Podróże po Europie

Wodospad Godafoss (Goðafoss) - zwiedzanie, dojazd, informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2024

Położony na północy Islandii wodospad Godafoss (isl. Goðafoss), czyli "wodospad bogów", jest jednym z bardziej nietypowych na całej wyspie, a dzięki swojemu położeniu przy drodze numer 1 należy także do najłatwiej dostępnych.

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po najpiękniejszych wodospadach na Islandii.

Wodospad Goðafoss - co warto wiedzieć?

Wodospad ma kształt porwanej skalistej podkowy o szerokości około 30 metrów i posiada dwa główne strumienie. Lewy strumień ma wysokość około 10 metrów, podczas gdy wyższy prawy dochodzi do 12 metrów. W zależności od siły rzeki obok dwóch największych strumieni pojawia się także kilka mniejszych.

Wodospad Goðafoss (Islandia)
Wodospad Goðafoss (Islandia)

Mimo stosunkowo niewielkiej wysokości jest to jeden z najbardziej imponujących islandzkich wodospadów. Różnorodny układ skał, duża moc - wszystko to sprawia, że warto zjechać na chwilę z trasy żeby podziwiać kolejny z islandzkich cudów natury.

Wodospad Goðafoss znajduje się na trasie rzeki Skjálfandafljót, która swoje źródło ma przy lodowcu Vatnajökull. Skjálfandafljót jest czwartą najdłuższą rzeką Islandii (długość około 180 kilometrów), która płynie przez zastygłe pole lawy sprzed kilku tysięcy lat.

Wodospad Goðafoss (Islandia)
Wodospad Goðafoss (Islandia)

Godafoss (Goðafoss) - etymologia nazwy

Nazwę Goðafoss możemy przetłumaczyć jako wodospad bogów lub wodospad kapłanów. W przypadku drugiej wersji wykorzystywane jest słowo goði, którym nazywano najważniejszych islandzkich kapłanów.

Nie ma stuprocentowej pewności co do etymologii nazwy wodospadu. Paradoksalnie najważniejsza z teorii nie odnosi się jednak bezpośrednio do potęgi nordyckich bóstw i bogów takich jak Odyn, a związana jest z ich porzuceniem.

Widok na zamek Neuschwanstein z Mostu Marii (Marienbrücke)
Wysoki Zamek w Füssen

Według tradycji jeden z przywódców ludów północy i kapłan, Þorgeir Ljósvetningagoði Þorkelsson, w 1000 roku otrzymał od corocznego zgromadzenia parlamentu (Althing) zadanie zdecydowania o tym, czy mieszkańcy wyspy przejdą na chrześcijaństwo czy pozostaną wierni dawnym nordyckim bogom.

Więcej o islandzkim parlamencie przeczytacie w naszym artykule Þingvellir: park narodowy i historyczne miejsce zgromadzeń islandzkiego parlamentu

Þorgeir miał medytować w ukryciu przynajmniej jeden cały dzień oraz jedną noc, by ostatecznie podjąć decyzję o przejściu na nową wiarę. Po formalnej akceptacji tego postanowienia kapłan wrócił do domu, gdzie według tradycji miał wyrzucić wszystkie statuy i inne obiekty związane ze starymi bogami wprost do strumienia wodospadu. Dla upamiętnienia tego wydarzenia wodospad otrzymał swoja obecną nazwę.

Mostek przed wodospadem Godafoss (Islandia)
Mostek przed wodospadem Godafoss (Islandia)

Dojazd

Wodospad Godafoss leży niecałe 500 metrów od drogi numer 1 i około 35 kilometrów na wschód od miasta Akureyri. Wodospad widoczny jest z drogi, ale zdecydowanie warto podjechać, zatrzymać się i zobaczyć go z bliska.

Goðafoss - parking i lokalizacja

Współrzędne wodospadu: 65.682870, -17.549777

Wodospad można obejrzeć z dwóch stron: wschodniej i zachodniej. Po obu stronach znajdziemy bezpłatne miejsca parkingowe.

Główny parking znajduje się po stronie zachodniej i to tam najłatwiej o miejsce. Współrzędne: 65.684316, -17.548380

Istnieje również możliwość zaparkowania po stronie wschodniej. Kilka miejsc parkingowych znajdziemy tuż obok budynku sklepu (współrzędne: 65.684790, -17.539783). Żeby tam trafić musimy skręcić przy stacji benzynowej N1, minąć ją i pojechać dalej kawałek prosto.

Wodospad Goðafoss (Islandia)
Wodospad Goðafoss (Islandia)

Zwiedzanie wodospadu Godafoss (Goðafoss)

Wodospad Goðafoss możemy obejrzeć z obu stron. Atrakcja jest darmowa.

Naszym zdaniem troszkę lepszy widok znajduje się po stronie wschodniej, ale wszystko zależy od osobistych preferencji. Jeśli czas nas nie goni to warto skorzystać z mostku pieszego (współrzędne: 65.685967, -17.541109) i przespacerować się pomiędzy obiema stronami, co pozwoli nam obejrzeć wodospad z obu perspektyw.

Na obejście wodospadu z dwóch stron najlepiej zarezerwować około 30-45 minut. Jeśli chcemy zobaczyć wodospad tylko z jednej strony to na miejscu spędzimy około 15 minut.

Spacer na drugą stronę wodospadu Goðafoss (Islandia)
Spacer na drugą stronę wodospadu Goðafoss (Islandia)

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama