Raufarhólshellir - tunel lawowy na Islandii
Krajobraz Islandii kształtowany jest przez aktywność wulkaniczną. Ciągnące się kilometrami pola lawy, bazaltowe kolumny, kratery - wszystko to widoczne jest na powierzchni. Przed naszym wzrokiem ukryte są za to inne efekty uboczne erupcji wulkanicznej - majestatyczne tunele lawowe.
Jeden z najdłuższych tuneli tego typu, Raufarhólshellir, oddalony jest o zaledwie 30 minut drogi od Reykjavíku. Jego ściany mienią się różnymi odcieniami czerwieni, wyglądając przy tym zjawiskowo.
Jak powstają tunele lawowe?
Tunele lawowe są podziemnymi korytarzami, które powstały w trakcie erupcji wulkanicznej. Wydobywająca się z wulkanu lawa ma tę właściwość, że najszybciej zastyga na powierzchni. W tym samym czasie (i długo, długo później) płynny strumień lawy wciąż płynie pod utwardzonym "sufitem".
Po zakończeniu erupcji tunele opróżniają się, pozostawiając po sobie podziemne korytarze lub jaskinie. Dotychczas na Islandii odnaleziono około 600 tuneli tego typu, ale szacuje się, że nawet dwa razy więcej wciąż czeka na odkrycie.
Ściany tuneli lawowych mogą mieć różne kolory, które zależą od konkretnych minerałów. Na przykład kolor czerwony powiązany jest z żelazem.
Raufarhólshellir - historia oraz charakterystyka
Tunel Raufarhólshellir powstał w trakcie erupcji wulkanu Leitin na półwyspie Reykjanes około 5200 lat temu. Wydobywająca się podczas erupcji lawa przemierzyła odległość zbliżoną do 30 kilometrów (miała dosięgnąć nawet obszaru dzisiejszej stolicy!). Powstałe w tym czasie pole lawowe nazywane jest Leitahraun.
Raufarhólshellir należy do najdłuższych tuneli lawowych na Islandii oraz w całej Europie. Jego całkowita długość to 1360 m, przy czym główny tunel jest długi na około 900 m. Wysokość w najwyższym punkcie dochodzi do niemal 10 m, a szerokość w najszerszym do 30 m.
Początkowy fragment tunelu posiada otwory w dachu, które przypominają antyczne oculusy (znane z rzymskiego Panteonu). W okresie zimowym wpada przez nie śnieg i tworzą się rozległe zaspy.
Z powodu dużej ilości żelaza wnętrze tuneli mieni się w czerwonych barwach, przypominając kolor powierzchni Marsa.
Wnętrze tuneli pełne jest stalaktytów, stalagmitów i innych formacji skalnych. W sezonie zimowym w trakcie zwiedzania natrafimy również na lodowe rzeźby.
Raufarhólshellir: zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne
Tunel Raufarhólshellir jest atrakcją całoroczną, a zwiedzanie możliwe jest tylko w trakcie wycieczki z przewodnikiem.
Całość trwa około 60 minut. Wycieczki startują regularnie o każdej pełnej godzinie. Przed wyruszeniem otrzymamy kask z latarką, a w sezonie zimowym także nakładki antypoślizgowe na buty.
Początkowa część tunelu posiada otwory w dachu, przez które w sezonie zimowym dostaje się śnieg i potrafi być ślisko. Odwiedzenie tunelu w zimowej aurze jest świetnym doświadczeniem, bowiem mamy szanse na zobaczenie wielu lodowych stalagmitów.
W zamkniętej części tunelu temperatura utrzymuje się niewiele powyżej zera. W lato jest więc chłodno, a w zimę potrafi być cieplej niż na powierzchni, w czym pomaga brak wiatru. Podczas zwiedzania tunelu nie dojdziemy do jego końca, ale dostaniemy się na tyle głęboko, żeby móc podziwiać go w pełnej krasie.
W trakcie zwiedzania przewodnik opowie nam więcej o tunelu Raufarhólshellir oraz innych tunelach lawowych. Jednym z ciekawszych etapów wycieczki jest możliwość przebywania przez około 2-3 minuty w całkowitej ciemności.
Wycieczkę możemy zarezerwować z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie lub zakupić w kasie. Dla turystów niezmotoryzowanych przygotowano trwające 3 godziny wycieczki z Reykjavíku (zwiedzanie + 2 godziny na dojazd), które startują z głównego dworca autobusowego.
Cena to 8400 kr (242,76 zł) lub 13900 kr (401,71 zł) razem z transportem. Po wcześniejszym umówieniu dostępne są również dłuższe (około 3-4 godzinne) wycieczki. Dostępne są również bilety ulgowe dla dzieci w wieku 12-15 lat tańsze o połowę, a dla dzieci poniżej 12. roku życia wstęp jest darmowy.
Dojazd, parking, lokalizacja
Dojazd do tunelu Raufarhólshellir nie powinien sprawić nam żadnych problemów. Jeśli ruszamy z Reykjavíku, to najpierw powinniśmy kierować się drogą numer 1, żeby po pewnym czasie skręcić w prawo w drogę numer 39. Cała podróż zajmie nam około 30 minut.
Parking znajduje się bezpośrednio przy drodze numer 39. Jego współrzędne to: 63.939850335, -21.395829877.