Kerið - Krater Kerid (Islandia)

Krater ma kształt owalny. Jest długi na 270 metrów, szeroki na 170 metrów i głęboki na około 55 metrów. Co ciekawe, jezioro znajdujące się w środku nigdy nie wysycha, a jego głębokość to w zależności od poziomu wody od 7 do 14 metrów.

Krater ma strome ściany z trzech stron, a z czwartej bardziej łagodną. Dzięki temu możemy obejść go w całości zarówno górą, jak i dołem wzdłuż jeziora.

Więcej: Krater Kerið (Islandia) - jezioro, dojazd oraz zwiedzanie.

Kerið - Krater Kerid zimą (Islandia)
Kerið - Krater Kerid zimą (Islandia)

Dolina Haukadalur - gejzery Stokkur oraz Geysir

Dolina Haukadalur słynie ze swoich właściwości geotermalnych. W jej granicach znajdują się gejzery oraz inne bulgoczące źródła (na całym obszarze jest ich nawet kilkadziesiąt), które zlokalizowane są dosłownie kilka kroków od drogi i parkingu.

Za najpopularniejszy islandzki gejzer uchodzi Geysir. To właśnie od niego wzięła się nazwa gejzer. Był to pierwszy gejzer opisany w literaturze. Niestety, ojciec wszystkich gejzerów nie wybucha dziś zbyt często i mamy nikłe szanse, żeby tego doświadczyć.

Zimowa Islandia - gejzer Strokkur
Zimowa Islandia - gejzer Strokkur

Na szczęście tuż obok uformował się kolejny z gejzerów, Stokkur, który wybucha co kilka minut (czasem musimy poczekać 10-12 minut, innym razem wystrzeli po raz kolejny po 2-5 minutach).

Dla osób, które nigdy nie widziały na własne oczy tego fenomenu, wystrzał jest niesamowitym przeżyciem. Jeśli się nie śpieszymy to warto poczekać i obejrzeć kilka wystrzałów, ponieważ każdy z nich może być inny. Czasami wysokość wybuchu nie imponuje, ale zdarza się też, że Stokkur wystrzela bardzo wysoko!

Więcej: Gejzery Geysir oraz Strokkur - dolina geotermalna Haukadalur

Gejzer Strokkur (Islandia)
Gejzer Strokkur (Islandia)

Miasto Hveragerði oraz dolina Reykjadalur - obszar gorących źródeł

Hveragerði słynie ze swojego położenia. Miasto powstało bezpośrednio nad polem gorących źródeł, które wykorzystywane są w codziennym życiu mieszkańców. Nie powinno nas więc zdziwić, że pierwszy człon nazwy (hver) w języku islandzkim oznacza po prostu "gorące źródła".

Przez miasto przepływa rzeka Varmá (pol. ciepła rzeka), która płynie wcześniej przez oddaloną kawałek dolinę Reykjadalur. Strumień rzeki w dolinie ma jedną niepowtarzalną cechę - woda w nim jest ciepła lub nawet gorąca, a do tego możemy się w niej wykąpać! Musimy jednak liczyć się z tym, że wyprawa do Doliny Reykjadalur zajmie nam ponad 2 godziny.

Reklama