Seyðisfjörður - zwiedzanie, dojazd, wodospady
Seyðisfjörður reklamowane jest jako najpiękniejsze miasteczko na Islandii. Sami nie widzieliśmy ich na tyle dużo, żeby móc wydać aż tak kategoryczny osąd, ale bez wątpienia ma w sobie "to coś".
Warto zdawać sobie jednak sprawę, że Seyðisfjörður jest niewielkie i dość szybko obejdziemy je całe wzdłuż oraz wszerz. Na szczęście po drodze możemy obejrzeć trzy wodospady, które zrekompensują nam trudy dojazdu.
Seyðisfjörður, czyli miasto we fiordzie
Seyðisfjörður leży na wschodzie wyspy, na końcu fiordu o tej samej nazwie, który otoczony jest wysokimi wzniesieniami. Jego zachodnią ścianę stanowi góra Mt. Bjólfur (1085 m), a wschodnią Strandartindur (1010 m).
Znaleziska archeologiczne świadczą o tym, że fiord zamieszkany był już w pierwszych wiekach po przybyciu wikingów na wyspę. Pierwszym osadnikiem był niejaki Bjólfur, na cześć którego nazwano najwyższy z tutejszych szczytów.
Współczesne miasteczko datowane jest na połowę XIX wieku. Założyli je norwescy rybacy i to właśnie rybołówstwo napędzało osadę przez pierwsze dekady istnienia. Współcześnie Seyðisfjörður nastawione jest mocno na turystykę. W mieście znajduje się port, w którym cumują wypełnione turystami wielkie statki wycieczkowe.
Atrakcje i zwiedzanie Seyðisfjörður
Głównymi atrakcjami miasteczka są jego malownicze położenie we fiordzie oraz drewniana zabudowa centrum (niektóre z budynków powstały jeszcze w XIX wieku).
Najbardziej charakterystycznym zabytkiem jest Bláa kirkja (pol. Niebieski Kościół). Jest to drewniana świątynia pomalowana na pastelowo błękitny kolor. Początki budowli sięgają końca XIX stulecia. Pierwotnie kościół stał w innym miejscu, a na swoje obecne miejsce trafił dopiero w 1920 roku. Historyczne wnętrza spłonęły w trakcie pożaru pod koniec poprzedniego stulecia, ale odbudowano je z zachowaniem tradycyjnej architektury.
Kościół czynny jest w sezonie letnim. Aktualne godziny otwarcia można sprawdzić tutaj.
Do kościoła prowadzi droga ozdobiona pasami w kolorach tęczy, wzdłuż której działają restauracje oraz kawiarnie. W tutejszym pubie możemy spróbować lokalnego islandzkiego piwa, ale ceny potrafią zawrócić w głowie bardziej niż procenty!
Na spokojne obejście miasteczka wzdłuż i wszech wystarczy nam do godziny. Przyjeżdżający na dłużej mogą wybrać się na jeden z dłuższych szlaków pieszych - kilka propozycji można znaleźć w aplikacji AllTrails.
W miasteczku działa też muzeum Tækniminjasafn poświęcone rozwojowi techniki na przełomie XIX/XX wieku. Znajdziemy je w porcie, kilkaset metrów od centrum miasta. Aktualne ceny oraz dni i godziny otwarcia możemy sprawdzić na oficjalnej stronie.
Jak dojechać do Seyðisfjörður?
Dojazd do Seyðisfjörður nie należy do najprostszych, ale też nie powinniśmy go przesadnie demonizować. Do przejechania będziemy mieć około 27 km drogą numer 93, która swój początek ma w położonym przy drodze numer 1 mieście Egilsstaðir.
Droga nr 93 prowadzi przez wysokie wzniesienie (górę) nazywane Fjardarheiði, na które musimy najpierw wjechać krętą i stromą drogą, a następnie z niego zjechać. Różnica wysokości do pokonania to około 600 m. Przy zachowaniu ostrożności i przy dobrej pogodzie nie powinniśmy napotkać większych trudności, choć osoby bez doświadczenia w jeździe na wysokościach mogą się trochę napocić! Na pewno żaden turysta podczas wjazdu na górę specjalnie się nie śpieszy! W nieokreślonej przyszłości ma powstać tunel, który ma ułatwić przejazd pomiędzy Egilsstaðir a Seyðisfjörður.
Już na szczycie Fjardarheiði miniemy jeziorko, przy którym możemy się na chwilę zatrzymać. Osoby posiadające samochód z napędem na cztery koła mogą rozważyć podjechanie do szczytu Mount Bjólfur, skąd rozpościera się widok na cały fiord. Zjazd widoczny jest na mapach. My byliśmy małym samochodem i nie mieliśmy niestety możliwości pokonania tej szutrowej drogi.
Czas przejazdu w jedną stronę to około 30 minut. Po drodze warto zrobić dwie przerwy przy wodospadach, o których napisaliśmy więcej w dalszej części artykułu.
Wodospad Fardagafoss
Jeszcze zanim wjedziemy na szczyt wzgórza Fjardarheiði (albo w drodze powrotnej) warto skręcić na niewielki parking, zaparkować auto i ruszyć ścieżką w kierunku wodospadu Fardagafoss, który wyróżnia się dużą mocą oraz ciągłym spienieniem. W zależności od naszego tempa dojdziemy do niego w około 20-30 minut. Po drodze miniemy mniejszy wodospad, po którym rzeka układa się w charakterystyczny kształt litery U.
Szlak prowadzi pod górę, po nierównym terenie i potrafi lekko zmęczyć. Sam wodospad Fardagafoss możemy podziwiać z odległości lub zejść ścieżką na dół i stanąć bezpośrednio za nim.
Podczas spaceru warto rzucić też okiem na panoramę miasta Egilsstaðir.
Darmowy parking znajduje się po prawej stronie drogi (podczas jazdy w górę, współrzędne: 65.267678, -14.332622). Zjazd na parking nie powinien sprawić nam większych problemów, ale jeśli po wyjeździe będziemy kierować się w górę, to małe auto może potrzebować chwili na rozpęd.
Wodospad Gufufoss
Majestatyczny Gufufoss (współrzędne: 65.239942, -14.057216) znajduje się już niedaleko miasteczka Seyðisfjörður. Wyróżnia go potężny strumień wody, którego kształt na myśl przywodził nam popularnego Skógafossa.
Nazwę Gufufoss możemy przetłumaczyć jako wodospad pary, co doskonale oddaje jego charakterystykę - z powodu ciągle unoszącej się wodnej mgiełki trudno nam będzie podejść do niego na bardzo bliską odległość.
Wodospad leży tuż przy drodze, już po zjechaniu serpentynami z góry Fjardarheiði. Samochód możemy zaparkować na niewielkim postoju bezpośrednio przy drodze (po prawej stronie, jadąc w kierunku miasteczka).